Jak vyřešit fóra na Root.cz

Radek Miček

Re:Jak vyřešit fóra na Root.cz
« Odpověď #30 kdy: 29. 09. 2014, 20:36:07 »
2. na SO jsou dost drsně moderované _otázky_ - pokud se zeptáš na krávovinu ("mám používat Gnome nebo KDE?") dáš otázku týkající se osobních preferencí ("používáte Gnome nebo KDE?") nebo nedodáš relevantní data ("mám router a Wifi AP, proč mi to nefunguje?"), je otázka okamžitě bez milosti zamčená. Podle mýho skromnýho odhadu by tím drsným sítem prošlo tak možná 10% otázek z Roota... Takže je to o tom, jestli chci dát uživatelům volnost, nebo je "kultivovat". Já osobně hlasuju spíš pro kultivaci, ale postoj redakce Roota je dlouhodobě spíš pro svobodu.

Na druhou stranu tam kolikrát uzavřou zajímavou otázku s důvodem not constructive.


Jenda

Re:Jak vyřešit fóra na Root.cz
« Odpověď #31 kdy: 29. 09. 2014, 20:57:22 »
2. na SO jsou dost drsně moderované _otázky_ - pokud se zeptáš na krávovinu ("mám používat Gnome nebo KDE?") dáš otázku týkající se osobních preferencí ("používáte Gnome nebo KDE?") nebo nedodáš relevantní data ("mám router a Wifi AP, proč mi to nefunguje?"), je otázka okamžitě bez milosti zamčená. Podle mýho skromnýho odhadu by tím drsným sítem prošlo tak možná 10% otázek z Roota... Takže je to o tom, jestli chci dát uživatelům volnost, nebo je "kultivovat". Já osobně hlasuju spíš pro kultivaci, ale postoj redakce Roota je dlouhodobě spíš pro svobodu.

Na druhou stranu tam kolikrát uzavřou zajímavou otázku s důvodem not constructive.
Jsou tam totiz kryptofasisti.

Re:Jak vyřešit fóra na Root.cz
« Odpověď #32 kdy: 29. 09. 2014, 21:05:12 »
Na druhou stranu tam kolikrát uzavřou zajímavou otázku s důvodem not constructive.
No jo, tak to prostě je - když chci stoprocentně věcnou diskusi, musím mýtit každý zárodek nevěcnosti...

omg

Re:Jak vyřešit fóra na Root.cz
« Odpověď #33 kdy: 29. 09. 2014, 21:10:06 »
pripadne toto:
 http://blog.codinghorror.com/the-just-in-time-theory/

Citace
I've long believed that the design of your software has a profound impact on how users behave within your software. But there are two sides to this story:

    Encouraging the "right" things by making those things intentionally easy to do.

    Discouraging the "wrong" things by making those things intentionally difficult, complex, and awkward to do.

Whether the software is doing this intentionally, or completely accidentally, it's a fact of life: the path of least resistance is everyone's best friend. Learn to master this path, or others will master it for you.

systemdmy@ss. a to ss je tam zamerne oddelene jako reference na jedinou spravnou cistou formu pouziti.

Bla

Re:Jak vyřešit fóra na Root.cz
« Odpověď #34 kdy: 29. 09. 2014, 21:19:21 »
A nebo dát každému na krk elektrický obojek a pokaždé, když na jeho post někdo klikne "to je kravina", dostane elektrickou ránu.
Pravda, já bych rovnou svítil, jsem oblíbený, ale odešel bych z diskuze a výchova by mohla pokračovat.
Buď se bude zavádět fašismus a diskutujme o jeho míře, nebo se to nechá svobodné i s tím, že se občas nějaká diskuze změní ve flame.

Proč se otázky mění ve flame:
- ptá se blbec
- ptá se blbec a blbě
- ptá se blbec, blbě a na blbinu
- po pěti stránkách je diskuze vyčerpána a pokračuje se volnou konverzací do naplnění vlákna


Jenda

Re:Jak vyřešit fóra na Root.cz
« Odpověď #35 kdy: 29. 09. 2014, 21:41:42 »
Neco na tom bude, dame tam teda 5 stran. Jinak ja fasisty a nacisty taky nemam rad, jaky je mezi nimi rozdil?

randolf

Re:Jak vyřešit fóra na Root.cz
« Odpověď #36 kdy: 29. 09. 2014, 22:28:29 »
A co dat moznost navstevnikum hodnotit ne nazory, ale kultivovanost? Neco jako karma system, ale nehodnotila by se vecna stranka, ale pouze projev? :)
Vim, ta myslenka neni dotazena do konce, ale neco takoveho by se mi libilo...

