Fórum Root.cz

Hlavní témata => Distribuce => Téma založeno: Darina Lakovičová 26. 11. 2024, 16:01:11

Název: Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: Darina Lakovičová 26. 11. 2024, 16:01:11
Potřebuji si nějak nakonfigurovat Sambu. Problém je ale ten, že informace na wiki ubuntu, odkud čerpám, jsou docela blbě uvedeny a nevím proč tam tyto informace vůbec jsou. Konkrétně jde o uživatele, kteří mají být v

/etc/samba/smbusers

Já totiž v počítači žádnou takovou složku/soubor nemám.
Další věc ve sdílení a oprávnění.
Otevřete

/etc/samba/smb.conf

Nalezněte tento řádek

...
;  security = user
...

a změňte ho na - je jedno na co protože já ten řádek tam prostě nemám.
Jak to tedy je?
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: Michal Šmucr 26. 11. 2024, 21:08:58
Zkus prosím nějak krátce popsat, čeho chceš finálně docílit (odkud se připojuješ kam, co se má sdílet atp.)

Odhadem bude ten návod nejspíš starý, nebo tam budou zmíněné věci, co se tě netýkají.
V souboru smbusers bývá tzv. mapa uživatelů mezi serverem a klientem (typ. Windows), kdy je například na serveru uživatel pepa a má se automaticky mapovat na uživatele josef, který je na Windows.
Ve valné většině případů tohle vůbec není potřeba řešit.

Jinak obecně platí, že pokud v nějakém konfiguračním souboru řádek není, tak je tam potřeba přidat.
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: Darina Lakovičová 26. 11. 2024, 22:39:00
Ahoj. Nemám server. Jen pět počítačů mezi sebou. Potřebuji si ulehčit práci při přístupu k jednotlivým diskům a souborům. Přesunout soubor v rámci sítě je jednodužší než mezi počítačema lítat s flashkou. Prostě ten soubor z mého pc přesunout přímo na konkrétní počítač. Nechci to řešit v podobě nějakyho centrálního serveru, dát to tam a z něho by si to počítač pak stáhl. Chci to přímo.
Samba je na všech počítačích a nějak funguje. Píši nějak protože mi nejde přesunout soubor do konkrétního adresáře v sambashare.
Ano jde to ale musím se přihlašovat jako root.
Chci si nastavit uživatele a sambu tak, aby měl plný přístup kdokoli, kdo zná user name a pass.

Dále jsem si chtěla sambu nastavit tak, že když budu na pc2 stahovat soubor tak ten se mi stáhne ale uloží třeba do pc2/home/user/sambashare/film/serialy/cz

V pc4 je 6 disků. Chci, aby k těmto diskům měl kdokoliv v síti přístup. Teda přesně ten, kdo zná přihlašovací údaje k tomu pc4.
Nevím jestli jde toto udělat pomocí samby ale myslím si, že ano.
Toto je v krátkosti to nejdůležitější co bych potřebovala poradit a zprovoznit.
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: Darina Lakovičová 26. 11. 2024, 22:58:21
Ještě dodávám. Zatím neřeším přístup z venku protože nemám server. Ten až příští rok. Mám tu všude jen Linux ale vůbec mě nezajímá kdyby někdo přišel s Windows a něco mu nešlo. Má smůlu.
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: Michal Šmucr 27. 11. 2024, 00:19:57
Ahoj. Já jsem ten server zmiňoval spíš ve smyslu počítače, co sdílí po síti složku, klient je pak ten, co se k němu připojuje. Ne ve smyslu dedikovaného serveru (HW).

Zkusím začít nějak obecněji. V domácím prostředí bych na sdílení souborů bych nejspíš nezakládal žádného dalšího speciálního uživatele (jako sambashare), ale používal bych toho standardního, pod kterým na těch počítačích normálně pracuješ (nevím, např. Darina :) ).

Pokud tam jsou tam nějaká data mimo svůj domovský adresář (/home/darina), tak tam musíš správně nastavená práva, abys tam mohla přistupovat a měnit je (bez použití účtu root).

Takže například pokud budu mít samostatný disk, který je připojený do /data/filmy, tak mu nejdřív musím nastavit standardní uživatelská práva v Linuxu. Což udělám příkazem sudo chown -R darina:users /data/filmy (sudo s právy roota)

Když pak budu nastavovat sdílení té složky přes Sambu, tak nejdřív přidám odpovídající část do /etc/samba/smb.conf


[filmy]
   path = /data/filmy
   comment = Nejlepší filmy
   writable = yes


Tohle je minimum, co musíš přidat. Je tam hromada dalších voleb, ale tohle by mělo zatím stačit.
Po změně restartuju Sambu přes sudo systemctl restart smbd

Nakonec přidám uživatele do databáze Samby. Samba má oddělenou databázi uživatelů od systému, tzn. nestačí, že uživatel darina existuje v systému, ale ještě se jednorázově musí přidat do databáze Samby.
To zařídím přes příkaz:
sudo pdbedit -a darina
Pak se mě to dvakrát zeptá na heslo, které se pak bude používat při připojení z jiného počítače. Může být i odlišné od hesla uživatele v Linuxu, ale pro většinu použití to asi nemá smysl měnit.
V některých návodech najdeš, že se to přidání dělá příkazem smbpasswd, je to jedno, docílíš téhož.

Na jiném počítači pak při připojení použiju přesně tyhle údaje. Když do sdílené složky pak uložím nějaký soubor z jiného počítače, můžu si přímo ve složce /data/filmy ověřit. Když si vypíšu seznam souborů ve složce přes ls -l /data/filmy, tak bych měl vidět v třetím sloupcí, že soubor patří uživateli darina. A samozřejmě by s ním mělo jít manipulovat (přejmenovávat, přesouvat).

Jinak pokud budeš chtít sdílet všechna data, co jsou přímo v domovské složce /home/darina, tak na to je speciální sekce [homes] v smb.conf, kterou stačí odkomentovat i s těmi řádky pod ní. A pak samozřejmě zas restartovat službu smbd.

