LibreOffice: různé formátování mezi plaformami

lo

LibreOffice: různé formátování mezi plaformami
« kdy: 23. 09. 2014, 23:51:27 »
Ted tu zkousim jeden obycejny .odt soubor na ruznych distribucich linuxu a LibreOffice - vsude se zobrazuje stejne.

Kdyz si ale ten stejny soubor otevru na posledni verzi LibreOffice na Windows, tak neni 100% stejny. Nove stranky zacinaji na jinych radcich a cele je to posunute.

Pritom vsechno viditelne zakladni nastaveni mam stejne nastavene jako na Linuxu (typ pisma, velikost, hodnoty ve format/odstavec..) Jedna se o defaultni instalace.

To je asi bug ze?
« Poslední změna: 24. 09. 2014, 07:58:11 od Petr Krčmář »


h7

Re:LibreOffice Writer - nekonzistentni formatovani mezi plaformami
« Odpověď #1 kdy: 24. 09. 2014, 00:42:02 »
Opravdu máš na obou platformách identická písma? Nemyslím jen názvy, ale hlavně písma s identickými metrikami.

lo

Re:LibreOffice Writer - nekonzistentni formatovani mezi plaformami
« Odpověď #2 kdy: 24. 09. 2014, 01:56:12 »
To nevim, jak to mohu zjistit? Zkousel jsem pouzit google.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:LibreOffice: různé formátování mezi plaformami
« Odpověď #3 kdy: 24. 09. 2014, 08:08:24 »
Zkuste tam na obou platformach nastavit Arial nebo nejaky jiny Majkrosofti font. U toho jedine je sance, ze bude opravdu nemlich stejny na obou platformach a existuje sance, ze od doby, kdy ho MS uvolnil, ho nijak nepreoral a je stejny i na dnesnich Widlich.

VK

Re:LibreOffice: různé formátování mezi plaformami
« Odpověď #4 kdy: 25. 09. 2014, 13:29:30 »
Na Linuxu by se teoreticky neměl Arial a podobné microsoftí fonty vůbec vyskytovat (vím, kdysi byly tyto fonty krátce uvolněny zdarma, takže nějakou starou verzi můžete mít na počítači s Linuxem snad i legálně). Nicméně pokud chcete mít co největší kompatibilitu např. uvnitř firmy, měl byste na Windows používat fonty Liberation, které jsou svobodné a jsou výchozí v LibreOffice na Linuxu. Teoreticky by měly být kompatibilní s Arialem, ale netuším jak je to v praxi... Jak je nainstalovat do Windows je třeba zde: http://askubuntu.com/questions/150779/where-can-i-download-liberation-font-family-for-use-on-windows-7

Také je možné manuálně zvolit, jak se mají na počítači neexistující fonty nahrazovat, pomocí Nástroje -> Možnosti -> LibreOffice -> Písma.

Co se týká kompatibility na cizích počítačích, které upravit nemůžete, tam se musíte spolehnout na onu kompatibilitu Liberation s Arialem, nebo posílat dokumenty v PDF...


Re:LibreOffice: různé formátování mezi plaformami
« Odpověď #5 kdy: 25. 09. 2014, 13:33:58 »
Fonty byly Microsoftem uvolněny, takže byly uvolněny navždy. Nelze říct, že „ruším zpětně licenci pro verzi 3.0, která vyšla před pěti lety“. Jednou jsem deklaroval její platnost a pro tu verzi platí dál. Proto se také forkují projekty před změnou licence, jako tomu bylo u XFree86. Takže se písma dají běžně do systému nainstalovat, v debianích distribucích je na to balíček ttf-mscorefonts-installer.

VK

Re:LibreOffice: různé formátování mezi plaformami
« Odpověď #6 kdy: 25. 09. 2014, 13:48:54 »
Fonty byly Microsoftem uvolněny, takže byly uvolněny navždy. Nelze říct, že „ruším zpětně licenci pro verzi 3.0, která vyšla před pěti lety“.

