Má smysl se učit Cobol?

psychopat

Re:Má smysl se učit Cobol?
« Odpověď #315 kdy: 30. 10. 2014, 13:55:58 »
Citace
žádnou poruchu nemám, psycholožka je blbá a nerozumí tomu

Jenze ono to tak je  :D Ta psycholozka tvou "poruchu" nema, nezna ji, nerozumi ji, mozna trochu ano, ale jen do urcite miry. Kdyz to vemes uplne od zakladu, tak proste jsi jaky jsi, jedine co lze o tobe rici je, ze jsi jiny, nez ostatni (coz lze rict o kazdem). Hledas fakta, takze tak :). Problem je, ze se snazis byt "normalni" s dispozicema, ktere to de-facto neumoznuji. Rikal jsi, ze se nechces pretvarovat. Ty se nepretvarujes, ty takovy jsi. Ano kdybys nebyl psychopat a delal takove veci, je to pretvarka, ale ten pohled na tebe nelze aplikovat. Pretvarka je tvoje zakladni taktika, nepruhlednost na podvedome urovni - forma sebeobrany. Prestan tomu vzdorovat, vykasli se na psycholozku a uvedom si kdo jsi! Jestli se chces stat normalni, vybral sis cestu do pekel. Jedine co potrebujes je, naucit se zit po svem tak, aby jsi byl kompatibilni s okolim (bez toho aniz by ses snazil byt jako oni).

Citace
Já mám z fyzického cvičení pocit takové marnosti. Takový prázdný pocit, jako by člověk dělal nudnou opakující-se činnost, která nevede k žádnému výsledku.
Mas z toho prazdny pocit proto, ze to delas naprazdno. Jaky to cviceni ma smysl? Ma te to zocelit? Ma ti to skrze soustredeni nedat prostor pro cerne myslenky? Ma te to naucit sebeobrane a vetsimu sebevedomi? Chces si dokazat ze na to mas? Ma ti to poskytnout zaminku pro to se "na oko" socializovat? Chces se naucit predvidat soupere?

NE? Nic takoveho? Pak se nelze divit, ze ti to dava prazdny pocit. Prazdna cinnost prazdnou zustane a znovu se obratim na Musashiho:

“Do nothing that is of no use”
― Miyamoto Musashi, The Book of Five Rings

Ale mozna bych to spise otocil, najdi ve vsem smysl a pak veci "of no use" nebudou existovat, cokoliv udelas, bude mit smysl, ale dat mu ho muzes jen ty.


Kiwi

Re:Má smysl se učit Cobol?
« Odpověď #316 kdy: 30. 10. 2014, 15:53:58 »
Ja to mam odskusane sam na sebe. Ked dlhsiu dobu nemam moznost ist si poriadne zavicit, necitim sa dobre ani fyzicky ani psychicky. Negativna energia prevazuje nad pozitivnou. Stava sa mi to napriklad ked som 2 tyzdne na sluzobnej ceste. Naproti tomu dobre cvicenie ma vzdy nabije pozitivnou energiou. Myslim ze aj v praci mam produktivnejsie dni vtedy ked som vecer predtym mal trening.
Já mám z fyzického cvičení pocit takové marnosti. Takový prázdný pocit, jako by člověk dělal nudnou opakující-se činnost, která nevede k žádnému výsledku.
To je naprosto normální, proto si lidi nějaký cíl stanovují (jeho smysluplnost/relevanci k dané aktivitě nechci rozebírat) - např. udržet se na/dosáhnout nějaké hmotnosti, tělesných proporcí atp. Často to souvisí se sebevědomím.

Okrem toho si musis natrenovat, ako dostat svoje myslienky pod kontrolu. To znamerna, ze ked pride na teba skodliva myslienka nerozvijas ju, ale nechas ju odist. Nie je to jednoduche, ale musi sa to tiez natrenovat.

To je klasická kognitivní psychologie. Problém tady těch kognitivních psychologů je, že soustavně dělají logickou chybu, že negativní myšlenky považují za nepravdivé (a pak se je snaží vyvracet pomocí anecdotal evidence). V realitě je to tak, že pravdivostní hodnota nějakého tvrzení nezávisí na tom, zda to tvrzení vyvolává pozitivní nebo negativní emoce.

