Serverová základní deska HP

Bla

Re:Serverová základní deska HP
« Odpověď #15 kdy: 21. 10. 2014, 23:22:45 »
Pošahanej je tvůj styl reakce. Přečti si celou diskusi ještě jednou.

Tak ještě jednou i pro debily:

Vyresetoval bych DŮKLADNĚ paměť CMOS a kouknul se po switchích, nějaký to musí řídit.
To, že se netočí větrák, není důvod, aby to nenajelo, pokud to není větrák u procesoru.

Při té příležitosti zkus vyměnit paměť a přihraj komplet výstup ze sensor data.
Pak vyjmi správný jumper a přeblafni bios.


dustin

Re:Serverová základní deska HP
« Odpověď #16 kdy: 21. 10. 2014, 23:35:19 »
Co kdybys táhnul do háje, magore? Vůbec neřeší ventilátor, ale chybějící teplotní snímač, zřejmě díky čemuž se ta deska ihned z ochranných důvodů vypne a v ilo si stěžuje na přehřátí.

Lukáš666

Re:Serverová základní deska HP
« Odpověď #17 kdy: 21. 10. 2014, 23:42:49 »
Omlouvám se, že jsem to nepsal dříve...

Samozřejmě jsem zkoušel reset CMOS i NVRAM.

Co se týče ventilátorů, tak do desky není připojený žádný (tzn. ani ventilátor na CPU). Protože na desce jsou, použiju váš slovník, "pošahaný" 6-pin konektory.

Další a zatím asi nejpravděpodobnější je, že desce chybí externí teplotní čidlo (které v ML110 G7 je) a ona to vyhodnocuje jako přehřátí.

Na swtchi toho moc nenastavím. (http://imgur.com/H8u2I5C)

Paměti jsou určitě také možnost. Ale když je v logu "něco o přehřívání", tak to asi zatím chyba pamětí nebude. Dále když paměti vyndám úplně, tak se deska chová furt stejně. Takže to chápu tak, že běh POSTu ještě nedorazil ke kontrole RAM (nevím zda mohu takhle dedukovat).

Miramel

Re:Serverová základní deska HP
« Odpověď #18 kdy: 22. 10. 2014, 09:18:15 »
Souhlasím s Bla.

Ale chladič CPU být připojený musí!

Zapojení konektoru je:
černý = zem
oranžový = O-C otáčkoměru
červený = +12
žlutý = O-C, otáčky, report zaseknutí větráku
modrý = zem
green = pulzní modulace otáček

Lukáš666

Re:Serverová základní deska HP
« Odpověď #19 kdy: 22. 10. 2014, 10:28:54 »
Ano,

tak ventilátor byl první možnost, ale nejspíše si budu muset opatřit originální HP ventilátor - patlat to tam s běžným 4-žilovým ventilátorem se mi moc nedařilo.


Bla

Re:Serverová základní deska HP
« Odpověď #20 kdy: 22. 10. 2014, 20:53:19 »
Větrák na procík bude vážně potřeba, ale to jsem už psal.
A ano, obejít se to dá, ale na aukru ho seženeš za pár kaček.

Lukáš666

Re:Serverová základní deska HP
« Odpověď #21 kdy: 23. 10. 2014, 18:33:26 »
Tak se ke mě dostali dva 6-pin FANy, teplotní čidlo a pozůstatky z předního panelu.

Co se týče senzoru, tak se jedná o nějaký tranzistor, který má spojené dva vývody a přes dva dráty je zapojen do 3-pin konektoru do desky.

Po zapojení senzoru se to přestalo restartovat. A dva ventilátory se roztočili na max. Dále ale bohužel nic: žádný video výstup a "zdravotní dioda z předního panelu" svítí oranžově. CPU už se lehce hřeje. Příběh pokračuje  ;D

Z iLO nemám žádné chyby. Deska tedy podle mě neprojde POSTem a sekne se. V manuálu jsem četl něco o 84/85 code debug, ale co jsem to pochopil, tak se jedná o speciální režim v iLO, a ten je prázdný.

