VŠ s minimem Windowsismu?

BillyKid

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #30 kdy: 18. 09. 2014, 00:53:30 »
Zajímalo by mě, z čeho tato averze k MS a k Windows pramení :-). Ale nechci začínat flame.
Spolecenska dogmata. Povidala to pani v cekarne, tak to musi byt pravda a meli bychom se tim ridit.


Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #31 kdy: 18. 09. 2014, 03:34:18 »
Je pravda, že Linuxu se na MFF vyhnout nedá. Používá se snad na většině informatických kateder a z nich pocházející vyučující obvykle domácí úkoly na tomto OS testují.

Toho jsem si nějak nevšiml. Kromě KDSS (katedra distribuovaných a spolehlivých systémů) se na většině informatických kateder používají hlavně Windows (pokud jde o desktop).

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #32 kdy: 18. 09. 2014, 08:02:01 »
Vidim, ze jsem pro nektere napsal muj dotaz dost ostre, na rootu jsem cekal vic odpurcu microsoftu.

Spis jsem chtel vedet, kde se vyuka nezameruje na Windows a maji pozitivni pristup k Unixu, ktery uprednostnuji pred Woknama.

Ja nejsem Linuxak. Linux uvazuji vzhledem k jeho vetsi rozsirenosti oproti *BSD aj. Hodinam pogramovani v C# se chci vyhnout urcite.

Pak je problem u only Windows programu, kdy bych s nimimohl pracovat pouze v PC skoly...

Btw... Windows se mi nelibi gtafikou, licencni politikou, tim jak se aktualizuje, da se lehce zaprasit, pozivaji NTFS a vse jine jde zcela mimo atd atd... Vzdy kdyz pracuji s Woknama ve skole, tak k nim mam vetsi a vetsi odpor. Tahle nenavist neprameniztoho, ze by to bylo moderni a nikomu svoje postoje nenutim!!


NejsemPHD

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #33 kdy: 18. 09. 2014, 08:27:15 »
Vidim, ze jsem pro nektere napsal muj dotaz dost ostre, na rootu jsem cekal vic odpurcu microsoftu.
Dost lidí se tu snažilo, ale bohužel jsi nic nepochopil.

Spis jsem chtel vedet, kde se vyuka nezameruje na Windows a maji pozitivni pristup k Unixu, ktery uprednostnuji pred Woknama.

Aha. Takže tebe zajímalo A (škola s pozitivním přístupem k unixu, který upřednostňuje před windows), ale zeptal ses na B (škola, kde budeš mít jistotu, že nebudeš muset spouštět žádný program pod windows).

Odpověď na otázku A v roce 2014 je - rozhodně většina :-) Odpověď na otázku B bych bral s rezervou, protože i když ti tu konkrétní lidí psali, jak nějakou školou prošli zcela bez windows, tak za rok to v nějakém předmětu může být úplně jinak.
Psal jsi o mikroprocesorech. Tam je "pozice windows" dost silná. Může se stát, že loni tam měli v laboratořích mikrokontroléry XYZ a používali tam vývojové nástroje pod linuxem. Ale za rok tam obmění HW a budou používat devkity ZYX a půjdou cestou nejmenšího odporu - použíjí vývojové prostředí, které dodává výrobce HW - a to většinou běží pod windows.

dl

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #34 kdy: 18. 09. 2014, 09:30:47 »
Podívej se do téhle knížky: http://www.jadro-windows.cz/, před pěti lety by mne ani nenapadlo si ji koupit, ale je zajímavé podívat se do střev jiného OS, který má trochu jinou architekturu.

:)


Honza

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #35 kdy: 18. 09. 2014, 09:59:55 »
Za nás (září 1996 - únor 2002) se na MFF dalo woknům prakticky 100% vyhnout. Teda prográmko v prváku bylo v dosovském Turbo Pascalu, co v laborce běžel pod woknama. Dneska už by to šlo dělat i přes ten Free Pascal na linuxu. Pak jeden cvičící z ročníkového projektu chtěl program pod wokna, ale tomu se šlo vyhnout (férově to říkal předem) a jít k někomu jinému. Do windowsového labu jsme chodili i na neuronové sítě (volitelný předmět). A pak na statistiku jsme používali S, ale existuje prakticky stejné R i pod Linux. Já jsem chodil i na programování pod Windows (Win API), ale to nebylo povinné. Naopak povinný byl Unix a pak Unix a jazyk C. Volitelně pak nějaké GUI pod Unixem. Volitelné VRML jsme dělali pow woknama, ale pokud by si to někdo rozchodil v Linuxu, tak by nebyl problém. Diplomka se dělala obvykle v texu, word taky občas někdo použil, ale to byla výjimka. Čili rozhodně tam žádný Win teror nebyl, spíš by si mohl stěžovat nepřítel unixů. Na a v práci 2003-teď se dá woknům vyhnout, když člověk chce (ale ne tak, že se nechá zaměstnat v nějaké win firmě a pak tam začne dělat problémy :-) ), od února 2014 jsem na wokna v práci sáhl fakt asi jen jednou, když jsem radil naší účetní, jak si otevře přílohu mailu v excelu. Koukal jsem na windows 7 jako tele na nová vrata :-)