Tvůj problém zase je, že bereš psychologii exaktně, což je samozřejmě nesmysl. Já mám třeba výhodu dvojího vzdělání - jednoho matematicko-fyzikálního a druhého humanitního, takže nemám problémy nacházet společné body, ale taky momenty a přístupy, kdy se tyto obory naprosto rozcházejí, a taky vidět, jak jsou lidi z jedné či druhé skupiny omezení a neschopni vystoupit ze sevření myšlenkových schemat typických pro jejich obory. Psycholog těžko pochopí, že když matematik říká ano/ano/ne/ne/nula/stojedna/pí/tehdy-a-jen-tehdy/Gaussova-křivka, tak tím myslí to, co říká, a myslí to naprosto přesně. Matematik zase těžko chápe, že oproti psychice i podprůměrně mentálně nadaného jedince je celá matematika jen dětská hračka a není možné při jejím studiu a popisu postupovat stejnými metodami jako v matematice a že když psycholog řekne "Gaussova křivka", tak z pohledu matematika sám vůbec netuší, o čem to vlastně blábolí a proč to tedy dělá.
Stačí si projít dějiny psychologie, kdy člověk jen za posledních 200 let narazí na několik různých škol, jež si více či méně protiřečí a žádnou nelze brát nějak příliš vážně, protože každá je založena na vágních, nepřesně definovaných pojmech, pocitech, jejichž objektivní určitelnost je velmi sporná a závěry na nich budované jsou jen orientační a všechno to slouží jen k tomu, aby si jedinec mohl o něčem vytvořit jakousi představu.

Psycholog-amatér je podobná katastrofa jako právník-amatér, zvláště, praktikuje-li to (a je jedno, jestli jedno či druhé) nějaký matematik, fyzik, technik apod., protože tihle lidé jsou přesvědčeni o tom, že k tomu mohou přistupovat podobně jako ve svých oborech, což je prostě blbost. Obzvláště, dostane-li se jim do rukou nějaký test, jehož výsledkem je nějaké číslo, zkrátka cokoli, co připomíná nějaký test s ultimativním výsledkem typu ano/ne/nelze rozhodnout.

Stejně jako u právníků, i u psychologů velmi, velmi (určitě více než u těch právníků) záleží na jeho schopnostech. Řeknou-li 3 nějaký svůj názor, tak to vůbec neznamená, že je správný, a že se nenajde čtvrtý, jehož názor je zcela odlišný a přesto mnohem blíže skutečnosti. Je to podobné, jako by v technice záleželo jen na "odhadech okem odborníka", protože exaktní teorie neexistuje a to co existuje jsou jen velmi nedokonalé modely.

Jak už ti tu radili, pokud ti jeden psycholog nepomohl, běž za jiným, zkoušej různé možnosti, když selhávají, zkus jiné. Běžný psycholog řeší "běžné" problémy normálních lidí, jako vyhoření, rozchod, úmrtí v rodině, traumatizující zážitek, šikanu, násilí, specialisté řeší společensky nebezpečné deviace, jako pedofilii, sadismus atp. Ty do těchto škatulek nezapadáš, společenská nebezpečnost tvého problému je zanedbatelná, takže sám od sebe se mu nikdo intenzivněji věnovat nebude - dokud nezačneš znásilňovat ženské v parku nebo si nezačneš řezat ucho. Proto ti běžný psycholog jen těžko pomůže a nedá se od něj očekávat, že tvůj problém bude schopen analyzovat správně.

V realitě je to tak, že pravdivostní hodnota nějakého tvrzení nezávisí na tom, zda to tvrzení vyvolává pozitivní nebo negativní emoce.
To je právě ten exaktní, objektivistický, pozitivistický, materialistický pohled - který v oblasti psychologie rozhodně není namístě. Pro fyzika dlouho platilo, že zde jsou nějaké přírodní zákony a nějaký prostor a čas, jež dohromady poskytují určitý neměnný rámec pro fyzikální děje, jejichž průběh je parametrizován jen nějakými proměnnými. Např. gravitační zákon tam platí ve stejném prostoru a čase pro všechny stejně, nezávisle na tom, jedná-li se o elementární častici nebo o neutronovou hvězdu. S příchodem OTR a QM se ukázalo, že to není tak docela pravda.
Když se pošoupneme směrem k humanitním vědám, narazíme na ekonomii, kde je tenhle jev ještě markantnější: 1. vymyslej se opce, 2. jsou objeveny zákonitosti, jimiž se řídí jejich cena v závislosti na čase, 3. tyto zákonitosti po jejich vstupu do všeobecného povědomí přestanou platit.

