Ovládání zásuvky z Arduina na 433 Mhz

Mirek

Re:Ovládání zásuvky z Arduina na 433 Mhz
« Odpověď #15 kdy: 16. 09. 2014, 17:02:55 »
Koupil jsem bezdrátové zásuvky v Lidlu, které pracují na frekvenci 433 Mhz.
Plán byl takový, že přijímačem odposlechnu kódy z ovladače a vysílačem je znovu pošlu z Arduina/Raspberry.
Přijímač se chytá jenom tehdy, když je ovladač 1cm od něj a namířený na přesné místo. Nepomohlo ani napájení přijímače z baterií/jiného zdroje a připájení 15cm dlouhé antény (kus drátu). Z odposlechnutých kódů jsem vybral ty, které se opakovaly (čili nebyly poničeny šumem) a zkusil jsem je vysílačem poslat. Zásuvka nereaguje ani v těsné blízkosti. Prolezl jsem tedy různé weby (Arduino forum, github...), zkoušel i kódy jiných lidí se stejnými zásuvkami (akorát se svými identifikačními bity) a zásuvka pořád nic. Pokud zkusím komunikaci arduino - arduino přes ty zmíněné moduly, vše funguje i na velké vzdálenosti.
Netušíte prosim, co s tím?

Kmitočty by měly sedět - ovladač je 433.92 MHz. Přijímač taky (pokud je to tedy opravdu 433 MHz verze).

S tímhle konkrétním modulem nemám zkušenost, ale pracoval jsem s jinými a tam byla vždy nutná anténa (kus drátu)

V popisu na ebay je u přijímače:
- External antenna: 32CM single core wire, wound into a spiral

a u vysílače:
9.An external antenna: 25cm ordinary multi-core or single-core line

Vypadá to divně, zřejmě nejsou spočítané na 433 MHz, ale spíš na 300 MHz. Na 433 MHz by měly mít těch 17cm

Zkus si udělat spoj mezi dvěma Arduiny, jak už tady padlo. Případně rovnou na jednom Arduinu přijímač a vysílač. JEstli to bude fungovat. Může se klidně stát, že ti poslali špatně naladěné kusy (třeba na těch 300 MHz...).


Mirek

Re:Ovládání zásuvky z Arduina na 433 Mhz
« Odpověď #16 kdy: 16. 09. 2014, 17:08:10 »
Ony sice obě zařízení používají stejné pásmo, ale to je docela široké a nemusí se tak zcela shodovat v "kanálu", pokud je mi známo tak se už vůbec nemusí shodovat v použité modulaci a zcela jistě ne v komunikačním protokolu.
Díky za info, v tom případě připadá do úvahy druhá varianta - k arduinu připájet originální ovladač.

Což by někteří škarohlídi mohli nazvat hnusným bastlem, ale nevidím důvod proč by to (správně provedeno) nemělo fungovat. Ale předtím bych asi zkusil použit google ke zjištění informací o komunikačním modulu těch zásuvek, přijde mi pravděpodobné, že to nějaký běžně dostupný modul - jen odlišný od toho, který máte teď.

Přesně tak - v těchle pásmech se používá několik modulací. Ještě by šlo zkusit rozebrat ovladač a podívat se co je na něm za čip apod.

Ten modul z ebaye vypadá na čisté AM. Pravděpodobně by bylo nutné investovat trochu více do dražšího modulu, který podporuje více typů modulací (včetně např. ASK, FSK atd) a postupně je projet.

Filip

Re:Ovládání zásuvky z Arduina na 433 Mhz
« Odpověď #17 kdy: 16. 09. 2014, 17:16:24 »
Presne tak, drzim palce.

Taky si rad hraju s Arduinem. Vzhledem ke kvalite jednotlivych modulu je to nekdy bojovka. Treba me asi na den dostali propojovaci draty, ktere nevedly proud (nekde uvnitr prerusene).

Zatim jedinou dlouhodobe provozovanou aplikaci je IR prijima na arduinu micro, ktre prijima povely z dalkoveho ovladani a preklada to jako klavesy na klavesnici. Stary ovladac od DVD ted ovlada VLC jedna basen vcetne napriklad prehazovani kanalu od titulku.