To vím, proto jsem napsal, že nějakou starou verzi microsoftích fontů může mít legálně (i když osobně jsem je už vyházel a nějak mi nechybí). Jeden font z rodiny Arial se ale nahrazuje dost těžce (takový ten hodně tučný), ale teď si nevzpomenu na název. Každopádně, pokud ho použije někde v dokumentu psaném na Windows, a potom dokument otevře na Linuxu, tento font se mu určitě nahradí špatně, a z toho pak může pramenit to rozhození. Ledaže by použil ten balíček ttf-mscorefonts-installer .

Halamus

Re:LibreOffice: různé formátování mezi plaformami
« Odpověď #7 kdy: 25. 09. 2014, 18:31:30 »
Nove stranky zacinaji na jinych radcich a cele je to posunute.
Pominu prvotní příčinu, že to je pravděpodobně způsobené odlišným písmem. Často k popsanému problému dojde proto, že uživatel volný prostor získá tupě entrováním, namísto vložení ručního zalomení stránky.

VK

Re:LibreOffice: různé formátování mezi plaformami
« Odpověď #8 kdy: 26. 09. 2014, 12:40:39 »
Pominu prvotní příčinu, že to je pravděpodobně způsobené odlišným písmem. Často k popsanému problému dojde proto, že uživatel volný prostor získá tupě entrováním, namísto vložení ručního zalomení stránky.

Já bych s vkládáním ručního zalomení šetřil, protože pak při průběžném doplňování dokumentu a posouvání mohou vznikat v podstatě prázdné stránky, a je třeba to neustále kontrolovat a opravovat. Spíš bych zkusil upravit styl a v něm tok textu...

Re:LibreOffice: různé formátování mezi plaformami
« Odpověď #9 kdy: 21. 11. 2014, 17:18:38 »
Spíš bych zkusil upravit styl a v něm tok textu...
Jako aby všechny odstavce a kapitoly vyšly na celé stránky nebo jak?

VK

Re:LibreOffice: různé formátování mezi plaformami
« Odpověď #10 kdy: 21. 11. 2014, 18:53:42 »
Spíš bych zkusil upravit styl a v něm tok textu...
Jako aby všechny odstavce a kapitoly vyšly na celé stránky nebo jak?

Přesně tak. Nastavit třeba u vdov nebo sirotků větší počet řádek, aby se odstavce pokud možno vešly na celé stránky. Používat častěji "Svázat s následujícím odstavcem" (u nadpisů vždy). A psát kratší odstavce, ne přes celé stránky. Tím samozřejmě vznikne na koncích stránek trochu víc volného místa, ale toto volné místo bude sloužit jako takový nárazník - dokument bude odolnější vůči malým změnám. Třeba to není dokonalé, ale rozhodně lepší, než vkládat ruční zalomení. Nevím, jestli jsem to vysvětlil srozumitelně...

karel

Re:LibreOffice: různé formátování mezi plaformami
« Odpověď #11 kdy: 21. 11. 2014, 18:55:05 »
Já mám na Windows XP profesionall a Windows XP home různé originál fonty a přestože mám stejnou verzi Microsoft Office nebo LibreOffice, text je vždy posunutý o několik řádek. Ve Windows XP profesionall a Windows XP home je jiný Arial. Proč, nevim.  >:(

Pak je tam ještě někde volba "přizpůsobit metrice tiskárny".

nikdo

Re:LibreOffice: různé formátování mezi plaformami
« Odpověď #12 kdy: 06. 12. 2014, 23:07:43 »
Spíš bych zkusil upravit styl a v něm tok textu...
Jako aby všechny odstavce a kapitoly vyšly na celé stránky nebo jak?

