Kdo daruje NEfunkční desky 1155/775?

i80386

Kdo daruje NEfunkční desky 1155/775?
« kdy: 03. 09. 2014, 14:55:23 »
Ahoj,

sháním mrtvé desky socket 1155, 775, AM2 - bez ohnutých pinů, mechanicky nepoškozené, které se obratem pokusíme odmrtvit.
Ohnuté piny se dají sice "taky narovnat", ale solidní oprava je obvykle jen výměna patice.
Cílem je jednoho budoucícho Ajťáka naučit, co se na desce může rozbít a jak to opravit, aby na rozbitou věc pak nekoukal jako tele na čerstvě natřená vrata.

Ideální by byl někdo, kdo těch desek má třeba 10 kusů.
Osobně Liberec, Brno, ale pokud by byl někdo tak laskav a dal to do krabice, tak PPL samozřejmě uhradím.

Pokud by se někdo toužil odmrtvovací akce zůčastnit, po dohodě asi může a svoje odmrtvené i neodmrtvené desky si pak může zase odvézt. (Technicky vzato je možné odmrtvit i desky 1156, 2011, AM3, Xeony atd, ale na ty nemám procíky a ECC ram, abych to mohl zkoušet.)

Pravděpodobnost odmrtvení desky je cca 30%, tedy pokud není mechanicky poškozená. (V ČR je málo kvalifikovaných techniků a vyhazují se i jednoduše opravitelné kousky.)

Můj e-mail je: i80386@seznam.cz


Nox

Re:Kdo daruje NEfunkční desky 1155/775?
« Odpověď #1 kdy: 04. 09. 2014, 16:12:38 »
1. Kde a kdy se to odmrtvovani ma konat?
2. Mam tu MSI G31M3-V2. Ma vymenene vytekle kondenzatory, ale nejak spatne sedi sloty RAM, obcas se v nich pamet chyti a obcas ne, podle toho, jak to clovek domackne. Bohuzel jen 1 kus bez niceho.

j

Re:Kdo daruje NEfunkční desky 1155/775?
« Odpověď #2 kdy: 05. 09. 2014, 08:54:15 »
Ahoj,...

Cus, jen dotaz, to se nekomu vyplati delat? Ja jen ze sem si zcela soukrome par desek opravoval (vymena kondiku, sem tam nejakej studenak ...) a kdyz si vemu, ze trebas oprava jedny desky = minimalne hodinka prace, coz je (pokud budu z levnych krajin) 500Kc + samo soucastky ... tak to ma smysl tak pro me, protoze to vemu jako zabavu, ale na kseft? Pri cene novy desky? Nebo nakupu funkcni ve frcu?

RDa

  • *****
  • 2 461
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kdo daruje NEfunkční desky 1155/775?
« Odpověď #3 kdy: 05. 09. 2014, 09:33:38 »
Mam Asus P5BVM-DO ( http://www.asus.com/Motherboards/P5BVM_DO/ ), ktera jednoho dne umrela (pouziti jako 24/7 NAS, umrelo to pri uploadu dat, takze asi "vyssi" zatez). PCI POST karta ukazuje jen napajeni, zadne ciselne kody (nejsem si jist zda je tento nastroj v poradku, bylo to prvni pouziti a ve funkcnim PC se to nezkouselo). Nektere kondiky vypadaji nafoukle...

Otazka je, zda puvodni tazatel disponuje treba schematy nebo firemnimi test biosy a pod... aby to opravdu dokazal cilene opravit, nebo je to jen pokus omyl, vymenit kondiky, zmerit napeti a nazdar.

i80386

Re:Kdo daruje NEfunkční desky 1155/775?
« Odpověď #4 kdy: 05. 09. 2014, 09:43:23 »
Tady nejde o to, jestli se to vyplatí nebo ne.
Cílem je toho člověka něco naučit.

Nicméně to vypadá jako větší oříšek, než jsem si myslel.
Lidi nesmyslně krkaj, už ve dvou firmách mi řekli, že si je můžu koupit á200 až 350 Kč kus nebo že je jinak raději hodí do odpadu.
Asi čichají budoucí konkurenci.
Další se mě vyptával, kolik že zlata z toho vytěžím, tak jsem mu řekl, že mu ty desky klidně pak vrátím, načež mi opáčil, že jedině proti záloze čtyři tisíce korun :o Ať se s tím jde vyfotit.

Otazka je, zda puvodni tazatel disponuje treba schematy nebo firemnimi test biosy a pod... aby to opravdu dokazal cilene opravit, nebo je to jen pokus omyl, vymenit kondiky, zmerit napeti a nazdar.

Schéma desky, jako abych pak třeba dokázal odpájet čipset a nahradit ho odporem ruské provenience AHA11?
To ne, to by se nevyplatilo viz:

Cus, jen dotaz, to se nekomu vyplati delat? Ja jen ze sem si zcela soukrome par desek opravoval (vymena kondiku, sem tam nejakej studenak ...) a kdyz si vemu, ze trebas oprava jedny desky = minimalne hodinka prace, coz je (pokud budu z levnych krajin) 500Kc + samo soucastky ... tak to ma smysl tak pro me, protoze to vemu jako zabavu, ale na kseft? Pri cene novy desky? Nebo nakupu funkcni ve frcu?


ondro

Re:Kdo daruje NEfunkční desky 1155/775?
« Odpověď #5 kdy: 14. 09. 2014, 21:31:53 »

Cus, jen dotaz, to se nekomu vyplati delat? Ja jen ze sem si zcela soukrome par desek opravoval (vymena kondiku, sem tam nejakej studenak ...) a kdyz si vemu, ze trebas oprava jedny desky = minimalne hodinka prace, coz je (pokud budu z levnych krajin) 500Kc + samo soucastky ... tak to ma smysl tak pro me, protoze to vemu jako zabavu, ale na kseft? Pri cene novy desky? Nebo nakupu funkcni ve frcu?

