Debian na hardwarovém RAID 5

Debian Raid 5

Debian na hardwarovém RAID 5
« kdy: 22. 10. 2014, 15:23:07 »
Dobry den

Dostal sa mi do ruk diskovy radic axago pcis-50 a mam 3 funkcne zhodne disky. Radic po starte nabehne, stlacim f4 vytvorim raid 5 vsetko ok, po naistalovany debianu a poslednom restarte nabehne hlaska.
Code: [Select]
Reboot and select proper boot device...
Radic je v BIOSE zobrazeny a nastaveny ako 1 a 2 je dvd mechanika.

Pri instalaci sa 3x disky zobrazili ako SCSI podla coho som usudzoval ze to pojde. Instalaciu som zvolil automaticku a vsetko rozdelilo Raid,swap,/,efi.

Dakujem za pomoc
« Poslední změna: 22. 10. 2014, 22:31:02 od Petr Krčmář »


Re:Debian Raid 5
« Odpověď #1 kdy: 22. 10. 2014, 18:06:28 »
Stale nic nove... Dufam ze sa najde niekto kto pomoze.

Jenda

Re:Debian Raid 5
« Odpověď #2 kdy: 22. 10. 2014, 20:44:17 »
Doporučuji nepoužívat HW řadiče, jsou s tím jenom problémy.

Pri instalaci sa 3x disky zobrazili ako SCSI podla coho som usudzoval ze to pojde. Instalaciu som zvolil automaticku a vsetko rozdelilo Raid,swap,/,efi.
To mi není jasné - při instalaci toho Debianu bys HW RAID neměl vůbec vidět, protože to navenek emuluje jeden disk.

Z jiného systému, např. live CD, na tom RAIDu něco vidíš? Vypadá to, že je tam nainstalovaný GRUB? Je tam EFI partition?

karel

Re:Debian Raid 5
« Odpověď #3 kdy: 22. 10. 2014, 21:25:12 »
Doporučuji nepoužívat HW řadiče, jsou s tím jenom problémy.

Pri instalaci sa 3x disky zobrazili ako SCSI podla coho som usudzoval ze to pojde. Instalaciu som zvolil automaticku a vsetko rozdelilo Raid,swap,/,efi.
To mi není jasné - při instalaci toho Debianu bys HW RAID neměl vůbec vidět, protože to navenek emuluje jeden disk.

Z jiného systému, např. live CD, na tom RAIDu něco vidíš? Vypadá to, že je tam nainstalovaný GRUB? Je tam EFI partition?

je mozne ze jednotlive disky uvidi, ale mel by tam byt i ten raid v tom pripade pouzivat jen ten a ty disky ignorovat.

A ted rada koukal jsem na ten hw raid a podle meho nazoru bude softwarovi raid rychlejsi, navic kdyz tahle karta odejde musis koupit ten sami aby ses dostal k datum, z softwerovim raidem si usetren takoveho trapeni, dnes ho vklidu sezenes ale co treba za 3-5let. Ja pouzivam uz jedine softwerovi raid a spokojenost s hw raidem sem se uz spalil a vickrat ne dekuji.



Re:Debian Raid 5
« Odpověď #4 kdy: 22. 10. 2014, 21:30:24 »
Pri instalacii vidim iba tie 3 disky, raid ktory som vytvoril v biose toho radica nevidim. Takze SW raid na debiane je efektívvnejší ako tá karta ?  ???


Lol Phirae

Re:Debian Raid 5
« Odpověď #5 kdy: 22. 10. 2014, 21:59:56 »
Ano, rozhodně bude lépe použít normální linuxový RAID než tu soft hrůzu na SiI3114...

Debian Raid 5

Re:Debian Raid 5
« Odpověď #6 kdy: 22. 10. 2014, 22:05:58 »
Zaujimavy odpor :D mozete to niekto detalnejsie popisat preco ANO/NIE ten radic popripade preco pouzit Linuxovy RAID ?

Kolemjdoucí

Re:Debian Raid 5
« Odpověď #7 kdy: 22. 10. 2014, 22:19:39 »
Zaujimavy odpor :D mozete to niekto detalnejsie popisat preco ANO/NIE ten radic popripade preco pouzit Linuxovy RAID ?

Protože nevýhody těchto a podobných HW RAID jsou větší než jejich přínos oproti SW RAID.
Jistěže existují kvalitní HW RAID, to je ale jiná kategorie.

