Fórum Root.cz
Hlavní témata => Windows a jiné systémy => Téma založeno: aigor.net 11. 12. 2024, 15:40:30
-
Ahoj, neuváženě jsem se pustil známému do výměny disku ve firemním NB, který měl už totálně zaplněný a Windows se mu sekal čím dál častěji. Když sem viděl, že z 250 je volných 6GB, bylo jasno. Koupil se 1TB NVMe s představou, že nejdříve naklonuju existující rozložení a pak roztáhnu FS do zbytku disku.
Jenže už kopírování ukázalo, že to SSD je těsně před smrtí. GParted si na tom vylámal zuby, tak nakonec dd if=/dev/sdc... s volbou pro ignorování vadných sektorů a 18h nervů skončilo zdánlivým úspěchem. Podle logu začaly chybové sektory někde okolo 169GB a pak před koncem disku.
Nasypal jsem image zpátky na nový disk, ale Windows nejdřív zahlásil, že musí něco opravit, bleskově se restartoval a od té chvíle tvrdohlavě vyžaduje disk pro obnovu a hlásí chybu 0xc000000f
Tady moje znalosti widlí končí, poradíte jak z toho vyjít s čistým štítem? Je mi jasné, že o něco vzalo za své, ale systém byl funkční, je tam účetnictví a spousty důležitých dat :-(
(na rady o zálohování je pozdě...)
-
a ten puvodni disk uplne odesel ze ho nejde vratit (aspon docasne) zpet?
-
a ten puvodni disk uplne odesel ze ho nejde vratit (aspon docasne) zpet?
Nezkoušeno, ale předpokládám že zatím neumřel úplně, tak by měl fungovat..
UPDATE: SecureBoot je aktivní
-
bude asi potreba pres Repair shell opravit BCD. Postup se tusim lisi podle toho jestli to bylo v Legacy(MBR) nebo UEFI (GPT)
-
https://woshub.com/how-to-repair-uefi-bootloader-in-windows-8/
-
Předtím než jste ten disk naklonoval, vypnul jste ve Windows 10 hibernaci? (Ve výchozím stavu se při vypnutí Windows 10 jen hibernují.) Pokud naklonujete hibernovaný disk, můžete se ocitnout ve smyčce BSOD. Mám to v čerstvé paměti, stalo se mi to před týdnem, když jsem na manželčiném PC migroval z HDD na SSD a na tohle samozřejmě zapomněl. Vypíná se to přes `powercfg -h off`, je to popsané např. zde: https://www.howtogeek.com/868748/how-to-disable-hibernation-on-windows-10/
-
Předtím než jste ten disk naklonoval, vypnul jste ve Windows 10 hibernaci?
Vtipné na tom je, že do NB nemám ani přístup, takže netuším jak byl vypnutý... Ale budu očekávat horší variantu.
Teď už sem na cestě z práce, takže si zkusím nastudovat uvedené odkazy a doufám že se vyhnu druhému kopírování - obávám se, že podruhé už to SSD může umřít komplet (zažil jsem dvakrát).
-
Kdyz uz jsem takovy ***, ze nezalohuju(3-2-1 backup rule), tak si stejne nemam na co stezovat. To za prve.
Za druhe, nez bych pokracoval. Strcim ten stary disk zpatky do notebooku a udelat binarni kopii na externi disk.
Potom pokracovat v hratkach.
Ale stejne je vzdycky nejlepsi udelat cistou instalaci a programy tam nainstalovat znovu, data pretahnout.
-
Kdyz uz jsem takovy ***, ze nezalohuju(3-2-1 backup rule)
Za druhe, nez bych pokracoval. Strcim ten stary disk zpatky do notebooku a udelat binarni kopii na externi disk.
Potom pokracovat v hratkach.
Ale stejne je vzdycky nejlepsi udelat cistou instalaci a programy tam nainstalovat znovu, data pretahnout.
Jasne, cekal sem kdo si prijde kopnout jako prvni... Nicmene to je prvni co sem delal - binarni kopii do image.
A za druhe - byt s timto nazorem souhlasim, v tomto pripade sem videl co tam je za humus (nejaka silenost, co musela instalovat firma za celkem dost penez) a tim si opravdu prochazet nehodlam, s tim at se popasuje majitel.
-
byl vypnuty fast boot a hybernace?
-
Pokud mas image, mohl bych na to pustit svuj recovery - implementoval jsem NTFS reader (v PHP) s podporou pro cteni ze sparse-image (tj. kdyz mel disk vadne bloky a kopie je derava, tak at se vi ktere soubory a casti jsou poskozeny) a minimalne by melo jit zachranit data at pak muzes udelat cistou instalaci systemu a vratit uzivatelsky obsah.
Kdyztak email pres ikonku vlevo.
EDIT: pokud tam ale bylo sifrovani (tpm/secure boot), bude to celkem orisek - teoreticky zkus mount -o ro,loop toho image v linuxu.. co ti to udela
-
Stáhni si instalační medium na W10, a udělej novou instalaci se zachováním uživatelských dat. Na tom novým disku co nebootuje.
-
Ještě by se teoreticky mohlo zkusit vytvořit MS nástrojem z toho systému virtuál a ten pak pouštět na nové instalaci (W11) jako default, případně řešit migraci až z toho virtuálu...
-
Stáhni si instalační medium na W10, a udělej novou instalaci se zachováním uživatelských dat. Na tom novým disku co nebootuje.
tohle je overkill. podle me bude stacit instalacni medium a udelat to recovery.
-
Secure boot není problém, jeho vypnutí na schopnosti nabootovat nemá žádný negativní vliv (kolikrát spíš pozitivní ;-), nicméně to se zapíná/vypíná v setupu stroje, ne ve Windows.
