Práce u SUSE?

bigsexy

Práce u SUSE?
« kdy: 19. 10. 2014, 23:42:42 »
Ahoj, hodně se mluví o Red Hatu, jaká je však atmosféra v SUSE? Co je náplní práce QA Engineera?


Re:Práce u SUSE?
« Odpověď #1 kdy: 20. 10. 2014, 11:16:29 »
Ahoj,
rozhodně děsivá. Na pozici v QA se musí hlásit chyby na všemožné testované produkty a proto musí mít člověk hroší kůži. :)

Pozice co máme v Praze je do týmu kde je teď 6 lidí (v plánu bez šéfa ještě +2) a shání se tam nový vedoucí. To znamená že krátkodobě to bude maličko chaos, ale my ostatní v SUSE stejně QA nenecháme úplně zvlčet. Člověk se tedy při nástupu musí smířit s tím, že nedostane hned vše pod nos, bude muset být samostatný a prostě si říkat o věci sám.
Celkově náplní QA je testovat produkty před vydáním. Vždy když se připravuje produkt tak je nějaký plán a v něm se ověřuje, že je vše tak jak to má být. Překvapivě čím více chyb QA nahlásí tím líp, i když my z vývoje kvůli tomu mrmláme ;-)
Pokud se zrovna nic netestuje tak by náplní práce mělo být rozbíjení^Wtestování openSUSE a vylepšování automatizace. Přecijen nikdo nechce testovat věci na které stačí stroj. Ještě by taky měli pomáhat s vytvářením testplánů, ale to nikdo nedělá rád, takže nevím jestli to dělají všichni...

U atmosféry nevím jak to popsat... Nemáme žádný dresscode (krom čistoty a aspoň nějakého slušného vzezření). Do práce se může chodit podle potřeby, core-hours máme 11 - 15, takže to snad není smrtelné. Většinou jsme také na nové kolegy hodní a rádi je učíme co a jak se s Linuxem dá dělat, takže je tu dost velká šance začít v QA a později se přesunout do vývoje...

Víc už mě nenapadá, prostě se zkus přihlásit, přijď na pohovor a uvidíš.

BigSexy

Re:Práce u SUSE?
« Odpověď #2 kdy: 30. 10. 2014, 19:31:57 »
Co vsechno musim na QA vedet, je mozno uspet na pohovoru. kdyz mam zusenosti jako administrator a ne jako tester?
Testera jsem nikdy nedelal.

Re:Práce u SUSE?
« Odpověď #3 kdy: 30. 10. 2014, 22:26:59 »
Co vsechno musim na QA vedet, je mozno uspet na pohovoru. kdyz mam zusenosti jako administrator a ne jako tester?
Testera jsem nikdy nedelal.
Z admina na testera, to by byl teda pořádnej downgrade...

tester

Re:Práce u SUSE?
« Odpověď #4 kdy: 30. 10. 2014, 22:33:00 »
Počkej, jak to myslíš? Tester může mít tak 40-60k, protože to není plný programátor. Admin může to stejné, ale spíše méně. Takže ten downgrade nějak nechápu. Hlavně jako tester musíš být daleko schopnější než běžný admin.


#

Re:Práce u SUSE?
« Odpověď #5 kdy: 30. 10. 2014, 22:54:09 »
No jo ty predsudky :) tester muze mit klidne jako "plnej" programator kluci ... on ten pohled, ze tester se vyvine casem na programatora a jen luzr dal testuje je imo velice spatnej, clovek ma delat to v cem je dobrej/co ho bavi a kde je jeho prinos pro celek (tym, projekt), a svete div se jsou i projekty, kde se pote odmenuje dle toho celkovyho prinosu.

andy

Re:Práce u SUSE?
« Odpověď #6 kdy: 30. 10. 2014, 23:13:04 »
To je taka ta predstava, ze tester nieco odklika, odfajkuje.. Lenze niekto mu to nieco musi pripravit a to robia prave skusenejsi testeri.

Honza

Re:Práce u SUSE?
« Odpověď #7 kdy: 31. 10. 2014, 09:58:21 »
Možná je to u SuSe naopak, ale u nás ve firmě je admin schopnější než tester. Tester oklikává, zapisuje chyby a opravy. Normální pokročilý GUI uživatel. Co má oklikat z části řeší sám, nejasné věci mu musí říci programátoři nebo šéf. Spíš než nějaké extra schopnosti je na to nutná určitá povaha, ne každého baví jako pracovní náplň shazování aplikace... Admin musí umět cokoli nainstalovat na server, napsat skript, řešit buildy, aspoň trochu rozumnět gitu, řešit problémy s Internetem... Normální pokročilý konzolový uživatel schopný jednoduššího programování. Prostě u nás je jednoznačně admin víc než tester.