To je jen tak základně z rychlíku, může tam být spousty věcí okolo, třeba pokud bys potřebovala sdílet soubory mezi více uživateli na jednom stroji atp. (tzn. krom uživatele darina by tam byl ještě další a všichni byste do ní chtěli zapisovat), ale to už jsou další kroky, co se dají rozvést.
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: k3dAR 27. 11. 2024, 00:20:25
aby tam mohl uzivatel, melo by stacit pridat jeho uid a gid, coz vychozi uzivatel vytvarenej pri instalaci v *buntu ma oboje 1000, pripadne zjistis z vystupu prikazu "id"...
pripadne pridat iocharset pro utf8 nazvy souboru (nevim ted co je vychozi bez toho)

samba uzivatele pro prihlaseni vytvoris: sudo smbpasswd -a jmenouzivatele

pro umisteni do fstab:
Kód: [Vybrat]
//server/share /data  cifs _netdev,username=jmenouzivatele,password=heslo,uid=1000,gid=1000,iocharset=utf8 0 0
pro rucni pripojeni z terminalu to same:
Kód: [Vybrat]
sudo mount -t cifs -o username=jmenouzivatele,password=heslo,uid=1000,gid=1000,iocharset=utf8 //server/share /data
mozna pridat jeste "file_mode=0770,dir_mode=0770" s tim ze na samba serveru muzes doomezit opravneni dir ci files, ci konkretni uzivatele

nerucim/neoveroval sem, doma pouzivam mezi pocitacema (ci remote serverama) ze zvyku sshfs a ten ma pro mount volbu "allow_other" aby tam mohl i uzivatel a ne jen "root" kterej to pripojuje pomoci "sudo sshfs ..." :)
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: Michal Šmucr 27. 11. 2024, 00:26:20
Ještě dobrá poznámka k připojování, co píše k3dAR.
Jak teď připojuješ ty sdílené složky z druhého počítače?
Z terminálu ad-hoc přes mount, z grafického rozhraní v Nautilu (okno Files, +Other Locations) nebo to máš permanentní a je to ve /etc/fstab?
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: k3dAR 27. 11. 2024, 00:26:34
jinak na Ubuntu Wiki dokumentace sem si vsiml ze je casto zastarala, casto je lepsi se podivat spis do ArchLinux Wifi, ALE brat to jen jako "inspiraci" protoze v Archu jsou nektere veci/cesty/soubory jinak (at uz tim ze to ma Arch proste jinak, nebo tim ze z podstaty "rolling" distra ma ty komponenty vzdy novejsi nez *buntu a v novejsich to muze byt uz jinak)
konkretne pro Sambu: https://wiki.archlinux.org/title/Samba
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: jnnj 27. 11. 2024, 10:05:11
Ahoj. Nemám server. Jen pět počítačů mezi sebou. Potřebuji ...

Toto je v krátkosti to nejdůležitější co bych potřebovala poradit a zprovoznit.

Dobrý den. Není třeba se složitě manuálně hrabat v Sambě. Stačí nainstalovat program Gigolo. A vše si nastavit v GUI. Ať už je 5 PC cokoliv (Win / Lin), doporučuji rozjet i všude openssh server. A přes to Gigolo si (auto)moutnete share pod userem (při znalosti kredencí cílového stroje).

Gigolo umí i soubory přes ssh protokol, i Sambu.
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: Michal Šmucr 27. 11. 2024, 10:44:48
Není třeba se složitě manuálně hrabat v Sambě. Stačí nainstalovat program Gigolo. A vše si nastavit v GUI. Ať už je 5 PC cokoliv (Win / Lin), doporučuji rozjet i všude openssh server. A přes to Gigolo si (auto)moutnete share pod userem (při znalosti kredencí cílového stroje).

Gigolo umí i soubory přes ssh protokol, i Sambu.

To mi teď nepřijde jako nejlepší nápad. Jestli má Darina standardní Ubuntu s GNOME, tak nic nemusí dalšího instalovat, pokud se bude chtít připojit v Nautilu na SMB share nebo sftp server, je to přímo součástí Nautilu.
V dlouhodobějším horizontu pak není úplně od věci umět základně nastavit Sambu, sdílet složky a pochopit jak se v systému pracuje s právy (řekněmě standardní unixová nemyslím teď ACL), což je tak jako tak důležité nezávisle na tom jestli pak člověk sdílí data přes SFTP, SMB/CIFS nebo třeba NFS.
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: Darina Lakovičová 27. 11. 2024, 17:06:58
@Michal Šmucr
Mišo, Mám Ubuntu s MATE. Nic jinyho nepoužívám. Mate má Caju. Já se ale nechci připojovat přes Caju. Chci klik  na síť, vyberu si konkrétní počítač a složku. Sedím vyvalená v křesle a vše otevírám jen myší. Nechci nikde něco psát jako v MS-DOS kdy jsem vlastně ještě nebyla ani na světě. Nejsem stará. Je mi 25 a žiji v 21 století. Proto se nechci vracet k důchodcovskymu stylu vyhledávání.  ;D ;D ;D

Jasně, konfigurace jinak nepůjde ale vlastní práce je u mě o něčem jinym.
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: RDa 27. 11. 2024, 19:06:58
ja bych ji doporucil synchronizovat etc users/passwd a rozjet nfs, s mount options "soft,bg" - takze to, co je zapnuto bude dostupne a to co neni proste bude generovat hlasky do syslogu ze neni dostupno.

Pokud je to struktura fixne zapojenych pocitacu, a pouziti dlouhodobe - tak to muze nakonfigurovat jednou a natrvalo.

Ty VFS z GUI jsou vhodne spise pro nahodile ukony z/do random stroje ktery se v siti objevi.
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: k3dAR 27. 11. 2024, 19:11:04
To PC "NAS" kde mas Samba server stale bezi? Pokud jo, tak na stanicich pridane pripojeni do /etc/fstab by prave si udelala jedno a pak kdyz to PC klienta zapnes, tak vse z fstab si pripoji a vypadalo by jako by slo o adresar na disku toho klienta...

Variaci s mount sem psal pro odladeni nez zjistis jake presne options potrebujes...

Druha vec je ze urcite pujde Samba na NAS nastavit aby i bez pripojeni na stanici si mohla se jen doklikat k sdilenejm disku pres Sit a mohla cist i zapisovat
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: Darina Lakovičová 27. 11. 2024, 22:27:58
Au, au, au. Mám v tom guláš a nevím co dál. Nejhorší je pro mě asi to, když mi několik lidí napíše něco úplně jiného. Jiný postup, jiné řešení, jiný přístup atd.
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: Michal Šmucr 27. 11. 2024, 22:54:19
@Michal Šmucr
Mišo, Mám Ubuntu s MATE. Nic jinyho nepoužívám. Mate má Caju. Já se ale nechci připojovat přes Caju. Chci klik  na síť, vyberu si konkrétní počítač a složku. Sedím vyvalená v křesle a vše otevírám jen myší. Nechci nikde něco psát jako v MS-DOS kdy jsem vlastně ještě nebyla ani na světě. Nejsem stará. Je mi 25 a žiji v 21 století. Proto se nechci vracet k důchodcovskymu stylu vyhledávání.  ;D ;D ;D

Jasně, konfigurace jinak nepůjde ale vlastní práce je u mě o něčem jinym.