V psychologii jsi ještě o několik levelů dál, tady je všechno velmi vágní, zamlžené; psychologovi vždycky zůstane podstatnější část tvé osobnosti ukryta a ani ty sám v sobě se nikdy dokonale nevyznáš. Tvoje podvědomí má určité stabilizační mechanismy, v tvém případě je pro něj třeba žádoucí mít všechno zdůvodněné (jen dávám příklad), protože je mu vlastní, když mají věci řád a děje svůj objektivní smysl a kausální logiku. Že ty cítíš v nějaké situaci nepříjemné pocity, úzkost, zlost, marnost apod. vůbec nemusí znamenat, že je to něco absolutního, definitivního; jen se to třeba zdá tvému egu za dané konfigurace nejvýhodnější z hlediska zachování tvé psychické integrity.

Jak bys třeba posoudil pravdivostní hodnotu tvrzení "jsem nemocen" nebo "je hloupý"? A proti tomu "každou chvíli mě něco bolí" a "často se chová hloupě"? Fakt máš tolik informací o někom (o sobě), abys mohl vynést kategorický závěr? Kterou z těch možností bys spíš chtěl? Co tvrzení "nesnáším pravopis", "pravopisem pohrdám, důležitý je obsah", "nemám na pravopis talent", "byla mi diagnostikována dysortografie", "při přemýšlení nad pravopisem dostávám pocit vzteku", "nepochopil jsem pravopis", "nebavilo mě učit se pravopis", "nechtělo se mi nad pravopisem přemýšlet", "pravopis mi nikdo srozumitelně nevysvětlil", "v mládí jsem toho moc nepřečetl a pravopis mi tak nepřešel do podvědomí", "neznalost pravopisu mi v životě ještě nebyla napřekážku"? Z "matematického" hlediska jsou to všechno různá tvrzení, ale z psychologického půjde nejspíš o různé úhly pohledu na jeden objektivní psychický jev (který třeba vůbec neznáme a vůbec nemusí být zřejmý) a různý emocionální aspekt, s nímž vnímám určitý jev - negativní (jako vztek, averze), pasivní (rezignace), pozitivní (naděje, že se mi třeba ještě podaří s tím něco udělat), neutrální (netrápí mě to)...

Terapie spočívající ve změně pohledu na určitý jev z negativního na neutrální či pozitivní je vyzkoušená a dá se říci, že je to nutný předpoklad, jak nějaký problém přestat vnímat jako něco nepřekonatelného. Tady nejde o to, že by pravdivostní hodnota nějakého tvrzení závisela na tom, zda vyvolává pozitivní či negativní emoce, ale o přehodnocení toho tvrzení samého.


hawran neprihlaseny

Re:Má smysl se učit Cobol?
« Odpověď #317 kdy: 30. 10. 2014, 15:58:03 »
Tak vidím, že ten Cobol docela, jakože aj jo.
Pokud zrovna nemá poruchu osobnosti ...

JS

Re:Má smysl se učit Cobol?
« Odpověď #318 kdy: 30. 10. 2014, 16:44:14 »
V realitě je to tak, že pravdivostní hodnota nějakého tvrzení nezávisí na tom, zda to tvrzení vyvolává pozitivní nebo negativní emoce.

K tomu, co napsal Kiwi (a celkem s tim souhlasim) bych dodal, ze mozne akce, ktere muzes vykonat (treba "navstivit rodice" nebo "zehrat na foru") nejsou tvrzeni, takze logicky ani nema smysl uvazovat, jakou maji pravdivostni hodnotu.

Re:Má smysl se učit Cobol?
« Odpověď #319 kdy: 30. 10. 2014, 16:48:12 »
Už asi třikrát jsem se z tebe pokoušel dostat, jak ty chápeš text o "cudném oblékání žen".
Ne, na tohleto jsi se neptal. Pokud dotaz mel byt myslen ve smyslu jak jsem oblikal sve dcery do skoly tak obleceni bylo - jednobarevne tricko bez napisu, pripadne svetr, ponozky, kalhoty, boty, spodni pradlo, sponky do vlasu.