Kolemjdoucí

Re:Ovládání zásuvky z Arduina na 433 Mhz
« Odpověď #18 kdy: 17. 09. 2014, 08:34:25 »
Zkus si udělat spoj mezi dvěma Arduiny, jak už tady padlo. Případně rovnou na jednom Arduinu přijímač a vysílač. JEstli to bude fungovat. Může se klidně stát, že ti poslali špatně naladěné kusy (třeba na těch 300 MHz...).
To jsem zmiňoval, že už mám vyzkoušené (a funguje). Mám i přijímač vykuchaný z bezdrát zvonku (433 Mhz) a ten si s vysílačem rozumí.
Dneska se zkusím podívat, co je v těch zásuvkách za moduly a pokud z toho nic rozumného nezjistím, použiji ten ovladač (včera jsem ho rozebíral a je jednoduchoučký).

Libor

Re:Ovládání zásuvky z Arduina na 433 Mhz
« Odpověď #19 kdy: 17. 09. 2014, 09:14:59 »
Ja jsem resil podobnou srandu a nakonec jsem proste vykuchal ten vysilac od zasuvek. Pres oddelujici optocleny "mackam" tlacitka a funguje to. Srandy jako dekodovani co z toho leze jsem si odpustil. Mozna by se to dalo odposlechnout pomoci rtlsdr.org, ale bude to piplacka s nejednoznacnym vysledkem.


a1

Re:Ovládání zásuvky z Arduina na 433 Mhz
« Odpověď #20 kdy: 17. 09. 2014, 09:16:13 »
RTLSDR ;)

Mirek

Re:Ovládání zásuvky z Arduina na 433 Mhz
« Odpověď #21 kdy: 17. 09. 2014, 10:04:40 »
Zkus si udělat spoj mezi dvěma Arduiny, jak už tady padlo. Případně rovnou na jednom Arduinu přijímač a vysílač. JEstli to bude fungovat. Může se klidně stát, že ti poslali špatně naladěné kusy (třeba na těch 300 MHz...).
To jsem zmiňoval, že už mám vyzkoušené (a funguje). Mám i přijímač vykuchaný z bezdrát zvonku (433 Mhz) a ten si s vysílačem rozumí.
Dneska se zkusím podívat, co je v těch zásuvkách za moduly a pokud z toho nic rozumného nezjistím, použiji ten ovladač (včera jsem ho rozebíral a je jednoduchoučký).

Tak to bude podle mne modulací. Obávám se, že v zásuvkách moduly nenajdeš a bude tam nějaký zalitý čip.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Ovládání zásuvky z Arduina na 433 Mhz
« Odpověď #22 kdy: 17. 09. 2014, 10:12:02 »
Skromný dotaz: Chápu správně RTLSDR? Koupím si někde (ebay) konkrétní tuner Realtek, vyrobím si řpíslušnou anténu a pomocí SW dokážu odposlechnout signál na libovolné frekvenci (z nějakého rozsahu řádově 50-1800MHz)? Jestli tohle platí, jakto, že to ještě nevím a nemám doma? ;D

Kolemjdoucí

Re:Ovládání zásuvky z Arduina na 433 Mhz
« Odpověď #23 kdy: 17. 09. 2014, 10:26:26 »
Ja jsem resil podobnou srandu a nakonec jsem proste vykuchal ten vysilac od zasuvek. Pres oddelujici optocleny "mackam" tlacitka a funguje to. Srandy jako dekodovani co z toho leze jsem si odpustil. Mozna by se to dalo odposlechnout pomoci rtlsdr.org, ale bude to piplacka s nejednoznacnym vysledkem.
Mam presne stejny plan s temi optocleny :)

Jinak vsem velice dekuji za cenne rady  ;)

Zopper

  • *****
  • 657
    • Zobrazit profil
Re:Ovládání zásuvky z Arduina na 433 Mhz
« Odpověď #24 kdy: 17. 09. 2014, 10:52:05 »
Skromný dotaz: Chápu správně RTLSDR? Koupím si někde (ebay) konkrétní tuner Realtek, vyrobím si řpíslušnou anténu a pomocí SW dokážu odposlechnout signál na libovolné frekvenci (z nějakého rozsahu řádově 50-1800MHz)? Jestli tohle platí, jakto, že to ještě nevím a nemám doma? ;D

Ukázka, co se všechno s takovými věcmi dá dělat. :) Rekonstruovat obraz na LCD

Já I.

