Kam se podělo LightScribe?

trsek33

Re:Kam se podělo LightScribe?
« Odpověď #30 kdy: 17. 04. 2015, 22:18:33 »
LigthScribe som mal mechaniku aj CD/DVD. A neako som to nevyuzil. Mechaniku som nakoniec predal.
Inak nasiel som doma este jedno nerozbalene CD keby niekto chcel ...


TKL

Re:Kam se podělo LightScribe?
« Odpověď #31 kdy: 17. 04. 2015, 22:59:34 »
Není to v módě, záznam na gramofonových deskách je trestuhodně špatný, namátkou kmitočty 10+ kHz mizejí doslova před očima. Kupuje se to na machrování před návštěvou obalem a bookletem, nikoliv kvůli kvalitě zvuku. Zatím žádné audio analogové médium nepřekonalo 24 bit 192 kHz.

Vy toho o záznamu zvuku moc nevíte, že?
To co píšete je asi jako srovnávat digitální fotku s fotkou na velkoformátovém filmu nebo desce a tvrdit, že ta digitální je mnohem kvalitnější.

Ve zkratce: 24/192 je sice fajn, ale ta sinusoida je pořád zubatá, narozdíl od _jakéhokoliv_ analogového záznamu. Ano, analog ssebou nese analogový šum, u vinylu navíc ruchy způsobené mechanickým přenosem zvuku, nicméně je to celé mnohem složitější, je potřeba brát v potaz celý záznamový řetězec - od prostoru přes mikrofony, mixpult až po záznamové zařízení - a to vše do nahrávky vnáší různé šumy a ruchy, takže i když je celý řetězec čistě digitální, bez šumu to prostě nejde.
Další věcí je schopnost lidského ucha vnímat velmi nízké a velmi vysoké frekvence. Zajděte si někdy na ušní na audio a budete se divit, až uvidíte tu křivku... i kdyby někdo slyšel jako netopýr až někam ke 20kHz, stejně to nebude nic platné, protože frekvenční rozsah je sice důležitým, ale ne rozhodujícím prvkem ve výsledné kvalitě záznamu.

No a tím bych asi ukončil offtopic v diskuzi o LightScribe.

klo

Re:Kam se podělo LightScribe?
« Odpověď #32 kdy: 18. 04. 2015, 14:48:10 »
LightScribe bylo docela fajn. Na malou sérii doma pálených filmů / muziky, pěknej zlatej stínovanej design -- to na inkjetu nevytiskneš. Trvá to, je to opruz, ale když se to udělá dobře, je to prostě pěkný. Škoda, že média už se prakticky nedají sehnat.

Gramodesky -- zvuk asi úplně nepoznám, nemám tak cvičený uši, ale je fakt, že ten rozměr umožňoval grafikovi pěkně se vyřádit na obalu, kterej byl něco jako menší plakát. A některý jsou fakt skvosty, které se s pidi coverem na CD, nebo dokonce s ikonou na iTunes nedají srovnávat.

Franta <xkucf03/>

Re:Kam se podělo LightScribe?
« Odpověď #33 kdy: 18. 04. 2015, 16:29:48 »
Škoda, že média už se prakticky nedají sehnat.

Nedají sehnat? Schválně jsem koukl do tří velkých internetových obchodů s IT a ve všech LightScribe média měli. Je pravda, že měli víc médií bez LS, ale neřekl bych, že se nedají sehnat.

Re:Kam se podělo LightScribe?
« Odpověď #34 kdy: 18. 04. 2015, 16:46:57 »
Není to v módě, záznam na gramofonových deskách je trestuhodně špatný, namátkou kmitočty 10+ kHz mizejí doslova před očima. Kupuje se to na machrování před návštěvou obalem a bookletem, nikoliv kvůli kvalitě zvuku. Zatím žádné audio analogové médium nepřekonalo 24 bit 192 kHz.
Ono problém se kterým nepočítáš je, že lidské ucho nepotřebuje digitálně přesný zvuk. Je to věc názoru, uší a peněz, ale obecně se většina odborníků shoduje, že to co dělá zvuk desek a třeba i těch elektronkových zesilovačů zajímavý je právě ta nepřesnost a jedinečnost. Takoví lidé řeknou, že digitální záznam je pro roboty.

Co se týká těch kazet tak tam je to opravsu jen moda pár rádo by "hipsterů".


Trident

Re:Kam se podělo LightScribe?
« Odpověď #35 kdy: 19. 04. 2015, 09:54:54 »
Kazety jsou v modě? To asi těžko i když pokud si pod moda představím jeden soundtrack k pochynému filmu kde se jedná spíš o zajímavost tak možná. Jinak je to mrtvá technologie která nemá žádné reálné využití a ani jednu výhodu.

