Fórum Root.cz

Hlavní témata => Sítě => Téma založeno: Jan Peterka 29. 11. 2024, 20:38:01

Název: Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Jan Peterka 29. 11. 2024, 20:38:01
Zdravím mám připojení 500 Mbps. Koupil jsem si nový router 1000Mbps. Vše je ok ale potřeboval bych router jenoduše přepnout na 100 Mbps. Je to kvůli nepravidelnému rušení po utp kabelu, které nelze ovlivnit. Vypadá to že při provozu na 1Gbps je mnohem a mnohem citlivější na rušení. To nechci rozebírat, ale pomůže mi pouze před router zapojit switch 100 Mbps a je pokoj. Jenom je škoda nevyužít těch 500 Mbps. Prosím existuje nějaký router, který by šel přepínat 1000/100Mbps? Jak jsem zjistil ten můj to asi umí, ale neustále se sám přepíná a tak je video/audio nepoužitelné  :(
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Zopper 29. 11. 2024, 20:53:43
Obávám se, že moje křišťálová koule je zrovna v servise, takže nevím, co za router tam máš. Ale vzhledem k formě dotazu si myslím, že nejjednodušší formou přepínání bude tam mít ten switch a manuálně přepojit kabel, když to je potřeba. Nebo si zaplatit nižší tarif, smířit se se stovkou trvale, a ušetřit. Nebo přejít na wifi.

A jsi si jistý, že třeba neumírá ten router, respektive jeho napájecí zdroj, či jiná část tvojí sítě?
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Ondrej Nemecek 29. 11. 2024, 22:33:28
Nejlepší je opravit UTP kabel. Obvykle nejde o žádné rušení, ale o prostou vadu kabelu (použitý nevhodný kabel, špatně nakrimpovaný kabel, přelomená žíla v kabelu apod.). Po opravě to poběží na max rychlosti. Pokud to nejde, tak u některých routerů lze v nastavení vynutit rychlost ethernet média (linkovou rychlost), což se hodí, pokud selže autodetekce. Místo switche lze dát taky krátký patch kabel, který umí např. jen 100Mbps a propojku anebo kabel na uvedenou nižší rychlost překrimpovat (některé žíly se nepoužijí). Ale to už je lepší to rovnou opravit. Na tyto práce existují firmy, které kabel proměří a zjistí, kde je problém (umí například i i zjistit, kde je přesně prušená žíla a podobně).
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Jan Peterka 29. 11. 2024, 23:22:26
Děkuji za reakce na můj dotaz. Kabelem to není (od zásuvky poskytovatele). Zkoušel jsem i 1m kusy kvalitního kabelu a je to zcela stejné. S propojkou je to dobrý nápad a mohl bych switch vyřadit. Jenom škoda že jsem u prodeje routeru nikde nikde nenarazil jestli je možné linkovou rychlost vynutit. Asi to bude mít možnost jenom několik typů.
Nevěřil bych že vyšší linková rychlost bude tak citlivá na rušení díky větší šířce pásma...
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Jan Peterka 29. 11. 2024, 23:30:02
Ještě mě napadlo jestli neexituje router s natvrdo nastavenou rychlostí 1000 neno 500Mbps? Klidně bych takový zakoupil, protože ty krátké výpadky při rušení způsobuje právě to automatické přepínání linkové rychlosti.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: RDa 29. 11. 2024, 23:47:40
A co je na druhe strane toho problemoveho kabelu? Pokud PC, tak tam tu fixni/jinou rychlost vynutis.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Michal Šmucr 30. 11. 2024, 00:11:26
Ještě mě napadlo jestli neexituje router s natvrdo nastavenou rychlostí 1000 neno 500Mbps? Klidně bych takový zakoupil, protože ty krátké výpadky při rušení způsobuje právě to automatické přepínání linkové rychlosti.

 ;D

Router má na vnějším rozhraní normální síťové rozhraní, co je nastavené na autodetekci rychlosti a duplexu. Bude tam nejspíš 10/100/1000 a half i full. Jak router, tak nadřazené zařízení si pak v procesu auto-negotiation zjednodušeně řečeno pošlou své podporované rychlosti, režimy a pak se nastaví na ten nejvyšší, které je podporovaná oběma.
Pokud je v pořádku vedení, tak s tím většinou není potřeba vůbec nic řešit. Nedivím se, že většina běžných domácích routerů nemá další možnost v UI, jak rychlost do WAN sítě případně vynutit.

Váš router (ještě jste neřekl, co máte) také s největší pravděpodobností běží na Linuxovém jádře a má nějaké nástroje okolo. Při troše dobré vůle se ve většině routerů dá povolit přihlášení přes SSH z vnitřní sítě (jako ekvivalent k tomu webovému rozhraní).
Pokud se vám to povede, tak se můžete přihlásit (typ. stejný login a heslo jako do web UI) a zkusit jestli vám nebude fungovat pár příkazů.
"ip address" - by vám měl vypsat všechna síť rozhraní v routeru a měl byste tam dohledat, jak se jmenuje to, co máte na WAN síti, to u sebe bude mít veřejnou (nebo nějakou vnější) IP adresu.
"ethtool <rozhrani>" pak vypíše mj. aktuální režim a rychlost - např. 1000, plus všechny ostatní, co podporuje.
Přes "ethtool -s <rozhrani> speed 100" to můžete pak zkusit vynutit 100Mbit/s.
Dalším spuštěním předchozího příkazu pak můžete zas ověřit, jestli se to podařilo nastavit.

Připadné manuální nastavení by mělo pak vydržet do rebootu routeru. Většina normálních routerů bez nějakého alternativního firmware (jako OpenWRT) neumožňuje přidávat žádné skripty po startu, kde byste ten příkaz mohl spouštět automaticky.

Ale pokud mám být upřímný, i kdyby to fungovalo, tak bych bych to bral jen jako dočasný workaround.
Řešil bych to primárně s ISP, nebo od koho máte to připojení. Pokud je to u vás vedení v bytě v pohodě a platíte za 500Mbit, měla by to být jejich starost, aby služba chodila s parametry, co máte ve smlouvě. Bez laborování a dalších investic.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Michal Šmucr 30. 11. 2024, 00:29:37
Ještě k tomu, co jsem psal předtím. Některé routery nemají nástroj ethtool. Co si vzpomínám, tak na nějakém ASUSu s Broadcom čipem jsem se setkal s nástrojem et, který nastavoval totéž. Takže pokud nenajdete ethtool, můžete se zkusit podívat, jestli tam nebude /sbin/et nebo /usr/sbin/et.
Nemá stejnou syntaxi jako ethtool, ale dá se s ním také zjistit, nebo nastavit rychlost rozhraní a duplex.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: CPU 30. 11. 2024, 05:40:50
S ohledem na naprosto laický dotaz: ne, nedávat rovnák na ohýbák

Zřejmě se jedná o síť nějakého místního wifináře, který koncový bod připojuje metalikou od nějakého mikrotiku. Z tak vágního popisu je to těžko poznat.

Možný zdroj problému:
Nedodržení maximální délky kabelu,
Možnosti zlepšení:
- sehnat switch, který se umí krmit z PoE, takže switch se dá o 20m blíž k zásuvce poskytovatele.
Možnosti zlepšení:
- sehnat pasivní PoE (130kč) a půjčit si 5-6 různých switchů, protože typicky každý switch má jinu citlivost portů, méně fuj switch nemusí mít problém se špatnou kvalitou signálu
Možnosti zlepšení:
Uštípnout krabičku a konektor prdnout přímo na kabel switche, protože přechody kabel-krabička-kabel se chovají často jako 25m kabelu.
Možnosti zlepšení:
Připojení reklamovat, pokud se problém do telefonu dobře vysvětlí, může si technik vzít správné měřáky.

Za mě, zkusil bych nejprve až ke krabičce poskytovatele dát starý bazarový Cisco switch (macka 24/48portů), mívají kvalitní zpracování signálové části a zkušený čičmunda se na něj připojí CLI a uvidí, co se na lince děje.

Ale popis je tak špatný, že není zřejmé co za problém se řeší. Může to být léty prověšený eth kabel někde v ghétu a tam nepomůže ani svědcená voda. Volně hozený eth kabel ze střechy někde v ghétu se prověsí, měď se protáhne a vzniknou v ní vady, což při bimcáni kabelu ve větru dělá zmíněné výpadky. To rušení nelze vyloučit, hlavně pokud někdo omotal 30 metrů kabelu okolo motoru výtahu nebo v domě mají sousedí patnáct-dvacetbsoustruhů.



Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: bmn 30. 11. 2024, 08:27:10
Něco takového mi kdysi dělala nějaká nekompatibilita úsporného ethernetu EEE. Po vypnutí na jedné straně to přestalo. Taky asi může být ten port na routeru už nějak elektricky poškozený nebo klasika vysušený kondenzátor někde v napájení.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: M_D 30. 11. 2024, 09:06:10
Pochopil jsem, že je problém na WAN portu, který je normální Ethernet - dle toho chápu, že to bude nějaký rozvod v baráku, s centrálním switchem a do bytu mi jde už jen metalický Ethernet, kam jsem si připoil svůj router?
Co krok 1 - zeptat se svého ISPíka a přednést mu problém. Pokud je to nějaký menší místní, trochu rozumný, tak bude mít ochotu a prostředky to řešit. Ať už přeměřit kabel do bytu/opravit/přehodit na jiný, dodat jiný router pro vyzkoušení, ...
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: McFly 30. 11. 2024, 11:25:01
Nic bych neprepinal. Platite si 500Mbps, chtejte po svem ISP, aby odstranil zavadu.  :)
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: jjrsk 30. 11. 2024, 11:46:35
Je to kvůli nepravidelnému rušení
Ten kabel je jednoduse vadnej, a je treba ho vymenit. A ne resit nejake vopicarny kolem. => jak psali ostatni, reklamovat to u provozovatele, klidne uplne laicky "proste to nefunguje, reste to".