Rozumím, že nepoužíváš na připojování příkazovou řádku, proto jsem se ptal, každý má jiné preference. Jen mi není úplně jasná jedna věc. Píšeš, že se nechceš připojovat přes Caju, ale obávám se, že v MATE to moc jinak nepůjde.
Mate vychází ze staré verze GNOME a Caja je v podstatě starší verze Nautilu, o které jsem předtím psal. A to procházení tam je také.
Pokud je to dobře nastavené, tak otevřeš nové okno Cajy, nalevo vybereš síť a tam vidíš ostatní počítače. Když se k němu poprvé přihlašuješ, tak zadáš jméno s heslem a zvolíš, aby se oboje uložilo. Napříště už to budeš procházet bez zadávání. V dalším kroku už uvidíš všechny sdílené složky z toho konkrétního počítače.
To je asi nejednodušší metoda, co mě napadá a na takovéhle vzájemné procházení domácích počítačů by to mělo být úplně dostačující.
Nebo, cos měla na mysli s tím, že nechceš Caju?

Samozřejmě na každém z těch pěti počítačů musíš mít instalovanou Sambu a správně nastavit ty sdílené složky, které potřebuješ.
Zkoušela jsi něco z toho, co jsem psal v minulém postu? Potřebuješ docílit něčeho jiného?
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: Michal Šmucr 27. 11. 2024, 23:04:42
Au, au, au. Mám v tom guláš a nevím co dál. Nejhorší je pro mě asi to, když mi několik lidí napíše něco úplně jiného. Jiný postup, jiné řešení, jiný přístup atd.

To je prostě dáno tím, že pro sdílení souborů existuje víc běžně používaných služeb (SMB, NFS, SFTP...). Každá má své výhody a nevýhody a tak z toho můžou vyplývat i různé preference uživatelů při používání. Některé z těch ostatních zmíněných metod můžou být za určitých podmínek rychlejší, jiné zas trochu flexibilnější při specifickém nastavení atp.

Mě to, jak jsi to chtěla zařídit, tzn. Samba a procházení v MATE přijde pro zmíněné sdílení souborů, filmů atp. v domácí síti úplně adekvátní řešení. Navíc pokud to bude nastavené, tak většinou není problém se pak v případě potřeby k Sambě připojit i z nějakého počítače s Windows, sdílet to třeba do chytré televize atp. Finálně pokud to správně rozběhneš na jednom z těch pěti počítačů, tak na ostatních už to bude víceméně identický postup.
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: Darina Lakovičová 27. 11. 2024, 23:06:23
Ještě dobrá poznámka k připojování, co píše k3dAR.
Jak teď připojuješ ty sdílené složky z druhého počítače?
Z terminálu ad-hoc přes mount, z grafického rozhraní v Nautilu (okno Files, +Other Locations) nebo to máš permanentní a je to ve /etc/fstab?
Vůbec nerozumím tomu co jsi teď napsal. Mám to tak, že samba je na všech pěti počítačích. V sambashare mám potom vytvořeny složky podle potřeby. PC 4 je MMPC u televize a proto mám v sambashare různy adresáře jako film, mp3, tiktok, videa atd. atd. Na jinym pc jsou adresáře jiné, takové jaké tam potřebuji.

A jak je připojuji? Na konkrétním pc kliknu na síť. Tam vidím počítače. Vyberu si ten který potřebuji, rozkliknu, rokliknu sambashare, rozkliknu ten adresář který chci a hotovo.
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: Darina Lakovičová 27. 11. 2024, 23:18:20
@Michal Šmucr
Mišo, Mám Ubuntu s MATE. Nic jinyho nepoužívám. Mate má Caju. Já se ale nechci připojovat přes Caju. Chci klik  na síť, vyberu si konkrétní počítač a složku. Sedím vyvalená v křesle a vše otevírám jen myší. Nechci nikde něco psát jako v MS-DOS kdy jsem vlastně ještě nebyla ani na světě. Nejsem stará. Je mi 25 a žiji v 21 století. Proto se nechci vracet k důchodcovskymu stylu vyhledávání.  ;D ;D ;D

Jasně, konfigurace jinak nepůjde ale vlastní práce je u mě o něčem jinym.

Rozumím, že nepoužíváš na připojování příkazovou řádku, proto jsem se ptal, každý má jiné preference. Jen mi není úplně jasná jedna věc. Píšeš, že se nechceš připojovat přes Caju, ale obávám se, že v MATE to moc jinak nepůjde.
Mate vychází ze staré verze GNOME a Caja je v podstatě starší verze Nautilu, o které jsem předtím psal. A to procházení tam je také.
Pokud je to dobře nastavené, tak otevřeš nové okno Cajy, nalevo vybereš síť a tam vidíš ostatní počítače. Když se k němu poprvé přihlašuješ, tak zadáš jméno s heslem a zvolíš, aby se oboje uložilo. Napříště už to budeš procházet bez zadávání. V dalším kroku už uvidíš všechny sdílené složky z toho konkrétního počítače.
To je asi nejednodušší metoda, co mě napadá a na takovéhle vzájemné procházení domácích počítačů by to mělo být úplně dostačující.
Nebo, cos měla na mysli s tím, že nechceš Caju?

Samozřejmě na každém z těch pěti počítačů musíš mít instalovanou Sambu a správně nastavit ty sdílené složky, které potřebuješ.
Zkoušela jsi něco z toho, co jsem psal v minulém postu? Potřebuješ docílit něčeho jiného?

Teď si trefil hřebík přímo na palici. A hodně přesně. Toto je přesně ono. Jen neotvírám Caju ale ikony počítače, home a sítě mám přímo na ploše. Ano - toto je ono. Teď jsi to trefil.
Problém je ale v tom, že mám všude stejný systém ale ne z každého počítače vidím všechny pc.
Sambu si takto nastavím, udělám uživatele, heslo, složky, upravím samba.conf, to vše si udělám.

Co mi nejde je drag and drop z pc5 třeba na pc1 u kterého budu zrovna sedět a nebo , že z pc1 nemohu udělat dir v pc5.
No a do háje potom to, že všechny pc nevidím. :(
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: Michal Šmucr 28. 11. 2024, 00:16:18
Teď si trefil hřebík přímo na palici. A hodně přesně. Toto je přesně ono. Jen neotvírám Caju ale ikony počítače, home a sítě mám přímo na ploše. Ano - toto je ono. Teď jsi to trefil.
Problém je ale v tom, že mám všude stejný systém ale ne z každého počítače vidím všechny pc.
Sambu si takto nastavím, udělám uživatele, heslo, složky, upravím samba.conf, to vše si udělám.