Zítra ještě zkusím jiný procesor - i5-2500K, kteroý tam mám, není mezi procesory, které s touto deskou HP dodává. V kombinaci s otevřeným násobičem se to desce nemusí líbit. Dále mě napadají RAMky, ale tam si zase říkám, že je to snad tak častý problém, že by tam na to mohla být v iLO extra zpráva.

dustin

Re:Serverová základní deska HP
« Odpověď #22 kdy: 23. 10. 2014, 21:18:40 »
Co se týče senzoru, tak se jedná o nějaký tranzistor, který má spojené dva vývody a přes dva dráty je zapojen do 3-pin konektoru do desky.

Takže klasika 1-wire, přesně jak jsme předpokládali - viz např. http://circuits.datasheetdir.com/101/DS18B20-circuits.jpg . Je logické, že se serverová deska odmítala spustit, když nenavázala komunikaci s tím snímačem.

Ad CPU - HP serverové desky si kontrolují vše možné a z mé zkušenosti jsou velice vybíravé, s čím spolupracují. Taky jsem je zkoušel upgradovat a u CPU jsem skončil u ofiko použitého z ebaye. Ale tam jsem chtěl i pasující chladič - opět nestandard.

Ad RAM - nejsem si jist, zda deska akceptuje non-ECC. Spíš bych se divil, kdyby jo. Mimochodem, nedávno jsem upgradoval ML350 G5, paměti jsem koupil ne-HP, ale od velké firmy, co prodává upgrady na HP servery, označení typu (nějaký kingstone) měly úplně stejné jako originály HP a oficiálně podporovanou kombinaci osmi modulů prostě server odmítal. 7 OK, po přidání osmého odmítal nastartovat. Různě jsem míchal origoš/neorigoš a ne. Takže místo 32GB je tam jen 28GB.

Jen na okraj - ten server má 8 x sas/sata klec na hotplug disky připojenou k integrovanému SAS(sata) řadiči přes 2 standardní 4xSATA ploché kabely. Koupil jsem rozdělovací kabel (na jedné straně 4XSATA plochý, na druhé straně 4 kabely SATA) a do řadiče jej píchnul za jeden z těch do klece. Na druhou stranu jsem připojil běžný SATA disk ... a server jej vůbec neviděl. Prostě jak neměl na druhé straně svou klec, odmítal se s tím bavit. Stejně jako neviděl non-HP SATA SSD, které jsem do té klece dal. Normální 2,5" SATA viděl, SSD neviděl. Ale s tím už jsem se několikrát setkal i u starších desktopových desek.

Prostě starší deska HP serveru bez kompletního příslušenství není žádná výhra. Souhlasím s názorem, že je lepší někde za pár šupů koupit použitý server komplet.

Applista

Re:Serverová základní deska HP
« Odpověď #23 kdy: 23. 10. 2014, 22:43:12 »
Já se přidám do diskuze, jakožto spoluorganizátor této akce, mám tu taky tu samou desku, s i5-2300, Kingston 1333 MHz non-ECC LowProfile RAMky kit 2 ks 2x 4G RAM (osazený jen jeden) a po zapůjčení teplotního senzoru se mi povedlo jednou nastartovat na POST, kde se to vyplo kvůli chybějícím FANům, ale i to je výhra... - jen nemám ten "přední panel", takže nevím jak správně startovat (iLO to odmítá zapnout).
Doufám, že když to postavím jako svůj server, tak nebudu muset kupovat tolik součástek od HP (nechce se mi pořizovat všechny díly a postavit si komplet tu jejich HP obludu - mimochodem, tento týden mi tu umřel HP ML110 G5 - sice taky trochu custom - C2D E6550 + 4x 2G DDR2 kingston non-ECC 800 MHz, ale i s tím běžel na pohodu s ESXi 5.5 u1)

Lukáš666

Re:Serverová základní deska HP
« Odpověď #24 kdy: 27. 10. 2014, 19:30:22 »
Bohužel příběh pokračuje  :-\ ...

