VŠ s minimem Windowsismu?

vana-hbx

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #15 kdy: 17. 09. 2014, 21:39:55 »
To co jsi napsal si někam shovej. Za pár let se tomu budeš smát. Osobně nevěřim, že existuje moc pracovních míst kde uvítaji člověka co bude tvrdit že se odmítá učit a cokoliv slyšet o velmi výzmané části it světa jako je Microsoft. Asi ano, asi existují místa která k Microsoft ani nečuchnou, ale v reálném světě se tyto platformy trochu prolínaji.

To je jako jít dělat automechanika a prohlašovat že nechceš slyšet nic o traktorech protožetě ser-u. Asi ano, místo kde se nesetkáš s traktorem existuje, ale kolegové se ti budou stejně smát.


Juro

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #16 kdy: 17. 09. 2014, 21:47:04 »
Vyber si VS podla ineho kriteria (napada ma asi 20 lepsich). V ramci jednotlivych predmetov, bakalarskej a diplomovej prace + praci popri studiu budes mat mnozstvo prilezitosti orientovat sa na problematiku, ktora ta zaujima. To, ze medzitym zlepis nejake zadanie aj pod windows ti len rozsiri obzory.

i

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #17 kdy: 17. 09. 2014, 21:54:34 »
Před dvěma týdny jsem řešil podobný problém, 10 let jsem dělal výhradně na Linuxové pracovní stanici, a převážně pro unixové servery, teď mám novou práci, za zajímavých podmínek ale na pracovní stanici musí být Widle které jsem 10 let skutečně nevyděl. První týden jsem bojoval s cygwin, bohužel polovina věcí mi tam nechodila, bordel s právama i s cestama a podobné. nyní na služebním počítači používám windows7 jako bootloader pro virtualBox ve kterém mám Linux :-) a jsem spokojen já i firemní "bezpečáci" :-D , rsync domu a zdomu kde běží linux nativně a nemám problém. V Bootloaderu :-) mi ještě běží služební poštovní klient a pár dalších vytěžovačů jinak jsem docela spokojen.

Bohužel zaměstnavatel používá pár "životně důležitých" nástrojů:
1. Outlook - Exchange, bez něj to prý nejde.
2. jednu podnikovou webovou aplikaci která striktně vyžaduje IE.
3. Vlastní, tajné zabezpečovací nástroje (antiviry a "tajné" firewally :-D ) které podle podnikových předpisů, musí na každé pracovní stanici být :-D

C# ( já to čtu jako MS-Java :-D ) chápej jako když se děti ve školce učí básničky, není to zbytečné, trénují si tím pamět ;-)

Vážný problém v této oblasti je neznalý, odborně nevzdělaný managment, ten potřebuje za každou cenu utajit svou neznalost a tak se opírá o komerčně silného partnera :-D

Můj příspěvek chapej jako podporu pro tebe a rýpanec do všech brzd pokroku, pokud na to máš koule tak si vyber školu podle úplně jiných kritérii a rýpej taky!


davkol

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #18 kdy: 17. 09. 2014, 22:03:35 »
(Aplikovaná) Informatika na PřF UPOL. Učí se vesměs vysokoúrovňové věci (což asi nechceš). V jednom labu je OS X, ve dvou dualboot Windows a Debianu; můžeš používat školní servery (Windows i GNU/Linux) včetně vzdálené plochy. Tři semestry je po jednom předmětu půl na půl GNU/Linux a MS Windows (sítě a operační systémy, resp. v OS1 je doporučené používat na inline assembler Vižuál Študijo, ale pár nadšenců občas dělá v GCC nebo s tou věcí, co jsem zapomněl, jak se jmenuje, v sítích a OS2 je nutné napsat několik prográmků s WinAPI nebo čím), jinak je snad všechno povinné multiplatformní (hlavně lispovinky). Poněkud windowsoidní C++/C# je volitelný (ale aspoň v první půlce se stejně jde obejít bez Windows), na druhou stranu je tu Unix a Java; u fyziků/matematiků si jde zapsat linuxové skriptování a TeX.

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #19 kdy: 17. 09. 2014, 22:17:18 »
Předměty programování v C#, správa systému Windows... atd o konkrétní technologii jsou.