Re:Jak vyřešit fóra na Root.cz
« Odpověď #37 kdy: 29. 09. 2014, 22:40:08 »
A co dat moznost navstevnikum hodnotit ne nazory, ale kultivovanost?
To je uplne jedno, co navstevnikum reknes, ze maji hodnotit, oni si budou hodnotit, co chteji.

Petr to rikal jasne: mel se hodnotit spam a hodnotila se konformnost/libivost nazoru. Tak se to radeji zrusilo.

Dadko

Re:Jak vyřešit fóra na Root.cz
« Odpověď #38 kdy: 30. 09. 2014, 07:24:21 »
A nebo dát každému na krk elektrický obojek a pokaždé, když na jeho post někdo klikne "to je kravina", dostane elektrickou ránu.
Pravda, já bych rovnou svítil, jsem oblíbený, ale odešel bych z diskuze a výchova by mohla pokračovat.
Buď se bude zavádět fašismus a diskutujme o jeho míře, nebo se to nechá svobodné i s tím, že se občas nějaká diskuze změní ve flame.

Proč se otázky mění ve flame:
- ptá se blbec
- ptá se blbec a blbě
- ptá se blbec, blbě a na blbinu
- po pěti stránkách je diskuze vyčerpána a pokračuje se volnou konverzací do naplnění vlákna

Jeden dovod preco sa otazky menia na flame je aj to, ze autor otazky by rad nejake riesenie. Odpovedajuci ho ale zacnu presviedcat, preco prave jeho otazka, resp. pozadovane riesenie je nanic a ako by to riesili oni. Spominam si napriklad na diskusiu o USB repracikoch, ktore chcel autor k notebooku a ludia ho zacali presviedcat, ze by si mal radsej kupit USB zvukovku so sluchatkami, upravit manualne chladiacu podlozku, aby bol pristup k audio konektoru a podobne a nenasiel sa skoro nikto, kto by autora odkazal na nejake priklady USB repracikov, o ktore prosil.


Re:Jak vyřešit fóra na Root.cz
« Odpověď #39 kdy: 30. 09. 2014, 07:45:11 »
To jste ale jenom popsal jeden konkrétní případ toho, co obecně popsal Bla. Ano, některé flame vznikají proto, že tazatel se neptá na řešení svého problému, ale přijde se svým nesmyslným řešením, a snaží se z odpovídajících vypáčit, jak ten svůj nesmysl snadno realizovat (přičemž to, že nikdo snadnou realizaci jeho řešení neporadí není dáno neochotou, ale tím, že to prostě nejde). Ano, řešením by bylo takové dotazy zamykat. Akorát na to musí mít kapacitu moderátoři. A místo této diskuse bychom tu měli diskusi „můj dotaz byl uzamčen“.

pepak

Re:Off-topicy a návrh na hierarchii
« Odpověď #40 kdy: 30. 09. 2014, 08:39:28 »
Celé off-topicové vlákno by zůstalo lineární (tj. tvořili by jej sourozenci), dokud by od něj někdo nechtěl odbočit dalším off-topicem.
[...]
Ale možná by spíš mělo smysl věc otočit - umožnit uživatelúm, aby dávali plusy zajímavým/přínosným příspěvkům (ne těm, s kterými souhlasí!), a zapnutí filtru by pak uživateli umožnilo skrýt ty ostatní, nedostatečně zajímavé.
Oboje bohužel narazí na to, co p. Krčmář hodnotí jako největší problém - neukázněnost uživatelů.

Op

Re:Jak vyřešit fóra na Root.cz
« Odpověď #41 kdy: 30. 09. 2014, 08:49:21 »
Jenda: Nacismus je forma fasismu. A fasismus je forma vlady, kdy se autoritativne prosazuje zajem jedne skupiny nad zajmy jednotlivce ci jinych skupin.

omg

Re:Off-topicy a návrh na hierarchii
« Odpověď #42 kdy: 30. 09. 2014, 08:52:23 »
Off-topic může být současně prospěšný a současně nepříjemný:
Jednak je ochota návštěvníků fóra číst(/psát) off-topicy (flamewary, ...) silně individuální.
A dále má každý off-topic jinou míru off-topicovosti - jsou off-topicy 100%-ní i off-topicy 10%-ní.

Myslím si proto, že off-topicy by neměly být v žádném případě pronásledovány nebo dokonce mýceny. Někomu by určitě chyběly.
Problémem ovšem je, že v lineární diskuzi dělají off-topicy diskuzi velmi nepřehlednou, zvlášť když se smíchá flamewar o kadenci 50 ran/den s klidnou debatou o kadenci 5 ran/den.