Kristalova koule pak rika ze bude nekde zlomenej/zmacnutej/ohnutej pres roh ...
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: LolPhirae 30. 11. 2024, 11:53:13
Ten kabel je jednoduse vadnej, a je treba ho vymenit. A ne resit nejake vopicarny kolem.

Ale to je moc logický řešení...  ;D
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: CPU 30. 11. 2024, 11:54:22
klidne uplne laicky "proste to nefunguje, reste to".

Jestli to je Wifinář, tak může přijet moula, píchne tam svůj notebook a když nic neuvidí, naúčtuje si marný výjezd.

Taky to může zlobit jen ve špičcce 20:00-22:00 a to tam technika nedostaneš, nebo dostaneš, ale jako k vzteku se to neprojeví. Tyhle věci, kdy to nefunguje částečně nebo jen někdy, se hrozně blbě reklamují.

Ten kabel je jednoduse vadnej, a je treba ho vymenit. A ne resit nejake vopicarny kolem.
Ale to je moc logický řešení...  ;D
Že je vadný (např. prověšený) kabel píšu. Že to pak zlobí třeba za větru, to taky píšu.
Pomáhal jsem to známému reklamovat, ale když tam přijel technik dodavatele, zrovna nefoukalo a vše šlo dobře.
Fakt se to blbě reklamuje.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Jan Peterka 30. 11. 2024, 12:54:45
RDa: na druhý straně je provider...
Ještě jednou díky všem za rady a tím bych to ukončil. Jak jsem psal hned v prvním dotazu kabelem to není a poskytovatel za to nemůže. Zkusil jsem i utp izolátor, ale to také vůbec nepomohlo. Jediné řešení je prostě 100 Mbbs které není tak náchylné. Chtěl jsem hlavně vědět jak to jednoduše přepínat.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Jan Peterka 30. 11. 2024, 14:09:00
Nechtěl jsem rozpitvávat podrobnosti viz první příspěvek, ale trochu to upřesním. To rušení pochází od 1KW generátoru ma 13.5 Mhz. Podobný: http://www.plasmatechnol.com/ArticleShow.asp?ArticleID=434 Tento se používá k nanotechnologii tj odolné povrchy proti znečištění. V podstatě z zapáleného plynu z trysky plamen prochází mezi destičkami které jsou napájeny z generátoru a tím vzniká plasma.....

Utp kabel vede nedaleko cca 2-2.5m. Pokud se generátor zapne je s 500 Mbbs problém a video/audio se silně zadrhává a koktá :-) Na utp jsem vyzkoušel zmiňovaný isolátor https://www.conrad.cz/cs/p/phoenix-contact-fl-isolator-100-rj-rj-sitovy-separator-ethernet-portu-1-193854.html to vůbec nepomohlo ať jsem ho dal před router, nebo k zásuvce utp. Zkusil jsem vřadit i síťový filtr 220V tesně před generátor a taky bez úspěchu. Prostě i kvalitnímu kabelu a routeru vadí silné pole generátoru 13.5MHz. Tak nezbývá než připojovat při provozu generátoru 100Mbbs switch, nebo ho nechat trvale a smířit se se sníženou rychlostí natrvalo. Jako laik moc nechápu proč je 500 Mbbs o tolik náchylnější na to rušení.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: LolPhirae 30. 11. 2024, 14:46:56
kabelem to není

 ;D ;D ;D


nechápu proč je 500 Mbbs o tolik náchylnější na to rušení.

Gbit používá všechny páry. Máš vadný kabel. No, vlastně ne, kabelem to není.  ;D ;D ;D
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Jan Peterka 30. 11. 2024, 15:02:51
kabelem to není

 ;D ;D ;D


nechápu proč je 500 Mbbs o tolik náchylnější na to rušení.

Gbit používá všechny páry. Máš vadný kabel. No, vlastně ne, kabelem to není.  ;D ;D ;D

Však jsem výše psal že kabelem to není! Zkusil jsem asi 4 druhy kabelú se stejným výsledkem. Dokonce jeden metrový a hned na něho pověsil router a naprosto stejné. To že Gbit používá všechny páry vím.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: LolPhirae 30. 11. 2024, 15:04:22
To že Gbit používá všechny páry vím.

Ano...  ;D ;D ;D

Ještě mě napadlo jestli neexituje router s natvrdo nastavenou rychlostí 1000 neno 500Mbps?

 ::) ::) ::)
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Michal Šmucr 30. 11. 2024, 15:06:27
Nechtěl jsem rozpitvávat podrobnosti viz první příspěvek, ale trochu to upřesním. To rušení pochází od 1KW generátoru ma 13.5 Mhz. Podobný: http://www.plasmatechnol.com/ArticleShow.asp?ArticleID=434 Tento se používá k nanotechnologii tj odolné povrchy proti znečištění. V podstatě z zapáleného plynu z trysky plamen prochází mezi destičkami které jsou napájeny z generátoru a tím vzniká plasma.....

Utp kabel vede nedaleko cca 2-2.5m. Pokud se generátor zapne je s 500 Mbbs problém a video/audio se silně zadrhává a koktá :-) Na utp jsem vyzkoušel zmiňovaný isolátor https://www.conrad.cz/cs/p/phoenix-contact-fl-isolator-100-rj-rj-sitovy-separator-ethernet-portu-1-193854.html to vůbec nepomohlo ať jsem ho dal před router, nebo k zásuvce utp. Zkusil jsem vřadit i síťový filtr 220V tesně před generátor a taky bez úspěchu. Prostě i kvalitnímu kabelu a routeru vadí silné pole generátoru 13.5MHz. Tak nezbývá než připojovat při provozu generátoru 100Mbbs switch, nebo ho nechat trvale a smířit se se sníženou rychlostí natrvalo. Jako laik moc nechápu proč je 500 Mbbs o tolik náchylnější na to rušení.

Nemám zkušenosti s řešením takovéhleho typu rušení, ale 1000baseT běží na dvojnásobné frekvenci oproti 100baseT a  využívá PAM.
Nevím, ale jestli jste už zkoušel různé routery, nějaké odrušovače atp., tak nebylo by schůdnější zainvestovat spíš do hotového optického patchcordu, dvou media konvertorů a přetáhnout ten inkriminovaný kus vedení, co jde okolo toho generátoru.
Dneska už je to cenově vcelku dobře dostupné, mrkněte se třeba na https://www.alternetivo.cz/
Měl byste od toho pokoj.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Logik 30. 11. 2024, 15:06:45
V takovém případě je řešení STP kabel (stíněný). Není možnost kabel vyměnit za stíněný (alespoň v blízkosti toho přístroje, klidně ho i přerušit a naspojkovat), natáhnout na něj stíněnou chráničku nebo tak něco? Jen to stínění musí být právě na jedné straně uzemněné.



Jinak obecně vyšší frekvence prostě jsou náchylnější k rušení. Laicky např. proto, že při stejném napětí a proudu použitém na přenos signálu je v kratším kmitu méně energie, tedy jde zašumět snadněji. Ale určitě to není správné vysvětlení, těch jevů tam je více- např. elektromagnetická vlna způsobující rušení se stejnou amplitudou a vyšší frekvencí má vyšší energii. Elektřinu moc neumím, tak třeba to někdo doplní.


Edit PS: Anebo ta optika, ale stíněná metalika je jednodušší.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Michal Šmucr 30. 11. 2024, 15:15:37
V takovém případě je řešení STP kabel (stíněný).
...
Edit PS: Anebo ta optika, ale stíněná metalika je jednodušší.

Nevím, ale i za STP kabel bych v tomhle případě nejspíš nedal ruku do ohně, zvlášť jestli to rušení má tak velký výkon. Může i nemusí to zabrat, ale ta optika to řeší principiálně, takže jestli už bych měl něco přetahovat, asi bych to už vzal rovnou. Media konvertory i patchcordy jsou za pár stovek a jestli je třeba i na druhé straně nějaký switch, co třeba rovnou SFP slot, tak by se to ještě zjednodušilo.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: LolPhirae 30. 11. 2024, 15:18:08
zvlášť jestli to rušení má tak velký výkon.

Nojo, kilowatta, to je hotovej Temelín. Taky běžně shazuju net v celý ulici, když zapnu rychlovarnou konvici. A když pustím  indukční desku, je v pytli celá čtvrť.  ;D

optika to řeší principiálně

To ano, ale ne při výchozím stanovisku, že kabelem to není.  ;D
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Logik 30. 11. 2024, 15:43:04
Šmucr: Pokud tam 100ka projde nestíněným, tak to rušení je evidentně "na hraně". Frekvence gigabitu je navíc vlastně stejná, jako 100Mbit, čím se to liší je víceúrovňové kódování a tedy větší náchylnost na rušení. Takže bych se nebál, že by stínění nepomohlo. Samozřejmě, že nějaká šance, že to i tak bude blbnout je, ale podle mne dosti minimální.