Tak si je nezapisuj ;)

Nejlepší asi bude, když se seznámíš se studijními plány různých škol. Začít můžeš například zde: http://www.mff.cuni.cz/studium/bcmgr/ok/ib3a23.htm


mhepp

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #20 kdy: 17. 09. 2014, 22:17:46 »
Ahoj,

já jsem studoval na FI MUNI, teď na muni pracuji. Co se týče studia, tak povinné předměty jsou až na základy unixu nezávislé na OS. V učebnách byly Windows, ale většinou mi sloužily jako terminál na školní unixový server. V počítačové hale byla sousta Linuxových mašin a ke konci studia Mac-y. Takže o operační systém, pokud nebudeš chtít, tak nezavadíš ani náhodou (až na ten jeden semestr unixu).

Celkově vzhledem k zaměření zaměstnanců na FI je celkově protěžované opensource řešení, kde to má smysl a jde to.


OhMujBoze

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #21 kdy: 17. 09. 2014, 23:33:42 »
FI MUNI ma Ubuntu a OS X snad vsude, Windows 7 jsem videl jen v par ucebnach na databaze a v jedne na Ccko. Nikdo te nenuti pouzivat  k vyuce programy, ktere existuji jen na Windows strojich - ukoly odevzdavas prez repozitar, ve funkcionalnim si stahnes Huggs na notas. Vlastne muzes vse delat na notasu ale s tou zaslepenou ideologickou vasni bych zmirnil, nekdy je potreba to, nekdy je lepsi zase ono, je hloupe okradat se o cas a zdroje, jen abych si pripadal jako rytir Windowsobijec VII. z Tuxolandu.

BillyKid

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #22 kdy: 17. 09. 2014, 23:38:39 »
Až lidi pochopí, že vš není o konkrétní technologii, bude všechno sluníčkový...
Imho nerealne, vzdy bude spousta ignorantnich pubertaku, co se nad tim nezamysli a bude konkretni znalosti na VS vyzdvihovat do nebes. Z tech vetsinou byvaji zivnostnici, z tech co to chapou jsou CEOcka.

vsvs

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #23 kdy: 18. 09. 2014, 00:06:59 »
Pak mi prosím ukaž jak s nějakou abstraktní znalostí najdeš práci. Myslíš, že jim bude stačit, že se dva roky budeš učit něco konkrétního a pak také přiložíš ruku k dílu? Nikoho nezajímají nějaké teoretické znalosti, které možná máš a možná také ne.

BillyKid

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #24 kdy: 18. 09. 2014, 00:25:16 »
Pak mi prosím ukaž jak s nějakou abstraktní znalostí najdeš práci. Myslíš, že jim bude stačit, že se dva roky budeš učit něco konkrétního a pak také přiložíš ruku k dílu? Nikoho nezajímají nějaké teoretické znalosti, které možná máš a možná také ne.

Ukazkovy zivnostnik v male firmicce. Slusne teoreticke znalosti uzkeho okruhu jsou velmi zadane a dobre placene, napr. v BigData.  Ano, u kodera je lepsi, kdyz umi jen kodit a nemota si hlavu analyzou.

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #25 kdy: 18. 09. 2014, 00:30:44 »
Zdarec rootaři,

řeším celkem zásadní překážku v pokračování studia na VŠ po maturitě, která mě "letos" čeká.

Hledám nějakou školu, kde výuka probíhá a orientuje se především na unixové systémy. Nezajímají mě Windows. Nechci umět Windows. Jsou školy, o kterých vím, že je Linux součástí studia, ovšem v jiným předmětech se pracuje na programech pro Windows. A já nebudu používat programy, které jsou jen pro Windows. Nemám Windows. Neměl bych jak pracovat když nebudu mít přístup na školní počítače s Windows.

Existuje v české republice vůbec taková škola? Nedá se něco najít třeba v Brně? Jak je na tom fi.muni?

Nechci vypadat jako fanatický Linuxák, snesu jakýkoliv systém kromě firmy Microsoft. Ve škole na Windows pracovat snesu, ale určitě se nechci omezovat nemožností spuštění nějakých typických programů. A navíc se nechci učit Microsoftí jazyk C# a ovládání systému Windows (je to pro mě mrtvá platforma - užil jsem si s ní dost, víc už ne).

Jsem zvědav, jestli se najde na můj příspěvek vůbec nějaká reakce. Když jo, tak předem děkuji všem diskutujícím.  ;D

 ;D  ;D  ;D  ;D
http://forum.root.cz/index.php?topic=9681.0

vsvs

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #26 kdy: 18. 09. 2014, 00:32:44 »
Pak mi prosím ukaž jak s nějakou abstraktní znalostí najdeš práci. Myslíš, že jim bude stačit, že se dva roky budeš učit něco konkrétního a pak také přiložíš ruku k dílu? Nikoho nezajímají nějaké teoretické znalosti, které možná máš a možná také ne.

