Fórum Root.cz
Hlavní témata => Hardware => Téma založeno: brk 19. 06. 2023, 07:37:11
-
Nemáte prosím někdo tip na WiFizávuku?
Chtěl bych, aby:
- Fungovala i bez nějaké mobilní aplikace a bez cloudu. Ideálně webserver v krabičce, kde bude tlačítko ON/OFF.
- Šlo ji oživit bez mobilní aplikace. Ideálně, když není připojená k WiFi, aby vysílala vlastní defaultní WiFi, na kterou se připojím a zase to třeba přes web nastavím.
- Měla českou zásuvku s kolíkem a kdyby tam byla i fáze na u nás obvyklé straně, bylo by fajn, ale tady si moc velké iluze nedělám, když normu to neporušuje a mnohem vetší francouzský trh to má obráceně.
- Kdyby byla kompaktní a neblokovala okolní zásuvky, by bylo by fajn, ale není podmínkou.
- Nějaké ty SmartHome ekosystémy neřeším, chci to jen jako WiFi zásuvku.
- Uměla měřit spotřebu.
V minulosti jsem si koupil nějakou v Lidlu, která je stále funkční, ale aplikace už zmizla z Google Play. Uměl jsem ji ovládat v příkazové řádce, ale bohužel jsem si nedopatřením spustil párování, čímž jsem ji odpojil od WiFi a už ji bez výchozí aplikace neumím oživit a už to nemám chuť řešit, tak hledám něco, co by do budoucna minimalizovalo podobné problémy.
Děkuji za pomoc s výběrem.
-
ja pouzivam cloudovou :):
jsem si rikal, ze by to byl zajimavy projekt, domaciho "cloudu" jako nahrady a odstrizeni od internetu. nejhorsi cast je sifrovana komunikace, cert vi jak to maji cinani dobre zebezpeceno.
-
viz. https://forum.root.cz/index.php?topic=26370.0
-
Rozhodne Shelly.
Bud zasuvka s merenim (shelly plug S) - https://zasuvky-pro-chytrou-domacnost.heureka.cz/shelly-plug-s-shelly-plug-s/#prehled/
Nebo se da pouzit modul do krabicky pod zasuvku (SHelly plus 1PM) - https://www.shelly.cloud/en/products/shop/shelly-plus-1-pm-2-pack/shelly-plus-1-pm
-
Koupil jsem tuhle
https://www.aliexpress.com/item/1005004192614430.htm
a přeflashnul firmware na OpenBK. A pak je to přesně jak píšete.
https://github.com/openshwprojects/OpenBK7231T_App
-
Jedině Shelly Plug S nebo Shelly Plus Plug S. Plusko je novější a založené na ESP32, bez plus používá ESP8266. Obě verze splní to co potřebuješ.
-
Athom PG01v2 (https://www.athom.tech/blank-1/EU-plug), nakup v CR (https://www.tasmota.shop/cs/zasuvky/5-zasuvka-wifi-tasmota-v2.html)
- krome kolikove casti 3. splnuje vse
- out-of-box predinstalovana Tasmota (https://tasmota.github.io) s stock FW (+ vlastni definici (https://templates.blakadder.com/athom_PG01V2-EU16A-TAS.html)), takze funguje upstream OTA
(obecne Tasmota) muzes nastavit primarni i zalozni Wifi SSID, jak se ma chovat kdyz neviidi ani jednu (cekat, nahodit webserver)...
ma webove rozhrani, lze ovladat (https://tasmota.github.io/docs/Commands) i pres curl (http api) nebo mqtt...
-
Taky mě bod 3 zarazil. Jestli si pisatel neplete odpojování pracovní nuly místo fáze. Tříkolík, co má fázi vpravo snad ani není možné homologovat...
-
Taky mě bod 3 zarazil. Jestli si pisatel neplete odpojování pracovní nuly místo fáze. Tříkolík, co má fázi vpravo snad ani není možné homologovat...
Tazatel to zná, naše zásuvka s kolíkem má fázi vlevo, francouzská stejná zásuvka s kolíkem má fázi vpravo. Francouzů je víc, takže velmi pravděpodobně bude zásuvka takovéhoto tvaru vypínat pravý vodič.