Taky mě to překvapuje, ale začínají se objevovat tituly, které na MC vycházejí. Výhodu mají kazety podstatnou: je to jednoduchý způsob, jak získat analogový záznam. Existuje spousta lidí, kteří si stále drží ze stejného důvodu kotoučové magnetofony - a to je oproti kazetám technologie mrtvá nejméně 2x...

Jako ajťák působící v oblasti médií a záznamu zvuku kolem sebe už roky vidím, jak stoupá zájem o analogové nahrávání, vytahují se 30 a více let staré multitracky... jak pak chceš výsledný analogový zvuk dostat k lidem? Na LP, ok - fajnšměkři, ale pro spoustu lidí bude daleko pohodlnější MC. Nevím, jestli se to nakonec prosadí a bude to takový evergreen jako desky, ale trend vidět je.

A s těmi vinyly to taky není tak, jak píšeš, že tu byly vždycky. Proč myslíš, že skoro celý svět lisuje v Loděnicích? Protože všechny světové firmy tuhle technologii "jako dávno mrtvou" sešrotovaly po masovém rozšíření CD.
Kotoucove magnetofony se jeste dlouha leta pouzivaly pred nastupem digitalniho nahravani ve studiich. Kolik z vas ma doma CDcka  ktera byla delana z magnetofonovych mastru ve studiu.
Dokazaly v dobre kvalite nahrat vice stop soucasne. Profi pasky maji cele dva palce, lec tenke jsou pouze 0,05mm kvuli zabraneni prokopirovani. A mohli dat 24 stop najednou! To byla jejich vyhoda. A nebyla nutna zadna casova synchronizace jednotlivych stop.  Docela zajimavy digitalni zaznam na paskach byl vedle klasicke DATky hlavne ADAT(8tracks) nebo DASH(az 48 stop,akorat ten mel jenom 16bit sampl frekvenci na stopu coz je pro studio zalostne malo).
Nahravani treba na pevne disky bylo komplikovane protoze budto byly nekvalitni ADC a nebo pomale disky. Byly to silene vopicarny co se zkouselo misto magnetaku. Jako zapis casovych znacek delala logika kontroleru a pak vystup z ADC lezl po specialnim interface primo na disk. A jelikoz disky byly male, tak co stopa to ADC se svym pripojenym diskem.

Klasicke MC maji IMHO trochu smysl v chromdioxidu nebo jak se to jmenuje. Hlavne se mi strasne libily festovni stare MC kazety s plnymi kotoucky uvnitr a dobrou mechanikou. Ty spulky snad musely mit i kulickova loziska jinak to neni mozny jak krasne se to tocilo;)

NA

Re:LightScribe
« Odpověď #36 kdy: 19. 04. 2015, 10:09:17 »
Tyhle neskladné optické sračky už mnoho let nikdo nepoužívá.  ::) ::) ::) :o :o :o
To by ses divil, jak se to při obchodech se státní správou apod. používá. Formulka dodání na DVD ve smlouvě není výjimkou.

Ona tam ta formulka není pro nic za nic nebo že by někdo zaspal dobu. ;-)

Je celkem jedno, jestli dostaneš DVD média nebo ISO obrazy na flešce nebo jen odkaz ke stažení přes Internet,…
No vzhledem k licencím a zmatku kolem nich je vtom dost rozdíl. DVD například můžeš darovat, odkaz nikoliv. Nebo zda někdo neudělal změnu. Prostě právní kličky.

Re:Kam se podělo LightScribe?
« Odpověď #37 kdy: 19. 04. 2015, 12:27:21 »
Poučen, že kazety jsou zase v kurzu jsem otevřel google a zadal "new releases cassette tape". A výsledek? Každý si to může zkusit sám. Mě vyšlo, že na kazetách vychází alternativní tvorba k alternativní tvorbě a občas si tim někdo dělá reklamu protože když někdo vydá singl na kazetě tak se o něm píše. Pak jsem zadal "tape deck" a ještě několik podobných věcí a zjistil jsem, že zajímavé kazetové přehrávače vyrábí jedna firma a zbytek je totální lowend pro cigorky.

Já si z toho závěr udělal.

TKL

Re:Kam se podělo LightScribe?
« Odpověď #38 kdy: 19. 04. 2015, 14:07:58 »
Poučen, že kazety jsou zase v kurzu jsem otevřel google a zadal "new releases cassette tape". A výsledek? Každý si to může zkusit sám. Mě vyšlo, že na kazetách vychází alternativní tvorba k alternativní tvorbě a občas si tim někdo dělá reklamu protože když někdo vydá singl na kazetě tak se o něm píše. Pak jsem zadal "tape deck" a ještě několik podobných věcí a zjistil jsem, že zajímavé kazetové přehrávače vyrábí jedna firma a zbytek je totální lowend pro cigorky.