Problémem je Bitlocker - tedy šifrování disku v jeho režii. Pokud je disk zašifrovaný a není k tomu klíč, smůla. Ale hádám, že to by ses už dávno dozvěděl, protože by si ho bootloader vyžádal. Takže tam nejspíš nebude ani to.
Pak jsou tu obligátní rady typu hibernate, ale to je kolikrát taky nedorozumění, spíš jde o hybridní start (fakticky se místo vypnutí jen odloguje user a Windows se hibernují). Nicméně i to by mělo jít obejít.
Zkusil bych jednu věc: máš-li klon toho disku v image, nic lepšího se s tím asi stát nemohlo (snad krom opakovaných pokusů o čtení toho, co se nepovedlo přečíst, náhodou se to třeba může povést, ale jsem skeptický - mimochodem co to je za SSD, co nechcípne naráz, ale umírá postupně? S ničím takovým jsem se dosud nesetkal).
Takže: ideální by podle mě bylo převést tu image do formátu VHD či VHDX. Mountnout takovou image ve Windows a pokud jsou vidět data, je napůl vyhráno. Zkusil bych na tu partition, kde jsou \Windows, pustit dism /capture-image .... (atd.) a udělat image do wim souboru. Pokud to v průběhu spadne, je to blbý, je to nejspíš moc poškozený na to, aby to šlo "zcapturovat".
Pokud se to povede, tak následně vzít čistý disk, udělat boot partitition (patříčně tak, jak má sada partišen na UEFI vypadat) a udělat tam prázdnou datovou partition typu NTFS, kam bych dal dism /apply-image ... atd (s patříčnými parametry). Poté bych bcdbootem na tu boot partition udělal korektní zaváděcí soubory s odkazem na tu právě rozbalenou image (např. bcdboot F:\Windows /s H: /f UEFI kde F: je disk, kam byl rozbalen dismem wim soubor a H: je ta boot partišna; /UEFI předpokládá UEFI boot, anžto hovoříš o NVMe, tam ani nic jiného nejde). Preventivně zdůrazňuju smazání hiberfil.sys, ale ten by tam by default vůbec být neměl (dism ho standardně vynechává).
A pak to buď bootne, nebo ne :).
-
Předtím než jste ten disk naklonoval, vypnul jste ve Windows 10 hibernaci? (Ve výchozím stavu se při vypnutí Windows 10 jen hibernují.) Pokud naklonujete hibernovaný disk, můžete se ocitnout ve smyčce BSOD. Mám to v čerstvé paměti, stalo se mi to před týdnem, když jsem na manželčiném PC migroval z HDD na SSD a na tohle samozřejmě zapomněl. Vypíná se to přes `powercfg -h off`, je to popsané např. zde: https://www.howtogeek.com/868748/how-to-disable-hibernation-on-windows-10/
No a to by mě zajímalo, splňuje to i klasické vypnutí? Četl jsem totiž, že od nějaké verze Windows (8,10 nevím) totiž příkaz vypnout sice nezanechá otevřené programy, ale jaksi hibernuje nějaké lowlevel části jako drivery a jádro , nebo lapidárně řečeno, že při každém spuštění Windows něco málo "de-hibernují"
Údajně z důvodu zrychlení startu
Jak je to na pravou míru?
-
Vrať zpět původní disk, nainstaluj Veeam (free verze stačí) a udělej backup na externí disk v nastartovaných Windejsech a pak si udělej Veeam recovery media. Vypni přehoď disky, nastartuj recovery medium a obnov. Hotovo.
Pokud se něco nevydaří, zkus změnit typ zálohování (celý disk, partyšny, soubory).
Případný klíč k BitLockeru najdeš v MS účtu (online), pokud teda měl propojený MS účet - https://support.microsoft.com/cs-cz/windows/vyhled%C3%A1n%C3%AD-obnovovac%C3%ADho-kl%C3%AD%C4%8De-n%C3%A1stroje-bitlocker-6b71ad27-0b89-ea08-f143-056f5ab347d6
Myslím si, že by to měl Veeam normálně vzít, bude to sice chvíli trvat, ale přečte to. Pouč dotyčného, že na SSD musí vždy zůstat několik desítek GB volných, protože ty se pak hoblují dokola a pak to dopadne takhle. Tedy v té špatně fungující části disku budou nejspíš ty data, které jsou nejdůležitější a vedle nich nějaký "swap" ať už systému nebo prohlížečů.
A třešnička na dortu, když už tam ten Veeam bude, tak mu nastav zálohování na klik a opravdu pořádně zdůrazni, že existují pouze 3 typy lidí, ty co zálohují do "offline", ty co jim zálohy ještě nekryptly (NAS a pod.) a ty co o data ještě nepřišli.
PS: až si bude kupovat externí disk na zálohy tak je lepší disk zvlášť a rámeček - opotřebení USB konektoru. Až odejde USB konektor na rámečku, vymění jen rámeček a pokračuje dál. Většina USB disků od výrobce má USB konektor na základní desce disku a pak je problém.
Vypnutí na W10 v podstatě proběhne tak, že se ukončí session a uživatel se odhlásí, následně proběhne klasické uspání na disk. U strojů s SSD (hlavně u BFU) jsem tohle vždycky vypínal, protože na dotaz, jestli to restartovali odpovídali vypnul jsem a zapnul, protože to tak předtím bylo.
-
Chlapi díky za všechny rady, pokaždé když musím řešit něco podobného, znovu si připomínám jak dobré bylo rozhodnutí přejít na Linux a od dob W7 nemusím na tyhle věci myslet...
Problémem je Bitlocker - tedy šifrování disku v jeho režii. Pokud je disk zašifrovaný a není k tomu klíč, smůla.