Re:Ovládání zásuvky z Arduina na 433 Mhz
« Odpověď #25 kdy: 01. 11. 2014, 19:32:59 »
Já tedy experimentuji s Telstick DUO a zásuvkami Intertechno a snímači teplot od meteostanice Oregon.
Mám to na chalupě a chci si zapnout dopředu topení a poslat mail kolik tam je stupňů.
Jako PC používám mini PC ( spotřeba 20 W ), letos jsem to slavnostně předělal z win na Linux mint a zatím spáleny 2 zásuvky ( přímotop to přetížil moje blbost ) , teď se mi zase divně chová zásuvka Intertechno 3500 , asi to taky nějak umřelo .
Nevadí jdu dál a v plánu je , údaje o teplotě a stavu zásuvek odeslat pomocí ftp na www hosting a tam to cronem zpracovat do datábaze a pak z toho nějaké grafy. Naposled to půjde na rapsberry.

a1

Re:Ovládání zásuvky z Arduina na 433 Mhz
« Odpověď #26 kdy: 20. 12. 2015, 17:06:16 »
kdyby to jeste nekoho zajimalo, tak ja mam "letosni" verzi zasuvek z lidlu (na zasuvce je zezadu napsano silvercrest 113854 RCR DS1 3711-A) presne s tim stejnym vysilacem/prijimacem mi to funguje s https://github.com/sui77/rc-switch  + diskuze tady  http://forum.arduino.cc/index.php?topic=202556.0

kody mam trochu jine nez ti v te diskuzi, takze jsem je odsniffoval ...

死神

  • ***
  • 159
    • Zobrazit profil
Re:Ovládání zásuvky z Arduina na 433 Mhz
« Odpověď #27 kdy: 22. 12. 2015, 17:06:40 »
To je zase vlákno! :D
A jak jinak se to člověk naučí?

Mno, učit se lítat tímhle způsobem, když už kolem frčej vyzkoušený stíhačky, je poněkud neefektivní, ale uznávám, že někteří si rádi ty slepé cestičky prošlapou znova sami. Je to trochu diagnoza, nicméně v tomto případě vcelku neškodná. Najdou se jistě horší případy, jako třeba tenhle.

AA

Re:Ovládání zásuvky z Arduina na 433 Mhz
« Odpověď #28 kdy: 22. 12. 2015, 18:06:44 »
Koupil jsem bezdrátové zásuvky v Lidlu
...
Přijímač se chytá jenom tehdy, když je ovladač 1cm od něj a namířený na přesné místo. Nepomohlo ani napájení přijímače z baterií/jiného zdroje a připájení 15cm dlouhé antény (kus drátu).

Zcela bez ironie - do vf delam pres 40 let a v prvni chvili jsem si myslil, ze jde o nejaky nejapny vtip, kteremu nerozumim; az pak mi doslo, ze to tazatel mysli vazne. Predpokladal bych totiz, ze kazdy stredoskolak by se mel minimalne ve fyzice setkat s elektromagnetickym polem a aspon naznakem s modulacemi.

Takze - kouknete se na to po vrstvach referencniho modelu - sedi Vam u obou zarizeni fyzicke vrstvy? Ja bych rekl, ze nevime, ale spise ne. Nemusi sedet kmitocty (zamerne, jsou pouzity jine "kanaly" ci doslo nejakemu rozladeni, to bych ale necekal, mame krystaly), nemusi sedet modulace, pouzite sirky pasma atd.
Co s tim - sehnat informace. Co leze z vysilace by pomohl odhalt spektralni analyzator (s nekym se dohodnout), co ale chce prijimac, to by bylo horsi zjistovani. Toz tak.

karlik

Re:Ovládání zásuvky z Arduina na 433 Mhz
« Odpověď #29 kdy: 22. 12. 2015, 18:40:51 »
Skromný dotaz: Chápu správně RTLSDR? Koupím si někde (ebay) konkrétní tuner Realtek, vyrobím si řpíslušnou anténu a pomocí SW dokážu odposlechnout signál na libovolné frekvenci (z nějakého rozsahu řádově 50-1800MHz)? Jestli tohle platí, jakto, že to ještě nevím a nemám doma? ;D

Protože ten zmetek výrobce :-) na to přišel a už se to nevyrábí.
Svého času to byl skutečně boom, každý si vyráběl SDR za hubičku...