Co mi nejde je drag and drop z pc5 třeba na pc1 u kterého budu zrovna sedět a nebo , že z pc1 nemohu udělat dir v pc5.
No a do háje potom to, že všechny pc nevidím. :(

Zkusíme tomu přijít na kloub.
Píšeš, že jsi udělala uživatele. Jakože máš jiného uživatele, pod kterým pracuješ na tom počítači a pak dalšího uživatele v Linuxu s jiným jménem, co je jen na sdílení souborů? Nebo jsi myslela to, že jsi použila smbpasswd/pdbedit a tam použila jméno toho, co už tam je a pod kterým se na tom počítači normálně pracuješ?
Klidně napiš konkrétní jména, příkazy, ukaž smb.conf.
Pokud by tam byly dva různí uživatele, tak by to mohlo vysvětlovat ty problémy.

To, že nevidíš některé počítače, může být způsobeno více věcmi. Třeba odlišným nastavením nějakého firewallu na těch počítačích (pokud je tam zapnutý). Případně nefunkční službou avahi-daemon, která standardně hlásí do sítě, co ten počítač sdílí, z těchhle informací se pak vytváří seznam počítačů, co vidíš v Caje, když otevřeš síť.
Zeptám se, nemáš náhodou pojmenovaný nějaký z těch počítačů s doménou .local, například moje-pc-4.local?
Pro zkoušení si kdyžtak nainstaluj program avahi-discover na počítač, kde něco není vidět. Klasicky přes: sudo apt install avahi-discover
Ten pak najdeš v nabídce jako Avahi Zeroconf Browser a spustíš.
Zobrazí se ti takový stromeček, kde uvidíš název síťové karty a pod ním local a nakonec větev "Microsoft Windows Network". Když se větev dál rozbalí, tak by se měly ukázat všechny počítače na síti, které mají spuštěnou Sambu a sdílí nějaké složky. Pokud by tam nějaký chyběl, tak bych se dál koncentroval na jeho nastavení.
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: Darina Lakovičová 28. 11. 2024, 16:16:31
@Michal Šmucr

Ne. Na toto nemám nervy.
Ten linux se chová jako počasí v Chánově. Pokaždy jinak. Jasně, že asi někde dělám chybu ale bude to taková pičovina, která nezapříčiní kolaps ale jen nefunkci něčeho.

- Na všech počítačích jsem smazala sambu.
- Na všech počítačích jsem nainstalovala znovu sambu.
- Všude identickej postup, jména normální jako server, dell, fsp a podobně. Žádny local etc.
- Na routeru jsem nastavila všem žebrákům pevny IP.
- Na všech PC jsem vypla firewall.

Zjišťuji co se vidí a co ne. Restartuji všechny počítače. Zjišťuji stav sítě. Miluji Linux. To, co se vidělo, to se po restartu nevidí. To co se nevidělo se po restart vidí. Tak co to je za systém? Chci nadávat. Nadávám hodně sprostě ale sem to nenapíšu.
Kde je teda zakopanej pes. Nejraději bych do všeho břinkla kladivem a šla koupit něco jinýho.
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: RDa 28. 11. 2024, 16:34:39
Zjišťuji co se vidí a co ne. Restartuji všechny počítače. Zjišťuji stav sítě. Miluji Linux. To, co se vidělo, to se po restartu nevidí. To co se nevidělo se po restart vidí. Tak co to je za systém? Chci nadávat. Nadávám hodně sprostě ale sem to nenapíšu.
Kde je teda zakopanej pes. Nejraději bych do všeho břinkla kladivem a šla koupit něco jinýho.

To je proto, ze samotna samba resi jenom sdileni souboru. Viditelnost PC zalezi na nejakem UPNP / network discovery protokolech, ktere jsou separatni veci. Samotna samba to sice dokaze taky, ale stylem ze jeden z uzlu bude manazovat tu sit - a pokud ho budete vypinat/zapinat, tak chvili trva nez se role ujme jinej.

Takze vyzadujete nejakou auto-konfiguraci, kterou ale asi nemate rozjetou.

Proto muj navrh smeroval k nejake staticke a explicitni konfiguraci vsech serveru/klientu ve vasi siti.

Bylo zde zminovany, zda je ukolem vyresit sdileni vse-vse, nebo bude klientem pouze jeden?
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: jjrsk 28. 11. 2024, 17:22:21
Au, au, au. Mám v tom guláš a nevím co dál. ...
=== nejvyssi cas si najit v okoli nekoho, kdo ti to nastavi.

Svepravny distro ma v konfiguracich typicky nejakou zakladni trivial konfiguraci (byt treba zakomentovanou) takze dost casto to staci odkomentovat.

A pokud nechces resit nejaka prava, uzivatele a dalsi veci, a jde ti proste ciste o to aby kdokoli mohl poslat/stahnout nejaky soubor, tak do toho smbconf proste nastavis nejaky adresar a reknes ze je verejny pro vsechny (samo v ramci nejake lokalni site). Udelas to na vsech strojich stejne, navodu na to tema najdes po netu miliardu, a 90% z nich bude i fungovat.

Pokud mas nejak svepravne pojmenovany ty pocitace, tak by i bfu mohli zvladnout cosi na tema smb://pepapc/share . Pripadne se jim (v tech 5kusech) daji udelat ikony na plochu.

Nebo, pokud si to chces zjednodusit jeste vic, udelas ten smb server jen z jednoho PC, ktere bezi nejcastejs/nejdyl a ostatni k tomu budou pristupovat jako klienti, z pohledu uzivatele je to zcela jiste prehlednejsi.

Pokud chces resit prava, uzivatele, ... , tak se z toho bez nejakych dalsich sluzeb (ldap/kerb/...) leda zblaznis.


Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: LolPhirae 28. 11. 2024, 17:22:36
Tazatelce bych doporučil nastudovat základy těch protokolů. To, co chce, je absolutní nesmysl, protože by si musela vytvořit v té Sambě doménu a všechny ty stanice do ní připojit, aby to klikání fungovalo bez zadávání přihlašovacích údajů,  a zadruhé Samba neřeší nějaké anoncování přes klikadla (leda přes WINS/NetBIOS, což je dávno mrtvá by design rozbitá  věc). Dávno je to řešeno jinak, na non-Windows platformách nutno na každém serveru rozjet např. WSSD (https://github.com/christgau/wsdd).
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: Darina Lakovičová 28. 11. 2024, 18:16:23
Au, au, au. Mám v tom guláš a nevím co dál. ...