Re:Práce u SUSE?
« Odpověď #8 kdy: 31. 10. 2014, 10:21:07 »
Z admina na testera, to by byl teda pořádnej downgrade...

+1

Re:Práce u SUSE?
« Odpověď #9 kdy: 31. 10. 2014, 10:33:25 »
aspoň trochu rozumnět gitu
Co trochu rozumět gitu... Admin musí především celkem slušně rozumět céčku - když něco nejede kvůli nějakýmu problému v nějaké knihovně, musí to být schopný analyzovat - vědět, co jak kde a proč se linkuje apod.

A čím menší firma, tím širší znalosti musí admin mít. V nejhorším případě od Windows desktopů, přes Windows server, Linux server, sítě až po Mikrotik.

Re:Práce u SUSE?
« Odpověď #10 kdy: 31. 10. 2014, 10:39:25 »
Tester oklikává, zapisuje chyby a opravy. Normální pokročilý GUI uživatel.
Pod kolonku tester asi spadají i programátoři, kteří píšou unit testy, ne? Ne že by to byla kdovíjaká věda, vzít si specifikaci a napsat pár testů, jestli ji aplikace splňuje, ale "uživatelské klikání" to není.

orm

Re:Práce u SUSE?
« Odpověď #11 kdy: 31. 10. 2014, 11:02:40 »
Co vsechno musim na QA vedet, je mozno uspet na pohovoru. kdyz mam zusenosti jako administrator a ne jako tester?
Testera jsem nikdy nedelal.
Z admina na testera, to by byl teda pořádnej downgrade...

Nevim jak je to v SUSE nebo v jine firme, ale v RH se jako byvaly admin, ktery administrovani delal 10 let, na pozici QA inzenyra necitim, ze bych downgradoval. Ta prace se, krome toho ze se dela oboji na Linuxu, neda srovnavat. Tezko to vysvetlovat nekomu kdo tu praci nikdy nedelal. Pred nastupem jsem mel take zkreslene predstavy a spoustu predsudku. Moje prace neni o klikani, ale zaruceni toho, ze to co vyjde od vyvojare bude mit potrebnou kvalitu a ze si tam vyvojar napr. neprida neco co nebylo schvaleno a ze vysledny produkt opravdu opravuje to co slibuje. K tomu je potreba detailni znalost produktu/protokolu, programovani v ruznych jazycich, i Linuxu jako takoveho, abych byl schopen overit, ze oprava opravuje to co ma, protoze nekdy je to opravdu 'tricky'. Programuji se automaticke testy, ctou se patche, spousti se starsi testy. Parkrat jsem musel patch napsat sam a dat ho develovi, protoze kvalita jeho prace nesplnovala pozadavky a napsat to sam bylo rychlejsi. Pro firmu typu RH je QA stejne dulezita cast jako devel cast. Tyto casti jsou na stejne urovni, protoze jedna bez druhe byt nemuze.

Shrnul bych to tak, ze mi tvoje vyjadreni pripada hloupe.

MK

Re:Práce u SUSE?
« Odpověď #12 kdy: 31. 10. 2014, 11:19:15 »
Hlavně je třeba si uvědomit, že QA není testování.

Re:Práce u SUSE?
« Odpověď #13 kdy: 31. 10. 2014, 11:33:01 »
Shrnul bych to tak, ze mi tvoje vyjadreni pripada hloupe.
Nemyslel jsem to zle. Jestli jsem se nekoho dotknul, tak se omlouvam. Evidentne v ruznych firmach ma ta pozice ruznou napln a v nekterych to zjevne muze byt minimalne stejne zajimave jako adminovani (pokud je oboji ve stejne velke firme, takze corporate bullshit je na stejne urovni).

Honza

Re:Práce u SUSE?
« Odpověď #14 kdy: 31. 10. 2014, 11:33:52 »
Shrnul bych to tak, ze mi tvoje vyjadreni pripada hloupe.

To spíš je to v každé firmě trochu jinak, ne?