Ukazkovy zivnostnik v male firmicce. Slusne teoreticke znalosti uzkeho okruhu jsou velmi zadane a dobre placene, napr. v BigData.  Ano, u kodera je lepsi, kdyz umi jen kodit a nemota si hlavu analyzou.

Mně se to moc nezdá, protože i když hledám teoreticky zajímavé pozice, tak narážím stále na spíše na ty nekvalifikované do 60k. Cool lidi, open space a teambuilding zaručen. Takže mi jde i to, jestli si to jen myslíš a nebo opravdu jsi něco zažil? Protože pak by chudák mohl dopadnout tak, že sice teoreticky je velmi schopný, ale prakticky si může práci vymýšlet jen sám :D

Martin Dráb

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #27 kdy: 18. 09. 2014, 00:46:00 »
Jako již dlouholetý student MFF UK bych řekl, že na téhle škole se můžete OS Windows vyhnout téměř úplně, pokud je vám libo. Je pravda, že třeba některé předměty zabývající se C++ se primárně dělají v MSVS, ale pokud vím, stále nejsou povinné, jen povinně-volitelné, tudíž vás nikdo nenutí je zapisovat. V prváku se bere C#, ale cílem toho předmětu je naučit algoritmizaci, ne ten jazyk, takže to přežijete :-).

Je fakt, že pokud byste se rozhodl pro obor Programování, budete mít možná problém, jelikož je stále myslím potřeba absolvovat dva jazyky z množiny {C++, C#, Java}, kde první dva se primárně učí na Windows. Na druhou stranu si myslím, že i tady můžete dosáhnout jistých ústupků tím, že se prostě dohodnete s cvičícím a budete si úkoly řešit na svém stroji (nebo na školním stroji s Linuxem). Problémem mohou být zápočtové testy z C++ a C#, které jsou myslím striktně vázané na Windows.

Jinak mi přijde, že (ale to už tu psalo víc lidí) si VŠ představujete jako sérii velmi praktických kurzů. U MFF je to spíše naopak. Ne že by neexistovaly praktické předměty, ale pokud nechcete, zas tolik se nenaprogramujete (aspoň na bakalářském studiu ne). Tady je to hodně o přístupu studenta – tzn. pokud vás to baví, nikdo vám nebude bránit programovat hodně. Vezměte si, že cílem VŠ by mělo být, alespoň dle mé představy, poskytnutí vzdělání poměrně široké skupině lidí, takže dát mezi povinné předměty tvorbu ovladačů jádra ve Windows, kurz Windows API, kurz programování mikrokontrolerů a ostřejšího systémového programování jaksi nejde.

Je pravda, že Linuxu se na MFF vyhnout nedá. Používá se snad na většině informatických kateder a z nich pocházející vyučující obvykle domácí úkoly na tomto OS testují. A takové předměy se nedají nezapsat (na rozdíl třeba od povinného Úvodu do UNIXu, žádná povinná alternativa pro MS fans neexistuje).

Můj pocit z MFF je takový, že povinná část předmětů (což jsou obvykle ty teoretičtější) nevyžaduje se více plácat ve Windows, protože to není jejím cílem. A pak jsou tu specializované předměty, kde se třeba bez Windows neobejdete a nepomůže ani dohoda s cvičícím (přednášejícím je to obvykle jedno, neb zkoušky obvykle nejsou praktické), ale ty povinné nejsou.

Vaši silnou neochotu ohledně Microsoftu a k Windows příliš nechápu. Neříkám, že je třeba umět všechno perfektně, ale hodí se mít nějaké základní znalosti. Mě třeba baví tvořit v jádru Windows, ale to neznamená, že nemám základní znalosti o tvorbě na webu (a ano, i Linuxu), takže si +- dokážu udělat, co potřebuji. Zajímalo by mě, z čeho tato averze k MS a k Windows pramení :-). Ale nechci začínat flame.

BillyKid

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #28 kdy: 18. 09. 2014, 00:48:03 »
Protože pak by chudák mohl dopadnout tak, že sice teoreticky je velmi schopný, ale prakticky si může práci vymýšlet jen sám :D

Co je lepsiho, nez si praci vymyslet sam?

vsvs

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #29 kdy: 18. 09. 2014, 00:49:56 »
Aha, takže jsi studentík, který vůbec nic neví a snaží se radit. OK.