Přesně tak. Nastavit třeba u vdov nebo sirotků větší počet řádek, aby se odstavce pokud možno vešly na celé stránky. Používat častěji "Svázat s následujícím odstavcem" (u nadpisů vždy). A psát kratší odstavce, ne přes celé stránky. Tím samozřejmě vznikne na koncích stránek trochu víc volného místa, ale toto volné místo bude sloužit jako takový nárazník - dokument bude odolnější vůči malým změnám. Třeba to není dokonalé, ale rozhodně lepší, než vkládat ruční zalomení. Nevím, jestli jsem to vysvětlil srozumitelně...
Moc nevidim co to vlastně vyřeší? Pevný konec stránky se používá jen když chci zbytek stránky pod textem volný a začít na nové stránce (třeba kapitoly). V tomhle případě když mažu nebo přidávám text tak se nemůže stát nic jiného, než že bude zbytek stránky volný a kapitola začne na nové stránce a k tomu se to používá - absolutní odolnost proti změnám a kde začínaji a končí odstavce mě nezajímá.

To co popisuješ ty, ... no dělat "nárazníky" na malé změny a mít každý text jinak dlouhý, asi záleží co je to za dokument.

Pavel678

Re:LibreOffice: různé formátování mezi plaformami
« Odpověď #13 kdy: 07. 12. 2014, 11:29:38 »
Při přepínání mezi LO pro Linux a LO ve W7 ještě zkuste přidat kousek nového textu. Nemám zkušenost jak se to chová ve Writeru, ale v Calcu se mi stávalo, že když jsem do tabulky připsal nové záznamy v prostředí Linuxu, tabulku uložil a později otevřel v LO ve W7, nové záznamy tam nebyly.

VK

Re:LibreOffice: různé formátování mezi plaformami
« Odpověď #14 kdy: 07. 12. 2014, 15:12:44 »

Přesně tak. Nastavit třeba u vdov nebo sirotků větší počet řádek, aby se odstavce pokud možno vešly na celé stránky. Používat častěji "Svázat s následujícím odstavcem" (u nadpisů vždy). A psát kratší odstavce, ne přes celé stránky. Tím samozřejmě vznikne na koncích stránek trochu víc volného místa, ale toto volné místo bude sloužit jako takový nárazník - dokument bude odolnější vůči malým změnám. Třeba to není dokonalé, ale rozhodně lepší, než vkládat ruční zalomení. Nevím, jestli jsem to vysvětlil srozumitelně...

Moc nevidim co to vlastně vyřeší? Pevný konec stránky se používá jen když chci zbytek stránky pod textem volný a začít na nové stránce (třeba kapitoly). V tomhle případě když mažu nebo přidávám text tak se nemůže stát nic jiného, než že bude zbytek stránky volný a kapitola začne na nové stránce a k tomu se to používá - absolutní odolnost proti změnám a kde začínaji a končí odstavce mě nezajímá.

To co popisuješ ty, ... no dělat "nárazníky" na malé změny a mít každý text jinak dlouhý, asi záleží co je to za dokument.

Téma bylo původně o tom, že se dokument .odt někomu nezobrazuje na všech platformách stejně. A já jsem reagoval na něčí radu, dávat na každou stránku ruční zalomení stránky, což je asi to nejhorší, co může člověk udělat. S ručním zalomením je třeba šetřit, a ideálně jej nepoužívat vůbec. Pokud  nutně potřebuji vždy novou kapitolu na nové stránce, mohu zalomení přidat do stylu odstavce (třeba Nadpis 1 atd.) pomocí Styl odstavce -> záložka Tok textu -> Zalomení: Vložit, typ Stránka. Potom bude vždy odstavec s tímto stylem na nové stránce automaticky.

Při přepínání mezi LO pro Linux a LO ve W7 ještě zkuste přidat kousek nového textu. Nemám zkušenost jak se to chová ve Writeru, ale v Calcu se mi stávalo, že když jsem do tabulky připsal nové záznamy v prostředí Linuxu, tabulku uložil a později otevřel v LO ve W7, nové záznamy tam nebyly.

Já tohle nezaznamenal, a nemám, kde bych to teď hned vyzkoušel (nemám Windows), ale tipnul bych si, že to bude spíš chyba mezi klávesnicí a židlí - buďto opomenutí uložení v LO (třeba "ukliknutí" se při otázce uložit ano/ne), nebo předčasné vytažení flashky z konektoru bez "Bezpečného odstranění" (bez sync).