Nebo, pokud si to chces zjednodusit jeste vic, udelas ten smb server jen z jednoho PC, ktere bezi nejcastejs/nejdyl a ostatni k tomu budou pristupovat jako klienti, z pohledu uzivatele je to zcela jiste prehlednejsi.


Ano, když už jsem nevěděla kudy kam, řekla jsem si, že udělám tuto variantu.
Jeden počítač se nebude vypínat vůbec. Poběží non stop. Původně na něm měl jet Clear OS. Jenže pánové z CF mají na Novém Zélandu asi horko a nic mi neposlali. V plánu byl Clear OS Business ale iso nešlo stáhnout. Dostala jsem několik nic neříkajících emailů se sliby atd ale vše k ničemu. Takže ta CF nebude nějaká validní firma. Neposlali nic a tak jsem s tím počítačem chtěla udělat samba server.

Když jsem tuto variantu ale dokončila, zjistila jsem, že to je k ničemu. Ani jeden z pěti PC neviděl tu sambu. Ano, pingnout ji šlo ale já potřebuji, aby byla vidět v podobě ikony na PC.
Poté jsem počítač otevřela, vytáhla disky a odnesla ho ke kontejneru.
Vrátila jsem se domů a šla se z okna mrknout na toho hajzlíčka co mi chvíli hrál na nervy. Už tam nebyl.
A takhle s tou sambou zápasím pořád.
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: LolPhirae 28. 11. 2024, 18:23:48
pingnout ji šlo ale já potřebuji, aby byla vidět v podobě ikony na PC.

To je nějaký sofistikovaný AI trolling, tohle?  ::)
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: Darina Lakovičová 28. 11. 2024, 18:55:07
pingnout ji šlo ale já potřebuji, aby byla vidět v podobě ikony na PC.

To je nějaký sofistikovaný AI trolling, tohle?  ::)

Nerozumím. Už jsem psala, že nechci vše vypisovat. Že je pro mě jednodužší a pohodlnější kliknout si na ikonu a nezvedat se z křesla a psát na klávesnici.  :)
Takhle to bylo myšleny. V opačnym případě nerozumím ani zrnko tomu, co jsi napsal.
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: TechnikTom 28. 11. 2024, 19:42:44
Já to tady tiše pozoruji od začátku, i jiná vlákna této tazatelky a myslel jsem si, že si z nás tady někdo dělá zadek.
Ale pak jsem viděl jiná témata napříč fóry na webech, včetně třeba pájení basového reproduktoru a jsem zas zmatený.
Asi fakt existuje, protože ty reakce jsou všude takové konzistentní.

Jinak na Mintím fóru to vypadalo, že už máte vyřešené:

https://forum.linux-mint-czech.cz/viewtopic.php?p=49034#p49034 (https://forum.linux-mint-czech.cz/viewtopic.php?p=49034#p49034)

Když hned na začátku píšete, že připojení počítačů s Win je vám fuk.

A až vyřešíte to sdílení, přijde na řadu 5.1 zvuk, když ten počítač s Win10, na kterém vám to nešlo, asi opravdu letěl z 8. patra?
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: Michal Šmucr 28. 11. 2024, 20:15:18
Ne. Na toto nemám nervy.
Ten linux se chová jako počasí v Chánově. Pokaždy jinak. Jasně, že asi někde dělám chybu ale bude to taková pičovina, která nezapříčiní kolaps ale jen nefunkci něčeho.

- Na všech počítačích jsem smazala sambu.
- Na všech počítačích jsem nainstalovala znovu sambu.
- Všude identickej postup, jména normální jako server, dell, fsp a podobně. Žádny local etc.
- Na routeru jsem nastavila všem žebrákům pevny IP.
- Na všech PC jsem vypla firewall.

Zjišťuji co se vidí a co ne. Restartuji všechny počítače. Zjišťuji stav sítě. Miluji Linux. To, co se vidělo, to se po restartu nevidí. To co se nevidělo se po restart vidí. Tak co to je za systém? Chci nadávat. Nadávám hodně sprostě ale sem to nenapíšu.
Kde je teda zakopanej pes. Nejraději bych do všeho břinkla kladivem a šla koupit něco jinýho.

Musel bych to fakt asi na místě chvíli dohledávat, co se tam děje, normální to úplně není. Obávám se, že kdybych ti dál radil, kde hledat toho zakopanýho psa ;) a zmiňoval nějaké další a další příkazy v terminálu, tak způsobím jenom další zmatky..

Ale pokud to procházení a objevování počítačů v síti není spolehlivé, se to dá obejít třeba záložkami v Caja, bude to uživatelsky chovat víceméně podobně.
Tzn. pokud počítač není vidět, měla by ses na něj dostat třeba takhle.
- Otevřeš jakékoliv nové okno Cajy.
- zmáčkneš ctrl+l (nebo z menu Go -> Location...), kurzor přejde do adresního řádku.
- napíšeš tam smb://ip-adresa-jineho-pocitace/ a odklepneš enter.
- měly by se ti otevřít sdílené složky, kde si pak otevřeš, co budeš chtít.
- pokud se přihlašuješ poprvé, vyplníš údaje a necháš je uložit
- až budeš ve sdílené složce, uložíš si to do záložky přes ctrl+d

Záložky se normálně objevují nalevo, můžeš pak různé počítače procházet na jedno kliknutí, případně nahoře z menu Bookmarks. Přes editor záložek (ctrl+b) se dají případně upravovat jejich jména.

Zkus to kdyžtak, jak se to u tebe bude chovat. Ty práva a uživatele pak můžeme ještě řešit potom dál.
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: Michal Šmucr 28. 11. 2024, 20:19:34
Dávno je to řešeno jinak, na non-Windows platformách nutno na každém serveru rozjet např. WSSD (https://github.com/christgau/wsdd).

Na naplnění obsahu toho dialogu Network (aka Okolní počítače) se používá gvfs. WSSD to umí nějakou dobu používat taky, ale jinak to chodí přes DNS-SD (Bonjour). Pokud počítač inzeruje přes Avahi, že má třeba službu _smb._tcp nebo _sftp-ssh._tcp atp., tak se tam zobrazí.
Většinou s tím v malých sítích nebyl žádný extra problém, novější verze Samby už komunikují přímo s Avahi (na Ubuntu je to přímá závislost) a pokud se to explicitně nevypne přes volbu multicast dns register v smb.conf, tak to chodí v pohodě.