Poslední problém jsem vyřešil přidáním jumperu (vyčetl jsem to z obrázku). Deska teď tedy "normálně startuje".

Mám video výstup, na monitoru se objeví startovací obrazovka HP. Chvíli tam visí, a postupně vypisuje informace (CPU, apod). Nakonec se v dolní části zobrazí klávesy, kterými se vyvolá bootmenu, BIOS, apod.

Na klávesnici se rozsvítí scroll-lock a na chvilku dokonce reaguje na klávesu num-lock. To je ale vše - do biosu, ani jiných nabídek se nedostanu. Úvodní obrazovka zmizí a deska se restartuje a nezobrazuje žádné chyby. Když se pokusím vyvolat nějakou nabídku, tak se po úvodní obrazovce deska pokouší spusti PXE boot, následně kontroluje iLO, ale pak se opět restartuje.

Nevíte někdo co s tím? :'( Děkuji za nápady  :)

Trident

Re:Serverová základní deska HP
« Odpověď #25 kdy: 28. 10. 2014, 10:40:11 »
Bohužel příběh pokračuje  :-\ ...

Poslední problém jsem vyřešil přidáním jumperu (vyčetl jsem to z obrázku). Deska teď tedy "normálně startuje".

Mám video výstup, na monitoru se objeví startovací obrazovka HP. Chvíli tam visí, a postupně vypisuje informace (CPU, apod). Nakonec se v dolní části zobrazí klávesy, kterými se vyvolá bootmenu, BIOS, apod.

Na klávesnici se rozsvítí scroll-lock a na chvilku dokonce reaguje na klávesu num-lock. To je ale vše - do biosu, ani jiných nabídek se nedostanu. Úvodní obrazovka zmizí a deska se restartuje a nezobrazuje žádné chyby. Když se pokusím vyvolat nějakou nabídku, tak se po úvodní obrazovce deska pokouší spusti PXE boot, následně kontroluje iLO, ale pak se opět restartuje.

Nevíte někdo co s tím? :'( Děkuji za nápady  :)
To uz jsi na dobre ceste. Jakmile naskoci hp logo zkus f9 nebo f10. Klidne nekolikrat za sebou. Pokud to nejde tak se myslim musel prehodit nejaky pitomy jumper aby to slo.
Nabizi se otazka jestli se tam nemuzes dostat pres iLO.
Ta oranzova ledka na celnim panelu porad sviti nebo ne?

Lukáš666

Re:Serverová základní deska HP
« Odpověď #26 kdy: 28. 10. 2014, 11:10:33 »
Zkouším mačkat vše, co mi úvodní obrazovka nabízí (F9 => BIOS, F11 => boot menu, F12 => PXE Boot), a žádná odezva  :(.

LEDka, co by měla být na předním panelu, svítí oranžově. S juperama jsem už trochu hýbal, ale co jsem se díval na různé fotky těchto desek, tak mám jumpery umístěné dobře :(.

Do iLO se dostanu, ale v LOGu není žádna chyba, nebo tak.

Ještě jsem sehnal originální DDR3 ECC REG RAMku od HP (přesně sedí kód z návodu), takže snad ani tam není problém. Předtím, když jsem tam měl obyčejnou DDR3, tak po vymazání NVRAM se spustila diagnostika pamětí, a ta nikdy nedoběhla - musel jsem desku vypnout a pak po startu dělala to samé, jako dělá teď. Když jsem do desky nacpal tyhle orig. paměti, tak po resetu NVRAM se diagnostika nespustí vůbec.  :(


Applista

Re:Serverová základní deska HP
« Odpověď #27 kdy: 28. 10. 2014, 21:11:35 »
Lukáši opravím, nepokouší se spustit PXE, ale pouze nastavení síťovek a jejich nastavení pro boot ze sítě ==> nebootuje