tommm

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #36 kdy: 18. 09. 2014, 10:24:36 »
Je dobre mit vlastni nazor na vec a stat si za nim. Ty stojis za unixem az na krev a odmitas prijmout windows i v ramci studia.
Proc ne. Nesoudim.

Ale zkus se nad tim zamyslet a napis si na kus papiru klady a zapory tveho rozhodnuti.

Je lepsi mit vetsi rozhled a umet se prizpusobit aktualnimu stavu na trhu nebo pozadavku zamestnavatele.

Pokud nekomu na pohovoru zminis, ze Windows technologie a vse okolo jsou pro tebe nesmysl tak sis zavrel podstatnou cast pracovnich pozic.

Ve vetsich firmach te nenchaji si jen tak pouzivat jiny software nez je standard - bezpecnost, udrzitelnost systemu atd.


Jinak k tomu tvemu povzdechu nad tim, ze je zde malo odpurcu win. O tom to neni. Je to o tom, ze se ti ostatni snazi poradit na zaklade zkusenosti ze sve pracovni "kariery".

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #37 kdy: 18. 09. 2014, 10:36:50 »
Rad bych zacal uz pri studiu na vs hledat moznosti zamestnani a rad bych si nasel praci, kde v pozadavcich se nemluvi o Windows. Je pravda, ze kdybych nasel vysnene zamestnani s podminkou zapisu nejakych dokumentu do Office, tak bych to asi prezil. Ale i tak si chci zuby nehty najit praci s Unixem. Co sleduji poptavku trhu tak zase takove vyjimky to nejsou.

gamer

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #38 kdy: 18. 09. 2014, 10:43:31 »
Rad bych zacal uz pri studiu na vs hledat moznosti zamestnani a rad bych si nasel praci, kde v pozadavcich se nemluvi o Windows. Je pravda, ze kdybych nasel vysnene zamestnani s podminkou zapisu nejakych dokumentu do Office, tak bych to asi prezil. Ale i tak si chci zuby nehty najit praci s Unixem. Co sleduji poptavku trhu tak zase takove vyjimky to nejsou.

To je tvoje volba, ale zavřeš si tím cestu k mnoha zajímavým příležitostem. Windows jsou hodne rozšířené a tím pádem se hodně zajímavých věcí dělá na Windows. Ono to v praxi totiž vůbec není o operačním systému, ale hlavně o projektu, na kterém pracuješ.

iwtu

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #39 kdy: 18. 09. 2014, 11:01:17 »
VS je (aspon by mala byt) o principoch a nie konkretnych technologiach, kontretnych firiem. Pride mi rozumne sa vyhybat nejakej oblasti, ako napriklad webu alebo grafike, lebo v oboch nie som ani priemerne efektivny podla mojich meritok. Ale vyhybat sa nejakej konkretnej technologii? Nie je mi sympaticka Java, ale ak to ta najlepsia volba je dany problem, ok Java. Naposledy som chcel nieco otestovat na vlakna, tak som dekompiloval aplikaciu, ktora bola v Jave, pridal par vlakien a dival sa na vysledok..

C# je podla mna najvyspelejsi jazyk OOP z trojice C++, Java, C# a aj v linuxe je v nom robenych par vyznamnych projektov (vid. mono project). Mne sa v nom jednoznacne programuje najpohodnejsie..

