SSD disk nebootuje - restartuje PC

Standa

SSD disk nebootuje - restartuje PC
« kdy: 20. 10. 2014, 20:01:34 »
Ahoj,

potřeboval bych poradit, protože jsem už dost zoufalý.

Mám notebook Asus P42F s nejnovějším BIOSem. Koupil jsem si SSD disk Adata 60GB SP900. Aktuálně je zapojený do druhého slotu (resp. do šuplíku místo mechaniky) a původní HDD je na stále na svém místě (zkoušel jsem ovšem už i opačné kombinace, atd.).

Pokud počítač tedy zapnu ze starého HDD, ve Windowsech je vidět i připojený SSD disk a funguje bez problémů. Což ale samozřejmě není důvod, proč jsem si jej kupoval.

Proto jsem na něj nainstaloval operační systém (Windows, zkusil jsem i Linux). Instalační soubory se na něj nakopírují v pořádku, tím pádem má tedy nabootovat při startu a pokračovat v instalaci (nebo už spuštění systému v případě Linuxu). Bohužel k tomu nedojde. Když už by měl jet, resp. bootovat, dojde k automatickému restartu notebooku. Restart se děje kdykoliv. Zkusil jsem nechat zapojený jen SSD disk, zkusil jsem změnit UEFI nebo jiné volby v BIOSu (moc jich tam zase není), a beztak jsem nijak neuspěl.

Měl by prosím někdo nějakou radu, co by se s tím dalo dělat?

Ps.: SSD disk jsem dal do jiného počítače a tam vše funguje bez problémů.

Předem moc děkuji.
« Poslední změna: 20. 10. 2014, 22:23:03 od Petr Krčmář »


Jimm

Re:SSD disk nebootuje - restartuje PC
« Odpověď #1 kdy: 21. 10. 2014, 03:00:05 »
1) Nastavit v BIOSu nebo EFI Boot order na ten správný disk se zavaděčem.
2) Pračku si opravujete sám, nebo na to někoho voláte? Pokud druhá volba, proč je to u PC jinak?

Já vím, každý kdo hrál CoD je ajťák...

Standa

Re:SSD disk nebootuje - restartuje PC
« Odpověď #2 kdy: 21. 10. 2014, 08:46:58 »
1.) Boot order - jak jsem psal, to není problém. Aktuálně jsem na něj nainstaloval SUSE linux. Pokud je tedy primárním, nabootuje startovací menu, kde je možnost zvolit standardní spuštění Linuxu nebo advanced. Ať zvolím jakoukoliv možnost, tak to doběhne maximálně do řádky "initializing ramdisk" a pak se počítač automaticky restartuje.

2.) no comment

Re:SSD disk nebootuje - restartuje PC
« Odpověď #3 kdy: 21. 10. 2014, 11:01:49 »
Díval sem se na to UEFI a moc tam toho není - vypni si UEFI boot, vypni kompletně jakékoliv serepetičky ohledně security (klidně i antitheft), hledej položky jako secureboot, cokoliv spojeného s Windows.

Aktualizuj si take firmware daného SSD (může se zlepšit kompatibilita mezi diskem a notebookem). Zkus taky sputsti nějaké LiveCD Linuxu a to nainstalovat (klidně i ten druhý vypoj).

to Jimm: myslíš si, že tvá odpověď je opravdu na místě? Respektive ten příměr je úplně mimo - pračku si neopravím sám (pokud v ní odejde elektronika, tak je to v podstatě neopravitelné, protože se to cenově nevyplatí), ale počítač si sám opravím (a to jak SW, tak si dokáži i přepájet pár věcí).

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SSD disk nebootuje - restartuje PC
« Odpověď #4 kdy: 21. 10. 2014, 11:19:16 »
1) Nastavit v BIOSu nebo EFI Boot order na ten správný disk se zavaděčem.
2) Pračku si opravujete sám, nebo na to někoho voláte? Pokud druhá volba, proč je to u PC jinak?

1) Boot order nevysvetluje reboot. Kazdy normalni pocitac, kdyz nemuze najit bootovaci disk, vykrikne hlasku, ze nemuze najit boot disk, OS nebo neco.

2) Ja ano. Opravar stoji pomalu jak nova pracka.

@Standa: Napada me, jestli treba pouzivate oddil, ktery tam nacpal vyrobce, tak jestli nebyl nejak podivne vytvoren a treba pocitaci se pak nelibi geometrie nebo neco. Oni vyrobci dokazi lecos, treba na ASUSu jsem videl oddily, kde posledni sektor jednoho oddilu byl zaroven prvnim sektorem nasledneho oddilu. Fdisku se to pak nelibilo.

Pokud ten oddil ale budete bourat a znovu vytvaret, tak pozor na zarovnani na bloky. Napred si o tom neco vygooglujte, abyste neskoncil s diskem se zbytecne nizkou rychlosti, zejmena pri zapisu.