Naštěstí není, klonovaný disk si v pohodě moutnu a NTFS data přečtu.
mimochodem co to je za SSD, co nechcípne naráz, ale umírá postupně? S ničím takovým jsem se dosud nesetkal).
Já se zatím setkal pokaždé sice s rychlou, ale přesto postupnou smrtí. Obvykle vydržel pár dnů, tady to počítám nebude jinak.
Ale pro úplnost je to HFS256G39TND-N210A ;)
na tu partition, kde jsou \Windows, pustit dism /capture-image .... (atd.) a udělat image do wim souboru...
To je na mě vyšší dívčí, tuším že jde o nějaký widloidní tool... Zkusím google.
Možná bych nejdřív mohl zkusit nejjednodušší variantu - obnovení z recovery, ale kde takové bootovací médium stáhnu? Kde jsou ofiko instalačky W10? Vrací mě to jen reklamu a warez :-\
Ohledně zálohování je to boj s větrnými mlýny. Do oné firmy sem jim instaloval i server, kde mají 4TB úložiště na RAID5, ale... (nejnovější zálohy jsou 5 let staré)
-
ISO na W10 viz. https://support.microsoft.com/cs-cz/windows/vytvo%C5%99en%C3%AD-souboru-iso-pro-windows-10-38547366-1dcb-7afd-1726-9eb222d72705 (https://support.microsoft.com/cs-cz/windows/vytvo%C5%99en%C3%AD-souboru-iso-pro-windows-10-38547366-1dcb-7afd-1726-9eb222d72705)
Ta vyšší dívčí DISM je balíčkovací nástroj. Rozbalíš s ním instalačku windows, můžeš ji patchnout, přidat vlastní věci a pak opět zabalit.
Po obnově windows určitě pusť "sfc /SCANNOW" je to windowsí tool na kontrolu integrity systémových souborů.
Co se týče umírajících SSD, pokud "chcípne" na ráz, většinou je to řadič, pokud postupně, jsou to na 99% paměťové čipy. Potkal jsem oba případy naštěstí opravdu v jednotkách a je v podstatě jedno která značka SK Hynix, Kingston, Samsung, ...
-
https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/windows10
-
@aigor.net pro full shutdown bez hibernace dejte na přihlašovací obrazovce shutdown a držte u toho shift.
Jak psal Josef Jindra - dejte instalaci na novém disku se zachováním uživ. dat. Je to nejrychlejší způsob funkčního řešení a nejrychlejší způsob jak se té věci zbavit.
-
Jestli chcete z toho vyjít s čístým štítem je tu jediné 100% spolehlivé řešení, které ale hodně záleží na tom jak moc proběhly změny a možnosti hardware.
Podmínky:
1) Dva sloty na sata SSD / Nvme - Musí se klonovat z jednoho do druhého přímo (NELZE na externí disk)
2) Původní netknutý funkční disk Hdd/ssd/nvme - Původní disk který na 100% funguje a bootuje Windows (u bitové kopie nebo klonu jinou aplikací to bude "Buď a nebo")
3) Možnosti instalace software s admin přístupem - Vyžadováno programem
Pokud ani jedno nejde, návod níže nebude to fungovat ale je alternativa ve formě externí klonovací stanice, ale nikdy jsem nezkoušel tak nemohu tedy doporučit.
Postup / důvody rozvedu
1) Běžte a kupte větší disk od samsungu - Klonovací program Samsung magician dovolí klonovat pouze na disk samsung
2) Disk napojit na volný sata kabel / nvme slot - Nelze klonovat do externího rámečku
3) Přihlašte se do Windows a stáhněte program Samsung magician a nainstalujte - nic jiného
4) Provedtě restart aby se vše v pořádku načetlo a program fungoval
5) V sekci data migration vyberte původní disk a disk samsung na který data naklonovat
6) Naklonujte disk a postupujte podle pokynů
7) Restartujte a ihned po zapnutí běžte do Efi/Bios a zkontrolujte že jsou tam dva zavaděče pro Windows (Boot manager) - Nenechte Pc dojít do stavu načtení windows!
8 ) Pokud ano, Pc vypněte a vymontujte původní hdd/ssd
9) Zapněte Pc a windows bez problému naběhne na novém disku - pozice disků bych neměnil než bych si ověřil 100% funkčnost systému
Vysvětlení proč zrovna takto a ne jinak:
- Clonezila / macronium v 80% způsobí že system nahlásí "něco se pokazilo" a tady to bude stejné - jako každý se pokusí opravit zavedení pomocí Flashdisku s windows
- Vždy to dopadne "toto pc nelze opravit" - mockrát testováno, výsledek vždy stejný, jedině čistá reinstalace windows (viz níže).
- Pokud dáte "reinstalovat Windows ale ponechat data" Win posléze naběhne ale budou zde zvláštní chyby, nebude fungovat Office (ani po reinstalaci), uživatelské účty budou házet chybu přihlášení a některá data nepůjde otevřít (nemáte oprávnění), u účetního software bych to osobně neriskoval.
- Testováno na discích Crucial, lexar, WD, Adata, seagate (sata, nvme, hdd) - vždy to dopadne stejně
- Jediné Naprosto spolehlive klonovaní bylo vždy na disk od samsungu a jejich programu na "data migration" (12 z 12 bylo 100% funkční systém)
Pokud se rozhodnete reinstalovat od začátku tak si vyberte značku dle chuti, pokud ale migrujete Windows tak Samsung magician a podmínka jejich disku je jediné naprosto spolehlivé řešení.
Nezapomeňte, že toto je windows a ne linux, zdánlivě funkční klon může přestat náhle fungovat - Klon od Macronium rok zpět = windows fungoval 2 dny a pak konec (dokud se to nestane, tak nevěříte že to je možné), neopravitelné, kompletní reinstalace všeho bez zálohy protože jsem si nenechal origo disk, už nikdy víc. Minimálně měsíc ponechat originalní disk bokem kdyby něco.
