Vypnutí aktualizace Ubuntu

trodas

  • *
  • 34
  • Just one crazy computer geek :)
    • ICQ komunikátor - 144990310
    • MSN komunikátor - trodas_cr@hotmail.com
    • AOL komunikátor - angrytrodas
    • Zobrazit profil
    • moje malé fórum
    • E-mail
Vypnutí aktualizace Ubuntu
« kdy: 26. 09. 2014, 12:09:59 »
Zdravím, jako Linux noob bych rád dostal radu, jak vypnout tohle otravné hlášení:



Mám Ubuntu 14.04 a po cca. 3/4 roce jsem NTB na kterém to jede připojil k netu a udělal jsem velkou chybu - povolil jsem, aby se aktualizovalo. Od té doby např. VLC přehrávač nezkousne spuštění listu souborů, pokud ten list nemá tu jeho šílenou příponu. Předtím zástupce odkazující na list nemusel mít tuto příponu... ach jo.

No alespoň vím, že aktualizovat je prostě riziko, když věci jedou jak mají, tak že se to může zhoršit. Nicméně, co mám udělat, aby mně toto hlášení (a kompletně všechny aktualizace vůbec) navždy přestaly obtěžovat?

...

Samozřejmně že v nastavení systému / aktualizace jsem vypnul už naprosto a úplně všechno, co se vypnout dalo. Ale stále to chce stahovat ty informace o aktualizacích a dokonce i za statu, že mám u NTB na normální užití vypnutou síť. Co s tím? Co napsat do terminálu, aby toho Ubuntu navždy nechalo?

Děkuji  ;)
« Poslední změna: 26. 09. 2014, 12:55:41 od Petr Krčmář »
"It is dangerous to be right in matters on which the established authorities are wrong." - Voltaire
...just keep folding, just keep folding... :) my config


Lol Phirae

Re:otravne aktualizace Ubuntu - jak vypnout?
« Odpověď #1 kdy: 26. 09. 2014, 12:16:37 »
Dej si ránu palicí.

nobody

Re:Vypnutí aktualizace Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 27. 09. 2014, 01:34:13 »
1. nebud prase a zapni si zpatky aktualizace, nebo nepis uz o rady do fora ;)
2. timto pak zrusis zobrazovani o selhani stazeni flash:
sudo rm /var/lib/update-notifier/user.d/data-downloads-failed*

trodas

  • *
  • 34
  • Just one crazy computer geek :)
    • ICQ komunikátor - 144990310
    • MSN komunikátor - trodas_cr@hotmail.com
    • AOL komunikátor - angrytrodas
    • Zobrazit profil
    • moje malé fórum
    • E-mail
Re:Vypnutí aktualizace Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 30. 09. 2014, 16:09:13 »
Díky za pomoc, snad už ten nesmysl nikdy neuvidím :)

A proč se má člověk nechat otravovat aktualizacemi? Jen pak věci (VLC) přestanou fungovat. Kdo to kdy viděl, aby Linux potřeboval link pojmenovaný .xspf aby list videofajlů fungoval?!
"It is dangerous to be right in matters on which the established authorities are wrong." - Voltaire
...just keep folding, just keep folding... :) my config

Re:Vypnutí aktualizace Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 30. 09. 2014, 17:40:46 »
Zdarec, vzhledem k tomu, že si asi tady nový (aspoň před tím sem od tebe nic moc neviděl), tak vítej. Nenech se odradit zdejší komunitou, zvenku sou tvrdí (ale v jádru sou to měkoty na n--tou  :P ).