Ale bez nějakého aspoň základního analyzování na místě netuším co se tam přesně děje a proč některé počítače jsou a jiné  nejsou vidět.
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: Darina Lakovičová 28. 11. 2024, 22:05:01
Já to tady tiše pozoruji od začátku, i jiná vlákna této tazatelky a myslel jsem si, že si z nás tady někdo dělá zadek.
Ale pak jsem viděl jiná témata napříč fóry na webech, včetně třeba pájení basového reproduktoru a jsem zas zmatený.
Asi fakt existuje, protože ty reakce jsou všude takové konzistentní.

Jinak na Mintím fóru to vypadalo, že už máte vyřešené:

https://forum.linux-mint-czech.cz/viewtopic.php?p=49034#p49034 (https://forum.linux-mint-czech.cz/viewtopic.php?p=49034#p49034)

Když hned na začátku píšete, že připojení počítačů s Win je vám fuk.

A až vyřešíte to sdílení, přijde na řadu 5.1 zvuk, když ten počítač s Win10, na kterém vám to nešlo, asi opravdu letěl z 8. patra?

Zvukovku 5.1 jsem na Linuxu nevyřešila. Nejde to. Nejsou drivery a nechtěla jsem ztrácet čas. Vyřešila to krabička za tři stovky z Aliexpressu, která uměle vytváří prostorový (i s efekty) zvuk. Hold není vše co by na linuxu šlo rozjet. A ten počítač už opravdu neexistuje.
Na Mint fóru jsem nevyřešila nic, ač se to tak dá vidět. To byl moment, kdy jsem se rozhodovala jestli má smysl odejít od Mate k něčemu jinymu. Mint a cinamon nebo xfce mi bylo doporučováno.
Zůstala jsem u toho, s čím jsem začínala. Ubuntu-Mate nyní s verzí Pro.

Z nikoho si tu zadek nedělám. Ubuntu používám sice už 7 let ale tyto problémy nastaly až v momentě, kdy jsem se rozhodla přejít čistě na linux. No a tento počin mě docela vykolejil. Byla jsem za to, že sdílení a sítě bude v Linuxu triviální záležitost.
Moje chyba, že jsem se na to nezeptala dřív. Potom přišlo to vystřízlivění a já zjistila o co vše jsem tímto krokem přišla a na jaky problémy jsem si zadělala. Nejsem žádná guru. Jsem obyčejná uživatelka která ale dokáže udělat hodně věcí sama.
Ale tady v tomto, (samba, sdílení a nastavení sítě) jsem totálně vyhořela.
Ve Windows to udělám levou zadní. V linuxu jsem v zadeki.
Možná se ptám tak, že to někoho uráží ale není to tak myšleno.
Prostě jsem jen nešťastná z toho, jak mi to nefunguje.
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: RDa 28. 11. 2024, 22:16:21
Zvukovku 5.1 jsem na Linuxu nevyřešila. Nejde to. Nejsou drivery a nechtěla jsem ztrácet čas.

Tak s 5.1 jsem nemel nikdy problem - provozoval jsem jak analog - pres 3 jacky, tak digital (passhtrough pres SPDIF). Jediny co neslo bylo "dts-direct", coz je realtime enkodovani 6ch do DTS, o coz se starali ovladace k desce, nez aby to byla nejaka hw featura. Proste takova smelina a la "soft-modem" :D
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: Michal Šmucr 29. 11. 2024, 00:16:06
Dávno je to řešeno jinak, na non-Windows platformách nutno na každém serveru rozjet např. WSSD (https://github.com/christgau/wsdd).

Tak jsem to ještě testoval na konkrétní verzi Ubuntu, co má Darina.
V gvfs je podpora WSSD od loňska
https://gitlab.gnome.org/GNOME/gvfs/-/merge_requests/186
V Ubuntu 24.04 je už naštěstí verze, co to podporuje.
Na prohledávání ostatních počítačů to funguje tak, že si gvfs po přihlášení spustí svou instanci wsdd, co si najde v cestě a nastaví ho, aby poslouchal na svém unix socketu.
Pro inzerování vlastního SMB serveru je potřeba přidat ještě balíček wsdd-server, což je jen systemd služba, která to pouští s jinými parametry.
Bohužel pokud běží jak služba současně s další instancí wsdd pro gvfs, tak padá na chybě:
https://github.com/christgau/wsdd/issues/206
V distribuci je starý balíček s verzí 0.7, co to nemá opravené.

Přijatelné workaroundy jsou dva.
- nainstalovat novější balíček wsdd 0.8 z Oracularu
- nebo to zkombinovat a použít wsdd pro gvfs a wsdd2 na službu (což je jiná implementace napsaná v C https://github.com/Netgear/wsdd2 )

Jinak u mě to chodí úplně v pohodě jak s DNS-SD, tak s WSDD, gvfs nachází všechny počítače oběma způsoby.
Takže jen jako případná alternativa, pokud by to potencionálně řešilo ten problém.
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: Michal Šmucr 29. 11. 2024, 00:34:54
Zjišťuji stav sítě. Miluji Linux.

Prosímtě můžeš ještě vyzkoušet následující postup? Je to jen alternativní způsob, jak v MATE zjišťovat počítače se Sambou na síti. Možná by to mohlo pomoct.

- stáhni si dva balíčky
https://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/w/wsdd/wsdd_0.8-2ubuntu3_all.deb
https://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/w/wsdd/wsdd-server_0.8-2ubuntu3_all.deb

- nainstaluj je z terminálu (použij raději celou cestu k souboru)
sudo dpkg -i /cela-cesta/wsdd_0.8-2ubuntu3_all.deb /cela-cesta/wsdd-server_0.8-2ubuntu3_all.deb

- restartuj počítač

Tohle pak zopakuj na všech počítačích, co se mají vidět.
Jinak když zapneš počítač, přihlásíš se a otevřeš hned ten prohlížeč sítě, tak to trvá cca 30 sekund, než se tam začnou objevovat.
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: kopevi2 29. 11. 2024, 14:21:47
Hele za mě máš úplně nejednodušší nainstalovat na hlavní stroj openssh server, pak si dáš nastavit složku kterou chceš sdílet. A ostatních počítačích se v caja nebo nautilus nebo co vlastně používáš dáš přípojit na síťovou složku, a ono už tě to navede samo, mě to trvalo asi 5min rozchodit. když si to síťový spojení uložíš do oblíbených, tak to funguje úplně stejně jak ty popisuješ (jenom klikáš na ikonky a přetahuješ soubory).
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: Michal Šmucr 29. 11. 2024, 14:38:06
Hele za mě máš úplně nejednodušší nainstalovat na hlavní stroj openssh server, pak si dáš nastavit složku kterou chceš sdílet. A ostatních počítačích se v caja nebo nautilus nebo co vlastně používáš dáš přípojit na síťovou složku, a ono už tě to navede samo, mě to trvalo asi 5min rozchodit. když si to síťový spojení uložíš do oblíbených, tak to funguje úplně stejně jak ty popisuješ (jenom klikáš na ikonky a přetahuješ soubory).