Offtopic *** Týden zpět jsem kolonoval z WD blue na Crucial SSD Win 10 (protože disk již někdo koupil v akci), všechny varianty výše jsem si prošel, nakonec jsem reinstaloval Win 10 protože to byla jen stanice s Office a pár programů.
Kdybych tam měl účetnictví + jiná kritická data která se musí přenést tak to ani není o penězích ale o tom že to musí fungovat. Klonovat windows skrze linux s tím, že bude bez problému fungovat je hodně odvážné.
-
ja bych ho zase tolik nestrasil. myslim ze bude stacit stahnout to ISO WIN10, nabootovat z nej ten recovery shell a opravit BCD na tom novem disku.
zalohu ma porad jeste ve forme toho puvodniho disku, takze bych byl porad jeste v klidu.
-
dejte instalaci na novém disku se zachováním uživ. dat. Je to nejrychlejší způsob funkčního řešení a nejrychlejší způsob jak se té věci zbavit.
Zachová to instalované programy ???
Toho se právě obávám nejvíc - ten účetní SW se skládá z lokálního SQL serveru, klienta a nějakých komponent. Posledně si firma nechala zaplatit cca 4tis za reinstalaci jen po telefonu.
-
To dd cko si dělal jak ?
byly parametry noerror, notrunc, sync
a delal si cely disk ne jen particion ?
-
To dd cko si dělal jak ?
byly parametry noerror, notrunc, sync
a delal si cely disk ne jen particion ?
Jen noerror,sync. Celý disk.
-
tak to by mělo byt ok :) chyba bude jinde
-
Nejsi někde z ČB či blízkého okolí? Tohle bych docela rád viděl na vlastní oči :).
-
Nejsi někde z ČB či blízkého okolí? Tohle bych docela rád viděl na vlastní oči :).
Jsem kousek od Brna, ale moc nechápu co je na tom tak zajímavého... 8)
Dneska sem tam hodil původní disk a zkusil vytvořit bitovou záložní kopii. Řekl, že bude potřebovat 16GB, tak sem mu dal 32GB Flash a nechal pracovat. Když sem odpoledne odcházel, bylo hotovo cca 3/4 tak uvidím zítra.
Jestli sem to správně pochopil, tak musím přehodit zpět na nový klonovaný a s tímhle USB nabootovat pro obnovu. Že by systém s programy zabíral jen 16GB (i komprimovaně) se mi moc nezdá...
-
Ty jsi firemní správce?
Jestli ne, a je to pouze tvá partizánština, tak si dej pár facek a známému řekni ať to předá správci.
Nejlepší je začít tím, že nemáš zálohu!
Tak se na to vykašli a běž dělat něco užitečnějšího, třeba kuchaře, ale na IT zjevně nemáš.
Aby jsi to správně pochopil, firemní notebook patří firmě, za toto klidně toho tvého známého mohou vyrazit.
Čím větší korporát tím striktnější pravidla.
A jestli dělá sám na sebe, a ty ho honosněji nazýváš firmou, tak ať zkrachuje, když není doteď schopen pochopit co znamená záloha. Za chvíli bude kontrolní hlášení, pokuta 10 tisíc, sice první prohřešek lze prominout za kolek 1000 Kč, ale musí s tím FÚ souhlasit.
-
Ty jsi firemní správce?
Hezky ses vypovídal. Tak si napočítej do deseti a přečti si můj dotaz na začátku ::)
A propos, pokud žiješ v nějakém paralelním vesmíru, kde každý BFU poučený, svědomitě zálohuje a každá s.r.o. má firemního správce IT, tak klidně sni dál, ale takto to opravdu nefunguje.
-
Ty jsi firemní správce?
....
Kliiid ... to je tady normalka, zejtra du sousedovi operovat 3tej bypas ... nasel sem si video na yt, tak to podle toho zmaknu. A kdyby neco neslo, hodim sem dotaz.
... za toto klidně toho tvého známého mohou vyrazit....
Treba je to majitel firmy zejo ... a kdyz nahodou ne, je to jen nekolik trestnych cinu na tema neopravneny zasah do zarizeni/nosice dat/...
Apropos, nechat widle neco "opravovat" na disku === 100% to dojebat. Naprosto vzdy a se 100% uspesnosti.
A klonovat widle? Na nvme pro kterej nemaj driver? lol ...
-
A klonovat widle? Na nvme pro kterej nemaj driver? lol ...
Též nerozumím nenávisti k SATA ssd které jsou kompatibilní skoro se vším. Přitom na obyčejnou pracovní stanici je to skvělá volba.
Hlavně zatím každé PC má více než jeden SATA konektor (i hodně starých noťasů má možnost druhého disku třeba odstraněním mechaniky), takže klonování z disku A přímo na B bez nutnosti externího disku (dvojité kopírování) vše zjednodušuje a vzhledem k limitu rychlosti 300-500MB i zrychluje.
-
S nvme je to tak, ze doporucuju kazdymu si na tom rozjet w7, aby mel predstavu, co je treba proto, aby to fungovalo (narozdil od sata/sas).
Muzes narazit zhruba na nasledujici aspekty. Jednak z toho nemusi umet MB nabootovat. Dalsi vec je ta, ze win potrebujou ovladac pro NVME jako takovy ... ale to nestaci, potrebujou jeste ovladac pro to konkretni ssd konkretniho vyrobce.
Mno a tim se dostavame k tomu, ze setrvale dlouhodoba vlastnost win je ta, ze je nejde obecne prenys na jiny HW (coz je presne to, oc se tazatel snazi). Jo, nekdy to prezijou, ale to jsou spis vyjimky.