Jenda

Re:Debian Raid 5
« Odpověď #8 kdy: 22. 10. 2014, 23:11:33 »
Zaujimavy odpor :D mozete to niekto detalnejsie popisat preco ANO/NIE ten radic popripade preco pouzit Linuxovy RAID ?
Z ABC:

Ten je na prd. Odejde řadič a nikdo v ČR ho už nemá skladem? S MD RAIDem nastrkáš disky do libovolného jiného Linuxu a všechno funguje. Rozhodneš se, že chceš konverzi z RAID5 na RADI6, nebo si koupíš pár 6TB disků a chceš je přidat? Opět v Linuxu žádný problém, ale HW implementace to umí? A pak prostě libovolný jiný problém se strašně špatně ladí.

Viděl jsem HW řadiče, které měly limit na kapacitu disku 2 TB (používaly 32b adresování). Viděl jsem řadič, u kterého se výrobce vysral na podporu jader 3.x. Slyšel jsem o řadiči, který, ač neměl backup baterkou, kecal o tom, která data už byla skutečně na disk zapsána (úžasné při replikaci databáze nebo mailserveru).

Nevidím jediný důvod, proč používat HW RAID. Ještě k tomu na rotačních discích. Kdybys měl SSD, dalo by se uvažovat o tom, že ti to procesor výkonově nedá, ale u rotačních? Těžko.

OMG

Re:Debian Raid 5
« Odpověď #9 kdy: 24. 10. 2014, 11:00:07 »
Zaujimavy odpor :D mozete to niekto detalnejsie popisat preco ANO/NIE ten radic popripade preco pouzit Linuxovy RAID ?
Z ABC:

Ten je na prd. Odejde řadič a nikdo v ČR ho už nemá skladem? S MD RAIDem nastrkáš disky do libovolného jiného Linuxu a všechno funguje. Rozhodneš se, že chceš konverzi z RAID5 na RADI6, nebo si koupíš pár 6TB disků a chceš je přidat? Opět v Linuxu žádný problém, ale HW implementace to umí? A pak prostě libovolný jiný problém se strašně špatně ladí.

Viděl jsem HW řadiče, které měly limit na kapacitu disku 2 TB (používaly 32b adresování). Viděl jsem řadič, u kterého se výrobce vysral na podporu jader 3.x. Slyšel jsem o řadiči, který, ač neměl backup baterkou, kecal o tom, která data už byla skutečně na disk zapsána (úžasné při replikaci databáze nebo mailserveru).

Nevidím jediný důvod, proč používat HW RAID. Ještě k tomu na rotačních discích. Kdybys měl SSD, dalo by se uvažovat o tom, že ti to procesor výkonově nedá, ale u rotačních? Těžko.
To je vse hezke ze to same jako zvladne HW radic zvladne i software, pro nekoho muze byt dulezite treba v jakem case... Pokud mate 2 disky, pak rozdil v performance nebude asi zadny, pokud mate tech disku treba 32, pak ten rozdil patrne poznate... Je to jako bavit se o tom, jestli je SSL rychlejsi na serveru, nebo na SSL akceleracni karte.. Performance je obvykle duvod, proc se kupuji HW karty...

RH

Re:Debian na hardwarovém RAID 5
« Odpověď #10 kdy: 24. 10. 2014, 11:29:20 »
Tohle se probira kazdy rok tisickrat. Pokud system vidi 3 disky pote co jsi v BIosu zarizeni nebo desky nastavil RAID, nejedna se o HW RAID, ale fakeraid kartu, ktera se da pouzit leda ve windows.
Vyhodit, nastavit SW RAID.... Karta pod 5, ale spise 10kkc neni HW raid


karel

Re:Debian Raid 5
« Odpověď #11 kdy: 24. 10. 2014, 14:52:03 »
Zaujimavy odpor :D mozete to niekto detalnejsie popisat preco ANO/NIE ten radic popripade preco pouzit Linuxovy RAID ?
Z ABC:

Ten je na prd. Odejde řadič a nikdo v ČR ho už nemá skladem? S MD RAIDem nastrkáš disky do libovolného jiného Linuxu a všechno funguje. Rozhodneš se, že chceš konverzi z RAID5 na RADI6, nebo si koupíš pár 6TB disků a chceš je přidat? Opět v Linuxu žádný problém, ale HW implementace to umí? A pak prostě libovolný jiný problém se strašně špatně ladí.

Viděl jsem HW řadiče, které měly limit na kapacitu disku 2 TB (používaly 32b adresování). Viděl jsem řadič, u kterého se výrobce vysral na podporu jader 3.x. Slyšel jsem o řadiči, který, ač neměl backup baterkou, kecal o tom, která data už byla skutečně na disk zapsána (úžasné při replikaci databáze nebo mailserveru).