Tenhle workaround se záložkami už jsem popisoval včetně postupu v Caja (nemá na rozdíl od Dolphinu wizard).
https://forum.root.cz/index.php?topic=29908.msg414005#msg414005
Pokud by to chtěla připojovat přes SSH/SFTP, jak navrhuješ, tak jen modifikace sftp:// místo smb:// v adrese.
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: kopevi2 29. 11. 2024, 14:51:59
Hele za mě máš úplně nejednodušší nainstalovat na hlavní stroj openssh server, pak si dáš nastavit složku kterou chceš sdílet. A ostatních počítačích se v caja nebo nautilus nebo co vlastně používáš dáš přípojit na síťovou složku, a ono už tě to navede samo, mě to trvalo asi 5min rozchodit. když si to síťový spojení uložíš do oblíbených, tak to funguje úplně stejně jak ty popisuješ (jenom klikáš na ikonky a přetahuješ soubory).

Tenhle workaround se záložkami už jsem popisoval včetně postupu v Caja (nemá na rozdíl od Dolphinu wizard).
https://forum.root.cz/index.php?topic=29908.msg414005#msg414005
Pokud by to chtěla připojovat přes SSH/SFTP, jak navrhuješ, tak jen modifikace sftp:// místo smb:// v adrese.
Jasně, jenom jsem ji to chtěl napsat jednodušeji a dát jí tam příklad. Samozřejmě by šlo u dělat i openssh na každým, pak si to tam naklikat a mohla by si přetahovat soubory z třetího počítače mezi dvěma jinýma kompama(vím není to zrovna elegantní)
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: Darina Lakovičová 30. 11. 2024, 17:55:38

Prosímtě můžeš ještě vyzkoušet následující postup? Je to jen alternativní způsob, jak v MATE zjišťovat počítače se Sambou na síti. Možná by to mohlo pomoct.

- stáhni si dva balíčky
https://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/w/wsdd/wsdd_0.8-2ubuntu3_all.deb
https://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/w/wsdd/wsdd-server_0.8-2ubuntu3_all.deb

- nainstaluj je z terminálu (použij raději celou cestu k souboru)
sudo dpkg -i /cela-cesta/wsdd_0.8-2ubuntu3_all.deb /cela-cesta/wsdd-server_0.8-2ubuntu3_all.deb

- restartuj počítač

Tohle pak zopakuj na všech počítačích, co se mají vidět.
Jinak když zapneš počítač, přihlásíš se a otevřeš hned ten prohlížeč sítě, tak to trvá cca 30 sekund, než se tam začnou objevovat.

NE.
Mišo, mám tu dnes jen 4 počítače. PC1 (notebook) je out of my area.
Udělala jsem přesně co jsi napsal.
Na PC5, to je ten MMPC vedle televize, je už Windows. Koupila jsem licenci a vše je excelentní.
Pokračovala jsem tedy na počítačích 2,3 a 4.
Instalace všude z terminálu podle tebe. Po instalacích a restartech se síť jeví takto.
PC3 vidí pouze sebe a jde pingnout ostatní.
PC4 vidí pouze sebe a jde pingnout ostatní.
PC2 nefunguje síť viz obrázek (https://photos.fife.usercontent.google.com/pw/AP1GczMKL-cMTxp0TfB6_BMyLBvpmjc6AHPPZkXOXMM1_BfRCBISwjOazQA=w423-h187-s-no-gm?authuser=0).

Ne. Tady se nedá pracovat a já to zasíťování potřebuji. A je to obrovsky zdržování. Potřebuji dělat a ne trávit 10 dní opravami a úpravami. Kdybych měla blízko sebe někoho od Linuxu tak prosím. Ale kolem mě jsou lidi jen s Windows a přímo mi nemá kdo poradit. A přes fórum to je katastrofálně zdržující a zdlouhavé.

Do reality mě vrátila Abby (https://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=86640.0#:~:text=P%C5%99%C3%ADsp%C4%9Bvk%C5%AF%3A%201376-,Re%3APo%C4%8D%C3%ADta%C4%8De%20v%20s%C3%ADt%C3%AD%20se%20nevid%C3%AD.,-%C2%AB%20Odpov%C4%9B%C4%8F%20%2319) Jsem ji vděčná a zavázaná tím, co mi napsala. Ještě jsem ji nepoděkovala ale udělám to.

Děkuji všem, kteří se mi snažili pomoci.
Darina.
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: RDa 30. 11. 2024, 19:41:28
Do reality mě vrátila Abby (https://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=86640.0#:~:text=P%C5%99%C3%ADsp%C4%9Bvk%C5%AF%3A%201376-,Re%3APo%C4%8D%C3%ADta%C4%8De%20v%20s%C3%ADt%C3%AD%20se%20nevid%C3%AD.,-%C2%AB%20Odpov%C4%9B%C4%8F%20%2319)

Tak jestli byla rada tam pridat/nastavit Avahi mDNS/DNS-SD, tak to je to, co jsem zde uz davno zminoval:

To je proto, ze samotna samba resi jenom sdileni souboru. Viditelnost PC zalezi na nejakem UPNP / network discovery protokolech, ktere jsou separatni veci. Samotna samba to sice dokaze taky, ale stylem ze jeden z uzlu bude manazovat tu sit - a pokud ho budete vypinat/zapinat, tak chvili trva nez se role ujme jinej.

Takze vyzadujete nejakou auto-konfiguraci, kterou ale asi nemate rozjetou.

Namisto lpeni na instantnim reseni a nadavani, zkuste chvili premyslet co jak funguje - pak zjistite, ze to co mate vam fungovat nemuze, protoze tomu neco schazi. A pak uz je jen maly krok k naprave.

Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: TechnikTom 30. 11. 2024, 21:37:51
Celou dobu říkám, že si z nás dělá srandu a celé to směřovala k tomuto závěru.
Už v říjnu řešila na jiném fóru 5.1 zvuk na počítači s Win10.
Teď najednou znovu koupila licenci na Windows???