Německý SCHUKO bez kolíku, ale se zemnícíma páskama se dá dát tak, nebo naopak. Takže tam to není jasný, jestli se rozpojuje fáze, nebo nula.
-
Nerozpojuje to fazi i pracovni nulu? Ochranny vodic se samozrejme rozpojit nesmi.
PS: roztrojka taky u jedne sasuvky pretaci fazi napravo
-
Nerozpojuje to fazi i pracovni nulu? Ochranny vodic se samozrejme rozpojit nesmi.
jako správně u SCHUKO by mělo, ale nejsem naivní, abych na ten drát sahal ;D
můžu to doma zkusit změřit, ale pro výrobce je bohužel každý ušetřený SSR dobrý
-
Chlapi, dík. Zkusím tedy asi nějaké to Shelly Plus. Díval jsem se na to už dřív, ale pořád jsem doufal, že je i nějaké slušné zařízení s kolíkem. Asi bohužel. :-\
-
PS: roztrojka taky u jedne sasuvky pretaci fazi napravo
Myslíš toto? https://www.alza.cz/emos-rozbocovaci-zasuvka-3-kulata-cerna-d5827717.htm
Dřív to myslím fázi a nulák opravdu obracelo, ale teď dají na tom dotyčném konci kolík dolů a už se to neobrací.
-
Chlapi, dík. Zkusím tedy asi nějaké to Shelly Plus. Díval jsem se na to už dřív, ale pořád jsem doufal, že je i nějaké slušné zařízení s kolíkem. Asi bohužel. :-\
IMHO ty SHUKO nevadí, pokud se do toho budou dávat vidlice, co umí zároveň kolík i plošky. Což jsou v současnosti asi všechny. Jedině pozor na nějaké retro vidlice.
-
Nemohl byste natočit nějaké video, jak strkáte starou retro kulatou vidlici do Shuko zásuvky s tím vybráním po stranách?
Rád se pobavím.
Já naposledy v apartmánu v Chorvatsku musel sundat ten kryt Shuko zásuvky, abych tam strčil omylem přivezenou starou prodlužovačku.
A samozřejmě konkrétní spotřebič ochranný vodič nepoužíval....
-
Nejde to, no a? Schválně kolik takových retro spotřebičů doma máte a reálně používáte? Osobně mám ve stodole dvě prodlužky s touto kulatou vidlicí, kdy jedna je bakelitová s dvoužilovým kabelem, která už je dávno za zenitem a schazovala by chrániče, a druhá je poněkud novější samodomo, kde není problém vidlici vyměnit.
Vyměnit vidlici u starých spotřebičů, pokud je nemáte kvůli historické hodnotě je občas potřeba i kvůli unaveným či zoxidovaným kontaktům.
Doma mám však více zařízení se schuko vidlicí, které však nemají zdířku na ochraný kolík, takže je do české/francouzské zásuvky nezapojím.
Osobně jsem při rekonstrukci domu rovněž uvažoval osadit všude schuko zásuvky, a dodnes často lituji, že jsem tak neučinil.
-
Chlapi, dík. Zkusím tedy asi nějaké to Shelly Plus. Díval jsem se na to už dřív, ale pořád jsem doufal, že je i nějaké slušné zařízení s kolíkem. Asi bohužel. :-\
Můžeš si to (nechat) vyrobit - Shelly plus 1pm by mělo vlízt* do krabičky pod zásuvku a zůstane ti normální zásuvka na zdi.
* záleží na konkrétní zásuvce a jak dobře tam naskládáš kabely, já to mám jenom pod vypínači ABB Tango, pod Tango zásuvku by to tím pádem mělo vejít.
-
Můžeš si to (nechat) vyrobit - Shelly plus 1pm by mělo vlízt* do krabičky pod zásuvku a zůstane ti normální zásuvka na zdi.
Moc se mi to bastlit nechtělo, ale byla to první věc, co mě napadla. Díval jsem se, jestli náhodou někdo neprodává zásuvky s vypínačem, jak znám z anglických filmů, abych se nemusel vzdát i mechanického ovládání, ale bohužel jsem našel jen ABB s proudovým chráničem.
https://www.elektro-trutnov.cz/abb-5526a-a02359-c-tango-zasuvka-bezpecnostni-fi-dos-s-vestavenym-proudovym-chranicem-slonova-kost-p1641/
Ještě uvidím. Cesta to určitě je.