Fórum Root.cz

Hlavní témata => Distribuce => Téma založeno: 71836 24. 08. 2015, 16:52:59

Název: Experimentování s oddíly a souborovými systémy
Přispěvatel: 71836 24. 08. 2015, 16:52:59
Chystám se instalovat openSUSE a při té příležitosti uvažuju nad rozdělením disku. Až do teď jsem to nijak nehrotil, takže jsem vždycky skončil s osvědčeným ext4, maximálně experiment s btrfs... Napadá mě, jestli se nemůže vyplatit trochu si s tím pohrát, myslím něco typu LVM s ext2 /boot, ReiserFS /var, XFS na partišnu s filmama (jenom pro příklad) nebo tak něco.

Dělíte někdo disk podobným způsobem, nebo se s tím nemažete a používáte default ext4?
Název: Re:Experimentování s oddíly a souborovými systémy
Přispěvatel: PCnity 24. 08. 2015, 17:05:59
btrfs a subvolumes.
Takto zapnes compress pre subvolumes kde chces, mozes mat suvolumes s raid1, subvolumes s raid0... etc.

Ext2 na boot ani ReiserFS uz imho nemaju zmysel. Pre standardne ext4, xfs, ... by som pouzil LVM pod tym pre flexibilitu. Ale pri dostatocne modernom systeme je IMHO btrfs stale najlepsia volba.
Název: Re:Experimentování s oddíly a souborovými systémy
Přispěvatel: j 24. 08. 2015, 17:40:04
Vyplatit? Co si pod tim predstavujes? Pokud to je stroj na hrani, tak si na nem samo hraj. Pokud je to na provoz ... ruce dal od cekoholi co neni v jadre aspon 10 let ...

2PCnity: Smysl to ma v tom, ze to snadno opravis. Myslim ten ex2 na bootu, kde jsou ti navic vsechny ficury 3/4 nanic.

Název: Re:Experimentování s oddíly a souborovými systémy
Přispěvatel: kk 24. 08. 2015, 17:45:12
ja pouzivam vsude ext4, cas odcasu skouknu nejake porovnani s ostatnima file systemama a v drtive vetsine testu ext 4 vitezi. z posledni doby treba:

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=bcache-fs-linux&num=1
http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=BCacheFS-5-Way-FS
Název: Re:Experimentování s oddíly a souborovými systémy
Přispěvatel: Dedek 24. 08. 2015, 18:53:42
Jak pise 'j' - jen bych dodal - pro me je hrani a kontroverze prave BTRFS (mladicke , nevychytane, s mraky cekajicich problemu, ktere predchozi reseni jiz minimalne potkaly a nejakym zpusobem resily {uspesne|neuspesne} - to vsechno BTRFS teprve ceka).
 Za me LVM pouzivam uz nekolik let, Fedora/CentOS/RHEL - vse na jednicku vcetne kombinace s MD raidem ( 1/0/5 ). Pravda je, ze zadne velke kejkle vyjma rozsirovani a smrstovani/pridavani/mazani na VG/LV nedelam (treba jako s MD migrace parity, ci zmena poctu disku v poli, nebo typ raidu) - vymena pri havarii/upgrade ano, zadny problem. Pochopitelne online :)
Název: Re:Experimentování s oddíly a souborovými systémy
Přispěvatel: Pan Hribik 24. 08. 2015, 21:42:47
Pouzivam ReiserFS a nikdy s nim nebol problem. Co do vykonu by som povedal, ze je to +/- rovnako ako ext4. Kedysi som skusal ext2/3/4 ale strasne mi dokazali domrdat system. Pouzivam Gentoo, sem-tam Debian.
Název: Re:Experimentování s oddíly a souborovými systémy
Přispěvatel: Kit 24. 08. 2015, 22:10:26
Používám Ext4 hlavně na systém, ale v poslední době i na data. Na data jsem dříve používal ReiserFS a XFS. S ReiserFS jsem byl spokojen, ale u XFS mi vadily občasné ztráty souborů (velikost zkrácená na 0) a proto jsem ho opustil.

Dnes tedy pouze Ext4 - spíše z důvodu pohodlí a jednotnosti.
Název: Re:Experimentování s oddíly a souborovými systémy
Přispěvatel: #Tom 25. 08. 2015, 08:43:23
Za roky používání Linuxu jsem vyzkoušel kdeco.

Ext2 - pomalá kontrola souborového systému, navíc vynucovaná po pádu systému (nemá žurnál), jde zvětšit i zmenšit.
Ext3 - přidává žurnál, výše uvedené zdržení tedy nastává jen podle plánu po určitém počtu připojení.
XFS - vcelku rychlé připojení a obnovy po pádu systému, žurnál i na kvóty, ale časté pády mohou strukturu poškodit, jde zvětšit nejde zmenšit.
ReiserFS3 - dobrá odolnost vůči pádům systému, obnovy po pádu jsou u větších oddílů poněkud zdlouhavé, jde zvětšit i zmenšit.
JFS - rychlé připojení i kontroly, dobrá odolnost vůči pádům systému, malá spotřeba místa na vnitřní struktury, nejde zmenšit, v novějších jádrech (>~ 2.6.30) někdy zamrzá na některých strojích, navíc práce s adresáři s mnoha soubory (řádově desetitisíci) je trochu pomalá.
Ext4 - používám poměrně krátce (tak dva roky), ale jeví se odolný vůči pádům systému, obnova probíhá rychle a kontrola rovněž, jde zvětšit i zmenšit.

Na menší oddíly (do 20 GB) mi i dnes dobře poslouží ReiserFS. JFS mi přišel lepší, ale nějak se objevilo zamrzání na některých počítačích, jehož příčínu jsem nenašel. Na serveru ho mám dodnes a není s ním problém. Na nový stroj bych dal Ext4, oproti svým předchůdcům Ext2/3 pracuje nejen spolehlivě, ale i rychle.
Název: Re:Experimentování s oddíly a souborovými systémy
Přispěvatel: pepa 25. 08. 2015, 11:13:23
na serveru pouzivam
na raid mdadm
to pak pres lvm spojim a prerozdelim
a pak uz je to jedno vetsinou ext4