Omlouvám se, že jsem dotaz nepoložil dostatečně jasně. Ne, nezajímá mě jak oblékáš své dcery, ale jak chápeš bibli (zajímá mne to proto, že tvrdíš, že interpretace bible je jednoznačná a snadná).

Zde je má otázka:
Jak chápeš pasáž bible o tom, že ženy se mají oblékat cudně? Je podle tebe třeba bibli chápat vždy v kontextu tehdejší doby (a tenkrát cudné oblékání zřejmě znamenalo, že ženy by neměly mít odhalená prsa), nebo naopak je text bible nadčasový a význam textu se mění s časem a prostředím?
Filip Jirsák: "Úplně stejně se ale jedná o podvod, když uživatel zamlčí provozovateli webu, že blokuje reklamu."


Root

Re:Má smysl se učit Cobol?
« Odpověď #320 kdy: 30. 10. 2014, 17:40:10 »
Po vynalezeni stroje casu, ktery fyzikalni zakony neporusi ale obejde, se vratim do minulosti, kde zneskodnim vsechny zarodky krestanstvi a bible a zasadim se o prosazeni nabozenstvi Letajiciho nudloveho monstra se svatym prikazanim aby zeny chodily odhalene, na pozadani poskytovaly oralni sluzby a kulturnim folklorem bude striptyz.

strepty

Re:Má smysl se učit Cobol?
« Odpověď #321 kdy: 30. 10. 2014, 18:24:47 »
Len par poznamok k dnesnej a vcerajsej diskusii. Sirenie krestanstva ako nastroj ovladania ludi by som premenoval na nastroj na zaclenenie inych kmenov do toho nasho. Dolezite to je preto ze ked sme jeden kmen nebojujeme spolu (aspom nie tak krvavo).   Napriklad prislusnici ISIL su iny kmen ako nas, a aj ked vela z nich zilo na zapade nepodarilo sa ich zaclenit do nasho kmena.
Dalsia poznamka je k Blackovmu problemu. V USA bolo 3 krat viac psychickych poruch  na 100 000 obyvatelov ako v Europe. Otazka je preco? Aspon v zapadnej Europe maju lekarstvo na porovnatelnej urovni, ludia su podobny. Cim to je? Bola taka teoria ze to je tym ze v USA je vela psychoanalytikov, ktory sa snazia problemy riesit ale mozno ich niekedy len zhorsia. Cize moja AMATERSKA rada pre Blacka by bola snazit sa na to nejako zabudnut a nie to rozmazavat. Otazka je samozrejme ci to je mozne, neviem sa vzit do jeho koze. V podstate cele veky tu neboli psychologovia a ludia nejako prezili.

wtf

Re:Má smysl se učit Cobol?
« Odpověď #322 kdy: 30. 10. 2014, 18:34:40 »
Po vynalezeni stroje casu, ktery fyzikalni zakony neporusi ale obejde, se vratim do minulosti, kde zneskodnim vsechny zarodky krestanstvi a bible a zasadim se o prosazeni nabozenstvi Letajiciho nudloveho monstra se svatym prikazanim aby zeny chodily odhalene, na pozadani poskytovaly oralni sluzby a kulturnim folklorem bude striptyz.
zasadne nesouhlasim s folklorem striptyzu, kdyz budou chodit odhalene. folklorem by melo byt zasadne oblekani ve stari do satu slepenych ze stranek ucebnice cobolu.

mikrom

Re:Má smysl se učit Cobol?
« Odpověď #323 kdy: 30. 10. 2014, 18:56:32 »
Já mám z fyzického cvičení pocit takové marnosti. Takový prázdný pocit, jako by člověk dělal nudnou opakující-se činnost, která nevede k žádnému výsledku.

A nemas pocit marnosti napriklad nad tym ze zabijas cas rozpitvavanim svojich "problemov" na tomto fore ?
 
Ako som sa ti snazil vysvetlit - a co si zrejme nepochopil - k vysledku to vedie.
Okrem toho, ze existuje suvislost medzi zdravym telom a zdravym duchom, telesne cvicenie uci cloveka discipline, vytrvalosti, huzevnatosti, cielavedomosti ...atd. Naucis sa prekonat vlastnu lenivost a zistis, ze zlepsit sa mozes iba ked budes na sebe makat. Ked nieco dosiahnes ziskas sebadoveru a sebavedomie. Pravidelnym cvicenim si zorganizujes svoj cas, ktory inak travis zrejme tymto nezmyselnym filozofovanim.