Já si z toho závěr udělal.

Já jsem taky netvrdil, že je tady masový nástup MC, jen to, že se to po mnoha naprosto mrtvých letech začíná zase objevovat. Mimochodem situace tak 10 (možná méně) let zpět: do Altavista byste zadal "gramophone" a ještě několik podobných věcí a zjistil byste, že solidní gramofony vyrábí jedna nebo dvě firmy (Tascam, Lenco) a zbytek je totální lowend pro cigorky (což nevím co je).

Tape decky byly na vrcholu v devadesátých letech minulého století, to je neoddiskutovatelné, nicméně ta technologie byla velmi vybroušená - automatická kalibrace hlav podle typu kazety, dolby C atd... a i když to s nimi vypadalo bledě s nástupem CD, DAT a Minidisců (kromě CD jsou ostatní jmenované technologie v oblasti záznamu audia skutečně mrtvé a s CD je to na pováženou), gramofony a i ty kazeťáky tady pořád jsou. Nejsem zaměstnanec Gartneru, abych kolem sebe rozhazoval zaručenými předpověďmi toho, co bude za dva nebo 10 let, ale když si srovnám, jak dlouho na trhu vydržely "staré dobré" analogové technologie a jak rychle narozdíl od nich mizí ze světa ty nové úžasné digitální, byl bych s výroky typu "technologiy XYZ je mrtvá a kdo to ještě používá je hipster nebo magor" velmi opatrný.

Ano, digitální nahrávání dává neuvěřitelné možnosti práce se zvukem a umožnilo vytvářet profesionálně nebo téměř profesionálně znějící nahrávky za minimální cenu v podstatě komukoliv, ale kromě obrovského kvanta nové hudby se nedá říct, že by vznikalo více kvalitní nebo převratné hudby. Naopak - díky distribuci přes Internet došlo spíše k přehlcení a nabídka je tisícinásobně větší než poptávka. Jestli je to dobře nebo ne - těžko říct, nevím. Každopádně je to mimo a nad rámec této (a v podstatě jakékoliv) diskuze.


Re:Kam se podělo LightScribe?
« Odpověď #40 kdy: 19. 04. 2015, 16:05:36 »
Mě vyšlo, že na kazetách vychází alternativní tvorba k alternativní tvorbě a občas si tim někdo dělá reklamu protože když někdo vydá singl na kazetě tak se o něm píše.

http://cassettestoreday.us/usreleases
http://www.metalinjection.net/latest-news/limp-bizkits-next-single-released-on-cassette-only-ensuring-maximum-listenership
http://www.metalinjection.net/latest-news/the-dillinger-escape-plan-are-only-releasing-their-new-single-on-cassette-and-7
http://www.freejazzblog.org/2014/05/the-resurrection-of-audio-cassette.html
Děkuji za potvrzení.

Máš tam singly kde jde o reklamu víc než o cokoliv jiného. Pak několik klenotů z prvního odkazu jsem si pustil v youtube a musím říct, že nevim co si o tom myslet. Přehrál jsem jich asi náhodných deset a většina bylo něco jako metal nebo rap (taková ta hudba černých) a dalších deset youtube vůbec nenašlo. Absolutní okraj společnosti. No a čtvrtý odkaz je alernativa alternativy jak ostatně píši výš.

Pochopitelně nechci nikoho urážet, ale z odkazůvje jasné, že kazeta se vrací dovmody u velmi jedinečných posluchačů.

Přehrál sis vůbec něco z těch odkazů???
https://m.youtube.com/watch?v=D38aT4BbvDs
https://m.youtube.com/watch?v=MMf0r3nirhw
https://m.youtube.com/watch?v=NicLK86Xcx0
https://m.youtube.com/watch?v=-9-BUb_6SQ8

Re:Kam se podělo LightScribe?
« Odpověď #41 kdy: 19. 04. 2015, 16:13:45 »
... a zbytek je totální lowend pro cigorky (což nevím co je).
Cigorma bude od slova cigán což je spisovné slovenské slovo označující českého roma - nic rasistického. Roma někdy viděls? A lowendová technika je lowendová technika a neni na tom co vysvětlovat.

Peter

Re:Kam se podělo LightScribe?
« Odpověď #42 kdy: 19. 04. 2015, 17:48:06 »
Skôr to bude od slova cigorka, teda prášok z praženého koreňa čakanky siatej používaného ako náhrada za kávu. Ale, ajtak to má nulový súvis.

iko

  • ***
  • 146
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kam se podělo LightScribe?
« Odpověď #43 kdy: 20. 04. 2015, 08:48:05 »
LS som pouzival na "oficialne" DVDcka (ako svadobne napr). Problem mam, ale ze neexistuje dvojvrstvove dvd s LS, jednovrstvove je malo :(

OMG