Práce u SUSE?

bezprízorný

Re:Práce u SUSE?
« Odpověď #15 kdy: 31. 10. 2014, 11:43:00 »
Ono problém je to, že mnohé firmy testovanie silno podceňujú a testujú priamo na zákazníkoch. Preto majú ľudia o práci testerov skreslenú predstavu. Málokto sa s prácou QA naozaj stretol ;).


orm

Re:Práce u SUSE?
« Odpověď #16 kdy: 31. 10. 2014, 12:02:47 »
Shrnul bych to tak, ze mi tvoje vyjadreni pripada hloupe.

To spíš je to v každé firmě trochu jinak, ne?

Prisla mi hloupa ta generalizace. Diskuse je o firme SUSE, ktera nabizi stejny produktu jako RH, proto predpokladam, ze napln QA bude obdobna jako v RH a v takovem pripade QA neni downgrade oproti adminovi, i kdyz treba to tak nekde muze byt, protoze ty prace jsou odlisne. Tim bych to uzavrel.

orm

Re:Práce u SUSE?
« Odpověď #17 kdy: 31. 10. 2014, 12:12:31 »
Shrnul bych to tak, ze mi tvoje vyjadreni pripada hloupe.
Nemyslel jsem to zle. Jestli jsem se nekoho dotknul, tak se omlouvam. Evidentne v ruznych firmach ma ta pozice ruznou napln a v nekterych to zjevne muze byt minimalne stejne zajimave jako adminovani (pokud je oboji ve stejne velke firme, takze corporate bullshit je na stejne urovni).

V pohode, nejsem dotcen. Dost lidi klade rovnitko mezi QA inzenyrem a testerem a tester ma nadech degradujici pozice, napr. proti vyvojari. Nez jsem nastoupil do RH, tak jsem to mel stejne a zpetne se usmivam nad moji naivitou co jsem si pod tou praci predstavoval.

Puvodnimu tazateli bych praci QA inzenyra v SUSE (RH) doporucil. Je to zajimava zkusenost a znalosti admina se neztrati, i kdyz primarne nejsou potreba. Stejne jako u prace admina, je potreba peclivost, clovek ruci za to, ze to co pres nej projde je v poradku a ze zakaznik dostane produkt, ktery splnuje nejakou kvalitu, nejmene, ze tam nejsou regrese, coz je podle me takova mantra QA.

bagrista

To platilo tak před pěti lety
« Odpověď #18 kdy: 31. 10. 2014, 12:36:28 »
Tester oklikává, zapisuje chyby a opravy. Normální pokročilý GUI uživatel.
Pod kolonku tester asi spadají i programátoři, kteří píšou unit testy, ne? Ne že by to byla kdovíjaká věda, vzít si specifikaci a napsat pár testů, jestli ji aplikace splňuje, ale "uživatelské klikání" to není.
Tak to někdo zaspal dobu. Admin je dneska klikač, co mu najedou okna (ano Xka, nějakej webík) a bádá v nástrojích, jak to naklikat.
Admin je dneksa v době AWS, Azure, Google engine spíš taková brzda, dinosaur.
Za to QA musí rozumět i tomu programování, sítím a dalším věcem. Celkem komplexní práce. Upgrade je na QA je na business analyst.

PevaX

Re:Práce u SUSE?
« Odpověď #19 kdy: 31. 10. 2014, 12:45:57 »
Nevím jak u SUSE.

Ano to si zprvu naivně myslí mnoho začínajících IT pracovníků a programátorů.
Ale skutečnost je úplně opačná. Čím důležitější projekt, tím důležitější je role QA.
U IT firem vyvíjejích produkt pro klíčové zákazníky za velký peníze se kvalita posuzuje na 1. místě a tomu odpovídá
důležitost pozice i její ohodnocení.


Re:Práce u SUSE?
« Odpověď #20 kdy: 31. 10. 2014, 12:52:34 »
Z admina na testera, to by byl teda pořádnej downgrade...