A když si vezmu, že koupit kabel, zkusmo ho natáhnout (dočasně na vyzkoušení klidně po podlaze) a vyzkoušet je otázka stokorun a řádově jedné hodiny práce, tak oproti tomu řešit optiku, což většinou normálně člověk neumí, a ve výsledku tam pak má aktivní prvky, které jsou další věc, která se někdy může pokazit a která něco žere, tak bych prostě jako první zkusil tu metaliku. Jako kdyby na obou stranách měl SFP slot, tak by mi to dávalo smysl jako první volba, ale pokud tam má RJčka, tak bych šel nejjednodušší cestou.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: redustin 30. 11. 2024, 16:26:43
Ohledně toho STP - mají běžné RJ45 konektory v levných switchích/consumer routerech a PCs kontakt na ukostření té pokovené STP RJ45 kostičky?
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: M_D 30. 11. 2024, 17:16:13
Hm, pěkná rušička. 13.56 MHz? Nevypne ti to za provozu třeba i RFID otvírání dveří u baráku? :-)
Jinak i hodně šmejd routery měly v nastavení možnost přepínání WAN portu mezi auto/1G/100M natvrdo, tak by to možná šlo i bez toho switche.
A nebo si pořid jako router něco, co se dá rozumně ovládat na dálku. Pokud tu rušičku ovládáš třeba Modbusem, tak takový Mikrotik i přes MQTT/HTTPS API a když pošlu příkaz k zapnutí rušičky, tak i pošlu i routeru, ať přepne WAN port na 100 Mbps a budeš to mít pěkně sjednocené....
A máš představu, kudy je trasován Ethernet kabel ISP k té zásuvce? Zda ten kabel náhodou nevede pár cm ve zdi vedle té rušičky, pak ten poslední kousek patche, i kdyby byl máčen ve svěcené vodě, tak už to nezachrání.
A tahle rušička i s tím, co bude za tím, tak to nějaké to tisíci EURo stojí, takže dát už pár stovek za to, ať ti tu linku ISPík vymění v baráku od toho jeho switche/rádia přímo v optice a dáš si router s WAN portem přímo na SFP a budeš mít klid (nebo zjistíš, že se ti to ruší někudy úplně jinudy, než přes ten WAN Ethernet kabel).
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Logik 30. 11. 2024, 17:44:11
redustin:
SOHO věci mají porty často plastové, takže to nemají. Lepší switche/routery mají porty kovové a ty by měly být uzemněné. Ale stejně je to potřeba trochuřešit, protože zas uzemnit to na obou koncích (prý, osobní zkušenost nemám) také není dobrý nápad, pak tam tečou vyrovnávací proudy.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Michal Šmucr 30. 11. 2024, 17:57:30
Nojo, kilowatta, to je hotovej Temelín. Taky běžně shazuju net v celý ulici, když zapnu rychlovarnou konvici. A když pustím  indukční desku, je v pytli celá čtvrť.  ;D

Indukční deska má desítky kHz podobně jako třeba předřadník na světla. Konvice je zas jen topná spirála, co je na frekvenci nap. sítě. Ulice bude nejspíš v pohodě ;D

Šmucr: Pokud tam 100ka projde nestíněným, tak to rušení je evidentně "na hraně". Frekvence gigabitu je navíc vlastně stejná, jako 100Mbit, čím se to liší je víceúrovňové kódování a tedy větší náchylnost na rušení. Takže bych se nebál, že by stínění nepomohlo. Samozřejmě, že nějaká šance, že to i tak bude blbnout je, ale podle mne dosti minimální.

Nevím, jak jsem psal, nemám zkušenosti s tím, jak moc takový gener na 13,5 MHz proleze do běžných zařízení, vedení v několika metrech okolo a případně na kolik to pak reálně ovlivní funkčnost.

Jen mi přišlo, že tazatel zkoušel víc routerů, nějaký izolátor/odhnojovač za 5k a trápí se s tím dál. Zároveň je vedle nějaká laboratoř/dílna, kde je předpoklad, že se podobné zdroje rušení budou dál používat. Nevím, ta optika mi za daných okolností přijde jako nejjistější volba i do budoucna a nemusí to být ani nutně tak drahé.
Ale jestli má možnost a čas si to pustit třeba přes STP metalické vedení s odp. zakončením, tak jasně, proč to nevyzkoušet...

Citace
optika to řeší principiálně

To ano, ale ne při výchozím stanovisku, že kabelem to není.  ;D

To máte samozřejmě pravdu :)

Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Jan Peterka 30. 11. 2024, 19:35:32
zvlášť jestli to rušení má tak velký výkon.

Nojo, kilowatta, to je hotovej Temelín. Taky běžně shazuju net v celý ulici, když zapnu rychlovarnou konvici. A když pustím  indukční desku, je v pytli celá čtvrť.  ;D

optika to řeší principiálně

To ano, ale ne při výchozím stanovisku, že kabelem to není.  ;D
Njn tak speciálně tobě povídat něco o EMC normách je zcela zbytečné  ;D
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Jan Peterka 30. 11. 2024, 19:51:04
Šmucr: Pokud tam 100ka projde nestíněným, tak to rušení je evidentně "na hraně". Frekvence gigabitu je navíc vlastně stejná, jako 100Mbit, čím se to liší je víceúrovňové kódování a tedy větší náchylnost na rušení. Takže bych se nebál, že by stínění nepomohlo. Samozřejmě, že nějaká šance, že to i tak bude blbnout je, ale podle mne dosti minimální.

A když si vezmu, že koupit kabel, zkusmo ho natáhnout (dočasně na vyzkoušení klidně po podlaze) a vyzkoušet je otázka stokorun a řádově jedné hodiny práce, tak oproti tomu řešit optiku, což většinou normálně člověk neumí, a ve výsledku tam pak má aktivní prvky, které jsou další věc, která se někdy může pokazit a která něco žere, tak bych prostě jako první zkusil tu metaliku. Jako kdyby na obou stranách měl SFP slot, tak by mi to dávalo smysl jako první volba, ale pokud tam má RJčka, tak bych šel nejjednodušší cestou.

Asi máte pravdu to víceúrovňové kódování může být příčinou. Určitě by to optika vyřešila o to žádná. Jenom jestli to stojí za to když těch 100 Mbbs je zcela bezproblémové a prakticky stačí. Switche 100 Mbbs jsem zkoušel dva a nebyl mezi nimi rozdíl. Ještě zkusím jiný 1Gb router, třeba je ten můj extra náchylný na rušení při víceúrovňovém kódování.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: CFM 30. 11. 2024, 23:46:23
Zmíněný izolátor je jen 100bit a navíc ethernet sám o sobě izolovaný je. Galvanické oddělení (izolátory) pomáhají pouze na stejnosměrné a nízkofrekvenční signály. Takže to maximálně přidá pár kV, které to přežije, ale na rušení v řádu MHz to nebude mít vliv, protože se přenese parazitní kapacitou.
Optika je jistota. Stíněný kabel vyšší třídy po celé délce by asi taky pomohl.
Možná by pomohly odrušovací ferity (něco jako zde https://www.tme.eu/cz/details/0446167281/feritova-jadra-na-kabel/fair-rite/ (https://www.tme.eu/cz/details/0446167281/feritova-jadra-na-kabel/fair-rite/)). Minimálně na oba konce ethernetu a případně i na koax, co jde z toho generátoru. Čím víc tím líp, ale cena a nejistý výsledek ...
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: RDa 30. 11. 2024, 23:55:21
Pritom nejsnazsi reseni by bylo pouzit kabel stejne kategorie, ale delsi - proste to vest mimo uvedeny zdroj ruseni (energie klesa treti mocninou vzdalenosti.. takze je to easy job)
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Logik 01. 12. 2024, 00:12:45
Poopravil bych, vyzářená energie a tedy rušení klesá s druhou mocninou (povrch kulové sféry, na který se výkon vysílače "rozkládá", roste s druhou mocninou poloměru), nikoli s třetí. Jinak samozřejmě pokud je možné se vyhnout blízkosti toho rušení, tak to smysl má.

Ale kdybych už vedl kabel jinudy, tak nepoužít stíněný je IMHO kravina (už je proto, že nevíš, kdy ten rušič budeš muset někam přestěhovat). Práce navíc je minimální (jen to na jedné straně uzemnit) a řešení je to podstatně spolehlivější.


Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: redustin 01. 12. 2024, 11:00:14
redustin:
SOHO věci mají porty často plastové, takže to nemají. Lepší switche/routery mají porty kovové a ty by měly být uzemněné. Ale stejně je to potřeba trochuřešit, protože zas uzemnit to na obou koncích (prý, osobní zkušenost nemám) také není dobrý nápad, pak tam tečou vyrovnávací proudy.

Díky, tak nějak jsem si to myslel. Místní rady "dej tam STP" je tedy asi potřeba doplnit o kontrolu/zajištění, aby se to stínění vůbec s daným zařízením využilo.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Logik 01. 12. 2024, 15:16:07
Tak jako já jsem trochu předpokládal "elementární štábní kulturu", tedy ne kabel od modemu/routeru/... k routeru/.... (pak si lidé stěžují na nefunkční kabely), ale od patchpanelu/zásuvky k patchpatnelu/zásuvce. A tam prostě jednu stranu přizemním a jednu ne. Stínit patchkordy asi potřeba nebude.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Marek Staněk 01. 12. 2024, 22:03:03
Pomáhal jsem to známému reklamovat, ale když tam přijel technik dodavatele, zrovna nefoukalo a vše šlo dobře.
Fakt se to blbě reklamuje.