Velmi teoreticky by pomoho ten system pred prenosem zresetovat do poinstalacniho stavu (pred prvnim rebootem), coz se sice udela da, ale je to taky takovej hod minci. Mnohem jednodussi je proste nainstalovat novej system ... a prestrkat do nej data.
A rozhodne je uzasny, kdyz takovou akci podnika naostro nekdo, kdo to vzivote nedelal.
Apropos, pokud nekdo nezvlada management obsahu disku/volnyho mista, je uplne jedno jak velkej disk bude mit. A protoze tohle je vlasnost vetsiny useru, tak i widle umi quoty.
-
Me zkusenosti se s temi od jjrsk neshoduji. Ano, Win7 jsou stran ovladacu docela vopruz, ale desitky a jedenactky nam v praci naprosto bez problemu preziji presun na jiny zelezo, a to i mezi ruznymi generacemi intel/amd. Podot
ykam, ze to slo v uplne vsech pripadech bez vyjimky, klidne z desky se Z270 az do AMD B650, zcela bez problemu.
Jediny, co muze teoreticky delat vopruz, je Intel VMD, nebo jeho ekvivalent u AMD, to skutecne ovladac potrebuje... no a nebo ten kram v BIOSu uplne vypnout, protoze je uplne k nicemu, tuplem na deskach, kde je jen jeden slot. (Avsak to zrejme nebude tazateluv pripad.)
Normalni dd z disku na disk, prelozeni do jinyho pocitace, jine desky, jinyho vseho a neni problem.
Zadnej ovladac pro konkretni NVMe disk u 10/11 neni potreba, o vse se stara vychozi wokenni stornvme.sys
Abstrahuji-li divokost tazatele, samotny postup (dd kopie disku jako prvni provedeny krok) je veskrze spravny.
Nicmene, pokud ten starej disk je jeste nejak s to nabootovat a fungovat, nejlip asi nabehnout z nej a data proste vykopirovat a jet na novym disku uplne nacisto, nanovo, jinak se z toho zblaznis...
-
Nechápu útoky některých pisatelů, kdysi tu fungovala dobrá komunita, která se snaží poradit.
Hned v prvním příspěvku jsem uvedl, že to byl ode mě neuvážený krok, což není důvod nadávání. Pokud se to nezadaří, pořád je možnost vše vrátit do původního stavu a nic se neděje. Windows sem sice neviděl pár roků, ale překvapilo mě, jak usilovně teď hází klacky uživatelům pod nohy.
Všechny data (co šly přečíst) mám zálohované na serveru, přeinstalace systému ale neřeší hlavní a jediný problém - účetní program.
Ale k věci - bitová kopie v pořádku dojela, NB sem vypnul, opět přehodil disk za nový naklonovaný a nastartoval z USB.
Vybral si obnovu z bitové kopie a tím sem skončil - tvrdí mi, že žádnou nenašel...
-
Ale k věci - bitová kopie v pořádku dojela, NB sem vypnul, opět přehodil disk za nový naklonovaný a nastartoval z USB.
Vybral si obnovu z bitové kopie a tím sem skončil - tvrdí mi, že žádnou nenašel...
Pokud návod co jsem Vám psal nemůžete použít, tak zkuskte tu klonovací stanici viz: https://www.alza.cz/nejprodavanejsi-nejlepsi-externi-dokovaci-stanice/18906894.htm (https://www.alza.cz/nejprodavanejsi-nejlepsi-externi-dokovaci-stanice/18906894.htm)
Naklonujte a zkuste. Pokud bude/nebude fungovat tak do 14 dní můžete vrátit.
-
Muzes narazit zhruba na nasledujici aspekty. Jednak z toho nemusi umet MB nabootovat. Dalsi vec je ta, ze win potrebujou ovladac pro NVME jako takovy ... ale to nestaci, potrebujou jeste ovladac pro to konkretni ssd konkretniho vyrobce.
Mno a tim se dostavame k tomu, ze setrvale dlouhodoba vlastnost win je ta, ze je nejde obecne prenys na jiny HW (coz je presne to, oc se tazatel snazi). Jo, nekdy to prezijou, ale to jsou spis vyjimky.
Blbosti.
1) Poslednich pár přenosů jsem dělal tak že jsem ze staršího NTB vytáhl SSD disk a přenesl do nového NTB. Bylo potřeba odstranit licenci a vložit novou, doinstalovat drivery a vše mě fungovalo.
2) Zrovna během posledních dvou týdnůjsem instaloval W11 Pro ( verze 24H2) na NVMe disk, instalačky žádný driver nepotřebovaly.
3) Přenášet Windows ve formě image s tím, že se vymění SSD nebo NVMe disk a pak se na to image umístí samozřejmě lze a funguje to, tak jak to stvořitel vlákna zamýšlel ale je nutno u toho znát ještě pár detailů k dokonalému přenosu.
-
Díky všem za rady, klonovací stanice vypadá hezky, ale na to nemám čas a teď už ani náladu.
Tak abych vyloučil jiné chyby, vyměnil jsem nový disk za M.2 SSD, ale výsledek je stejný.
Je možné, že při záloze z disku umístěného v USB rámečku se něco přenese jinak?
NB má jen jeden slot na disk a aby to bylo veselejší, tak právě zjišťuju, že i všechny tři USB jsou víceméně nefunkční. Nabootovat se mi na tom povedlo jen jednou z deseti pokusů, v UEFI samozřejmě USB Boot povolen.
Použil sem jiný HW, ten zase podporuje jen NVMe, tak znovu zkouším klon s rámečkem, jen přes Clonezillu a tím končím.
Pak to dotyčnému asi hodím na hlavu, protože z toho chytám docela nerva. Nebo se smíří s čistou instalací (tu sem si vyzkoušel a proběhla bez problémů)
-
Zrovna jsem chtěl napsat, jestli přenos pomocí Clonezilly už nefunguje. Je to řada let, ale dříve jsme to tak dělávali běžně.
