Offline selt-test HDD

zafann

Offline selt-test HDD
« kdy: 18. 10. 2014, 17:26:15 »
Dobrý den,
mám teď před sebou několik HDD, u kterých bych potřeboval udělat self-testy.
Jsou připojeny, přes redukci na USB a zajímalo by mě, jestli je možné zadat disku test přes smartctl a odpojit mu datový kabel a napájecí samozřejmě nechat připojený.
Nejsem si jistý jestli se ten test nepřeruší a proto se ptám.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Offline selt-test HDD
« Odpověď #1 kdy: 18. 10. 2014, 19:11:18 »
Neni. Kdyz jsem se naposledy koukal, tak pres USB tyhle prikazy vubec neprolezou. Musite to hodit na IDE nebo SATA. SATA by asi odpojit melo jit, pokud vim, je to hotplug. Co to udela s testem, si budete muset zkusit.

Bla

Re:Offline selt-test HDD
« Odpověď #2 kdy: 18. 10. 2014, 20:37:20 »
Dost pochybuji, že bude stačit odpojit data a test pojede dál.
Technicky by to nemusel být takový problém, ale asi se s tím nepočítalo, takže to nepůjde.
Jinak má Jarda pravdu, že řada comandů přes USB neprojde.

Re:Offline selt-test HDD
« Odpověď #3 kdy: 18. 10. 2014, 22:52:58 »
Kdyz jsem se naposledy koukal, tak pres USB tyhle prikazy vubec neprolezou.

To bude problém těch konkrétních redukcí. U mého USB disku (WD Elements) smartctl normálně funguje.

Re:Offline selt-test HDD
« Odpověď #4 kdy: 19. 10. 2014, 09:04:14 »
Zajímalo by mě, jestli je možné zadat disku test přes smartctl a odpojit mu datový kabel a napájecí samozřejmě nechat připojený.
Mě by zase zajímal jediný důvod préč něco takového dělat?????

Jinak to pravděpodobně nepůjde. Většina redukcí detekuje připojené usb a na většině redukcí (jak psáno výše) nefunguke ani výpis smartu.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Offline selt-test HDD
« Odpověď #5 kdy: 19. 10. 2014, 10:01:51 »
Kdyz jsem se naposledy koukal, tak pres USB tyhle prikazy vubec neprolezou.

To bude problém těch konkrétních redukcí. U mého USB disku (WD Elements) smartctl normálně funguje.

Tak to mate asi dost velkou kliku. Obavam se, ze to nebude typicke. Toz, tazatel to muze vzdycky zkusit, treba bude mit kliku take.

Re:Offline selt-test HDD
« Odpověď #6 kdy: 19. 10. 2014, 10:30:39 »
Mě to fungovalo vždy se softwarem, který uměl konkrétní USB řadič... Přímo přes Smartctl asi nikdy.
Tím myslím, ty různá Widle klikátka... jelikož na desktopu mám Windows, tak to nebyl problém.

Kdyz jsem se naposledy koukal, tak pres USB tyhle prikazy vubec neprolezou.

To bude problém těch konkrétních redukcí. U mého USB disku (WD Elements) smartctl normálně funguje.

Tak to mate asi dost velkou kliku. Obavam se, ze to nebude typicke. Toz, tazatel to muze vzdycky zkusit, treba bude mit kliku take.
„Řemeslo se naučí každý. Umění nikdo.“
„Jednoduchost je nejvyšší úroveň sofistikovanosti.“
- Leonardo Da Vinci

Zafann

Re:Offline selt-test HDD
« Odpověď #7 kdy: 19. 10. 2014, 13:13:40 »
O příkazy přes USB tu nejde, do disku to protlačím lehce a test se spustí. Jde mi jen o to, že když to odpojím a po čase, který mi zvětšuje smartctl, se vrátím. Tak abych po zažádání o výpis nezjistil, že test byl přerušen a já nemusel začínat znovu.
Jinak moc děkuji za odpovědi, se smartctl jsem se seznámil teprve včera, takže s ním ještě trochu bojuji.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Offline selt-test HDD
« Odpověď #8 kdy: 19. 10. 2014, 13:59:14 »
Zajimave, ja kdysi nedokazal z disku v USB krabici pres smartctl ani vylistovat informace. Asi budu muset vzit par krabic s disky a zkusit, jestli se neco nezmenilo.

Jinak nevim, co vam brani si to vyzkouset. Za tu dobu, co se tu ptate, uz jste si to davno mohl zodpovedet sam.

zafann

Re:Offline selt-test HDD
« Odpověď #9 kdy: 19. 10. 2014, 23:41:12 »
Za tu dobu jsem si to nakonec udělal jeden po druhým. Jinak kabel mám za 200,- Kč z Číny.

peter

Re:Offline selt-test HDD
« Odpověď #10 kdy: 20. 10. 2014, 15:03:31 »
Zajimave, ja kdysi nedokazal z disku v USB krabici pres smartctl ani vylistovat informace. Asi budu muset vzit par krabic s disky a zkusit, jestli se neco nezmenilo.
Ale zmenilo. Patameter --device= príkazu smartctl už pozná viacero prevodníkov. Ale v prípade SMART testov si treba dať pozor na vypínanie USB zariadenia jadrom.

2X4B-523P

Re:Offline selt-test HDD
« Odpověď #11 kdy: 20. 10. 2014, 18:02:34 »
já na offline test nikdy žádný kabel neodpojoval a vždy se provedl, navíc mi uniká souvislost mezi offline testem a připojením kabelu, vždycky jsem to chápal tak, že offline je disk vždy, když se nepoužívá, naopak při čtení/zápisu je online...

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Offline selt-test HDD
« Odpověď #12 kdy: 20. 10. 2014, 18:59:43 »
já na offline test nikdy žádný kabel neodpojoval a vždy se provedl, navíc mi uniká souvislost mezi offline testem a připojením kabelu, vždycky jsem to chápal tak, že offline je disk vždy, když se nepoužívá, naopak při čtení/zápisu je online...

Ano, off-line test se dela tak, ze se disk odpoji, da na tri hodiny do jarmary a pak se zkusi, jestli funguje.

trubicoid2

Re:Offline selt-test HDD
« Odpověď #13 kdy: 21. 10. 2014, 10:13:13 »
tak to je jasny, sunda se z lajny, proto offline  ;D

Bla

Re:Offline selt-test HDD
« Odpověď #14 kdy: 21. 10. 2014, 11:25:28 »
da na tri hodiny do jarmary

Tahle testovací jarmara je opravdu dobrá, jednak je to hotové za pár minut a jednak odpadá i ten opruz s testem.

http://www.youtube.com/watch?v=LsX1GnC8FQQ