Herní PC do 17 000 Kč

Kolemjdoucí

Re:Herní PC do 17 000 Kč
« Odpověď #45 kdy: 06. 09. 2014, 12:14:27 »
Navíc obávám se, že mám zkušenosti, že prvních 500GB přečteš (překopíruješ/zapíšeš) na 1TB disku rychleji a to znatelně, než na disku s kapacitou 500GB.

Narazil jsi na situaci, kde 1 TB využívá obě strany jedné plotny 1 TB a 500 GB model jenom jednu stranu jedné plotny 1 TB. Rozhodně to ale nelze zevšeobecňovat, výrobce ručí pouze za počet uživatelsky využitelných sektorů a možností jak toho dosáhnout je mnoho.


Re:Herní PC do 17 000 Kč
« Odpověď #46 kdy: 06. 09. 2014, 22:46:24 »

zatycz

Re:Herní PC do 17 000 Kč
« Odpověď #47 kdy: 07. 09. 2014, 18:28:38 »
Nedavno jsem kamaradovi stavel tohle, tak se tim muzes inspirovat. Byl omezeny na 15k a chtel to nejen na hry, ale i na uceni se programovani pro android, proto to SSD.

http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?eid=104140

Protoze je to pod limitem 17k, tak bych dal asi vykonnejsi grafiku, treba http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514007K0BXDTR2JLZ   Procesor ji bez problemu zvladne nakrmit, a moderni hry zase tak narocne na CPU nejsou, vsechno stoji na GPU.  Pokud bys ozelel SSD, tak muzes klidne jeste vys.   
http://www.tomshardware.com/reviews/pentium-g3258-b81-cheap-overclocking,3888-3.html  tady je jasne videt, ze pretaktovane Pentium dokaze skoro nakrmit i Titana, coz je grafika za 20k+

Procesor jsme diky odemcenemu nasobici bez problemu a navysovani napeti pretaktovali na 4,3 GHz a je to za ty penize neskutecny ficak. Deska microATX staci, dual channel je zbytecnost, pozdeji prikoupi jeste druhy 8GB modul.  SSD by v modernim PC nemel chybet. Ceny jsou uz srandovni a kdo si na SSD jednou zvykne, tak s HDD trpi jak zver :)

zatycz

Re:Herní PC do 17 000 Kč
« Odpověď #48 kdy: 07. 09. 2014, 18:30:02 »
...skoro nakrmit Titana jako i5...

j

Re:Herní PC do 17 000 Kč
« Odpověď #49 kdy: 07. 09. 2014, 23:08:46 »
Petře, vy si tady ze všech děláte srandu, že jo...

Obavam se ze nikoli, on to mysli smrtelne vazne ... proto porovnava o 5 generaci starsi disk, s vi buh jakym usporadanim ... mimochodem, nic moc ...180MB/s davaj aktualni 5k4 disky.


Re:Herní PC do 17 000 Kč
« Odpověď #50 kdy: 08. 09. 2014, 11:16:06 »
Petře, vy si tady ze všech děláte srandu, že jo...

Obavam se ze nikoli, on to mysli smrtelne vazne ... proto porovnava o 5 generaci starsi disk, s vi buh jakym usporadanim ... mimochodem, nic moc ...180MB/s davaj aktualni 5k4 disky.

Vím jak starý ten 200GB HDD je, a porovnání bylo na velmi staré desce s SATA II.

Pouze podotýkám, že těžko při koupi disku ještě máš možnost kontrolovat jak starý disk je, i když to jsou snad vyjimky.

Nicméně, i tak budu tvrdit, že dávat dnes 500GB HD pokud to není SSHD (a u stolního PC bych i u toho SSHD byl na vážkách) je z hlediska peněz pitomost. A jistý rozdíl tam v rychlosti je. A rozhodně není jen v desetinách procent.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

Re:Herní PC do 17 000 Kč
« Odpověď #51 kdy: 08. 09. 2014, 11:21:43 »
Rozhodně průměrná rychlost bude VŽDY vyšší na 1TB. Nebo to chceš rozporovat ?
Rychlost sekvenčního čtení MB/s vždy bude identická rychlosti jakou se mrskají data pod hlavičkou, tedy je to funkce hustoty dat na plotně.

Takže selsky řečeno, bude-li jedna plotna stejné velikosti, stejný počet hlaviček = tedy dá se předpokládat u stejného výrobce a stejného data HDD, že to je technicky stejné = pak lze usuzovat že 500GB HDD má menší hustotu zápisu a tedy bude číst pomaleji, než 1TB HDD....

Je výše uvedená definice blíže k pravdě ?? Pochopitelně schválně vynechávám takovou "nepodstatnou" věc jako je třeba velikost cache u disku, kde co se dívám tak 500GB mají většinou poloviční než 1TB atd...
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

Kolemjdoucí

Re:Herní PC do 17 000 Kč
« Odpověď #52 kdy: 08. 09. 2014, 11:37:31 »
Takže selsky řečeno, bude-li jedna plotna stejné velikosti, stejný počet hlaviček = tedy dá se předpokládat u stejného výrobce a stejného data HDD, že to je technicky stejné = pak lze usuzovat že 500GB HDD má menší hustotu zápisu a tedy bude číst pomaleji, než 1TB HDD....