-
Když je ten zdrojový disk s nečitelnými bloky, tak přenášet systém je nerozumné - nikdy nevíte, co v něm bude špatně. Pak je lepší ddrescue na jiný disk, čistá instalace a kopie dat, která za to stojí.
Jinak používám celkem bezpečný postup:
1) vypnutý bitlocker
2) na nový disk pustím instalátor Windows - udělá EFI partition, C: podle mých požadavků
3) vypnutý secure boot a spustím Linux (sysrescd obvykle)
3) kopie C:
3a) je v dobrém stavu, ntfsclone
3b) není - ddrescue
4) boot Windows - pokud není nějaká zrada, obvykle funguje, chkdsk
5) opět boot Linux, ntfsresize
No a zbývá eventuelní D:, to lze v tom Linuxu nebo i Windows.
Dost pomůže originální systém korektně vypnout (s podržením SHIFT), případně ještě před tím chkdsk.
-
A za předpokladu, že je zdrojový disk zcela v pořádku a pouze ho prostě "chci" vyměnit za jiný, větší,..? Čistě ze zvědavosti, protože se mě nedávno někdo ptal na co nejjednodušší postup pro běžného uživatele.
-
Blbosti.
1) Poslednich pár přenosů jsem dělal tak že jsem ze staršího NTB vytáhl SSD disk a přenesl do nového NTB. Bylo potřeba odstranit licenci a vložit novou, doinstalovat drivery a vše mě fungovalo.
2) Zrovna během posledních dvou týdnůjsem instaloval W11 Pro ( verze 24H2) na NVMe disk, instalačky žádný driver nepotřebovaly.
3) Přenášet Windows ve formě image s tím, že se vymění SSD nebo NVMe disk a pak se na to image umístí samozřejmě lze a funguje to, tak jak to stvořitel vlákna zamýšlel ale je nutno u toho znát ještě pár detailů k dokonalému přenosu.
Jinak receno, tvoje zkusenosti jsou exaktne nulovy, nic o tom nevis, vzivote si to delal 2x a nahodou to vyslo.
Win po instalaci po prvnim rebootu vybiraji subset pseudouni ovladacu, ktery pouzijou. Je o krok, ktery se pak uz nikdy neaplikuje, a pokud se jim vymeni podstana soucast, tak nenastartujou, nebo se libovolnym zpusobem zhroutej.
Jejich prenos na jiny HW funguje pouze a vyhradne v pripade, ze ten pseudouni ovladac je dostatecne kompatabilni s cilovym systemem.
Oficileni postup primo od MS (to samozrejme taky nevis, protoze pouzit vyhledavac nezvladas) je prave uvedeni widli do toho postinstal stavu. A ani to nefunguje vzdy. (oni soudruzi v MS dobre vedi, proc od toho davaji ruce pryc)
A proc to rovnou nenainstaluje ty spravny ovladace? Mno to je easy, soudruzi z MS ani v roce 2025 neumej stahnout z netu naprosto nic, ackoli nutne pripojeni k netu vyzadujou. Proto se taky ty widle spustej neopatchovany a jak reseto deravy.
a ad 2) navic ses negramotnej.
Mimochodem, widle samozrejme potrebujou ovladac na uplne vsechno, vcetne sata disku. Jenze sata je letitej standard, kterej se nemeni co 14 dnu, a vsichni vyrobci HW pouzivaji mozna 3 ruzny chipy pro jeho implemetaci.
-
Pak to dotyčnému asi hodím na hlavu, protože z toho chytám docela nerva. Nebo se smíří s čistou instalací (tu sem si vyzkoušel a proběhla bez problémů)
Alespon priste lepe zvazis moznosti, ktere poskytuje tve vybaveni a schopnosti.
Neni dobre se poustet do veci, kterym nerozumis a nemas na to ani hw/sw nastroje (se kteryma bys umel pracovat) :D
-
3) Přenášet Windows ve formě image s tím, že se vymění SSD nebo NVMe disk a pak se na to image umístí samozřejmě lze a funguje to, tak jak to stvořitel vlákna zamýšlel ale je nutno u toho znát ještě pár detailů k dokonalému přenosu.
Jinak receno, tvoje zkusenosti jsou exaktne nulovy, nic o tom nevis, vzivote si to delal 2x a nahodou to vyslo.
Win po instalaci po prvnim rebootu vybiraji subset pseudouni ovladacu, ktery pouzijou. Je o krok, ktery se pak uz nikdy neaplikuje, a pokud se jim vymeni podstana soucast, tak nenastartujou, nebo se libovolnym zpusobem zhroutej.
Jejich prenos na jiny HW funguje pouze a vyhradne v pripade, ze ten pseudouni ovladac je dostatecne kompatabilni s cilovym systemem.
V pripade ze jsou disky stejne, tj SATA na SATA, nebo NVMe na NVMe, tak zadne zmeny a ovladace neni treba resit.
A ta oznacena sekce "par detailu", napr. zahrnuje binarni kopii celeho disku, vcetne GPT, tak, aby zustalo stejne UUID partisen. Protoze ta zruda jmenem BCD se na to referencuje. Ne, ze by to neslo upravit.. ale je snazsi to zkopirovat 1:1 a pak vedet, jak se chova system, kdyz se pripoji dva disky se stejnym UUID (idealni je pouzivat linux na vsechny operace - protoze ve win to chodit nebude).
Klonovani nainstalovanych oken ma holt sve specifika.
EDIT: nejspis to disk/partition UUID je proc tazatel dostava 0xc000000f pri bootu
@aigor.net - delal jsi kopii disku (a pak GPT recovery prim->sec po rozsireni partisny), nebo jsi vytvarel partisny sam / nejakym toolem ? a bylo to NVMe na NVMe, nebo SATA na NVMe ?