Dovolím si s veškerou příslušnou úctou mírně nesouhlasit. Když se pustí sběr dat o rychlosti a chybách, a nasbírají data dejme tomu za týden, a vyhodnotí se kdy se to děje a ideálně jaké byly zrovna povětrnostní podmínky, mělo by to jít reklamovat naprosto v pohodě. Klíčové je ujasnit si, co se hledá, a podle toho měřit a ISPčkovi nachystat podklady.
Pokud je to venkovní kabel a dá se na něj dosáhnout (např vede skrz okenní rám na fasádu), dá se vítr simulovat rukou.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Marek Staněk 01. 12. 2024, 22:04:29
Nechtěl jsem rozpitvávat podrobnosti viz první příspěvek, ale trochu to upřesním. To rušení pochází od 1KW generátoru ma 13.5 Mhz. Podobný: http://www.plasmatechnol.com/ArticleShow.asp?ArticleID=434 Tento se používá k

A nepomohla by tedy uzemněná kovová trubka?
A nebo, když budeme trochu odvážnější, za 2x 400,- s DPH koupit převodníky na SFP/GBIC, za 12 dolarů z Alíka 3ks nebo za 2x300,- s DPH z Alzy dva GBICy, za pár stovek kus optiky, a poslat to kolem plazmometu optikou.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: mikesznovu 01. 12. 2024, 23:33:52
Dokázal by to (přepínání link speed / nebo propojit 2 kabely kde bude na každém linkspeed 100,1000 a vypínat/zapínat porty.) řešit managed switch , takové ty netgeary,zyxel. jenom nežerou 2W, ale 6W.  Navíc mají to kovové zemění, ale to si myslím, že tady nesouvisí s problémem.
Je to kvůli nepravidelnému rušení po utp kabelu, které nelze ovlivnit.
Škoda, že tohle nebylo vysvětleno( hned  začátku) ani teď.
Nic jako 500Mbit neeexistuje. λ vychází na 22 metrů asi.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: František Ryšánek 02. 12. 2024, 00:29:45
Podle mého λ je spíš lehce přes 23 m, tzn. žertovný nejkratší násobek (zlomek) = λ/4 mi vychází asi 5.77m ve vakuu. V kabelu je potřeba to ještě vynásobit činitelem zkrácení. A signálové trafo (od přírody na každém Eth portu) má maličkou parazitní kapacitu a z fyzikálního principu své funkce velmi dobrý odstup soufázového rušení. Z kategorie mých šílených nápadů vybírám: rozdělit vedení signálovým trafem tak, aby žádný z obou úseků nebyl celočíselným násobkem λ/4. Což nemusí být úplně výhra, protože vysoké násobky λ ladí čím dál hůř. Nebo vřadit kus vedení stíněného, a konce neuzemnit, ale připojit na uzemnění čtvrtvlnný pahýl - což je nejspíš kravina, protože zkratovací λ/4 pahýly fungují na vedení o definované impedanci = musí to mít vedle signálu taky zem... volný kus drátu by fungoval jako anténa, s nejistým výsledkem. Souhlasím v tomto případě s poučkou, uzemnit jenom jeden konec stínění - vyloučí se tím zemní smyčka (která by na 13 MHz mohla v krajním případě hezky rezonovat) a sice plandající konec může způsobovat kapacitní vazbu soufázově do signálového páru, ale s tím by si trafo mělo poradit.

Marně dumám, kolik asi může být míra potlačení indukce EM rušení z okolí do krouceného páru, pokud ho porovnám holý vs. stíněný (např S-STP).  Dudek svého času ohledně audio kabelů tvrdil něco jako -6 dB, což není mnoho, ale může to souviset frekvenčním pásmem a použitým kabelem. Taky jsem viděl nějaké grafy přeslechů mezi páry (vlevo zvolte obrázek) (https://www.walmart.com/ip/Cables-Direct-Online-200FT-Cat7-Outdoor-Ethernet-Cable-26AWG-SFTP-Heavy-Duty-Cat-7-Networking-Patch-Cord-RJ45-600Mhz-Waterproof-Direct-Burial/453480240), což je ale jiné hřiště (a ten graf tradičně ukazuje kladná čísla, přestože ve skutečnosti metodicky správně jde o záporné hodnoty v dB). Jako jestli je gigabit na hraně stability, tak by i -6 dB mohlo pomoct (lineárně polovina napěťové amplitudy).

Pokud byste to chtěl měřit, tak pomůže trochu slušný osciloskop, případně se schopností FFT a s generátorem pulzů (TDR - na měření zpoždění/vzdáleností).

Meh. Jediné správné řešení je optika.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: jjrsk 02. 12. 2024, 09:02:02
Nechtěl jsem rozpitvávat ...
Jinak receno, ci je kabel? Protoze kabelem to zjevne je a majitel kabelu za to muze.

V takovém případě je řešení STP kabel (stíněný). ...
V pripade jakehokoli prumysloveho provozu je resenim optika, vubec nedava smysl tam tahat metalicky rozvod. Maximalne se na konce daji konvertory.

Nojo, kilowatta, to je hotovej Temelín. Taky běžně shazuju net v celý ulici, když zapnu rychlovarnou konvici. A když pustím  indukční desku, je v pytli celá čtvrť.  ;D
Presne tak, ja 3,3kW troubou pokazdy kdyz si du opict burty shodim net celymu sidlisti ...

Realita je ta, ze i kdybych nestinenym kabelem tu troubu omotal dokola (tema 100m) tak to na provozu nebude znat.

... čím se to liší je víceúrovňové kódování a tedy větší náchylnost na rušení...
Az na tu drobnost, ze to je presne naopak. Vyssi rychlostni profily pouzivaji rozdilove modulace a jsou proti ruseni mnohem odolnejsi.

Ohledně toho STP - mají běžné RJ45 konektory v levných switchích/consumer routerech a PCs kontakt na ukostření té pokovené STP RJ45 kostičky?
Bezni zde se vyskytujici tvorove predevsim netusi, ze to musi byt ukostreno jen na jedne strane, jinak je to nejen nefunkcni, ale smrtelne nebezpecne.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: redustin 02. 12. 2024, 09:42:19
Bezni zde se vyskytujici tvorove predevsim netusi, ze to musi byt ukostreno jen na jedne strane, jinak je to nejen nefunkcni, ale smrtelne nebezpecne.

Hm, mohu poprosit o technické vysvětlení té smrtelné nebezpečnosti ukostření na obou stranách v domácích/kancelářských podmínkách, ne někde v provozu na desítky metrů mezi lokalitami? Samozřejmě rozumím argumentu rozdílných potenciálů koster, kdy stíněním teče proud, který může zanášet bordel. Ale co je na tom smrtelného, pokud vodič netahám venkem, kde mi do něj může třeba uhodit blesk?
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: jjrsk 02. 12. 2024, 12:01:22
Technicky bych ti to mohl klidne i ukazat, jiskri to docela slusne, staci na to 2 podlazi a vzdalenost cca 3m. Duvody? Easy, ono treba taky kazde podlazi muze byt na jine fazi, a kazda ma "svoji" zem.

Pak se pripadne poptej nejakyho doho dratenika v okoli, co je to pospojeni, a procpak se to dela tema jak palec tlustyma dratama, kdyz tam prece nic netece. To kdyz tu zem v ramci toho baraku chces mit tak nejak vsude kde by byt mela.

To k te bezpecnosti. Pricemz to souvisi pochopitelne i s funkcnosti, ono totiz aby ukostreni/uzemneni fungovalo, musi mit jaksi tu jednu centralni nulu ... nestaci to jen nekde pripojit k topeni a na druhy strane k vodovodu ...

A ne, nema to naprosto zhola nic spolecnyho s bleskama.

Mimochodem, na nejakych 15m  mezi barakama je klidne 100+V. To kope uz docela slusne.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: TomaMal 02. 12. 2024, 12:29:42
Spíše vy nevíte o čem mluvíte. Správně zapojené stínění je zapojené na obou stranách. V takovém případě funguje nejlépe.
V reálných aplikacích toho není vždy možné dosáhnout z důvodu rozdílných potenciálů. Pokud stíněním teče proud, je riziko zanesení rušení přímo do kabelu ze stínění.
Obecně se zapojují stínění signálových i silových kabelů na obou stranách, u silových vždy, u signálových se občas jedna strana odpojuje pokud popospojení není dostatečné pro vyrovnání potenciálů. Reálně se toto děje u aplikací s frekvenčními měniči.

Pokud jsou takovéto problémy, doporučuji použít nestíněné konektory, nebo do nich stínění nezapojovat. Co nejblíže konektoru odstranit cca 10 mm izolace a stínit na nejbližší kostru. Je tam výhoda v možnosti odpojovat jednotlivé strany a testovat. Zjevně to není doma, takže takovéto zapojení nevadí

Tvrdit že ze stínění zapojené na obou stranách je nebezpečné je nesmysl. Pokud propojuji v rámci jednoho domu, tak nikdy nemohu mít rozdíl větší než pár volt. Cokoliv jiného ukazuje na extrémně špatně provedenou elektroinstalaci a nebezpečím vůbec není ten stíněný kabel.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: redustin 02. 12. 2024, 12:46:59
Technicky bych ti to mohl klidne i ukazat, jiskri to docela slusne, staci na to 2 podlazi a vzdalenost cca 3m. Duvody? Easy, ono treba taky kazde podlazi muze byt na jine fazi, a kazda ma "svoji" zem.