V tomto teoretickém vymyšleném příkladě ano.

V praxi se nedá usuzovat nic, protože nevíte co je uvnitř. Uvnitř 500 GB HDD mohou být 2 plotny 250 GB nebo 1 plotna 1,5 TB využitá z 33 % a mnoho dalších variant. Výrobci dneska vnitřní uspořádání až na výjimky nesdělují a garantují pouze počet sektorů.

Pavouk106

  • *****
  • 2 394
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Herní PC do 17 000 Kč
« Odpověď #53 kdy: 08. 09. 2014, 11:41:21 »
Takže selsky řečeno, bude-li jedna plotna stejné velikosti, stejný počet hlaviček = tedy dá se předpokládat u stejného výrobce a stejného data HDD, že to je technicky stejné = pak lze usuzovat že 500GB HDD má menší hustotu zápisu a tedy bude číst pomaleji, než 1TB HDD....

Je výše uvedená definice blíže k pravdě ?? Pochopitelně schválně vynechávám takovou "nepodstatnou" věc jako je třeba velikost cache u disku, kde co se dívám tak 500GB mají většinou poloviční než 1TB atd...
V podstatě ano, tak to je. Mluví se o sekvenčních rychlostech (tzn. čtení sektorů za sebou jak jsou na plotně, bez zbytečného přemisťování hlavy), reálné rychlsoti můžou být vzhledem ke fragmentaci (v závislosti na souborovém systému) úplně někde jinde...

Jak tu někdo psal (já to jen opakuju, protožejá o tom nic nevím) - Výrobci dnes ale můžou dělat 1TB oboustranné plotny (jen tyto a žádné jiné, kvůli zjednodušení výroby) a 500GB disk by tak vzniknul tím, že jen elektronice řeknou, že má používat jen jednu stranu. To by pak byla hustota u 500GB i u 1TB stejná (jedna strana plotny by v obou případech měla 500GB, tím páde stejnou hustotu).

Miramel

Re:Herní PC do 17 000 Kč
« Odpověď #54 kdy: 08. 09. 2014, 12:59:25 »
S disky to je pánové úplně jinak.
Je to jako s procesory, Intel vyrobí čtyřjádro a pokud je čip na 100% ok, tak je z něj i7.
Pokud tam je problém s HT, je z něj i5. Tedy i7 a i5 jsou vevnitř stejné, jen mají části deaktivované.
Stejně jako všechna Pentia jsou uvnitř jen méně nebo více nepovedené i3.

Výrobce disků je na tom stejně, nevyplatí se mu dělat XY ploten, proto vyrábí zhruba dvě modelové řady.
Pokud nějaká část plotny neodpovídá požadavků, tj. disk neprojde všemi testy, třeba protože jedna hlavička je moc vysoko nad povrchem, pak je z něj disk o 1/2 kapacity. Přesněji řečeno kapacitu disku udává ten stroj, který disk testuje předtím, než je k němu připojena kapacita. Tenhle stroj, který jinak supluje elektroniku pevného disku, zároveň připravuje zavaděč disku, který je buď uložen jako samostatná část firmware nebo je nakopírován na disk. Jedná se o tabulku geometrie disku, třeba zákaz nepoužívat druhou hlavu, nepoužívat části disku OD-DO, atd.

Miramel

Re:Herní PC do 17 000 Kč
« Odpověď #55 kdy: 08. 09. 2014, 13:07:49 »
A jen prosím, nemluvte tu o tom, že ty plotny mají jinou hustotu.
Změna hustoty zápisu by vyžadovala i úpravu hlavičky, tj. nechat vyrobit extra jinou hlavičku, což je v případě perpendikulárního zápisu celkem kumšt. Další problém je pak nastavit stroje, které budou hlavičku osazovat, protože taková hlavička je jednak jinak velká, což má za následek úplně jiné požadavky na usazení do unášecího ramene disku a jednak by to znamenalo překalibrovat stroj, který tyto hlavičky montuje na rameno. Netvrdím, že výrobce nemůže používat pro různé disky různou hustotu, ale v rámci jedné modelové řady je uvnitř nakydáno to samé a rozdíl je právě v ovládacím software.

A je pravda, že disky standardní kapacity plotny, což je pro 3.5" disk od 1TB výše, jsou obvykle rychlejší, než disky se sníženou kapacitou.

Celou situaci může komplikovat fakt, že výrobce má například staré linky na 500GB disky, které využívá prostě proto, že se ty disky ještě prodávají a že má málo zmetků z lepší výroby.

Tedy ano, disk 500GB může být rychlejší než disk 1TB, ale rozhodně v tom nehledejte logiku.
Určitě se vám povede najít nějaké na první pohled jasné souvislosti, ty ovšem už za dva měsíce nemusí platit.

Drát Vejdr