Zapisování dat na SSD, zapisovací cykly

fotka

  • ***
  • 216
    • Zobrazit profil
    • Linux forum
    • E-mail
Re:Zapisování dat na SSD, zapisovací cykly
« Odpověď #45 kdy: 16. 09. 2014, 12:10:29 »
ze se tenhle typ disku mnohem drive rozsype na chipsetu. resp rychlost zapisu ti spadne brzy tak nekam na uroven zde mnohokrat omylane flash karty.
a mohl bys to tvrzení nějak podepřít prosím?

Jako že použití SSD je při datovém toku 2MB/s poměrně zbytečné a s ohledem na počet přepisů i v levné variantě nesmyslné.
Zvětši paměť, ať se DB vejde do operačky, použij řadič s vlastní cache a nech to.

díky, no datacentrum tam na to dává raid s 512mb cache na ty 3xSSD. já ale nevím proč by to mělo být zbytečné jelikož můj 7000rpm disk ukazuje při příkazu "iostat -xkd 1 /dev/sda" utilizaci převážně 100%, někdy (v neděli) je nízká třeba 10%. bylo víc indikátorů (vysoká hodnota %wa - příklaz "top") že disk nestíhá.. tak nvm
díky
Linux nováček - CeskeForum.com


fotka

  • ***
  • 216
    • Zobrazit profil
    • Linux forum
    • E-mail
Re:Zapisování dat na SSD, zapisovací cykly
« Odpověď #46 kdy: 17. 09. 2014, 20:17:36 »
na netu píše někdo že rychlost SSD disku Samsung 840 a Crucial M* se snižuje dosti zásadně po několika měsících:
Citace
"even linear reads on EVOs degrade down to 15-20 MB/s after just a few months of active use. Same applies to Crucial M500/M550/MX100. Even 840 Pros are affected."
Linux nováček - CeskeForum.com

Lemming

Re:Zapisování dat na SSD, zapisovací cykly
« Odpověď #47 kdy: 17. 09. 2014, 20:40:59 »
Mám 256GB verzi 840 PRO v pracovním NTB, asi 11 měsíců, zapsáno 3.76TB, podle benchmarku Samsung Magician se pohybuje pořád kolem nominálu (seq read 553/540, seq write 496/520, random read 97/100, random write 80/90).

Re:Zapisování dat na SSD, zapisovací cykly
« Odpověď #48 kdy: 17. 09. 2014, 20:58:40 »
pochop, ze kdyby tyhle hracky byly do serveru cajk tak nebudou muset vyrobci prodavat ty drazsi.. hele nemam chut a silu ti vysvetlovat neco co si muzes sam vygooglit. synteticky testy jednovlaknovyho cteni jsou neco jinyho nez realny provoz. zkus si vzit to evo, napln ho z poloviny a pak tam pust zkus najednou pracovat se 3 databazema...
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Bla

Re:Zapisování dat na SSD, zapisovací cykly
« Odpověď #49 kdy: 17. 09. 2014, 21:07:49 »
Má pravdu soudruhu.
Pokud na tom budeš honit "www.MujMalýShopíkProTřiLidi.cz", tak klidně použij to nejlacinější SSD, ale pokud to myslíš vážně, tak nešetři.


vp

Re:Zapisování dat na SSD, zapisovací cykly
« Odpověď #50 kdy: 17. 09. 2014, 22:29:21 »
Dobrý den,

řešil jsem něco podobného pro ESXi.

Bral jsem server od DELLu R720 a originál SLC disk od DELLu po slevě stojí cca 40k za kus.

Chvíli jsem hledal alternativy a našel toto : http://www.kingston.com/en/ssd/enterprise#se100s37
Cena cca 8000,- + DPH

Narazil jsem na slušnného obchodníka ( hračičku ) který mi nakonec doporučil Intel SSD DC S3700.
http://pctuning.tyden.cz/hardware/disky-cd-dvd-br/26067-intel-ssd-dc-s3700-800-gb-se-zarukou-staleho-vykonu

Chtěl jsem je koupit od jednoho z větších distributorů, ale nakonec jsem je koupil v Alze s příplatkem za
okamžitou výměnu. 7 dní v týdnu od osmi do osmi výměna a zatím výměny jiných komponent bez problémů.

SSDčka šlapou jak hodinky a běží na tom vcelku dost virtuálů s transakčními databázemi se stovkami zápisů za vteřinu.
Je pravdou že jsme trochu ladili cache a SQL server aby bylo zápisů co nejméně. Ale to bylo spíše ze zajímavosti.

Druhou zkušenost mám s OCZ Revo tuším že X2. Cca 5 let běží v serveru Windows 2003 s MS SQL databází.
Karta v podrtatě obsahuje 4 SSD disky. V managementu se dá zvolit zda je RAID0 nebo RAID1.
SQL databáze které na tom běží jsou vcelku hojně využívané. Výkon databáze narostl enormě.
Zápis - čtení 4:1. Zatím žádný problém.