Mezi zeměmi přivedenými z různých podlaží jednoho baráku to jiskří? Různé fáze s tím přece vůbec nesouvisí, ty se běžně používají i v rámci jednoho bytu.

Citace
To k te bezpecnosti. Pricemz to souvisi pochopitelne i s funkcnosti, ono totiz aby ukostreni/uzemneni fungovalo, musi mit jaksi tu jednu centralni nulu ... nestaci to jen nekde pripojit k topeni a na druhy strane k vodovodu ...

A připojení k topení a k vodovodu je to, k čemu dojde při použití dvou routerů s ukostřenými RJ sockety v rámci jedné instalace, jak píše tazatel? Je třeba rozlišovat použití, které je v případě tazatele celkem jasné.

Ad připojení jen na jedné straně - když se mezi dvě zařízeními izolační třídy I použije koax (např. měření nebateriovým osciloskopem na zařízení třídy I), tak ten oplet (tedy return path pro signál) nestíní? Běží v něm proudy zemní smyčky, které se mohou indukovat do stíněného vedení, příp. jimi vygenerované napětí se přičítá k měřenému v případě nesymetriky (tedy koax). Ale proč by nemělo fungovat, když je na obou stranách nízká impedance vůči zemi?


Citace
Mimochodem, na nejakych 15m  mezi barakama je klidne 100+V. To kope uz docela slusne.

Mezi baráky je to logické, proto jsem se ptal na jeden objekt, což je přesně to, co tazatel řeší. Nevidím žádný problém, proč by podél toho generátoru mezi svým PC a tím routerem někde o místnost vedle nemohl vést STP ukostřené na obou koncích.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: František Ryšánek 02. 12. 2024, 15:33:59
@TomaMal a @redustin +1. Kostry zařízení tř.I by měly mít ze zásuvky solidní ochrannou zem, a ta by neměla navzájem katastroficky plavat. Pokud katastroficky plave, nebudu prohlašovat, že uzemnit stínění CAT6/7 na obou koncích je bezpečnostní riziko, ale zajímám se, kde mám blbě silové a ochranné země po baráku.

Že to plave trochu "mezi patry" je často tím, že ve starších barácích svislá páteř už má zem ochrannou a pracovní společným vodičem, na tom vodiči vznikají průtokem pracovního proudu úbytky. V horším případě jsou tam přechodové odpory (špatně utažené šroubky) - s tím je potřeba něco dělat.

100V mezi baráky mi v pořádku nepřipadá, pokud jsou oba baráky na tomtéž VN trafu, ze kterého dostávají 240V st. proti pracovní zemi.

Výše uvedené platí pro 50 Hz. Fakt je, že mezi patry a tím spíš mezi domy už má smyčka velkou plochu, takže se do ní snadno magneticky naindukují všelijaké přechodové jevy (protože delta I podle delta t).

Taky pozor, jestli posuzujete skutečně zařízení tř.I. Pokud je jedno z nich tř.II a má spínaný zdroj, bude na jeho kostře vidět měkký průsak Y-capem klidně přes 100V.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Jan Peterka 02. 12. 2024, 17:47:36
Jenom pro informaci zásuvka od isp je nejblíže ke generátoru. Přívod k ní je z opačné strany než je generátor. Vedení je v liště na zdi. Objednal jsem si nějaké věci včetně naklapávacích feritů tak až dorazí vyzkouším to a určitě dám vědět jak jsem dopadl. Na optiku, která by to vyřešila si zatím netroufám. Zatím jedu 100Mbbs.

Ještě k tomu generátoru: Ten výstup je samoshřejmě nízkoohmový, ale vede koaxiálem cca 70cm k rezonančnímu obvodu kde se přizpůsobuje impedanci těch plíšků (zářiče) mezi kterými pomocí zapáleného plynu a silného vf pole vzniká plasma. Od rezonančního obvodu k hořáku vede asi 50 cm perforovane dvojlinky 450 ohm a tam si myslím že vzniká problém. Nějaké odstínění dvojlinky je problematické protože by se změnila impedance a tím by se musel přizpůsobit rezonanční obvod na swr 1:1 aby to generátor požral a automatika ho nevypnula. To by se musel nějak změnit poměr L/C které jsou pevné a ne proměnné.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Martin-2 03. 12. 2024, 01:28:28
Zdravím mám připojení 500 Mbps. Koupil jsem si nový router 1000Mbps. Vše je ok ale potřeboval bych router jenoduše přepnout na 100 Mbps. Je to kvůli nepravidelnému rušení po utp kabelu, které nelze ovlivnit. Vypadá to že při provozu na 1Gbps je mnohem a mnohem citlivější na rušení. To nechci rozebírat, ale pomůže mi pouze před router zapojit switch 100 Mbps a je pokoj. Jenom je škoda nevyužít těch 500 Mbps. Prosím existuje nějaký router, který by šel přepínat 1000/100Mbps? Jak jsem zjistil ten můj to asi umí, ale neustále se sám přepíná a tak je video/audio nepoužitelné  :(

Trváte-li na přepínání, dejte tam Mikrotik Hex refresh *, nenastavuje nic (firewall/router mode) aby se to chovalo jako switch, zapojte kabel z routeru do portu2, kabel co vede kolem rušení do portu3. Pro telefony/PC nainstalujte aplikaci winbox, v interface si vždy jen zapněte a vypněte 1Gbs negoation podle potřeby na zařízení které bude po ruce s nainstalovaným winboxem.

Až budete mít chuť to vyřešit pořádně, zvolte dva převodníky a dejte optiku v místě rušení, případně si objednejte technika, který to udělá za Vás.

* Proč Hex refresh? Druhotné využítí až přejdete na optiku, již novější arm architektura (WG/Zero/BtH), nízká cena, port1 jde skrze CPU / ostatní skrze switch chip
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Tonda 03. 12. 2024, 10:43:47
Jenom pro informaci zásuvka od isp je nejblíže ke generátoru. Přívod k ní je z opačné strany než je generátor. Vedení je v liště na zdi.
Takže problém může být klidně v té zásuvce nebo vedení k ní, čemuž nasvědčuje, že nepomáhá výměna kabelu vedoucího ze zásuvky. Takže předělat pořádně a ideálně vést jinudy. Jak kudy musí logicky posoudit nějaký odborník na místě.

Do té doby lze 100 Mbit triviálně vynutit tím, že použiju kabel, který bude mít zapojené jen ty 2 páry, které potřebuje 100 Mbit ethernet, na takovém kabelu se 1 Gbit nespojí
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: LolPhirae 03. 12. 2024, 17:04:32
Takže předělat pořádně ... musí logicky posoudit nějaký odborník na místě.

Tzv. odborník tam natáhnul nestíněný kabel metr za korunu z Alzy v akci a prohlásil, že tím to není. Co tady chceš dál řešit?  ::) ;D
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: mensinamlcici 03. 12. 2024, 19:27:50
Přehlédl jsem nebo opravdu nikdo nezkusil připojit notebook na baterce s gigabitovým ethernetem? Ethtool -S eth0 by mohlo ukázat nějakou statistiku. Když už bych rovnou nesháněl analyzátor.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: František Ryšánek 04. 12. 2024, 14:23:20
Do té doby lze 100 Mbit triviálně vynutit tím, že použiju kabel, který bude mít zapojené jen ty 2 páry, které potřebuje 100 Mbit ethernet, na takovém kabelu se 1 Gbit nespojí

S tímhle doporučením opatrně, není univerzální :-) Je fakt, že mnoho switchů a síťovek umí, v případě problému na gigu, provést fallback na stovku - ale co jsem viděl, tak jim to déle trvá, a i v případě navázání stovky je následně otázkou, zda ten gigabit nebudou opakovaně zkoušet (= opakované výpadky). Tuhle vlastnost = auto-fallback jsem viděl jako konfigurovatelnou (povolit/zakázat) na aktuálním switchi D-Link.

Zažil jsem taky pár situací, kdy dva gigové porty proti sobě měly jenom dva páry (1+2, 3+6) takže auto-nego proběhla, domluvili se na gigu, a to se pak nespojilo. A prostě zůstal link down.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: redustin 04. 12. 2024, 14:55:38
@František Ryšánek - díky, tohle jsem nevěděl. Domníval jsem se, že i gigabity automaticky spadnou na 100, když budou jen dva páry.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: mikesznovu 05. 12. 2024, 22:06:54

Zažil jsem taky pár situací, kdy dva gigové porty proti sobě měly jenom dva páry (1+2, 3+6) takže auto-nego proběhla, domluvili se na gigu, a to se pak nespojilo. A prostě zůstal link down.
Asi tohle je nějaký popsaný "failure mode" té autodetekce, ale  na to už taky prý existuje rovnák (už nějak dlouho)
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Jan Peterka 06. 12. 2024, 20:49:57
Zdravím tak mám vyřešeno. Objednal jsem si : https://www.wimo.com/en/iso-plus což jsou dvě krabičky sloužící ke galvanickému oddělení. Cena byla pro mě vyhovující. Jsou k tomu i dvě krátké propojky. Asi o 1.5m jsem zkrátil přívod od isp a před stěnu jsem dal do lišty jednu z krabiček a před ni tu dodanou krátkou propojku a na ni 5 nacvakávacích feritů. Před router druhou krabičku a na propoj taky ferity.  500 Mbbs jede a při spuštěném generátoru není audio/video ve streamu vůbec rušené.  Díky všem za rady.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: RDa 06. 12. 2024, 22:45:16
Zdravím tak mám vyřešeno. Objednal jsem si : https://www.wimo.com/en/iso-plus což jsou dvě krabičky sloužící ke galvanickému oddělení. Cena byla pro mě vyhovující. Jsou k tomu i dvě krátké propojky. Asi o 1.5m jsem zkrátil přívod od isp a před stěnu jsem dal do lišty jednu z krabiček a před ni tu dodanou krátkou propojku a na ni 5 nacvakávacích feritů. Před router druhou krabičku a na propoj taky ferity.  500 Mbbs jede a při spuštěném generátoru není audio/video ve streamu vůbec rušené.  Díky všem za rady.

