Malý server na platformě ARM

jenda

Malý server na platformě ARM
« kdy: 02. 09. 2014, 10:01:38 »
Uz vice nez rok si hraju s krabkama architektury ARM, jsou super, zda se mi, ze mainstreamem podcenene, rad bych je dostal vice do povedomi, treba casem zalozil obchod, podporu atd.
Primarne na server, samozrejme se to da pouzit na cokoliv
Namety vitany, budu prubezne doplnovat.
« Poslední změna: 02. 09. 2014, 10:41:57 od Petr Krčmář »


jenda

Re:maly server / desktop do 4000 (200USD) - prednostne ARM
« Odpověď #1 kdy: 02. 09. 2014, 10:05:01 »
vyzva hned z kraje ...
intel
http://www.fudzilla.com/home/item/35635-minix-neo-z64-cost-$129-runs-windows-81
versus ARM (tech bych chtel par privezt - chce nekdo ?)
http://www.googletvforum.org/threads/hph-android-tv-box-rk3288-chip-4gb-ram-with-hdmi-in-out.9728/

nazory ?

Re:Malý server/desktop na platformě ARM
« Odpověď #2 kdy: 02. 09. 2014, 10:34:19 »
Nerozumím tomu, jestli chceš poradit s výběrem ARM serveru/desktopu nebo nabízíš komerční služby. To první není zřejmé a to druhé je tu zakázané. Prosím o vysvětlení.

Jimm

Re:Malý server na platformě ARM
« Odpověď #3 kdy: 02. 09. 2014, 16:20:00 »
Nabídku komerčních služeb bych v tom tedy nehledal, dle mého chce stejně něco kupovat a nabízí, že se to objedná hromadně pro všechny, kteří by měli zájem, ne?

jenda

Re:Malý server na platformě ARM
« Odpověď #4 kdy: 03. 09. 2014, 06:48:12 »
Nazval bych to pruzkum trhu, krabky me nadchly, za par supu vykon drive vyhrazeny desktopum od intelu / AMD s nasobnou cenou, opensource zdarma - i cloud se na tom da rozjet :) Uz jsem tady o tom psal vickrat, odezva zatim nic moc ...

V prvnim prispevku to prece pisu - "kseft snad casem", ted spis, jestli to vubec nekoho zajima

V nadpisu melo byt jeste "versus Intel" - at se dodavatele o nas nadsence poperou - no ni ?

Ano - groupBuy by mi nevadil, ukecal bych lepsi cenu - ale par jich vemu na testy i tak - Antutu pres 40 000 - to je dneska spicka (v ARM). Uz mi s rk3288 prisel tablet, ale ten si zase nechci uplne rozbit ... antutu pres 38k,ja ted nestiham, kamos testuje, je nadsenej.

Tak se kdyz tak hlaste ! :)


Re:Malý server na platformě ARM
« Odpověď #5 kdy: 03. 09. 2014, 07:05:08 »
Já se hlásím, že malých serverů na platformě ARM už pár mám, a spousta lidí okolo také. Prodává je každý e-shop s počítačovou technikou - NAS třeba od Synology nebo Q-NAPu.
Jinak je fajn, že jste si pro sebe něco objevil, že si hrajete a že vás to nadchlo, ale pořád nevím, co my s tím máme dělat.

Jméno

Re:Malý server na platformě ARM
« Odpověď #6 kdy: 03. 09. 2014, 07:31:47 »
Jinak je fajn, že jste si pro sebe něco objevil, že si hrajete a že vás to nadchlo, ale pořád nevím, co my s tím máme dělat.

To je asi něco jako když si malej kluk uvědomí že má pinďoura - "Jéé to je super podívejte co mám! Dokonce se za něj dá tahat! Schválně si to všichni vyzkoušejte!!"

(ale samozřejmě nemám nic proti nadšení z ARMů ani z pinďourů ;D)

TomBA

Re:Malý server na platformě ARM
« Odpověď #7 kdy: 03. 09. 2014, 09:52:10 »
Ako som ti písal už v inom threade, asi je nezmysel postaviť sa na pozíciu "antiintel". ARM i intel sú obyčajné firmy ktorých hlavná úloha je zarábať pre akcionárov. Tu sa nejedná o islámsky štát, šírenie tej správnej ideológie stíňaním hláv.... CPU je len maličká časť počítača a to všetko ostatné (porty, zbernice, otvorený kód, ceny) je na intel platformách jednoducho ďalej. O roky. Intel je čo sa týka podpory opensource veľmi aktívny.
Tebou popísaná škatulka s intelom je zatiaľ len na papieri. Prakticky rovnaké funkcie ti ale ponúkne Asus Chromebox s flashnutým BIOS https://johnlewis.ie/custom-chromebook-firmware/rom-download/ a ľubovolnou serverovskou distribúciou na ňom.
A ako som písal v tom inom threade ide o to, čo od takéhoto "servera" očakávaš. Ja som dlhšie hľadal malý server domov na ktorom by som mal celú "digitálnu agendu" rodiny (aktuálne fotky za 29 rokov, domáce video, eknihy, hudbu ktorú streamujeme kam chceme, hovorené slovo, filmy, seriály.......). Po viacerých pokusoch s ARM som nakoniec skončil pri intel. Narazil som jednoducho na problémy s mnohými aplikáciami, ktoré na ARM nefungujú, alebo na hranice výkonu.
Takže dnes používam vlastný server postavený na i5, kde je normálne Ubuntu a virtuálne ešte ďalšie stroje (1xWin7 pre účtovníčku keď pracuje na mojom účtovníctve cez RDP, 1xUbuntu server pre testy a hranie sa s vývojom webových aplikácií pre môjho syna, 1xUbuntu server ako dátový server pre ostatné + Plex media server + OwnCloud).
Chcem tým povedať že v dobách virtualizácie je asi rozumnejšie ísť pri malých serveroch týmto smerom. Na normálny intel ich nasekáš hoci 10 a ich správa a použiteľnosť bude asi lepšia, ako hrať sa.
Samozrejme nie som proti hraniu. Moja manželka vraví, že keď sa chlap prestane hrať, je zrelý do hrobu. Len tá cena mojich hračiek jej niekedy ide na nervy....