-
Nechápu útoky některých pisatelů, kdysi tu fungovala dobrá komunita, která se snaží poradit.
rady kompetentni tady mas dvakrat zopakovanou. recovery nebo instalacni DVD nebo usb nabootovane do recovery konzole. jediny zpusob jak neprijit o tu databazi k ucetnictvi.
vsechno ostatni je chyba ktera te bude stat krk od neznalych windows hateru tak je otazka jestli radi blbe zamerne nebo z neznalosti.
-
dejte instalaci na novém disku se zachováním uživ. dat. Je to nejrychlejší způsob funkčního řešení a nejrychlejší způsob jak se té věci zbavit.
Zachová to instalované programy ???
Toho se právě obávám nejvíc - ten účetní SW se skládá z lokálního SQL serveru, klienta a nějakých komponent. Posledně si firma nechala zaplatit cca 4tis za reinstalaci jen po telefonu.
nebude funkcni. regitry budou fuc. stejne jako zaznamy o tom jaka sluzba se ma spustit apod.
-
dejte instalaci na novém disku se zachováním uživ. dat. Je to nejrychlejší způsob funkčního řešení a nejrychlejší způsob jak se té věci zbavit.
Zachová to instalované programy ???
Toho se právě obávám nejvíc - ten účetní SW se skládá z lokálního SQL serveru, klienta a nějakých komponent. Posledně si firma nechala zaplatit cca 4tis za reinstalaci jen po telefonu.
nebude funkcni. regitry budou fuc. stejne jako zaznamy o tom jaka sluzba se ma spustit apod.
Presne tak. Instalace se zachovanim dat znamena, ze se disk nezformatuje, ale jinak tam budou cista a prazdna okna.
Zadna aplikace co tam drive byla nepojede a veskere uzivatelske nastaveni se ztrati.
Radit tento zpusob instalace je nejhorsi. Pokud uz chcete novou instalaci, tak vzdy na cistej disk a pak dotahat stare data skrze usb redukci nebo pripojenim stareho disku - pak je moznost teoreticky sahnout do starych registru a s velikou davkou znalosti se pokusit premigrovat instalace (ale i to je lepsi delat klasickym instalatorem, a resit jen pridani puvodnich pracovnich souboru).
-
rady kompetentni tady mas dvakrat zopakovanou. recovery nebo instalacni DVD nebo usb nabootovane do recovery konzole. jediny zpusob jak neprijit o tu databazi k ucetnictvi.
vsechno ostatni je chyba ktera te bude stat krk od neznalych windows hateru tak je otazka jestli radi blbe zamerne nebo z neznalosti.
Ano, stále zapomínám, že tu občas radí lidi co si nepřečtou ani otázku a nakonec zjišťuju, že se tu řeší úplně něco jiného...
Abych to shrnul, měním teď pouze M.2 SSD za SSD, ale narážím na tři hlavní problémy
1) NB má pouze jeden M.2 slot a jediná další možnost jak disk číst je USB převodník - je možné, že pak se nezazálohuje správně..
2) na tom NB jsou v háji USB porty a celkově se chovají víceméně nefunkčně
3) originální disk má dvě oblasti, kde jsou spousty nečitelných sektorů, takže i když zapnu všechny možné parametry na ignorování chyb, znamená každý pokus odhadem 10-12h čtení
-
Pokud mas 1 slot, tak potrebujes docasny externi uloziste (USB nebo sitove po NFS/SMB), kam image ulozis. Bootnes live linux, a pak:
dd_rescue/ddrescue je tvuj kamarad, na prvni binarni kopii s dirama, nema smysl ho nutit na extra opakovane cteni (ale je dobre si nechat ulozit seznam der do logu)
podruhe udelas mount -o ro, a nejakym zpusobem donutis precist vsechny soubory (at uz tar do dev/null, nebo rekurzivni md5sum, nebo rsync do druhe slozky na externaku), vedle toho sledujes dmesg -w a zjistujes ktere soubory tedy maji ty vadne sektory (muze byt ze je nebudou mit zadne, kdyz se chyba trefila do nealokovane casti). Podle toho co nejde precist, zvazis jake veci musis sehnat extra snahou, nebo jake veci budou poskozeny. Zde je to loterie, ale ne showstopper.
shutdown
prohodit disky v notasu
boot live linuxu a opacny postup - z bitove kopie na celej disk
shutdown ... a tohle MUSI bootnout pokud jsi mel stejny typ SSD, pac:
Abych to shrnul, měním teď pouze M.2 SSD za SSD, ale narážím na tři hlavní problémy
je informace k h*vnu, nepotvrdil jsi ze jdes SATA na SATA, nebo NVMe na NVME.
M2 je konektor, ne signalizace a protokol!!
pak uz jen rozsiris NTFS partisnu v ramci bezicich win.
Kdyz mi das pet palackych, tak to udelam i na tom rozbitem a nespolupracujicim krame co mas :D
-
...
3) originální disk má dvě oblasti, kde jsou spousty nečitelných sektorů,
...
By me zajimalo, japa si na tohle prisel ... ty mas nejakej tool od vyrobce kterej ti praskne mapovani blok/sektor? Nemluve o tom, ze takovy bloky by SSDcko davno vyradilo.
-
By me zajimalo, japa si na tohle prisel ... ty mas nejakej tool od vyrobce kterej ti praskne mapovani blok/sektor? Nemluve o tom, ze takovy bloky by SSDcko davno vyradilo.
(https://aigor.igorsedlak.com/IMG_4599.JPG)
Pokud máš lepší vysvětlení, rád si ho poslechnu...