Jinak dobrá rada nad zlato - aktulaizace si nech zaplé, aspoň kvůli notifikacím, nejde o to, zda a co ti doplní nějakou funkcionalitu někam, ale ty bezpečnostní sou fakt nutné. Aktualizace tvoří jeden ze sedmi pilířů (jestli to správně počítám) bezpečného brouzdání na netu, a i když používáš Linux, tak to neznamená, že tě to samo o sobě chrání dostatečně.


trodas

  • *
  • 34
  • Just one crazy computer geek :)
    • ICQ komunikátor - 144990310
    • MSN komunikátor - trodas_cr@hotmail.com
    • AOL komunikátor - angrytrodas
    • Zobrazit profil
    • moje malé fórum
    • E-mail
Re:Vypnutí aktualizace Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 01. 10. 2014, 17:47:31 »
Děkuji. Ano, jsem začátečník a moc tomu nerozumím a hlavně chci, aby mně to neotravovalo s ničím a umožnilo mi to prostě používat PC. Aktualizace VLC mi zničila linky, a strávil jsem 3h řešením situace... než jsem zjistil, že od aktualizace musi i odkaz na soubor se seznamem videjí mít koncovku xspf, aby to šlapalo.
Sorry, ale to bylo naposledy, co jsem aktualizoval. Nemám zájem o to, aby se furt vytvářely další chyby a měnily jednou funkční věci v nefunkční a přesně to se stalo pravidlem jak na Win, tak vidím že i na Linuxu.

Aktualizovat budu, jakmile bude na Ubuntu 14.04 opravena tato chyba:
http://cdr.cz/clanek/cdr-security-update-funkce-v-bashove-zahrade-po-dvaceti-letech-opet-uraduje
"Shellshock (také Bashdoor). Jedná se o chybu ve funkci unixového shellu Bash, která umožňuje na zranitelném systému spustit libovolný kód a to i vzdáleně. Hrůzostrašně zní také “datum narození” této chyby, které určité zdroje posunují až do roku 1992, nejstarší archiv projektu GNU sahá do července 1994."

...

Navíc ten NTB je používán 99% času offline a tak mně aktializace jen obtežují. A potřebuji poradit s tím flashem pitomým:

Poté, co jsem v terminálu aplikoval:
"sudo rm /var/lib/update-notifier/user.d/data-downloads-failed*"

...tak mně to sice nevyzývá, když je NTB připojený k netu, aby se dělala nějaká aktualizace, ALE když ho používám offline (bez sítě hardwarově a vyplá síť v menu vpravo nahoře), tak mně tam stále tak po 5min běhu vyskočí ta hláška, co jsem nahoře postnul.

Help?  :-\
"It is dangerous to be right in matters on which the established authorities are wrong." - Voltaire
...just keep folding, just keep folding... :) my config

hawran neprihlaseny

Re:Vypnutí aktualizace Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 01. 10. 2014, 18:08:21 »
 :o

To si děláš kozy, ne?

noname

Re:Vypnutí aktualizace Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 01. 10. 2014, 19:35:12 »
Co jsem četl, tak lidi se zapnutými aktualizacemi mají odkazovanou chybu v Bashi opravenou už dávno (včetně mě).

nobody

Re:Vypnutí aktualizace Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 01. 10. 2014, 19:44:50 »
zacatecnik ktery moc nerozumi, vypne aktualizace a nechce si nechat poradit od zkusenejsich ze je to blbost :)

ad bash chyba - opravena chyba byla o 4dny drive nez ten clanek na cdr :D viz changelog, takze zapni aktualizace ;)

hruzostrasne je spis to ze je to nafoukla bublina, a 99.999% lidi s linuxem se to nemohlo dotknout :) musel bys byt online a s verejnou ip, zaplej www server, v nem zaple cgi scripty, a napsanej cgi script v bashi...