jenda

Re:Malý server na platformě ARM
« Odpověď #8 kdy: 04. 09. 2014, 09:31:57 »
@jirsak - mozna jsem to napsal nesrozumetelne ? http://forum.root.cz/index.php?action=post;topic=9651.0;last_msg=104640
vy s tim samozrejme nemusite delat vubec nic ;)
@jmeno - tak urcite - samozrejme v tomto pripade nezalezi na velikosti, ale co s tim 'ARM/pindourem' dokazete udelat ;)
@tomBA - nechtel jsem to "proti Intelu" - klidne to nekdo v nadpisu opravte -  "server/desktop ... nebo Intel", vzdyt hned z kraje jsou odkazy na " ? srovnatelne " krabky. Dulezity rozdil je prave v tom, ze pro ARM potrebujete opensource, uzavrene veci z intelu jedou leda emulaci(jasne,i win XP mi po dlouhem cekani nastartovaly) - takze je to trochu propagace FOSS. Krasna je na ARMech dostupnost (jsou temer v kazdem mobilu mmj) a cena - krabky TV STICK/TV BOX jsou asi od 60 USD.
Opravdu nemam nic proti intelu, potrebuju rychlost, priplatim za XEON 16000 kc, ale proc, kdyz kompletni pouzitelny 4 jadrovy pocitac s ARM stoji 80 USD ?

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Malý server na platformě ARM
« Odpověď #9 kdy: 04. 09. 2014, 10:20:40 »
Já bych řekl, že s malym pinďourem se děti dají dělat stejně jako s velkym...

Zatímco s ARM se těžko dostaneš při šifrovanym přenosu dat alespoň na zlomek rychlostí velkých CPU (x86/x64). ARM pořád nemá výkon (i když už je to úplně jinde, než RPi). Pravda, taky nemá spotřebu...

Nicméně pořád mám radši něco, čemu když zatopím, tak to prostě jede. Uvidíme, jaká bude budoucnost, zatím jsem v ohledu ARMu spíš skeptik.

BrainLess

Re:Malý server na platformě ARM
« Odpověď #10 kdy: 04. 09. 2014, 11:13:28 »
No ja nedavno koupil odroid, krabka za 60$ za 100$ i s 16GB eMMC diskem.
Je to arm 4core/1.7GHz + 2GB RAM.

V pohode na tom bezi napriklad Linux/Android a kompletni Gnome desktop to nabootuje za 10-12 sec. Kolegove na tom spise ze srandy rozjeli serverove reseni ktere jsem vyvijeli v poslednim roce ( JBoss/Java ) a v pohode to na tom makalo.Takze jakozto low cost nahrada serveru do urciteho poctu klientu urcite super.

Dovedu si predstavit ze 4 takovy krabky jsou schopny napriklad pres LVS udelat docela slusnej Webovej server a spotreba elektriky je minimalni.

Docela by mne zajimalo jak by to vypadalo vykonove srovnat napriklad s klasickejme 1U/2U serverama.

peter

Re:Malý server na platformě ARM
« Odpověď #11 kdy: 04. 09. 2014, 11:19:17 »
Zatímco s ARM se těžko dostaneš při šifrovanym přenosu dat alespoň na zlomek rychlostí velkých CPU (x86/x64). ARM pořád nemá výkon (i když už je to úplně jinde, než RPi). Pravda, taky nemá spotřebu...

grep ^MODULE_DESCRIPTION /usr/src/linux/drivers/crypto/*.c /usr/src/linux/arch/*/crypto/*.c

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Malý server na platformě ARM
« Odpověď #12 kdy: 04. 09. 2014, 13:03:56 »
peter: Nejsem u linuxovýho PC, nemůžu se mrknout. Nicméně já mám na mysli rychlosti kolem 50MB/s. Což je druhej problém ARMu - kde vzít tak rychlý úložiště? Pokud se nepletu, pořád je trabl s tím, že desky nemají SATA (nebo mají, ale zase mají slabší CPU apod.).

Já neříkám, že ARM je špatnej, jen zatím neni dodělanej do použitelnýho stavu. Nicméně jak jsem psal - spotřeba je luxusně nízko a na tom se dá vydělat nejvíc...

Bla

Re:Malý server na platformě ARM
« Odpověď #13 kdy: 04. 09. 2014, 13:27:00 »
Koukám, že se do ARM pustili všichni  ;D

Někde jsem viděl krásné porovnání cca patnácti desek s dvoujádrovým ARM procíkem, giga ram a to celé v ceně okolo tisíce korun.
Konkrétně to bylo porovnání staré asi jen dva měsíce. Ten litr bych do toho na hraní taky dal. A znovu se vtírá otázka, jestli to má smysl :-) A druhá otázka, kde v milionu mých záložek to porovnání je  :)

dsfasdfasdf

Re:Malý server na platformě ARM
« Odpověď #14 kdy: 04. 09. 2014, 13:48:41 »
cubietruck je fajn :-)