Používá nějaké minoritní až obskurní distribuce, o nichž jsem doteď neslyšel, třeba ClearOS.
Což není divu, nejsem žádný Linux guru, jen to prostě používám.

Do konfiguráku Samby jsem dle nějakého návodu přidal pár řádků a ve svém Lubuntu vidím jak flešku píchnutou do routeru, tak úložiště v Kodi běžící na RPi3.
Naopak z toho Kodi vidím nasdílené složky z Lubuntu, stejně tak ze Samsung TV.
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: Michal Šmucr 01. 12. 2024, 16:44:59

NE.
Mišo, mám tu dnes jen 4 počítače. PC1 (notebook) je out of my area.
Udělala jsem přesně co jsi napsal.
Na PC5, to je ten MMPC vedle televize, je už Windows. Koupila jsem licenci a vše je excelentní.
Pokračovala jsem tedy na počítačích 2,3 a 4.
Instalace všude z terminálu podle tebe. Po instalacích a restartech se síť jeví takto.
PC3 vidí pouze sebe a jde pingnout ostatní.
PC4 vidí pouze sebe a jde pingnout ostatní.
PC2 nefunguje síť viz obrázek (https://photos.fife.usercontent.google.com/pw/AP1GczMKL-cMTxp0TfB6_BMyLBvpmjc6AHPPZkXOXMM1_BfRCBISwjOazQA=w423-h187-s-no-gm?authuser=0).

Ahoj,

to mě mrzí, že to nezabralo. Já předtím, než jsem to napsal, tak jsem si dělal několik testů u sebe a všechno fungovalo. Což tedy, ale i předtím s tím původním, výchozím zjišťováním na síti v MATE bez wsdd.

Jak jsem zmiňoval v jednom příspěvku předtím a pak v podstatě podobnou věc i kopevi2, tak by se to objevování na síti mělo nechat v pohodě obejít s těmi záložkami. Minimálně do úrovně, abys mohla sdílet data mezi počítači. Chápu, že to může být frustrující, když to nejde zlomit.
Pokud na počítač pingneš, tak pak ho zkus otevřít tím, že manuálně napíšeš smb://ip-adresa do řádku s url (klávesová zkratka ctrl+l). A až ho otevřeš a dojdeš do sdílené složky, tak si přidáš záložku. Pak totéž se zbylými počítači.

Tady krátká ukázka:
https://youtu.be/MWiSwutgEc4
Ještě se mě to zeptalo na heslo od keyringu (klíčenky) při prvním uložení hesla na připojení. To je jednorázová akce hned po instalaci.

Upřímně mě teď nenapadá, jak ti dál poradit něco ohledně toho prohledávání sítě. Asi bych to musel na místě projít a prozkoumat dál.

M.
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: Michal Šmucr 01. 12. 2024, 17:12:08
Tak jestli byla rada tam pridat/nastavit Avahi mDNS/DNS-SD, tak to je to, co jsem zde uz davno zminoval..

To je právě ta divnost, co mi vrtá hlavou. Za normální situace není potřeba nic přidávat ani řešit.
Ubuntu sice nepoužívám, ale je to asi nejrozšířenější distribuce, co mají normální uživatelé, když chtějí poradit, takže mám nachystané virtuály se snapshoty ve výchozím stavu a multiboot na jednom notebooku.

Avahi je rovnou v minimálním setupu pro Ubuntu s GUI, navíc Samba server i GVFS to má jako tvrdou závislost, nenainstaluješ to bez toho. Někdy ze začátku čtyřkové Samby je tam to, že se inzeruje přes Avahi do sítě automaticky, pokud to nezakážeš. A pro GVFS je to pak primární způsob, jak detekovat ostatní počítače na síti.
V podstatě jsem s tím nikdy nezažil potíže, po úvodní prodlevě po startu počítače to pak zobrazuje nová zařízení hned jak pošlou odpovídající service announcement přes MDNS.
WSDD backend mi při tom testování taky fungoval v podstatě hned, po instalaci balíčku si to rovnou povolí a spustí systemd službu a přidá si to výjímku do firewallu.
V Network mi to pak v pohodě dávalo dohromady počítače anoncované jak přes DNS-SD, tak WSDD.. jedno jaké a jak připojené (Windows, RPi.. openSUSE, Debian, Ubuntu)

Jediné, co mě napadá, že by se tam ztrácely multicasty. Ale pak zas proč, UFW firewall má podle předchozích postů vypnutý, ale i kdyby běžel, tak na MDNS i Sambu je tam ve výchozím stavu výjímka. HW filtrace by taky byla vcelku úsilí, pokud člověk nemá nějaký pokročilejší switch. Na obyčejném switchi nebo SOHO routeru je celý LAN segment jedna L2 síť. WiFina je s tím také v jednom bridgi, pokud nepoužiješ nějaký speciální režim hostovské WiFi, co tě komplet odizoluje od zbytku (pak by ale neprocházel ani ping)... nevím.
Název: Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
Přispěvatel: farbydos2 02. 12. 2024, 09:59:41
(...)
Jediné, co mě napadá, že by se tam ztrácely multicasty. Ale pak zas proč, UFW firewall má podle předchozích postů vypnutý, ale i kdyby běžel, tak na MDNS i Sambu je tam ve výchozím stavu výjímka. HW filtrace by taky byla vcelku úsilí, pokud člověk nemá nějaký pokročilejší switch. Na obyčejném switchi nebo SOHO routeru je celý LAN segment jedna L2 síť. WiFina je s tím také v jednom bridgi, pokud nepoužiješ nějaký speciální režim hostovské WiFi, co tě komplet odizoluje od zbytku (pak by ale neprocházel ani ping)... nevím.

To je vlastně dost dobrá poznámka. Pro kabelovou síť by to tak mělo fungovat, ale pro přenos multicastu přes WiFi existuje řada optimalizací nebo naopak omezení, které někdy komunikaci rozbíjí. Všechny počítače, na kterých se má sdílet, jsou připojené kabelem? Pokud tu někde informace zazněla, omlouvám se.

Pokud je problém se objevováním počítačů na lokální síti, přikláněl bych se stejně jako předřečníci ke nastavení záložek. Pokud by v nich explicitně figurovaly ip adresy, je pak samozřejmě potřeba zajistit, aby se nemělnily. Případně by mohlo fungovat použití názvu počítačů. Případně lze vyzkoušet, jestli na všechny stanice v síti projde ping <ip adresa> i ping <jméno v síti>.