Vyhody FreeBSD oproti Linuxu

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vyhody FreeBSD oproti Linuxu
« Odpověď #15 kdy: 21. 10. 2014, 21:46:48 »
OMG! Že vyšlo nové jádro snad neznamená, že si ho hned musíš nainstalovat!
Vy asi poznate moje systemy a viete, ci sa ich zranitelnosti tykaju, ze?

By mne tedy zajimalo, co provozujete, ze se vas tyka uplne kazda zranitelnost.


Re:Vyhody FreeBSD oproti Linuxu
« Odpověď #16 kdy: 21. 10. 2014, 21:50:55 »
Memory management. Rovnakej sluzbe (web na apache, php a mysql napriklad) staci menej RAM na FreeBSD ako na Linuxe. Nie o vela, ale ked ides tesne na FreeBSD a migrujes na Linux, mas problem.
tohle je v dnesni dobe pri dnesnich cenach naprosto o nicem.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vyhody FreeBSD oproti Linuxu
« Odpověď #17 kdy: 21. 10. 2014, 22:43:24 »
Tak me napada, ze vyhoda rodiny BSD by mohla byt ve stabilite. Tedy ve smyslu, ze v Linuxu se porad neco rozvrtava a prekopava, az ma clovek kolikrat dojem, ze se z toho stava sracka, skoro jako Widle, protoze kazdou chvili neco nechodi nebo je jen na pul dodelane. Tohle jsem o BSD zatim nejak neslysel.

Neviditelný

Re:Vyhody FreeBSD oproti Linuxu
« Odpověď #18 kdy: 21. 10. 2014, 23:03:24 »
OMG! Že vyšlo nové jádro snad neznamená, že si ho hned musíš nainstalovat!
Vy asi poznate moje systemy a viete, ci sa ich zranitelnosti tykaju, ze?
A na BSD systémech se kvůli opravě zranitelnosti v jádře restartovat nemusí? Na Linuxu se tohle snaží řešit kSplice či kGraft. Linux dále nabízí longterm jádra s prodlouženou podporou (v současné době 2.6.32, 3.2, 3.4, 3.10, 3.12 a 3.14) která se aktualizují jen kvůli bezpečnostním a stabilitním opravám.

Lol Phirae

Re:Vyhody FreeBSD oproti Linuxu
« Odpověď #19 kdy: 21. 10. 2014, 23:12:32 »
Tak me napada, ze vyhoda rodiny BSD by mohla byt ve stabilite. Tedy ve smyslu, ze v Linuxu se porad neco rozvrtava a prekopava, az ma clovek kolikrat dojem, ze se z toho stava sracka, skoro jako Widle, protoze kazdou chvili neco nechodi nebo je jen na pul dodelane. Tohle jsem o BSD zatim nejak neslysel.

Ano, na FreeBSD jsou i bugy velmi stabilní...


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vyhody FreeBSD oproti Linuxu
« Odpověď #20 kdy: 21. 10. 2014, 23:27:20 »
Tak me napada, ze vyhoda rodiny BSD by mohla byt ve stabilite. Tedy ve smyslu, ze v Linuxu se porad neco rozvrtava a prekopava, az ma clovek kolikrat dojem, ze se z toho stava sracka, skoro jako Widle, protoze kazdou chvili neco nechodi nebo je jen na pul dodelane. Tohle jsem o BSD zatim nejak neslysel.

Ano, na FreeBSD jsou i bugy velmi stabilní...

Hm, zajimave. Stava se tam tohle casto? Jinak se nemuzu zbavi dojmu, ze v Linuxu take nektere bugy trvaji ponekd dele, nez by bylo zahodno. Uz treba vyresili zvysenou spotrebu kuli nejakemu bugu, zejmena pak na nekterych strojich?

Neviditelný

Re:Vyhody FreeBSD oproti Linuxu
« Odpověď #21 kdy: 21. 10. 2014, 23:33:25 »
Uz treba vyresili zvysenou spotrebu kuli nejakemu bugu, zejmena pak na nekterych strojich?
Kvůli jakému bugu na jakých strojích? Problémů se spotřebou bylo víc a měly různé příčiny

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vyhody FreeBSD oproti Linuxu
« Odpověď #22 kdy: 22. 10. 2014, 00:14:51 »
Uz treba vyresili zvysenou spotrebu kuli nejakemu bugu, zejmena pak na nekterych strojich?
Kvůli jakému bugu na jakých strojích? Problémů se spotřebou bylo víc a měly různé příčiny

Tak to uz je jedno. Rekneme pokud mozno vsechny, protoze to je dost neprijemna zalezitost, navic se v nekterych pripadech jednalo o regresi oproti starsim jadrum.

TrolzUK

Re:Vyhody FreeBSD oproti Linuxu
« Odpověď #23 kdy: 22. 10. 2014, 00:37:46 »
nema systemd !

