VŠ s minimem Windowsismu?

VŠ s minimem Windowsismu?
« kdy: 17. 09. 2014, 19:29:03 »
Zdarec rootaři,

řeším celkem zásadní překážku v pokračování studia na VŠ po maturitě, která mě "letos" čeká.

Hledám nějakou školu, kde výuka probíhá a orientuje se především na unixové systémy. Nezajímají mě Windows. Nechci umět Windows. Jsou školy, o kterých vím, že je Linux součástí studia, ovšem v jiným předmětech se pracuje na programech pro Windows. A já nebudu používat programy, které jsou jen pro Windows. Nemám Windows. Neměl bych jak pracovat když nebudu mít přístup na školní počítače s Windows.

Existuje v české republice vůbec taková škola? Nedá se něco najít třeba v Brně? Jak je na tom fi.muni?

Nechci vypadat jako fanatický Linuxák, snesu jakýkoliv systém kromě firmy Microsoft. Ve škole na Windows pracovat snesu, ale určitě se nechci omezovat nemožností spuštění nějakých typických programů. A navíc se nechci učit Microsoftí jazyk C# a ovládání systému Windows (je to pro mě mrtvá platforma - užil jsem si s ní dost, víc už ne).

Jsem zvědav, jestli se najde na můj příspěvek vůbec nějaká reakce. Když jo, tak předem děkuji všem diskutujícím.  ;D


Kolemjdoucí

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #1 kdy: 17. 09. 2014, 19:39:02 »
Jestli se chceš dobře živit IT, tak se nutnosti alespoň průměrné znalosti Windows nevyhneš. Může se ti to nelíbit, můžeš s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno co s tím můžeš dělat.

Taková škola není a hned tak nebude a je to přirozené.

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #2 kdy: 17. 09. 2014, 19:43:57 »
Nepotřebuji vydělávat za každou cenu 50 tisíc měsíčně. Chci dělat práci, která mě baví. Nevadí mi používat programy v prostředí Windows. Jen chci, aby programy chodili a pod jiným systémem. Určitě nechci, aby nám někdo řekl, že máme udělat úkol a já bych kvůli tomu musel hledat PC s Windows. A už vůbec ne administraci Windows. To budu raději bez VŠ  :'(

Kolemjdoucí

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #3 kdy: 17. 09. 2014, 20:00:36 »
Začni si hledat jinou práci, bude to tak lepší a stejně takovou školu neseženeš.

windows

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #4 kdy: 17. 09. 2014, 20:06:58 »
Jestli se chceš dobře živit IT, tak se nutnosti alespoň průměrné znalosti Windows nevyhneš. Může se ti to nelíbit, můžeš s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno co s tím můžeš dělat.

Taková škola není a hned tak nebude a je to přirozené.

Co to meleš? Když jsem studoval, tak tam žádný odpad jako Windows nebyl. Když jsem pracoval, bylo to úplně stejné. Ne každý je lopata, který používá Windows.

Na každé normální škole Windows nebudou, ale pokud chceš dělat IT, tak je škola zbytečná ztráta času.


NejsemPHD

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #5 kdy: 17. 09. 2014, 20:25:36 »
Na FI MUNI jsem nestudoval, ale dle toho, co o ní vím je to těžká škola, kde se učí hodně teorie, kde se dělá výzkum a vychovávají výzkumníci a která se bude snažit předat ti široké vědomosti potřebné např. k napsání vlastního operačního systému.
Tyhle věci obecně nejsou vázané na konkrétní operační systém. Ale nepochybně narazíš na mnoho předmětů, kde se pracuje s něčím, co mají zrovna na té katedře naimplementováno v operačním systému X a jazyku Y, kde X klidně může být windows a Y klidně může být C#.

Z tvého příspěvku mám pocit, že ty chceš spíše praktickou školu, ne školu, kde tě budou učit gramatiky a relační počet.
Vysoká škola univerzitního typu je i o překonávání překážek (a je zbytečné řešit tady, jestli je to tak správně, nebo špatně). A pokud ty nejsi schopen či ochoten překonat tak malichernou překážku, jako občasnou práci v OS nebo jazyce od MS, tak bude rozhodně lepší, když se ty a klasická VŠ nebudete vzájemně trápit.

_pepak

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #6 kdy: 17. 09. 2014, 20:27:40 »
Napřed odpověď: Na ČVUT FIT nemusíš na Windows ani sáhnout.

A teď rant:

Nezajímají mě Windows. Nechci umět Windows.
Třeba ještě z přístupu "obdivujte mě, jsem jediný na světě, který neumí X" do konce školy vyrosteš.

Citace
Nemám Windows. Neměl bych jak pracovat když nebudu mít přístup na školní počítače s Windows.
Existuje vůbec v ČR vysoká škola, která není zapojená do MSDN Academic Alliance (nebo jak se to teď jmenuje)? Tento program totiž umožňuje studentům, aby si pro výukové účely stáhli skoro všechen MS software zdarma.