nebo mit zaple SSH, verejnou IP, kontaktoval bys utocnika abys mu rekl sve jmeno a heslo pro prihlaseni, nebo mu dal svuj prihlasovaci klic a on by se ti dostal do pc :D

ad hlaska: vyskakuje urcite totozna jako si poslal v #1 ?
jde totiz o to ze pri stahovani flash-pluginu jsi odpojil internet, naborilo se stahovani, pak se to dotahlo a v tom si asi zase vypl internet a proto to otravuje, nicmene to "rm ...." prave melo odstranit informaci o tom ze pri stahovani flash doslo k chybe, takze je mozna ze opravdu chyba jeste trva, ze flash nemas spravne nainstalovanej, coz mozna ani nevis kdyz jsi vetsinou offline, a i je to dost mozne kdyz nejspis jeste nemas opravene ty naborene zavislosti..

proste je potreba mit zaple aktualizace a nemit naborene zavislosti, pak se teprve dostanes do normalniho stavu

jeste k tomu vlc, pokud je format playlistu pro vlc takovy jaky je, a pri ukladani sam pridava pripony, to si jako to vzdy odmazaval aby pripona nebyla ci co ? :)

Jimm

Re:Vypnutí aktualizace Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 01. 10. 2014, 20:17:54 »
Rady o zapnutí aktualizací ignoruje, ale při tom se dožaduje odpovědí... To je zase jeden z těch chytrolínů, co jsou nejchytřejší a všechno vědí nejlíp přesně do doby, než chtějí radu... Já jsem pro, na takové holobrádky nereagovat...


Děkuji. Ano, jsem začátečník a moc tomu nerozumím a hlavně chci, aby mně to neotravovalo s ničím a umožnilo mi to prostě používat PC. Aktualizace VLC mi zničila linky, a strávil jsem 3h řešením situace... než jsem zjistil, že od aktualizace musi i odkaz na soubor se seznamem videjí mít koncovku xspf, aby to šlapalo.
Sorry, ale to bylo naposledy, co jsem aktualizoval. Nemám zájem o to, aby se furt vytvářely další chyby a měnily jednou funkční věci v nefunkční a přesně to se stalo pravidlem jak na Win, tak vidím že i na Linuxu.

Aktualizovat budu, jakmile bude na Ubuntu 14.04 opravena tato chyba:
http://cdr.cz/clanek/cdr-security-update-funkce-v-bashove-zahrade-po-dvaceti-letech-opet-uraduje
"Shellshock (také Bashdoor). Jedná se o chybu ve funkci unixového shellu Bash, která umožňuje na zranitelném systému spustit libovolný kód a to i vzdáleně. Hrůzostrašně zní také “datum narození” této chyby, které určité zdroje posunují až do roku 1992, nejstarší archiv projektu GNU sahá do července 1994."

...

Navíc ten NTB je používán 99% času offline a tak mně aktializace jen obtežují. A potřebuji poradit s tím flashem pitomým:

Poté, co jsem v terminálu aplikoval:
"sudo rm /var/lib/update-notifier/user.d/data-downloads-failed*"

...tak mně to sice nevyzývá, když je NTB připojený k netu, aby se dělala nějaká aktualizace, ALE když ho používám offline (bez sítě hardwarově a vyplá síť v menu vpravo nahoře), tak mně tam stále tak po 5min běhu vyskočí ta hláška, co jsem nahoře postnul.

Help?  :-\

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vypnutí aktualizace Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 01. 10. 2014, 23:40:29 »
Aktualizace se nejlepe vypnou tak, ze se pocitac nikdy nepripoji na Internet. Tim se zaroven zabrani tomu, ze nekdo pocitac se zastaralym softem ovladne z venku.

trodas

  • *
  • 34
  • Just one crazy computer geek :)
    • ICQ komunikátor - 144990310
    • MSN komunikátor - trodas_cr@hotmail.com
    • AOL komunikátor - angrytrodas
    • Zobrazit profil
    • moje malé fórum
    • E-mail
Re:Vypnutí aktualizace Ubuntu
« Odpověď #11 kdy: 02. 10. 2014, 00:40:02 »
Ano, přesně to dělám.