Nevidím jediný důvod, proč používat HW RAID. Ještě k tomu na rotačních discích. Kdybys měl SSD, dalo by se uvažovat o tom, že ti to procesor výkonově nedá, ale u rotačních? Těžko.
To je vse hezke ze to same jako zvladne HW radic zvladne i software, pro nekoho muze byt dulezite treba v jakem case... Pokud mate 2 disky, pak rozdil v performance nebude asi zadny, pokud mate tech disku treba 32, pak ten rozdil patrne poznate... Je to jako bavit se o tom, jestli je SSL rychlejsi na serveru, nebo na SSL akceleracni karte.. Performance je obvykle duvod, proc se kupuji HW karty...

Provozuji sw raid nad 16 disky a jak se tak obecne rika lita to moc pekne. Take zalezi jak ten raid postavite ja mam treba rad raid 60 pricemz 6 je pre mdadm a 0 je pres lvm, zaprve abych mohl pripadne pridat disky za druhe abych pri zapisu/cteni "neroztocil" vsechno,
a co se systemovych prostredku tyka vic me boli samba

Re:Debian na hardwarovém RAID 5
« Odpověď #12 kdy: 24. 10. 2014, 16:09:37 »
Jak už napsali ostatní, pokud systém vidí nikoliv jen jedno vytvoření SCSI zařízení, ale 3, tedy ony disky, ze kterých má to pole být složené, nejedná se o hw raid, ale o nějakou srandu.

Co se týče vhodnosti či nevhodnosti HW raidu, záleží na okolnostech. Jako u všeho. Výhoda skutečného HW Raidu je v tom, že se po PCI-E sběrnici data posílají jen jednou (právě tomu řadiči) a on to dle zvoleného typu pošle na disky. Zatímco u SW Raidu to na jednotlivé disky jde z procesu po PCI-E do sata (sas) řadiče. Těch dat je daleko víc (u R1 nebo RAID10 dvojnásobek). Takže SW raid daleko dříve narazí na limity sběrnice mezi CPU a zařízeními.

Takže když budu mít 200 disků, nepoužiju swraid. Ale na 10 disků ... taky ne (:-D), já osobně použiju BTRFS. Ale jinak mdadm. Zadarmo mám funkcionalitu zařízení, které by stálo 20tis. Tam někde totiž začínají HW raidy.

j

Re:Debian Raid 5
« Odpověď #13 kdy: 24. 10. 2014, 17:02:05 »
Provozuji sw raid nad 16 disky a jak se tak obecne rika lita to moc pekne. Take zalezi jak ten raid postavite ja mam treba rad raid 60 pricemz 6 je pre mdadm a 0 je pres lvm, zaprve abych mohl pripadne pridat disky za druhe abych pri zapisu/cteni "neroztocil" vsechno,
a co se systemovych prostredku tyka vic me boli samba

Litat pekne to bude do okamziku, nez to budes potrebovat prepocitat, pripadne, nez se neco podela, coz se tu resi taky v nekolika desitkach threadu. Vyhoda HW raid neni ani tak vykon (i kdyz o ten jde samo taky) ale predevsim spolehlivost. HW raid umi detekovat vadnej disk driv, nez realne chcipne => umi trebas zmirorovat takovej disk na nahradni, a nemusi prepocitavat R5.

Pochopitelne to neco stoji, a taky je treba pocitat s tim, ze je na to potreba support (at uz placenej, nebo v podobe nahradnich dilu) jako na vse, od ceho chci aby to spolehlive fungovalo.

Samo pro doma je HWraid i spousta nevyhod - casto neumi pouzit ani stejne velky disky jinyho modelu, proste proto, ze je nevidi jako stejny, spousta jich neumi pouzit disk vetsi (i kdyz to uz vetsinou dneska neplati).

Vejs zminovanej shit pak rozhodne HW raid neni. Coz nic nemeni na tom, ze pokud by ses vratil ke kernelu 2.6.18 a nizsim, tak ti to fungovat bude. To vis, linuxaci drzej zpetnou kompatibilitu, takze radi politicky nekorektni ale zcela funkcni veci rozbijej ...

karel

Re:Debian Raid 5
« Odpověď #14 kdy: 24. 10. 2014, 17:17:55 »

Litat pekne to bude do okamziku, nez to budes potrebovat prepocitat, pripadne, nez se neco podela, coz se tu resi taky v nekolika desitkach threadu. Vyhoda HW raid neni ani tak vykon (i kdyz o ten jde samo taky) ale predevsim spolehlivost. HW raid umi detekovat vadnej disk driv, nez realne chcipne => umi trebas zmirorovat takovej disk na nahradni, a nemusi prepocitavat R5.


tak proto taky R6, na btrfs jsem si zatim netroufl preci jen o data bych nerad prisel. a detekce spatneho disku jde i pres sw.
Samozrejme beru ze existujou drahe a kvalitni HW raidy coz je stejne sw ale je to hezky v krabici