To me prijde jako mega blbost. Ethernet kabel neni z podstaty galvanicky spojeny se zarizenim, protoze v kazdem sitovem portu je oddelovaci trafo :D

Takze pomohlo ono zkraceni, nebo uprava vedeni trasy.

Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Jan Peterka 06. 12. 2024, 23:11:41
Zdravím tak mám vyřešeno. Objednal jsem si : https://www.wimo.com/en/iso-plus což jsou dvě krabičky sloužící ke galvanickému oddělení. Cena byla pro mě vyhovující. Jsou k tomu i dvě krátké propojky. Asi o 1.5m jsem zkrátil přívod od isp a před stěnu jsem dal do lišty jednu z krabiček a před ni tu dodanou krátkou propojku a na ni 5 nacvakávacích feritů. Před router druhou krabičku a na propoj taky ferity.  500 Mbbs jede a při spuštěném generátoru není audio/video ve streamu vůbec rušené.  Díky všem za rady.

To me prijde jako mega blbost. Ethernet kabel neni z podstaty galvanicky spojeny se zarizenim, protoze v kazdem sitovem portu je oddelovaci trafo :D

Takze pomohlo ono zkraceni, nebo uprava vedeni trasy.

Tak trasu jsem nijak neupravoval je ve stejném žlabu a nelenil jsem zkusit odnést NB s routerem k první krabičce a připojit ho normálně před ní. jakékoli video z YT je skoro nesledovatelné. Pokud obejdu pouze krabičku u routeru tak to zadrhává občas nepravidelně.
V sítích se nevyznám a tak jsem rád že je po problémech. Podle mě kvůli PoE to nemůže být zcela galvanicky odělený utp kabel to by napájení nefungovalo. Já to nepotřebuji a tyto krabičky zcela utp kabel oddělí a nelze Poe provozovat.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Michal Šmucr 06. 12. 2024, 23:19:11
To me prijde jako mega blbost. Ethernet kabel neni z podstaty galvanicky spojeny se zarizenim, protoze v kazdem sitovem portu je oddelovaci trafo :D

Takze pomohlo ono zkraceni, nebo uprava vedeni trasy.

Tak hlavně, že to teď funguje po všech možných pokusech.

Ale přesně jak jsi zmiňoval, to mě napadlo taky. Vypadá, že je izolátor úplně pasivní, nejspíš tam taky trafo na každý pár. Nemohlo to třeba oproti tomu trafu, co je v Eth portu v routeru, pomoc třeba i s lepším CMRR?
Přičemž je pak zajímavé, že předtím p. Peterkovi nezabral stejně ten izolátor do DIN lišty, co posílal předtím. Tam taky nejspíš nebude nic jiného než zase trafo. Takže možná to bude teď kombinace konkrétního izolátoru, úprava vedení a těch feritů..?
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Jan Peterka 06. 12. 2024, 23:32:01
To me prijde jako mega blbost. Ethernet kabel neni z podstaty galvanicky spojeny se zarizenim, protoze v kazdem sitovem portu je oddelovaci trafo :D

Takze pomohlo ono zkraceni, nebo uprava vedeni trasy.

Tak hlavně, že to teď funguje po všech možných pokusech.

Ale přesně jak jsi zmiňoval, to mě napadlo taky. Vypadá, že je izolátor úplně pasivní, nejspíš tam taky trafo na každý pár. Nemohlo to třeba oproti tomu trafu, co je v Eth portu v routeru, pomoc třeba i s lepším CMRR?
Přičemž je pak zajímavé, že předtím p. Peterkovi nezabral stejně ten izolátor do DIN lišty, co posílal předtím. Tam taky nejspíš nebude nic jiného než zase trafo. Takže možná to bude teď kombinace konkrétního izolátoru, úprava vedení a těch feritů..?

Ani nevím jestli ten vypůjčený izolátor umožňoval PoE. Na přesný typ jsem odkaz nenašel a byl to 1Gbbs.
Máte pravdu u krabiček píšou dole v detailech že zádné napájení přes ne jít nemůže https://www.wimo.com/en/iso-plus  Ono je to těžké určit jak se těch 13.5 Mhz do kabelu dostává. Je to alchymie i když s dražšími měřáky to musí být zjistitelné. Uznávám že optika by byla určitě čistším řešením. Jsem spokojený za 2K hodně muziky mají děti:-)
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Michal Šmucr 06. 12. 2024, 23:50:04
Ani nevím jestli ten vypůjčený izolátor umožňoval PoE. Na přesný typ jsem odkaz nenašel a byl to 1Gbbs.
Máte pravdu u krabiček píšou dole v detailech že zádné napájení přes ne jít nemůže https://www.wimo.com/en/iso-plus  Ono je to těžké určit jak se těch 13.5 Mhz do kabelu dostává. Je to alchymie i když s dražšími měřáky to musí být zjistitelné. Uznávám že optika by byla určitě čistším řešením. Jsem spokojený za 2K hodně muziky mají děti:-)

Podle mě tam taky nemohlo procházet PoE, pokud v obou případech galvanicky odděluje a je to pasivní, tak to se nedá udělat moc jinak než trafem, přes které neprojde DC.
Akorát teď jak se ještě koukám na ten půjčený izolátor do DIN lišty, co jste posílal, tak ten je podle dokumentace stejně jen do 100Mbit. Takže by u něj třeba nemusely být zapojené všechny páry, příp. by tam mohla být i třeba menší šířka pásma (gigabit má 2x vyšší frekvenci). Takže by vám to stejně nepomohlo.

Já se s podobnými izolátory setkal jen jednou v nemocnici, ale koukal jsem na to jen ze zvědavosti, když jsem řešil něco jiného.. Když jsem se pak místního technika ptal, tak je to primárně kvůli tomu, že lékařská technika musí splňovat přísnější normy. A ta vestavěná trafa, co jsou v normálních ethernetových portech, tomu nevyhovují.

Nic, tak každopádně, ať vám to běhá :)
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Jan Peterka 06. 12. 2024, 23:58:40
Však v poslední odpovědi píšu že že jsem nenašel odkaz na ten vypůjčený izolátor. Bylo na něm 1Gbbs a byl taky do lišty din. Jinak se vzhledově odlišoval a byl určitě pasivní.

Do těchto krabiček jsem se nedíval ale obě jsou docela těžké tak předpokládám že tam bude v každé nějaké stíněné trafo.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: CFM 07. 12. 2024, 08:27:48
Slovo izolátor je trošku zavádějící, protože pro DC je ethernet samozřejmě izolovaný by default, jak zde několikrát zaznělo. Podstatný je tedy common mode útlum. Pro zajímavost tady (https://forum.kiwisdr.com/index.php?p=/discussion/comment/6476/#Comment_6476) se někdo díval dovnitř. Osobně by mě ještě zajímalo, zda by v tomto případě stačily ty naklapávací ferity samy o sobě?
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Jan Peterka 07. 12. 2024, 12:18:22
Slovo izolátor je trošku zavádějící, protože pro DC je ethernet samozřejmě izolovaný by default, jak zde několikrát zaznělo. Podstatný je tedy common mode útlum. Pro zajímavost tady (https://forum.kiwisdr.com/index.php?p=/discussion/comment/6476/#Comment_6476) se někdo díval dovnitř. Osobně by mě ještě zajímalo, zda by v tomto případě stačily ty naklapávací ferity samy o sobě?

Asi máte pravdu že izolátor je trochu zavádějící, ale co takhle izolátor oproti rušivým proudům? Nedalo mi to a zkusil jsem sundat ferity před první krabičkou i před routerem. Výsledek mě zrovna nepotěšil protože jsem je asi kupoval zbytečně. Bez feritů jede internet stále zcela bez problémů. Pro jistotu jsem je vrátil aby se neválely v šuplíku a s pokusy jsem skončil.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: RDa 07. 12. 2024, 14:13:17
Spis tam bude nejaky ekvalizacni efekt pro tu "nizkou frekvenci" z ruseni - s jednim trafickem po ceste by ten indukovany signal mohl byt natolik silny, ze prebudi vstup do sitovky a ta uz s tim pak nic nesvede (vemte si treba zvuk - analog, kdyz to zesilite natolik ze to vyleze z rozsahu, tak najednou nemate jen tu zakladni frekvenci, ale mnoho harmonickych, protoze se ze sinusu stava vice a vice obdelnik), coz pak muze delat neplechu v digitalnim filtru ktery resi samotna data.