Samozrejme konstatovat, ze mas problem a nevies si pomoct je ovela jednoduchsie ako zdvihnut zadok a urobit vsetko preto aby si problem odstranil. Lenze takymto pristupom mozes zvysok zivota akurat konstatovat a stazovat sa inym aky si chudak....

Zazraky sa nedeju a ked si nepomozes sam nikto ti iny nepomoze. Ale ked prekonas vlastnu lenivost a budes velmi chciet, niekto ta moze usmernit aby si to zvladol. Podstatna cast prace je ale na tebe.

mikrom

Re:Má smysl se učit Cobol?
« Odpověď #324 kdy: 30. 10. 2014, 19:26:23 »
... ked pride na teba skodliva myslienka nerozvijas ju, ale nechas ju odist. Nie je to jednoduche, ale musi sa to tiez natrenovat.

Problém tady těch kognitivních psychologů je, že soustavně dělají logickou chybu, že negativní myšlenky považují za nepravdivé (a pak se je snaží vyvracet pomocí anecdotal evidence). V realitě je to tak, že pravdivostní hodnota nějakého tvrzení nezávisí na tom, zda to tvrzení vyvolává pozitivní nebo negativní emoce.

Netusim co je kognitivny psycholog, ani ma to nejako moc nezaujima ... pretoze pochybujem o tom ze by tato informacia mala pre mna nejaky uzitok :)
Nehovoril som nic o pravdivosti ale o skodlivosti. Pod skodlivymi myslienkami myslim myslienky, ktore u cloveka sposobuju zlu naladu, depresiu, ...atd - bez ohladu na to ci su tieto myslienky pravdive, alebo nepravdive.

Nepochybujem ze mas dost rozumu, ale pouzi ho teda na to aby si sa zbavil svojich neduhov. Musis vediet rozlisit co je pre teba dobre a co skodlive. A to co je skodlive, toho sa musis jednoducho zbavit.

Jak jsem řekl, pravdivostní hodnota nějakého tvrzení nezávisí na tom, zda je to tvrzení škodlivé nebo není.

Mam pocit, ze tie tvoje problemy su sposobene tym ze sa vsetko snazis napasovat na dvojhodnotovu matematicku logiku. Logika a matematika nam poskytuju metody na riesenie urcitych typov problemov - ale nie je to liek na vsetko mozne.
V beznom zivote stretavas beznych ludi a ti nevedia nic o matematickej logike. Riadia sa logikou sedliackeho rozumu, skusenostami a hlavne robia iba to co je pre nich uzitocne.

mikrom

Re:Má smysl se učit Cobol?
« Odpověď #325 kdy: 30. 10. 2014, 19:43:36 »
Cit k rodičům jsem předstíral několik let. Čím víc jsem to předstíral, tím mi bylo hůř. Hlavní důvod, proč je po té době nenávidím, je to, že mě nutili cit předstírat.

No tak zadnej cit nepredstirej, posilej jim kazdy mesic nejake penize a prijed se na ne 1x za mesic podivat zda neco nepotrebuji a jak se jim dari. Udela jim to radost i kdyz se budes tvarit neutralne.

To jsem tehdy dělal, že jsem za nimi jezdil, bylo mi z toho zle. Občas se s nimi setkám i nyní a je mi z toho taky zle.

Vinis zo svojich uchyliek a mindrakov rodicov?
Mozno ich cbyba bola v tom, ze ta dostatocne nezamestnavali, neorganizovali ti volny cas, ale dali ti priliz vela volnosti a to sa v konecnom dosledku zvrhlo na to ze si sa zacal zaoberat chorobne sam sebou.

Ake tazke je byt rodicom si zistis, ked budes vychovavat vlastne deti.

Teraz ked si dospely nema zmysel vinit zo svojich problemov niekoho ineho, pretoze to ti nijako nepomoze.
Uvedom si iba to, ze za vsetko si mozes sam a jedine sam to mozes aj zmenit.