Citace
Nechci vypadat jako fanatický Linuxák,
Jo, to se ti povedlo :-)

Citace
A navíc se nechci učit Microsoftí jazyk C# a ovládání systému Windows (je to pro mě mrtvá platforma - užil jsem si s ní dost, víc už ne).
Ani jedno tě na FITu nepotká, pokud sám nechceš.

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #7 kdy: 17. 09. 2014, 20:31:42 »
Zkuste se zeptat na DAMU, FAMU, HAMU. Možná také lékařské fakulty, zejména zaměření na psychiatrii by vás mohlo zajímat.

Pokud si představujete VŠ jako sérii technických školení, tak si to představujete špatně. Vysokoškolské vzdělání má být univerzální, řemeslo se učí na průmyslovkách a možná na bakalářském stupni, ale to tady v ČR není zvykem. Ne že by české vysoké školy dělaly to, co by dělat měly, ale průmyslovky to přece jenom ještě nejsou.

Pokud vás baví řemeslo IT, navíc máte takový odpor k Microsoftu, a sháníte něco v Brně, zkuste Red Hat.

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #8 kdy: 17. 09. 2014, 21:13:02 »
IT mě baví. Odpor k Microsoftu mám, učit se programovat v C# nebo administraci Windows mi přijde jako zbytečná ztráta času, jelikož je to pro mě nezajímavé odvětví.

Když se bude třeba ve škole dělat v Matlabu na Windows, tak je mi to jedno. Pokud si aplikaci rozjedu i na Linuxu, tak s tím nemám problém. Horší by bylo, kdybych musel používat kvůli úkolům atd... aplikaci, kterou bych jinde než na Windows nerozjel.

Co se týče škol, tak nejvíce zaměření se blíží Báňská v Ostravě.

Jestli se ve škole bude letmo učit jak ve Windows rozběhat síťové rozhraní nebo jak v Office nastavit formátování na nadpis nebo odstavce, to bych přežil. Jen se chci vyhnout škole, kde se povinně učí, jak programovat C#, skriptování v PowerShellu, jak psát ovladače pro Windows a jiné věci, které vůbec nesouvisí s prachprostým používáním. Nemám se zájem angažovat okolo Windows.

Nevím, proč bych si kvůli tomu práci nenašel. Nikde není psáno, že všechna práce v IT se točí okolo Windows a že Windows si udrží takové zastoupení i za 10 let.

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #9 kdy: 17. 09. 2014, 21:14:16 »
A navíc se nechci učit Microsoftí jazyk C# a ovládání systému Windows (je to pro mě mrtvá platforma - užil jsem si s ní dost, víc už ne)
1) Mrtva platforma je to mozna pro tebe, ale ne pro zakazniky. trosku mene ortodoxniho pristupu a budes mit zivot jednodussi.
2) na vysoke skole se neuci ovladani jakehokoliv systemu. drtiva vetsina teorie ktera se tam uci je nezavisla na platforme - treba databaze, teorie grafu apod.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

anonym

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #10 kdy: 17. 09. 2014, 21:23:19 »
co si pamatuju tak na MFF UK byly predmety kde se explicitne pracovalo ve windows, ale vsem se dalo celkem snadno vyhout (snad krom programovani v C++, kde cviceni probihaly s vyzuzlal studiem).
naopak pokud clovek nechtel mit nic spolecneho s UNIXovym systemem tak mel smolika, snad i hned v prvaku

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #11 kdy: 17. 09. 2014, 21:30:15 »
to_je_jedno: Chtěl bych pracovat v odvětví, které zákazník moc nevidí. Třeba programování mikroprocerosů, embedded zařízení (stavěných na linuxu třeba), správce unoxivých serverů, atd atd...

Programovat ve Visualu by už byl trošku smolík, ale dokud by po mě nikdo nechtěl učit se dělat s knihovnama jenom pro Wokna, tak bych to s odporem překousl.

To samé u databází. Pokud po mě nebude nikdo chtít návrhy databází přímo v databázových systémem s tím, že jedině Microsoftí SQL, tak taky pohoda.

bydga

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #12 kdy: 17. 09. 2014, 21:33:03 »
Až lidi pochopí, že vš není o konkrétní technologii, bude všechno sluníčkový...

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #13 kdy: 17. 09. 2014, 21:36:07 »
Předměty programování v C#, správa systému Windows... atd o konkrétní technologii jsou.

Stejně jako: ,,Budeme dělat v tomto programu, bylo by dobré ho mít"... s podporu systému: Microsoft Windows.

Hovnan

Re:VŠ s minimem Windowsismu?
« Odpověď #14 kdy: 17. 09. 2014, 21:37:35 »
Na fi.muni som "musel" použiť Windows jeden krát za celé štúdium, aj to bolo cvičenie v škole na školskom pc. Samozrejme všetko závisí na vhodnom výbere predmetov, ale Linux je preferovaný skoro všade.

P.S.: Naozaj človek nemusí vedieť pracovať s Windows, ak chce prácu v Brne(Red Hat, Siemens a trilión ďalších).