Neviditelný

Re:Vyhody FreeBSD oproti Linuxu
« Odpověď #24 kdy: 22. 10. 2014, 00:48:52 »
Uz treba vyresili zvysenou spotrebu kuli nejakemu bugu, zejmena pak na nekterych strojich?
Kvůli jakému bugu na jakých strojích? Problémů se spotřebou bylo víc a měly různé příčiny

Tak to uz je jedno. Rekneme pokud mozno vsechny, protoze to je dost neprijemna zalezitost, navic se v nekterych pripadech jednalo o regresi oproti starsim jadrum.
Všechny se nevyřešily zcela určitě, protože když se nějaké opraví, jiné se zase - zpravidla na novém hardware - objeví. Pradávný bug Intelu s nefunkčním RC6 na Sandy Bridge IGP je opravený už hodně dlouho (https://lkml.org/lkml/2012/2/23/549). Způsob zacházení s ASPM se taky předělal (https://lkml.org/lkml/2011/11/10/467). Od té doby Intel opravil třeba nepříjemný bug s vysokou spotřebou po probuzení (http://lists.freedesktop.org/archives/dri-devel/2013-July/041827.html) - aspoň tedy na SNB a možná ne úplně, protože podobné problémy byly hlášeny i s jádry 3.11 a 3.12. Současný kód intel_pm.c vypadá už úplně jinak. Dynamická správa napájení na Radeonech R600 a SI je k dispozici od 3.1(?) a aspoň dle mých zkušeností funguje.

Re:Vyhody FreeBSD oproti Linuxu
« Odpověď #25 kdy: 22. 10. 2014, 09:40:50 »
nema systemd !

A vsichni vime, ze systemd je zlo proste z definice.

Re:Vyhody FreeBSD oproti Linuxu
« Odpověď #26 kdy: 22. 10. 2014, 10:48:43 »
Ano, na FreeBSD jsou i bugy velmi stabilní...
Hm, zajimave. Stava se tam tohle casto?
[/quote]
Tohle není moc bug, spíš feature request ("I feel pf should be updated to 5.1 in FreeBSD") a je to request na věc, která není triviální (PF se ve FreeBSD pokud vím od OpenBSD dost posunulo, mj. kvůli tomu, že v OpenBSD jede v jednom vláknu).

Za druhé: ve FreeBSD není PF jediný firewall, takže dobrý workaround může být prostě přejít na jiný, který touhle limitací netrpí.

A za třetí vůbec nechápu pointu. To jako v jiných OS nejsou bugy/feature requesty, který zůstávají trčet roky? V jakém například takové nejsou? Docela rád bych ho začal používat, protože zjevně ten projekt musí mít neomezené zdroje, když plní každýmu každý přání, narozdíl od FreeBSD, které má zdroje omezené a tímpádem musí prioritizovat, co je potřeba řešit a co moc lidí netrápí, takže to holt musí počkat no.

[1] http://www.openbsd.org/faq/pf/perf.html

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vyhody FreeBSD oproti Linuxu
« Odpověď #27 kdy: 22. 10. 2014, 16:31:34 »
Jezis, tak se dohodnete. Je FreeBSD stabilni, spolehlivy system, mene rozvrtany nez Linux, nebo neni? Ja mel zato, ze spis asi ano, i kdyz ho sam neznam, ale ted jsem na pochybach.

Re:Vyhody FreeBSD oproti Linuxu
« Odpověď #28 kdy: 22. 10. 2014, 17:14:27 »
Jezis, tak se dohodnete. Je FreeBSD stabilni, spolehlivy system, mene rozvrtany nez Linux, nebo neni?
"Méně rozvrtaný" je dost subjektivní. Objektivně je jedodušší, přehlednější a tímpádem snadněji pochopitelný, udržovatelný a upravitelný.

Co se týče rozvrtanosti, tak spíš bych řekl, že se jedna věc obvykle nedělá několikrát - spíš se udělá jednou a pak to funguje dlouho. Subjektivně mám pocit, že tam není tolik veletočů ala devfs, sysfs, procfs, udev, oss, alsa, pulseaudio...

Ja mel zato, ze spis asi ano, i kdyz ho sam neznam, ale ted jsem na pochybach.
Já pořád nechápu, na základě čeho jsi na pochybách. Na základě toho, že někdo měl nějaký specifický problém, který vyžadoval náročné řešení a to řešení zatím nikdo nezrealizoval, protože to není masový problém?

Vzal jsem úplně náhodný bug z Ubuntu a hle: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/upstart/+bug/689820
Confirmed    Undecided   Unassigned, 2010.

Nebo na co jsem osobně narazil a znepříjemnilo mi to život:
https://plus.google.com/109540561880466469418/posts/TAYTy8DHMLq

Čemu se jako divíš, to vidíš poprvé nějakou bugzillu?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vyhody FreeBSD oproti Linuxu
« Odpověď #29 kdy: 22. 10. 2014, 18:14:56 »
Ja mel zato, ze spis asi ano, i kdyz ho sam neznam, ale ted jsem na pochybach.
Já pořád nechápu, na základě čeho jsi na pochybách. Na základě toho, že někdo měl nějaký specifický problém, který vyžadoval náročné řešení a to řešení zatím nikdo nezrealizoval, protože to není masový problém?

Ciste na zaklade teto diskuse. Mel jem zato, ze BSD systemy jsou dost bombenfest systemy, o kterych vim starou belu. No, ted mi brzo asi vznikne starsi notebook, tak asi nejake BSS vyzkousim a uvidim, jak moc mi z toho pujde hlava kolem.