Averzia voci niecomu tak velkemu ako je Microsoft ti v zivote priniese viac prekazok ako uzitku a nie je to taka vec, ktora by isla proti ludskym hodnotam. Zivot je niekde uplne ide a co ja mam osobne skusenosti s korporatnym prostredim, tak nic vo velkych firmach nefunguje lepsie ako Windows (a mozno OS X) ak to chces mat vsetko so vsetkym prepojene. Kto ma linux, ako nas tym, tak si defacto vsetko musi nastavit sam a prisposobit si to.. Nie je to take, ze dostanes hotovu masinu s linuxom a mas tam vsetko, co potrebujes..

A sorry, vyberat si VS na zakladne Microsoftu je holy nezmysel. Na Microsoft mas rozne certifikaty a nie VS.. Ja som bol mal z podobnych dovodov proti C# ale uz som z toho vytriezvel..

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #40 kdy: 18. 09. 2014, 11:36:49 »
Na FI MUNI jsem nestudoval [...] předat ti široké vědomosti potřebné např. k napsání vlastního operačního systému.
Proč píšeš o něčem, co jsi nezažil? Za mě se na FI žádný vlastní OS nepsal a předávané znalosti tomu byly na míle vzdálené. "Široké/obecné vědomosti" v podání FI za mě znamenalo např. zhruba vědět, jak se dají dokázat Goedelovy věty o neúplnosti. Teď se to nejspíš už trochu posunulo, nejsem tam, takže nevím.

---

K původní otázce:

FI je/(za mě byla) hodně unixově a OSS-orientovaná. Kromě těch Linuxů a Maců bylo v počítačové hale i pár FreeBSDček a před Macy SGI Indy a SGI Octane (bomba stroje, romanticky na ně vzpomínám ;) - tj. Irix. Kdesi byla i učebna s nějakými Windowsy, ale moc lidí tam nechodilo, já jsem tam byl za celý studium myslím jednou dvakrát, už ani nevím proč. Doma jsem Windows neměl vůbec.

P.S. tvůj přístup nekomentuju, je docela normální, že 18-ti letej člověk si děsně zakládá na tom, že je třeba hoper. Časem budeš mít důležitější starosti :)

NejsemPHD

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #41 kdy: 18. 09. 2014, 12:12:09 »
Na FI MUNI jsem nestudoval [...] předat ti široké vědomosti potřebné např. k napsání vlastního operačního systému.
Proč píšeš o něčem, co jsi nezažil? Za mě se na FI žádný vlastní OS nepsal a předávané znalosti tomu byly na míle vzdálené. "Široké/obecné vědomosti" v podání FI za mě znamenalo např. zhruba vědět, jak se dají dokázat Goedelovy věty o neúplnosti. Teď se to nejspíš už trochu posunulo, nejsem tam, takže nevím.

I když jsem tam nestudoval, tak všeobecně vím, že to není (a nesnaží se být) prakticky orientovaná škola. Předávané znalosti obsahují velký podíl teorie. Jestli je ta teorie dobře navázaná na praxi a jestli je vůbec k něčemu - to se tady (s tvým přispěním) řešilo asi tak milionkrát a je zbytečné to opakovat.
To o psaní vlastního operačního systému - to byla jednoduchá ilustrace právě pro 18letého člověka, který zřejmě špatně chápe, jak fungují univerzity. To, že velká část absolventů FI MUNI by nebyla schopna napsat vlastní OS, není vůbec podstatné.

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #42 kdy: 18. 09. 2014, 12:15:31 »
To o psaní vlastního operačního systému - to byla jednoduchá ilustrace právě pro 18letého člověka, který zřejmě špatně chápe, jak fungují univerzity. To, že velká část absolventů FI MUNI by nebyla schopna napsat vlastní OS, není vůbec podstatné.
Jde o to, že na FI se prostě neučí (resp. neučily) věci tohodle typu. Tak nemať případné zájemce o studium, kteří by pak mohli být zklamaní.

davkol

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #43 kdy: 18. 09. 2014, 12:19:49 »
Averzia voci niecomu tak velkemu ako je Microsoft ti v zivote priniese viac prekazok ako uzitku a nie je to taka vec, ktora by isla proti ludskym hodnotam.
ORLY? Akorát si OP možná neuvědomuje, že sviňských korporací je trochu víc… OP, co si myslíš o Oracle?

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #44 kdy: 18. 09. 2014, 12:23:15 »
Jde o to, že na FI se prostě neučí (resp. neučily) věci tohodle typu. Tak nemať případné zájemce o studium, kteří by pak mohli být zklamaní.

Pokud si chce zkusit naprogramovat OS, na MFF UK bude mít možnost :)