Jenže přeci jen jsem nechal udělat aktualizaci, jak byl NBT připojený k netu a výsledek je ta otravná hláška Flashe, že se chce updatovat, což bez netu nejde ani teoreticky...  co s tím, to je otázka?
"It is dangerous to be right in matters on which the established authorities are wrong." - Voltaire
...just keep folding, just keep folding... :) my config

Rejpal

Re:Vypnutí aktualizace Ubuntu
« Odpověď #12 kdy: 02. 10. 2014, 14:13:38 »
Odpověď jsi už dostal.

Btw. Citovat na českém serveru francouzského Voltaira anglicky má být nějaký punc světovosti?

TomBA

Re:Vypnutí aktualizace Ubuntu
« Odpověď #13 kdy: 02. 10. 2014, 15:33:14 »
Aktualizace VLC mi zničila linky, a strávil jsem 3h řešením situace... než jsem zjistil, že od aktualizace musi i odkaz na soubor se seznamem videjí mít koncovku xspf, aby to šlapalo.

Ubuntu 14.04 nepoužíva defaultne na prehrávanie videí VLC. Môžeš mi prosím ťa napísať načo si inštaloval VLC? Ktorá funkčnosť  ti chýbala v Toteme? Ide mi o tie 3 hodiny.... Osobne proti VLC nič nemám, len sa mi často stáva že u klientov vidím nainštalovaných 4-5 prehrávačov videí a audia a ja netuším že prečo.
Ak nechceš používať aktualizácie, tak ich nepoužívaj. Neexistuje pre to žiaden rozumný dôvod, ale ten neexistuje ani pre vykonávanie mnohých iných, rozumných, vecí ktoré nás v živote stretávajú a nerobíme ich. Ja napríklad dlhodobo nepoužívam žiadny systém pre synchronizáciu bookmarkov a tak sa mi často stáva že niečo zbytočne hľadám......
Tvoj problém ale je, s veľkou pravdepodobnosťou, nedokončená aktualizácia (ktorá asi bola v strede násilne prerušená). Preto systém pindá aj keď nie si online.
Vo svojom príspevku spomínaš Shellshock ako voľajakého strašiaka. Je dôležité čítať security advisory s pochopením a v súvislostiach. Pochybujem že na tvojom stroji sú splnené základné podmienky pre zneužitie tohoto typu. Tu sú bulvárne informácie prehodnocované.

A ešte raz ku tým trom hodinám. Drvivá väčšina čitateľov tohoto fóra nevidí nič zlé na tom tráviť s informatickými problémami hodiny denne. Snaha pochopiť interné fungovanie jednotlivých služieb, častí systému, prepojení a podobne je pre nich prirodzená ako dýchanie. Práve pre možnosti zasahovania do interných vlastností systému je linux a jeho aplikácie so zdrojovými kódmi lákadlom.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vypnutí aktualizace Ubuntu
« Odpověď #14 kdy: 02. 10. 2014, 17:57:01 »
Odpověď jsi už dostal.

Btw. Citovat na českém serveru francouzského Voltaira anglicky má být nějaký punc světovosti?

Tak az ho bude citovat francouzsky, tak si to tu prectu ja, Lael Ophie a jeste mozna dva dalsi lidi.

Môžeš mi prosím ťa napísať načo si inštaloval VLC? Ktorá funkčnosť  ti chýbala v Toteme?

Tak totem zrovna neznam, ale napriklad v mplayeru (gnome-mplayer a dalsi totez) jsem nejak neprisel na to, jak zvysit hlasitost nad 100 %, coz je leckdy problem, kdyz je zvuk zakodovany moc potichu a vsechna soupatka jsou uz na maximu a pouzivam sluchatka, kde zadny zesilovac neni. Take mi schazi equalizer, ktery dost casto pouzivam u filmu s blbym zvukem, jako treba stare filmy, kde byl zvuk zaznamenan jeste opticky. Potlacim pasma, ktera cloveka ohlusuji a tak a vytahnu pasma, ktera jsou dulezita pro srozumitelnost dialogu.