+1

-1

Minimálně u nás v Red Hatu musí umět QA engineer (raději nepoužíváme slovo tester, protože to má konotaci právě toho klikače) víc než průměrný Linux admin. Jsou to fakticky vývojáři, kteří jen neprogramují produkt samotný, ale testy kolem něj. Často mají mnohem širší přehled než samotní vývojáři.
Máme tu lidi, kteří jsou fakt špičkoví vývojáři (třeba stále jako dobrovolníci v upstreamových projektech) a dělají QA. Rozdíl není ani tak ve schopnostech a kvalifikaci jako spíše v "mindsetu". Na QA člověk prostě musí mít povahu, přemýšlet, co všechno se může pokazit, jak to rozbít. Znám tu lidi, kterým dám libovolnou věc a oni ze sebe začnou sypat, co je tam vyřešené blbě, kdy a jak se to projeví atd. Na to nemá každý.

Oldrich

Re:Práce u SUSE?
« Odpověď #21 kdy: 31. 10. 2014, 13:15:16 »
Nevím jak u SUSE.

... Čím důležitější projekt, tím důležitější je role QA. ...

u nas jsme meli jen dulezite projekty ....

orm

Re:Práce u SUSE?
« Odpověď #22 kdy: 31. 10. 2014, 13:52:27 »
Nevím jak u SUSE.

... Čím důležitější projekt, tím důležitější je role QA. ...

u nas jsme meli jen dulezite projekty ....

Ono zalezi co ktera firma prodava. Nektere IT firmy prodavaji svoje produkty, ktere oni vyrabeji, ale jine firmy, jako SUSE nebo RH, prodavaji kvalitu. Kvalita je tedy to za co zakaznik plati a na co je kladen nejvetsi duraz. Produkt jako takovy si muze stahnout zdarma. To je duvod proc je v techto firmach QA dulezitejsi nez ve firmach, kde zakaznik primarne plati za produkt.

Re:To platilo tak před pěti lety
« Odpověď #23 kdy: 31. 10. 2014, 13:53:28 »
Tak to někdo zaspal dobu. Admin je dneska klikač, co mu najedou okna (ano Xka, nějakej webík) a bádá v nástrojích, jak to naklikat.
Admin je dneksa v době AWS, Azure, Google engine spíš taková brzda, dinosaur.
Za to QA musí rozumět i tomu programování, sítím a dalším věcem. Celkem komplexní práce. Upgrade je na QA je na business analyst.
Vzhledem k tomu, že jsem administraci AWS nedávno dělal, tak nemyslím, že jsem zaspal dobu :)

On totiž i ten ekosystém kolem AWS, configuration management atd. musí navrhnout a zprovoznit a to vůbec není žádná prča, protože to taky musí nějak sedět k architektuře aplikace, takže to je práce na úrovni SW architekta. Já tohle pořád ještě počítám do práce administrátora.

Člověk, který pomocí nějakýho naservírovanýho UI zakládá účty, restartuje služby apod. není admin, ale operátor.

Re:Práce u SUSE?
« Odpověď #24 kdy: 31. 10. 2014, 14:51:13 »
Minimálně u nás v Red Hatu musí umět QA engineer (raději nepoužíváme slovo tester, protože to má konotaci právě toho klikače) víc než průměrný Linux admin. Jsou to fakticky vývojáři, kteří jen neprogramují produkt samotný, ale testy kolem něj. Často mají mnohem širší přehled než samotní vývojáři.
Máme tu lidi, kteří jsou fakt špičkoví vývojáři (třeba stále jako dobrovolníci v upstreamových projektech) a dělají QA. Rozdíl není ani tak ve schopnostech a kvalifikaci jako spíše v "mindsetu". Na QA člověk prostě musí mít povahu, přemýšlet, co všechno se může pokazit, jak to rozbít. Znám tu lidi, kterým dám libovolnou věc a oni ze sebe začnou sypat, co je tam vyřešené blbě, kdy a jak se to projeví atd. Na to nemá každý.