Filip

Re:SSD disk nebootuje - restartuje PC
« Odpověď #5 kdy: 21. 10. 2014, 11:23:07 »
1) Nastavit v BIOSu nebo EFI Boot order na ten správný disk se zavaděčem.
2) Pračku si opravujete sám, nebo na to někoho voláte? Pokud druhá volba, proč je to u PC jinak?

Já vím, každý kdo hrál CoD je ajťák...

2) Jak se nauci opravar opravovat pracky? Nekdo mu to ukaze a on si to zkusi. To cele mockrat dokola.
Nebo se tak uz rovnou narodi?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SSD disk nebootuje - restartuje PC
« Odpověď #6 kdy: 21. 10. 2014, 11:37:03 »
2) Jak se nauci opravar opravovat pracky? Nekdo mu to ukaze a on si to zkusi. To cele mockrat dokola.
Nebo se tak uz rovnou narodi?

Copak to, horsi je, ze spousta opravaru cehokoliv se to nenauci nikdy a pak zkurvi, co se da. Sukovici bych to hnal. Jsem jednou videl i debila, ktery ke zjisteni, jestli pumpa v kotli bezi, potrebovat tu pumpu vymontovat. A za to pak chteji penize.

Lol Phirae

Re:SSD disk nebootuje - restartuje PC
« Odpověď #7 kdy: 21. 10. 2014, 11:48:57 »


Jimm

Re:SSD disk nebootuje - restartuje PC
« Odpověď #9 kdy: 21. 10. 2014, 12:35:04 »
 Budu reagovat jen na ten asi nejhloupejsi prispevek. Proboha lidi, to nevidite jak je to prirovnani mimo? Jako ze vim hovno o prackach, ale az mi odejde, otevru ji a naucim se je opravovat aniz bych neco zkurvil? Rekneme ze dam opravari 500Kc, coz si vydelam rekneme za 3/4 hodiny. Pokud nezvladnu porozumet prackam do teto doby, je to neekonomicke... S pc je to proste to samy... Nevim kolik si pan vydelava, ale nezda se mi ze by to bylo tak malo, aby mohl stravit den u neceho, co by nekdo zvladl za 10 minut.k
1) Nastavit v BIOSu nebo EFI Boot order na ten správný disk se zavaděčem.
2) Pračku si opravujete sám, nebo na to někoho voláte? Pokud druhá volba, proč je to u PC jinak?

Já vím, každý kdo hrál CoD je ajťák...

2) Jak se nauci opravar opravovat pracky? Nekdo mu to ukaze a on si to zkusi. To cele mockrat dokola.
Nebo se tak uz rovnou narodi?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SSD disk nebootuje - restartuje PC
« Odpověď #10 kdy: 21. 10. 2014, 20:18:29 »
Jako ze vim hovno o prackach, ale az mi odejde, otevru ji a naucim se je opravovat aniz bych neco zkurvil?

Zalezi na tom, jak jste blbej, co vite o elektrice, elektronice a automatech. Zase volat opravare na to, aby vam vymenil zamek u dveri (casta zavada), neni nutne. Zejmena kdyz rada opravaru treba zkurvi na co sahnou, vymenuji veci, kterym nic neni, aby byla oprava drazsi a jeste asi nebudou za tech pet kilo, protoze to je dneska tak na par piv a kvuli tomu se asi nikdo premistovat nebude. Staci, ze nahradni dily jsou uchylne predrazene.

Filip

Re:SSD disk nebootuje - restartuje PC
« Odpověď #11 kdy: 22. 10. 2014, 17:27:21 »
Souhlasim s JardaP.

Opravit si sam pracku muzu:
- kdyz se mi to vyplati (cena meho casu rekneme 200-500 Kc x jak dlouho mi to zabere. Proti tomu cena opravare 500 Kc doprava, 500 Kc pul hodina prace)
- kdyz opravar nechce prijet. (mala zakazka nebo ma nehoraznou cekaci dobu)
- kdyz me bavi se v tom hrabat

To same plati pro pocitace. At se Standa rozhodne, jestli ma cas a chce se mu v tom hrabat. Kdyz se v tom hrabat chce, tak mu v tom nemuzeme branit.

Mimochodem vcera jsem z trouby odpajel reproduktorek, protoze pri kazdem ukonu nehorazne piskala. Zabralo mi to 30 minut a jeste jsem u toho koukal na fotbal. Za tu dobu bych to tomu opravari ani nedovezl.

Re:SSD disk nebootuje - restartuje PC
« Odpověď #12 kdy: 22. 10. 2014, 18:20:40 »
1) Nastavit v BIOSu nebo EFI Boot order na ten správný disk se zavaděčem.
2) Pračku si opravujete sám, nebo na to někoho voláte? Pokud druhá volba, proč je to u PC jinak?

Já vím, každý kdo hrál CoD je ajťák...

ad.1. omlouvám se, ale přehlédl jsem jakou verzi Windows tam má. Pokud 8.1 originál, obávám se že to asi bude velmi obtížné.
Vycházím z vlastní zkušenosti, že na nový laptop jsme nenainstalovali (ani podle návodu na youtube) Windows 7 (vždy modrá smrt při instalaci), či linux (po instalaci nikdy nenaběhl), a to jsme přepnuli všechny volby co šly. Podezření máme na nějaké "kurwítko" v UEFI....
co nejde vypnout... ONLY WINDOWS laptopus .... ale bylo to Lenovo....