Kolemjdoucí

Re:Má smysl se učit Cobol?
« Odpověď #326 kdy: 30. 10. 2014, 21:44:10 »
Sirenie krestanstva ako nastroj ovladania ludi by som premenoval na nastroj na zaclenenie inych kmenov do toho nasho. Dolezite to je preto ze ked sme jeden kmen nebojujeme spolu (aspom nie tak krvavo).

Svatá prostoto :-)
Rakousko-Uhersko a meziválečné Německo jakožto bašty křesťanství a podobně jejich protivníci Francie, Anglie a další, válčili spolu v pravděpodobně největších válkách v dějinách.

Lenin POWER!

  • ****
  • 434
  • Nekecat a delat!
    • Zobrazit profil
    • Tribut Leninovi
    • E-mail
Re:Má smysl se učit Cobol?
« Odpověď #327 kdy: 30. 10. 2014, 21:53:24 »
Jak chápeš pasáž bible o tom, že ženy se mají oblékat cudně? Je podle tebe třeba bibli chápat vždy v kontextu tehdejší doby (a tenkrát cudné oblékání zřejmě znamenalo, že ženy by neměly mít odhalená prsa), nebo naopak je text bible nadčasový a význam textu se mění s časem a prostředím?

Pokud to neni v jine casti bible rozebrano podrobneji (casto je) tak to chapat jako jakykoliv jiny soucasny psany text. Prakticka realizace se lisi podle kultury ve ktere zijeme, ale vyznam zustava ten samy. To, ze se realizace lisi neni na prekazku. K bibli je zakazano cokoliv pridavat, takze vynucovani stejne realizace ve vsech castech sveta zavedenim dalsiho pravidla je proti duchu bible.

Takzvane "chapani v kontextu doby" je nesmysl. Typicky priklad techto slovnich kejli je napriklad:

Nevesta ma byt panna. Toto je treba chapat v kontextu doby - nemeli antikoncepci - my ji mame, takze tohle dodrzovat nemusime.

Kolemjdoucí

Re:Má smysl se učit Cobol?
« Odpověď #328 kdy: 30. 10. 2014, 22:04:39 »
Pokud to neni v jine casti bible rozebrano podrobneji (casto je) tak to chapat jako jakykoliv jiny soucasny psany text.

Tak to sis pěkně naběhl na vidle. V době vzniku Bible bylo zcela běžné běžné otroctví, polygamie (a mnoho dalšího) a pochopitelně se to v Bibli vyskytuje. Už za veřejné hlásání těchto věcí bys šel pěkně do chládku, natož za praktikování.

Lenin POWER!

  • ****
  • 434
  • Nekecat a delat!
    • Zobrazit profil
    • Tribut Leninovi
    • E-mail
psychousi
« Odpověď #329 kdy: 30. 10. 2014, 22:06:59 »
V USA bolo 3 krat viac psychickych poruch  na 100 000 obyvatelov ako v Europe. Otazka je preco? Aspon v zapadnej Europe maju lekarstvo na porovnatelnej urovni, ludia su podobny. Cim to je? Bola taka teoria ze to je tym ze v USA je vela psychoanalytikov, ktory sa snazia problemy riesit ale mozno ich niekedy len zhorsia.

Hodne psychickych poruch tu je protoze je tu hodne psychiatru. Kdyby poruchy nevykazovali neuzivili by se. Hodne psychiatru tu je protoze je moda chodit k psychiatrovi, co nejdrazsimu. Psychiatr neresi problemy pacienta ale dela normalni byznis, nema duvod nekoho vylecit a pripravit se o zdroj prijmu.

Neni to problem jen psychiatru. Taky je tu hodne popularni mit sex trenera, ktery uci lidi jak mit sex. Americani veri ze ho potrebuji, nedochazi jim ze sex lidstvo zvladalo po tisicileti i bez sex treneru. Podobnych pijavic tu jsou mraky - poradce pro vztahy, poradce pro karieru, poradce pro prachy (ten je ale vetsinou uzitecnej).

Amici jsou troubove, uveri prakticky cemukoliv. Staci kdyz je to v televizi. Kdo byl v USA tak se podivuje nad jejich zivotnim stylem - i 100m jedeme autem a popularitu "drive in" - at uz se jedna o kino nebo kfc. Videl jsem i "drive in" saunu. Proste amerika, to chce klid.