Proč tedy neudělat diskuzi hierarchickou? Pozor, teď nemám na mysli hierarchii ve fórech obvyklou, kde rodič = příspěvek na který odpovídám.
Rodičem by měl být příspěvek, od kterého tvořím off-topic. Celé off-topicové vlákno by zůstalo lineární (tj. tvořili by jej sourozenci), dokud by od něj někdo nechtěl odbočit dalším off-topicem.

Otázka je, jestli by si uživatelé zvykli na takovýto systém, který není obvyklý, a nemršili by ho. Chtělo by to dostatečně návodný interface.

Mimochodem, nezná někdo implementaci výše uvedeného systému? Kdysi jsem hledal, ale nic nenašel.


3) Největší problém: lidi na Rootu mají tendenci hodnotit na základě emocí. Jako to už tady někdo výš zmínil. Typický příklad: Někdo napíše pod článek o LibreOffice, že mu ten kancelářský balík nevyhovuje, protože on používá funkce... a že mu proto přijde lepší MS Office. Jsou tam argumenty, je to věcný, velmi rozumný a relevantní názor. Pic, dvacet lidí to označí jako spam = přejí si, aby to bylo smazáno.

Kromě toho, že tlačítko „Nahlásit spam“ má sloužit k něčemu jinému, to jasně ukazuje, jakou váhu tu má názor, který se lidem nehodí do krámu. Přesně proto jsme zamítali jakékoliv nápady na diskuse, které se budou schovávat, pokud třeba dvacet čtenářů označí komentář za špatný. Takhle by tu nedostal prostor nikdo s menšinovým názorem. Což je podle mě dost závažný problém.

Pokud "mazání" nebude znamenat nevratné a zničující vyhlazení daného příspěvku, ale stane se jenom podkladem pro filtr, který si každý uživatel bude moci zapnout nebo vypnout - tak mi to nepřipadá špatné.

Ale možná by spíš mělo smysl věc otočit - umožnit uživatelúm, aby dávali plusy zajímavým/přínosným příspěvkům (ne těm, s kterými souhlasí!), a zapnutí filtru by pak uživateli umožnilo skrýt ty ostatní, nedostatečně zajímavé.

pokud by fungovalo prolinkovani na next komentar ktery reagoval na aktualni (vsechny co na nej reagovali) tak se da pak udelat i schovavani tech quotovanych next komentaru co navazuji na to co me nezajima. to je imho optimalni reseni pro vsechny strany. reklamky, redakce, tazatel, trolove i diskutujici.

Re:Jak vyřešit fóra na Root.cz
« Odpověď #43 kdy: 30. 09. 2014, 10:16:53 »
Problémy současného fóra z mého pohledu:

* Nepřihlášení uživatelé.

* Anonymní uživatelé.
** Na otázku, jak bych zajistil, aby lidé psali pod svým jménem nemám odpověď.

* Systém "hodnocení" uživatelů založený JEN na počtu příspěvků, což vůbec nevypovídá od odbornosti autora komentáře. Nehledě na to, že jak hodnocení uživatele v čase roste, tak toto "skóre" se zobrazuje u všech příspěvků:
** Tedy pokud začátečník odpovídá na dotaz "blbě" a za 5 let se z něj stane skutečný expert, tak u té blbé odpovědi se zobrazí jeho dnešní skóre. Mělo by se tam ponechat skóre z doby, kdy odpověď psal. (Tímto trpí snad všechna fóra.)

* A úplně nakonec, aby fórum za něco stálo, musí mít moderátora.

Za nejlepší příklad v ČR považuji diskuse.elektrika.cz. Technickou realizaci nechám stranou (je to již hodně let zastaralé), ale co se týče úrovně diskusí a kvality odpovědí, je to naprosto jiná liga, než všechny IT diskuse v ČR.

Miramel

Re:Jak vyřešit fóra na Root.cz
« Odpověď #44 kdy: 30. 09. 2014, 10:29:46 »
Než abych se musel registrovat, raději odejdu.  ;)
A k čemu je registrace?
Přes desetiminutový mail: http://10minutemail.com/10MinuteMail/index.html si udělám registrací 300.

Mělo by smysl, aby sem mohli psát jen uživatelé, kteří jsou plnoletí, fyzicky ověřené existující osoby, svéprávní, vzdělaní v IT, mají nejméně pět let praxe .... ale to bys sem zase nemohl psá ty viď  ;D