Zkusil bych ještě drobnost. Snad, jestli je v UEFI při startu možnost ručně zvolit z čeho bootovat.... pokud to ani tak nespustí, otázka ? nemůže to být ve formátu dat ? na HDD ? DOS vs. GPT ?

ad.2. znám opraváře praček co si volá jiného opraváře, znám programátory, kteří si neumí vyměnit HDD ... a nebo nechtějí...
Vždy je to o vlastním ocenění svého vlastního času.
Auto si umím opravit, u starého Citröen XM 2.0 TCT jsem vyměňoval turbo, opravoval hydrauliku a spoustu dalšího.... u svého Berlinga na to seru... mechanik v servisu to udělá za hodinu a chce 250Kč, za tu dobu já opravím jiný PC a vydělám 350Kč ... takže se jedná o priority.

Svoje laptopy si nerozdělávám sám, nosím to technikovi. Raději udělám jinou práci.... je to ekonomičtější.

Až nebudu mít efektivnější využití vlastního času, budu si je rozdělávat sám....

Nicméně, místo takových ad.2. nerozumných (původně jsem chtěl napsat ostřejší slovo) otázek Jimme by jsi měl zvážit, zda toto je účelem diskuze...


--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SSD disk nebootuje - restartuje PC
« Odpověď #13 kdy: 22. 10. 2014, 19:41:45 »
znám programátory, kteří si neumí vyměnit HDD ... a nebo nechtějí...

No, tak zrovna kvuli vymene disku ztratite asi vice casu, kdyz si na to nekoho zavolate nebo to nekam povezete. Kdyz si nekoho zavolate, tak jeste treba budete muset poslouchat vesele historky z nataceni a varit mu kafe, kdyz to nekam odvezete, nemate kontrolu nad tim, co kdo dela s vasimi daty.

Standa

Re:SSD disk nebootuje - restartuje PC
« Odpověď #14 kdy: 23. 10. 2014, 11:25:31 »
1) Nastavit v BIOSu nebo EFI Boot order na ten správný disk se zavaděčem.
2) Pračku si opravujete sám, nebo na to někoho voláte? Pokud druhá volba, proč je to u PC jinak?

Já vím, každý kdo hrál CoD je ajťák...

ad.1. omlouvám se, ale přehlédl jsem jakou verzi Windows tam má. Pokud 8.1 originál, obávám se že to asi bude velmi obtížné.
Vycházím z vlastní zkušenosti, že na nový laptop jsme nenainstalovali (ani podle návodu na youtube) Windows 7 (vždy modrá smrt při instalaci), či linux (po instalaci nikdy nenaběhl), a to jsme přepnuli všechny volby co šly. Podezření máme na nějaké "kurwítko" v UEFI....
co nejde vypnout... ONLY WINDOWS laptopus .... ale bylo to Lenovo....

Zkusil bych ještě drobnost. Snad, jestli je v UEFI při startu možnost ručně zvolit z čeho bootovat.... pokud to ani tak nespustí, otázka ? nemůže to být ve formátu dat ? na HDD ? DOS vs. GPT ?

Ano, mám originál Windowsy. Zkoušel jsem i originál 7, zkoušel jsem i jinou verzi Linuxu (Ubuntu) a taky jsem tam zkoušel dát i jiný SSD disk od Adata. Mám podezření, že to bude nějaký bug přímo od Asusu. U tohohle notebooku byl totiž už v době zakoupení problém, že to při určitý kombinaci vloženého flash disku do USB nechtělo najet. Když jsem to chvíli googlil, tak se opravdu jednalo o known issue, na který se Asus vykašlal.

Zkrátka Linux se tam nainstaloval, ale nenaběhne (jenom do tý hlášky "initalizing ramdisk"). Windowsy de facto ani nainstalovat nejdou, protože ani nenaběhne instalátor (při tom loadingu instalačních dat se počítač restartuje).



@Standa: Napada me, jestli treba pouzivate oddil, ktery tam nacpal vyrobce, tak jestli nebyl nejak podivne vytvoren a treba pocitaci se pak nelibi geometrie nebo neco. Oni vyrobci dokazi lecos, treba na ASUSu jsem videl oddily, kde posledni sektor jednoho oddilu byl zaroven prvnim sektorem nasledneho oddilu. Fdisku se to pak nelibilo.

Pokud ten oddil ale budete bourat a znovu vytvaret, tak pozor na zarovnani na bloky. Napred si o tom neco vygooglujte, abyste neskoncil s diskem se zbytecne nizkou rychlosti, zejmena pri zapisu.

Možná bych se ale ještě zeptal na to tvoření oddílů na disku. Oddíly můžu tvořit v instalátoru Linuxu...případně doporučil byste mi nějaký lepší prověřený nástroj?

Díky moc