-
Vrátím se ještě k tomuhle:
Dneska sem tam hodil původní disk a zkusil vytvořit bitovou záložní kopii. Řekl, že bude potřebovat 16GB, tak sem mu dal 32GB Flash a nechal pracovat.
…Že by systém s programy zabíral jen 16GB (i komprimovaně) se mi moc nezdá...
16GB se mi zdá taky málo, možná to udělalo nějaký nesmysl.
Ta bitová kopie vypadá tak, že máš adresář WindowsImageBackup a v něm adresář odpovídající názvu zálohovaného počítače (hostname Windows) a v něm nějaké další jako Catalog, SPPMetadataCache a hlavně Backup <datum a nějaké číslo>. V něm jsou VHDX soubory a ten největší by měl odpovídat svazku C: toho vadného SSD (v tom VHDX jsou aspoň v mém případě dvě partitions, ta s daty je ta druhá, první je reserved). Mělo by to jít namountovat třeba ve správci disků (doporučuju mountnout to read only, ať se tam zbytečně nedělají změny, navíc pokud je ten virtuální disk uvnitř větší než fyzický, na kterém to VHDX je, tak to ani jinak než read only nepůjde, protože OS by musel mít podkladový disk takový, aby se tam ten VHDX vešel, kdyby byl celý zaplněný, což u read-only nepotřebuje).
bitová kopie v pořádku dojela, NB sem vypnul, opět přehodil disk za nový naklonovaný a nastartoval z USB.
Vybral si obnovu z bitové kopie a tím sem skončil - tvrdí mi, že žádnou nenašel...
Ta bitová kopie musí být na disku tak, že ten adresář WindowsImageBackup musí být v rootu toho disku a potom systémový interní disk, na který se to bude obnovovat (může být klidně prázdný), nesmí být menší než ten, ze kterého se to zálohovalo (z výše uvedeného důvodu velikostí obsahu VHDX), jinak to hodí chybu 0x80042403 s nesouvisející hláškou o nutnosti restartu.
Jinak zajímavé je, že ten obrázek z Partclone má ty nečitelné bloky obvykle 512 bloků vzdálené :).
-
....
Kdo umí, ten umí. Až se to "pořádně" naučíš, přestaneš mít s tím problémy, tak jako je to u všeho.
-
NB má jen jeden slot na disk a aby to bylo veselejší, tak právě zjišťuju, že i všechny tři USB jsou víceméně nefunkční. Nabootovat se mi na tom povedlo jen jednou z deseti pokusů, v UEFI samozřejmě USB Boot povolen.
Použil sem jiný HW, ten zase podporuje jen NVMe, tak znovu zkouším klon s rámečkem, jen přes Clonezillu a tím končím.
Rozumim tomu dobre, ze vsechny tyhle pokusy se odehravaji na vadnem pocitaci? Jestli jo, zkus jeste cvakat zubama ve stojce na jazyku :)
-
Rozumim tomu dobre, ze vsechny tyhle pokusy se odehravaji na vadnem pocitaci?
Nerozumis... ::)
Kazdopadne disk je v haji, data vykopirovana a uz tam mam instalovane ciste W11. Ucto si nechaji instalovat ze supportu a pro me to konci.
-
Kdo umí, ten umí. Až se to "pořádně" naučíš, přestaneš mít s tím problémy, tak jako je to u všeho.
Ty se nic ucit nemuzes, to dalece presahuje tvoje kognitivni schopnosti.
Pokud máš lepší vysvětlení, rád si ho poslechnu...
To mas v celku prosty, neni vadny to ssd.
-
To mas v celku prosty, neni vadny to ssd.
Aha ???, takže disk hlásí chyby čtení jak v kompu, tak v rámečku, zatímco jiný šlape normálně. Ale ty znalecky přes internet usoudíš, že je vlastně v pořádku ;D
-
Zatimco ty ses umelec ktere nezvladne skopirovat soubory, a blaboli tu o usb redukcich, o kterych kazdej normalni clovek vi, ze nefungujou.
-
No, inklinuju k tomu už delší dobu, ale v tomhle vlákně se mi potvrdilo, že ve fóru na rootu se nemá smysl na nic ptát.
-
No, inklinuju k tomu už delší dobu, ale v tomhle vlákně se mi potvrdilo, že ve fóru na rootu se nemá smysl na nic ptát.
Dospěl jsem ke stejnému závěru :( Už to tady kleslo na úroveň ksichtoknihy...
-
A udelal jsi co jsem ti radil?
NE.
Jen meles dokola jak to nejde, jak je to nefunkcni, pritom pouzivas nastroje ktere si delaji co chteji a schazi podstatne informace o HW.
Tady neco radit, je jako mluvit do cerne diry.
-
Předtím než jste ten disk naklonoval, vypnul jste ve Windows 10 hibernaci? (Ve výchozím stavu se při vypnutí Windows 10 jen hibernují.) Pokud naklonujete hibernovaný disk, můžete se ocitnout ve smyčce BSOD. Mám to v čerstvé paměti, stalo se mi to před týdnem, když jsem na manželčiném PC migroval z HDD na SSD a na tohle samozřejmě zapomněl. Vypíná se to přes `powercfg -h off`, je to popsané např. zde: https://www.howtogeek.com/868748/how-to-disable-hibernation-on-windows-10/
Stačí dať reštart a po reštarte ho vypnúť ešte pred spustením systému. Hibernácia je ale niečo iné, pozor na to. S hibernovaním jadra máš pravdu, ale oficiálny názov pre túto funkciu nie je hibernácia. Mimochodom, ja som skopíroval x diskov pri vypnutom Windows (hibernované jadro) a problém som nikdy nemal. Ono sa skopíruje aj to hibernované jadro. Ale netvrdím, že to nemôže občas narobiť problémy. Tvrdím len, že mne sa to ešte nestalo.