Zarazeni tedy dasich 2 nebo 4 do stejne trasy zveda pocet filtru z 1 na 3 ci 5, a tim se ty nizke frekvence treba potlaci natolik, aby to nesaturovalo vstup.

Ale samotna indukce do diferencialniho paru na kabelu je stejne zahada - proto je ten par krouceny, aby do nej nebylo mozne nic indukovat z externiho zdroje ruseni.

Takze jsme zpet, ze bude neco spatne s kabelem a STP by to mozna resil take.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Jan Peterka 07. 12. 2024, 15:39:47
Spis tam bude nejaky ekvalizacni efekt pro tu "nizkou frekvenci" z ruseni - s jednim trafickem po ceste by ten indukovany signal mohl byt natolik silny, ze prebudi vstup do sitovky a ta uz s tim pak nic nesvede (vemte si treba zvuk - analog, kdyz to zesilite natolik ze to vyleze z rozsahu, tak najednou nemate jen tu zakladni frekvenci, ale mnoho harmonickych, protoze se ze sinusu stava vice a vice obdelnik), coz pak muze delat neplechu v digitalnim filtru ktery resi samotna data.

Zarazeni tedy dasich 2 nebo 4 do stejne trasy zveda pocet filtru z 1 na 3 ci 5, a tim se ty nizke frekvence treba potlaci natolik, aby to nesaturovalo vstup.

Ale samotna indukce do diferencialniho paru na kabelu je stejne zahada - proto je ten par krouceny, aby do nej nebylo mozne nic indukovat z externiho zdroje ruseni.

Takze jsme zpet, ze bude neco spatne s kabelem a STP by to mozna resil take.

Možná máte pravdu že dochází k přebuzení a asi to saturuje vstup do routeru. Btw zkusil jsem to taky bez routeru připojit do NB a bylo to stejné.
Takže vlastně podle vás krabičky působí zjednodušeně jako nějaký útlumový člen.
Zmiňoval jsem již že v sítích se nevyznám, ale pokud např. koaxiální kabel má minimální útlum stínění okolo 100 dB https://www.emos.cz/koaxialni-kabel-cb115-100mkolik podle vás má UTP kabel možná navíc bez stínění? To zkroucení vodičů nepochybně velmi přispěje ke zlepšení útlumu z vnějšku kabelu, ale 1KW v blízké vzdálenosti v nějakém násobku λ 13.58MHz si nemůže poradit. Jak stíněný kabel isp má nevím. Jenom škoda že nemohu vyzkoušet 1Gbbs možná by na tuto rychlost krabičky nepomohly  :)
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: CFM 07. 12. 2024, 15:55:48
Ale samotna indukce do diferencialniho paru na kabelu je stejne zahada - proto je ten par krouceny, aby do nej nebylo mozne nic indukovat z externiho zdroje ruseni.
Záhada se skrývá ve slově diferenciální. Užitečná informace je kódována do rozdílu napětí/proudu který teče tím párem a není tedy definována proti nějaké globální zemi. Signál v obou vodičích se tedy může teoreticky libovolně posouvat vzhledem k zemi a na přenos informace to nemá vliv (tj. měřeno proti zemi je jedno, zda je na jednom vodiči 1V a na druhém 0V, nebo 101V a 100V, protože rozdíl je pořád 1V).

Prakticky musí mít přijímač dostatečný rozsah, aby zvládl třeba těch 100V a nezasaturoval se, jak bylo správně uvedeno. Zde nastupují například oddělovací trafa, která má ethernet port na vstupu. Souhlasný signál teoreticky neprojde, ale prakticky se jen utlumí (prochází například přes parazitní kapacity). Nakonec to stejně přijde na vstup integrovaného obvodu, který má napájení například 3.3V, takže diferenciální signál 1V dokáže zpracovat jen pokud common mode rušení je menší než 2.3V, protože součet musí být menší než 3.3V, jinak dojde ke zmíněné saturaci (prosím netahat za přesná čísla - jde o princip a realita může být ještě složitější).

Do krouceného páru se tedy rušivý signál dostane, ale ideálně jako souhlasná složka. Tj. cílem je, aby se do obou vodičů dostával zcela totožný signál. Problém je, že rušení není v prostoru stejné, takže pokud jeden vodič vede jinudy než druhý, tak výsledek bude jiný. Jedním z cílů krouceného páru je tedy držet vodiče co nejblíž u sebe. Délka zkurtu by měla být mnohem menší, než délka vlny případného rušení. Vyšší třídy kabelů jsou proto krouceny hustěji.

Co jde o stínění, tak je potřeba si uvědomit, že (rušivý) signál má elektrickou (kapacitní vazba - souvisí s napětím) a magnetickou složku (induktivní vazba - souvisí s proudem).

Princip stínění proti eletrické složce pole se dá představit následovně: Zdroj rušení je připojen na elektrodu ze které se šíří do prostoru a také na zem. Druhou elektrodu tvoří rušený vodič a zkrz přijímač signálu se uzavírá na zem a zpět do zdroje rušení. Pokud se do cesty vloží uzemněné stínění, tak se elektrické pole uzavře na stínění, přes zem zpět do zdroje rušení a rušivý proud tedy neteče přes přijímač. Stínění proto musí být uzemněno aspoň v jednom bodě.

U magnetického pole je zdroj rušení primár transformátoru a rušený signál je sekundár. Přidáním stínění se vytvoří další sekundár do kterého se rušivý signál bude indukovat též. Aby to "stínilo" tak je potřeba stínění uzemnit na obou koncích (či více bodech), protože tím se vytvoří závit na krátko a tím se zdroj rušení "zkratuje". Prakticky je potřeba, aby smyčka stínění-zem měla mnohem menší impedanci, než smyčka vysílač - signálový vodič - přijímač, protože rušivý proud se rozdělí v obráceném poměru impedancí. Tj. chceme, aby co nejvíc proudu teklo stíněním a co nejmíň vodiči uvnitř.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Jan Peterka 07. 12. 2024, 17:24:44
Ale samotna indukce do diferencialniho paru na kabelu je stejne zahada - proto je ten par krouceny, aby do nej nebylo mozne nic indukovat z externiho zdroje ruseni.
Záhada se skrývá ve slově diferenciální. Užitečná informace je kódována do rozdílu napětí/proudu který teče tím párem a není tedy definována proti nějaké globální zemi. Signál v obou vodičích se tedy může teoreticky libovolně posouvat vzhledem k zemi a na přenos informace to nemá vliv (tj. měřeno proti zemi je jedno, zda je na jednom vodiči 1V a na druhém 0V, nebo 101V a 100V, protože rozdíl je pořád 1V).

Prakticky musí mít přijímač dostatečný rozsah, aby zvládl třeba těch 100V a nezasaturoval se, jak bylo správně uvedeno. Zde nastupují například oddělovací trafa, která má ethernet port na vstupu. Souhlasný signál teoreticky neprojde, ale prakticky se jen utlumí (prochází například přes parazitní kapacity). Nakonec to stejně přijde na vstup integrovaného obvodu, který má napájení například 3.3V, takže diferenciální signál 1V dokáže zpracovat jen pokud common mode rušení je menší než 2.3V, protože součet musí být menší než 3.3V, jinak dojde ke zmíněné saturaci (prosím netahat za přesná čísla - jde o princip a realita může být ještě složitější).

Do krouceného páru se tedy rušivý signál dostane, ale ideálně jako souhlasná složka. Tj. cílem je, aby se do obou vodičů dostával zcela totožný signál. Problém je, že rušení není v prostoru stejné, takže pokud jeden vodič vede jinudy než druhý, tak výsledek bude jiný. Jedním z cílů krouceného páru je tedy držet vodiče co nejblíž u sebe. Délka zkurtu by měla být mnohem menší, než délka vlny případného rušení. Vyšší třídy kabelů jsou proto krouceny hustěji.

Co jde o stínění, tak je potřeba si uvědomit, že (rušivý) signál má elektrickou (kapacitní vazba - souvisí s napětím) a magnetickou složku (induktivní vazba - souvisí s proudem).

Princip stínění proti eletrické složce pole se dá představit následovně: Zdroj rušení je připojen na elektrodu ze které se šíří do prostoru a také na zem. Druhou elektrodu tvoří rušený vodič a zkrz přijímač signálu se uzavírá na zem a zpět do zdroje rušení. Pokud se do cesty vloží uzemněné stínění, tak se elektrické pole uzavře na stínění, přes zem zpět do zdroje rušení a rušivý proud tedy neteče přes přijímač. Stínění proto musí být uzemněno aspoň v jednom bodě.

U magnetického pole je zdroj rušení primár transformátoru a rušený signál je sekundár. Přidáním stínění se vytvoří další sekundár do kterého se rušivý signál bude indukovat též. Aby to "stínilo" tak je potřeba stínění uzemnit na obou koncích (či více bodech), protože tím se vytvoří závit na krátko a tím se zdroj rušení "zkratuje". Prakticky je potřeba, aby smyčka stínění-zem měla mnohem menší impedanci, než smyčka vysílač - signálový vodič - přijímač, protože rušivý proud se rozdělí v obráceném poměru impedancí. Tj. chceme, aby co nejvíc proudu teklo stíněním a co nejmíň vodiči uvnitř.