V.

omg

Re:Zapisování dat na SSD, zapisovací cykly
« Odpověď #51 kdy: 17. 09. 2014, 22:40:21 »
snia steady state test... jeden graf vyda za miliardu slov. ale to je specificky non-stop pouziti.


omg

Re:Zapisování dat na SSD, zapisovací cykly
« Odpověď #53 kdy: 17. 09. 2014, 23:02:22 »
odpovězte na úvodní otázku a ideálně i na tu druhou zde: http://forum.root.cz/index.php?topic=9694.msg105320#msg105320
zivotnost dat na ssd uplne nevic zavisi na tom jak casto se refreshnou. ssd je jedna velka "baterka" ktera trpi samovybijenim. a jde to tim rychleji cim vic bitu na bunku ma. prumyslove s cenou nehoraznou maji jeden bit na bunku. soucasne mlc jsou kolem 3 bitu na bunku a zadna hitparada to neni a bude hur s prechodem na 3d nand... prozatim jen v samsungu, ale brzy uz asi u kazdeho vyrobce. v roadmape to maji vsichni, protoze je to jediny zpusob jak do maleho formatu vmestnat vetsi kapacitu.


Bla

Re:Zapisování dat na SSD, zapisovací cykly
« Odpověď #55 kdy: 18. 09. 2014, 07:42:32 »
zivotnost dat na ssd uplne nevic zavisi na tom jak casto se refreshnou. ssd je jedna velka "baterka" ktera trpi samovybijenim. a jde to tim rychleji cim vic bitu na bunku ma. prumyslove s cenou nehoraznou maji jeden bit na bunku. soucasne mlc jsou kolem 3 bitu na bunku a zadna hitparada to neni a bude hur s prechodem na 3d nand... prozatim jen v samsungu, ale brzy uz asi u kazdeho vyrobce. v roadmape to maji vsichni, protoze je to jediny zpusob jak do maleho formatu vmestnat vetsi kapacitu.

Zivotnost dat na pamětech cmos eeprom udávali do dvaceti let a fungují i po 35 letech spolehlivě.
Takže ano, je to strašák, ale ne až tak velký  ;)

omg

Re:Zapisování dat na SSD, zapisovací cykly
« Odpověď #56 kdy: 18. 09. 2014, 08:04:41 »
tak je ale srovnavej s temi prumyslovymi jednobitovymi na bunku.

omg

Re:Zapisování dat na SSD, zapisovací cykly
« Odpověď #57 kdy: 18. 09. 2014, 08:06:46 »
protoze vicebitove eeprom podle patentu jsou tu od 1998 coz dodnes neni 35 let, ale 16 jako teoreticke maximum jestli to nekdo v sandisku zkousel a zapsal dostatecny vzorek v dobe kdy podali patentovou prihlasku - tedy pred publikaci.

hm

Re:Zapisování dat na SSD, zapisovací cykly
« Odpověď #58 kdy: 18. 09. 2014, 10:47:08 »
Můj názor je, že když někdo provozuje server, tak má několik málo kKč na SSD a může si to sám zkusit. Takže bych si vybral nějaký slušný model (podle recenzí a tak) s dostatečnou kapacitou, nastavil co nejlépe všechny ty užitečné parametry (zarovnání oddílů a fs, noatime, swapu nastavit použití "jen v nouzi", protáhnout interval zápisu z cache na disk, "nepotřebné" adresáře jako "tmp" apod. přesměrovat do RAMdisku, nastavit přiměřeně TRIM) no a pak bych to zkrátka zkusil takto provozovat.

Tomas

Re:Zapisování dat na SSD, zapisovací cykly
« Odpověď #59 kdy: 18. 09. 2014, 12:23:01 »
Ja bych nektere nazory nebral vazne. Ano s wear levelingem mas pravdu a funguje to tak. TRIM pomaha disku, aby se nemusel starat o stara data a tak funguje zapis stale rychle (nemusi popresouvavat bloky aby vyuzil tech nekolik tisic zapisu na kazdou bunku).

Nektere disky udavaji DWPD zaruku, ktera odpovida tem tvym 700TB. Znamena to "Diskful Writes Per Day" a u enterprise disku to muze byt i 25. Takze to znamena, ze muzes kompletne prepsat disk 25x za den a vydrzi ti celou zaruku (treba 5 let).

V tvem pripade pokud chces uvazovat 2 letou zivotnost tak by to vychazelo pro 250GB disk a 700TB na DWPD asi 4. To je samozrejmne hodne blahove pro low end disk. Je to hodne o pravdepodobnosti. Pokud si chces snizit riziko, proste si cislo podelis treba 5ti a mas to. Vsechny cisla se udavaji jako typicka.

Ja bych klidne do levnejsiho disku sel, pokud ma dobrou recenzi. Dulezite je mit pro vykon zapnuty TRIM a pak to proste musi slapat. Samozrejmne zalohy, vcasne vymeny apod.... Za enterprise disk bys mohl totiz klidne zaplatit i nekolik tisic euro coz asi nebude tvoje cilovka.

Take nam dobre vychazelo pouzivat SSD jako backend cache. Dost to pomaha. Myslim, ze napr. ZFS to umi. Nebo je na to modul v kernelu (bcache).

Hodne stesti a podel se o vysledky.