Srovnávat průměrného admina se špičkovým vývojářem, ze kterého je potom ještě špičkovější tester je poněkud .... zvláštní. Co takhle špičkového admina? ;-) Průměrný admin strčí do kapsy průměrného proga a testera dohromady. Jistě existují testeři, kteří mají přehled a baví je dělat testery (a nebaví je adminovat). Proč ne. Ale není to obecný případ.

Re:Práce u SUSE?
« Odpověď #25 kdy: 31. 10. 2014, 16:46:09 »
Ale není to obecný případ.

My jsme se ale nebavili obecně. Dotyčný se ptal na práci QA v SUSE, načež mu na to někdo napsal, že to považuje z pozice admina za downgrade. Já ne, protože předpokládám, že v SUSE jsou QA lidi na podobné technické úrovni jako v Red Hatu.

Pokud se bavíme v obecné rovině, tak já si pod průměrným adminem představím ty tisíce adminů-klikačů-holek pro všechno ve firmách a institucích, kde se starají o ty svoje Windows servery a případně nějakou linuxovou mašinu. Tito lidi taky běžně vydělávají 20-30 tisíc a jsou rádi. To není downgrade (technicky ani platově) ani vůči těm obyčejným testerům-klikačům.

Re:Práce u SUSE?
« Odpověď #26 kdy: 31. 10. 2014, 16:56:25 »
My jsme se ale nebavili obecně. Dotyčný se ptal na práci QA v SUSE, načež mu na to někdo napsal, že to považuje z pozice admina za downgrade. Já ne, protože předpokládám, že v SUSE jsou QA lidi na podobné technické úrovni jako v Red Hatu.
Pri trose zle vule se to da chapat i tak, ze admini v RH a SUSE na spickove urovni nejsou :)

Re:Práce u SUSE?
« Odpověď #27 kdy: 31. 10. 2014, 17:29:25 »
My jsme se ale nebavili obecně. Dotyčný se ptal na práci QA v SUSE, načež mu na to někdo napsal, že to považuje z pozice admina za downgrade. Já ne, protože předpokládám, že v SUSE jsou QA lidi na podobné technické úrovni jako v Red Hatu.

Pokud se bavíme v obecné rovině, tak já si pod průměrným adminem představím ty tisíce adminů-klikačů-holek pro všechno ve firmách a institucích, kde se starají o ty svoje Windows servery a případně nějakou linuxovou mašinu. Tito lidi taky běžně vydělávají 20-30 tisíc a jsou rádi. To není downgrade (technicky ani platově) ani vůči těm obyčejným testerům-klikačům.

Ano z pozice admina je to downgrade a netuším, proč neustále srovnáváš průměrného admina klikače (což je tvoje definice) s nějakým nadprůměrným QA? Co takhle srovnávat admina v rh a qa v rh? Nebo v suse?

Admin je znalý člověk, který dokonale zná svůj rajón (od veškerého HW až po poslední sw službu), zná všechny souvislosti (ví, co se stane když vypadne tohle pole, tenhle switch apod., umí předcházet následkům) a všechno to umí ovládat. A to i ve 3 ráno při pohotovosti. (Což je moje definice.) Kdyby to slovo nebylo tak zprofanované, tak klidně napíšu inženýr v průmyslu někdy po válce, který s minimem prostředků dokázal udělat maximum v krátkém čase. Právě proto, aby ti klikači měly vůbec na čem klikat, pokud se vrátíme zpět do IT.

Lol Phirae

Re:Práce u SUSE?
« Odpověď #28 kdy: 31. 10. 2014, 17:52:01 »
Roztrhejte si vobčanky...  ::) :o

suseredhat

Re:Práce u SUSE?
« Odpověď #29 kdy: 31. 10. 2014, 19:31:14 »
Si ze mě asi děláte srandu. Běžný admin je v horším případě klikač a v tom lepším restartovač a patlal. By mě zajímalo, kolik teda má u vás ten běžný admin, když je lepší než tester? Další věcí je, že admin často umí všechny jazyky světa, ale všechny špatně. To se s testerem nedá vůbec srovnat.