Moc díky za vysvětlení přenosu to jsem opravdu nevěděl.
S tím uzeměním je to při 13MHz komplikovanější, protože se snadno můžete vzhledem k vlnové délce můžete dostat i s přívodem uzemění které je téměř ideální na hodnotu impedance v Kiloohmech při této vlnové délce. To by se potom musela přizpůsovovacím LC obvodem přesně obráceně než u hořáku transormovat impedance na co nejnižší hodnotu. Uzemnit HF není tak jednoduché.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Jan Peterka 07. 12. 2024, 17:40:29
Ještě někdo tady řeší HF uzememění nezávislé na kmitočtu pomocí koaxiálu, ale nevím jestli by to pomohlo:
https://www.dxzone.com/dx33743/grounding-hf-transceiver-using-coax-cable.html
https://helpdesk.flexradio.com/hc/en-us/articles/204779159-Grounding-Systems-in-the-Ham-Shack-Paradigms-Facts-and-Fallacies
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: CFM 07. 12. 2024, 18:03:58
S tím uzeměním je to při 13MHz komplikovanější ... Uzemnit HF není tak jednoduché.
Ano máte pravdu. Když se začnou uvažovat parazitní impedance a délka vlny je blízká délce segmetnů, tak se věci začnou komplikovat, nejde to jednoduše popsat ve dvou větách a při vší snaze to nefunguje na 100%. Cílem je škody minimalizovat ...
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Jan Peterka 07. 12. 2024, 20:22:14
S tím uzeměním je to při 13MHz komplikovanější ... Uzemnit HF není tak jednoduché.
Ano máte pravdu. Když se začnou uvažovat parazitní impedance a délka vlny je blízká délce segmetnů, tak se věci začnou komplikovat, nejde to jednoduše popsat ve dvou větách a při vší snaze to nefunguje na 100%. Cílem je škody minimalizovat ...

Ještě bych se chtěl zeptat jako zcela neznalý na PoE v routeru. Chápu že se DC pošle po dvou dvojicích v rj45 4/5 pro - a 7/8 pro + Tímto ale musí být rj45 galvanicky spojen s routerem. Ale nikde nemohu nalézt jakým způsobem je to odděleno od dat když PoE utáhne několik zařízení. Hlavně jestli je nějak vysokofrekvenčně ošetřeno to napájení aby např. v routeru neovlivňovalo integrovaný obvod přes parazitní kapacity?
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: CFM 07. 12. 2024, 21:09:12
Verzí PoE je dnes víc. Nejjednodušší varianty fungují pouze pro 100Mbit, protože se dva páry použijí pro data a dva pro napájení. Pro Gbit jsou potřeba všechny páry pro data, takže se využívá stejný trik jako s rušením. Napájení se přenáší jako souhlasná složka daného páru. Prakticky se DC složka připojuje na střed signálového transformátoru. Relativně názorné obrázky jsou třeba zde (https://www.mouser.com/images/marketingid/2020/microsites/162502550/Twisted_Pair_PoE.png) a zde (https://www.analog.com/-/media/analog/en/landing-pages/technical-articles/jumpstarting-ieee-802-3bts-poe/202055_fig_01.jpg). Pro co nejefektivnější přenesení co nejvyššího výkonu se tedy používají všechny páry, když už tam jsou.
Oddělení data/napájení je tedy na úrovni rozdílového/souhlasného signálu, což zajistí transformátor s vyvedeným středem. Jestli tam je galvanické oddělení napájení závazné vlastně nevím - detailně jednotlivé standardy neznám. Prakticky je možné to realizovat DC/DC měničem (rozkmitat, přenést přes trafo a zase usměrnit), ale jsou to součástky a ztráty navíc ...
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Jan Peterka 07. 12. 2024, 22:03:35
Verzí PoE je dnes víc. Nejjednodušší varianty fungují pouze pro 100Mbit, protože se dva páry použijí pro data a dva pro napájení. Pro Gbit jsou potřeba všechny páry pro data, takže se využívá stejný trik jako s rušením. Napájení se přenáší jako souhlasná složka daného páru. Prakticky se DC složka připojuje na střed signálového transformátoru. Relativně názorné obrázky jsou třeba zde (https://www.mouser.com/images/marketingid/2020/microsites/162502550/Twisted_Pair_PoE.png) a zde (https://www.analog.com/-/media/analog/en/landing-pages/technical-articles/jumpstarting-ieee-802-3bts-poe/202055_fig_01.jpg). Pro co nejefektivnější přenesení co nejvyššího výkonu se tedy používají všechny páry, když už tam jsou.
Oddělení data/napájení je tedy na úrovni rozdílového/souhlasného signálu, což zajistí transformátor s vyvedeným středem. Jestli tam je galvanické oddělení napájení závazné vlastně nevím - detailně jednotlivé standardy neznám. Prakticky je možné to realizovat DC/DC měničem (rozkmitat, přenést přes trafo a zase usměrnit), ale jsou to součástky a ztráty navíc ...

Děkuji za vaše informace. Je to zajímavé. Zkusím sehnat starší vyřazený 1Gb router s PoE a zkusím polaborovat s těmi středy transformátorů... Našel jsem plošňák ze starého 100Mbbs routeru bez PoE, vyletoval jsem RJ45 konektor s trafem a docela mě zarazilo že mezi primárem a sekundárem je kapacita okolo 200 pF a více to mi připadá strašně moc. To je velmi malá kapacitní reaktance na 13 MHz podle mě je to jenom 60 ohm. U krabiček které jsem zakoupil je mezi výstupem a vstupem kapacita okolo 30pF a to reaktance necelých 400 ohm. U dvou krabiček by to byl dvojnásobek. Ještě zkusím pro zajímavost zapojit obě krabičky za sebou těsně před router. Ještě jednou díky!
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: CFM 07. 12. 2024, 22:45:07
Střed trafa je vyveden na obou stranách, takže směrem k elektronice ho můžete uzemnit. Prakticky to bývá jen střídavě přes kondik řádově stovky nF, takže proti stovkám pF, které jste naměřil na trafu, je to malá impedance a rušivé napětí se opět rozdělí v poměru impedancí a proud teče do země (ne do elektroniky PHY).

Jinak na PoE to trafo musí být dimenzované, takže nejde použít z portu, kde PoE není.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Marek Staněk 11. 12. 2024, 08:02:38
Zdravím tak mám vyřešeno. Objednal jsem si : https://www.wimo.com/en/iso-plus což jsou dvě krabičky sloužící ke galvanickému oddělení. Cena byla pro mě vyhovující. Jsou k tomu i dvě krátké propojky. Asi o 1.5m jsem zkrátil přívod od isp a před stěnu jsem dal do lišty jednu z krabiček a před ni tu dodanou krátkou propojku a na ni 5 nacvakávacích feritů. Před router druhou krabičku a na propoj taky ferity.  500 Mbbs jede a při spuštěném generátoru není audio/video ve streamu vůbec rušené.  Díky všem za rady.

220€ v dnešním kurzu = 5 tisíc a ještě z Německa, kde bude eventuální záruční oprava minimálně na dlouhý lokte, když to šlo vyřešit
2x https://www.alza.cz/tp-link-tl-sm311lm-d224944.htm za 569,- s DPH
2x https://www.alza.cz/tp-link-mc220l-d309060.htm za 519,- s DPH a
1x kabelem za max 1500,- při 50m délce (přičemž kratší jsou významně levnější)
tzn celkem za +- trojku (a to jsem nehledal nejlevnější, jen nejpohodlnější; jde to významně levněji) a ještě s výměnou při závadě prakticky okamžitě...
Na optice, pokud mají kabely osazený konektory, není nic magickýho. Jen je potřeba dodržet minimální poloměr ohybu a je vhodný ji prostrčit chráničkou, pak se to jen nacvaká dohromady a je vymalováno.

Ad PoE: vždyť se tady celou dobu operovalo s tím, že je tam zásuvka.
Název: Re:Přepínání rychlosti routeru
Přispěvatel: Jan Peterka 12. 12. 2024, 23:25:09
Zdravím tak mám vyřešeno. Objednal jsem si : https://www.wimo.com/en/iso-plus což jsou dvě krabičky sloužící ke galvanickému oddělení. Cena byla pro mě vyhovující. Jsou k tomu i dvě krátké propojky. Asi o 1.5m jsem zkrátil přívod od isp a před stěnu jsem dal do lišty jednu z krabiček a před ni tu dodanou krátkou propojku a na ni 5 nacvakávacích feritů. Před router druhou krabičku a na propoj taky ferity.  500 Mbbs jede a při spuštěném generátoru není audio/video ve streamu vůbec rušené.  Díky všem za rady.

220€ v dnešním kurzu = 5 tisíc a ještě z Německa, kde bude eventuální záruční oprava minimálně na dlouhý lokte, když to šlo vyřešit
2x https://www.alza.cz/tp-link-tl-sm311lm-d224944.htm za 569,- s DPH
2x https://www.alza.cz/tp-link-mc220l-d309060.htm za 519,- s DPH a
1x kabelem za max 1500,- při 50m délce (přičemž kratší jsou významně levnější)
tzn celkem za +- trojku (a to jsem nehledal nejlevnější, jen nejpohodlnější; jde to významně levněji) a ještě s výměnou při závadě prakticky okamžitě...
Na optice, pokud mají kabely osazený konektory, není nic magickýho. Jen je potřeba dodržet minimální poloměr ohybu a je vhodný ji prostrčit chráničkou, pak se to jen nacvaká dohromady a je vymalováno.

Ad PoE: vždyť se tady celou dobu operovalo s tím, že je tam zásuvka.

Děkuji za odpověď.