Toto sa asi nikomu vo velkom neoplati. Jedine kusovky, kde oprava zachrani zakaznikovi cas na zachranu/obnovu dat a reinstalaciu systemu. Oplatilo by sa to viacerym ale dost ludi si nevie spocitat nepriame naklady a aj fakt, ze novy HW im nic extra neprinesie a uplne by im stacil stary. O eko stranke veci radsej pomlcim, lebo by ma tu niketo mohol ukamenovat a na to pozera minimalne percento ludi.
Vsetko to pokazili lacne a nekvalitne vyrobky, kde aj najjednoduchsia oprava sa bude rovnat cene noveho. To, ze kupou noveho a rovnako nekvalitneho je zakanzik tam, kde bol a oprava by bola prenho lepsou volbou je nevysvetlitelna situacia.

Drviva cast problemov je sposobena nekvalitnymi kondenzatormi. Je to cista ucelovka. Pouzitie kvalitnych by dane zariadenie predrazilo minimalne ale potom by tie zariadenia vydrzali vecnost a nikto by nemal potrebu kupovat nove.
Dalsim zdrojom problemov je nekvalitne napajanie, nekvalitna rozvodna siet a burky.
Velkym problemom je aj miniaturizacia, ktora komplikuje opravy a predrazuje vybavenie.

Tiez sukromne opravujem pokazene veci a 80% oprav spociva vo vymene kondenzatorov, 10% vymena pokazeny CCFL trubic v monitorch a zvysok odpalene zdroje prepetim( odpalena pojistka, varistor, usmernovac a podobne).
Tiez na taketo opravy chybaju odbornici. Starsi fachmani chybu vedia najst ale casto maju problem so zhananim suciastok zo zahranicia a mladych skoro niet. Aj ked su, tak im chybaju elementarne veci.
Vdaka tomu mam kopu zdrojov, monitorov, routrov, par grafik,...

Zakladne dosky sa opravuju najhorsie a ak chyba nieje vo vytecenych kondenzatoroch, tak uspesnost opravy je velmi nizka kvoli ich komplikovanosti.
Takze drzim palce.

Nox

Re:Kdo daruje NEfunkční desky 1155/775?
« Odpověď #6 kdy: 16. 09. 2014, 19:51:53 »
Bude se teda neco dit? Mam tu sice jen jednu desku, ale radsi bych aby k necemu slouzila, nez skonci ve srotu.

R23

Re:Kdo daruje NEfunkční desky 1155/775?
« Odpověď #7 kdy: 17. 09. 2014, 01:33:10 »
Spousta desek se opravit dá. Většinou je to v nějakém zdroji, dost často bios (to mě samotného překvapuje), nebo méně prasklý spoj pod BGA. Svého času jsem míval úspěšnost k 70%. Ale kdo by se s tím dneska zabýval...

i80386

Re:Kdo daruje NEfunkční desky 1155/775?
« Odpověď #8 kdy: 17. 09. 2014, 14:20:09 »
Díky za podporu všem.

Noxi, tu desku MSI vyhod a příště pořid třeba Gigabyte nebo ASUS.
Sorry, že jí neberu, ale je to MSI a je jen jedna.
Přesto ti děkuji za nabídku, jsi jediný, kdo se ozval.

Nox

Re:Kdo daruje NEfunkční desky 1155/775?
« Odpověď #9 kdy: 17. 09. 2014, 15:38:30 »
Ok, diky za odpoved. Hele ja ji dostal, po delostrelecke MSI K7T Turbo me nejak na tuto znacku presla chut. Jen me mrzi, ze z toho skoleni nic nebude.

Eskymák_

Re:Kdo daruje NEfunkční desky 1155/775?
« Odpověď #10 kdy: 17. 09. 2014, 16:00:07 »
Bylo by fajn, kdyby někdo kdo tomu rozumí alespoň napsal třeba nějaký článek s nejčastějšími závadami desek a jak je co nejjednodušeji odstranit.

Třeba to postavit na modelu, že autorovi bude dodána nefunkční deska, on ji opraví, napíše z opravy článek a na náklady toho kdo ji daroval zaslal zpět?

Bla

Re:Kdo daruje NEfunkční desky 1155/775?
« Odpověď #11 kdy: 17. 09. 2014, 21:09:59 »
Evidentně není nikdo, koho by to zajímalo nebo všichni syslí desky na zlato.

Re:Kdo daruje NEfunkční desky 1155/775?
« Odpověď #12 kdy: 17. 09. 2014, 22:57:39 »
Mám doma (Praha) nefunkční GA-EP45-DS3R. Ale nejsem si jist, v jakém je stavu. Od té doby, co nenabootovala, jsem ji používal v podstatě jako "těžítko".