Domácí router a registrace MAC adresy

tom_praha

Domácí router a registrace MAC adresy
« kdy: 27. 08. 2014, 12:07:40 »
Zdravím všechny,
vím, že se tu už nachází jedno vlákno, které se zabývá výběrem routeru, ale nechtěl jsem ho zbytečně zaplavovat svými otázkami, které se stejně trochu liší.
O routerech toho moc nevím a chci si doma vytvořit malou síť pro 4 desktopy (přes RJ-45/LAN), 2 notebooky a mobil (přes WiFi).
Představuji si co nejlevnější router s co největším množstvím funkcí. Dosah pro mě není důležitý, bude pokrývat jednu místnost o rozloze cca 4x6 metrů. Zalíbil se mi hodnocením a počtem funkcí tento router http://www.czc.cz/tenda-w311r/70663/produkt .
Myslím, že s nastavením bych si přes manuál nebo nějaký software poradil, ale mám větší problém. Omlouvám se, ale popíšu to polopatě, skoro nic o sítích nevím. V bytě je zavedený jeden RJ-45/LAN kabel, který mám připojený do hlavního PC, jehož IP adresa je u našeho poskytovatele zaregistrovaná - povolí mu přístup k internetu. Pokud připojím tento kabel do jiného PC, v prohlížeči se objeví formulář, který vyžaduje, abych daný počítač registroval. Mám obavy z toho, aby se toto nestalo u routeru, jestli mi rozumíte. Potřeboval bych vědět, jestli je daný router pro tyto účely vhodný. Dále, jestli při tomto zapojení přes router budu muset registrovat každý PC zvlášť, nebo budu muset zaregistrovat ten router, což netuším, jak udělat, či to nebude vůbec fungovat.
Vážím si každé pomoci, opravdu nevím, co s tím. Předem děkuji za každou odpověď.
« Poslední změna: 27. 08. 2014, 13:40:17 od Petr Krčmář »


flack

Re:Router pro domácí síť s WiFi a registrační formulář
« Odpověď #1 kdy: 27. 08. 2014, 12:23:01 »
je to jednoduche. Router si klidne kup. Ten registracny formular sa bude vypisovat len raz a to pre ten novy router. Pre kazdy dalsi pc ktory pripojis za router uz nie. Lebo ten router vlastne odeli siet providera od tej tvojej. On vlastne nebude vidiet kolko PC mas za routrom on bude vidiet len ze mas router.  Zalezi ako to ma technicky zmaknute. Ale v principu to bude asi takto. Zapojis router do tej RJ45 pripojky od providera. Pripojis si pocitace, notebooky, mobil atd do tvojej sieti vytvorenej routerom. A pri prvom pristupe na internet z niektoreho z pc sa ti objavi ten registracny formular. Vyplnis odosles a hotovo.

Ide o to ze kazde zariadenie v sieti ma svoju MAC adresu ktora je fyzicky dana od vyrobcu sietovych cipov. Je to unikatna adresa a provider si robi zoznam MAC adries zakaznikov lebo na zaklade tychto MAC adries prideluje dalej IP adresy. Je to preto aby si bol isty ze ta a ta MAC adresa si ty. Ked ti nieco nebude fungovat bude vediet hladat kde je problem a podobne. Pripadne aby tvoju IP adresu nepouzil niekto kto v sieti nema pristup tak sa to zvazuje s MAC adresami.

flack

Re:Router pro domácí síť s WiFi a registrační formulář
« Odpověď #2 kdy: 27. 08. 2014, 12:26:30 »
Ps ak by sa ti ten formular neobjavil. Zdvihni telefon a povedz svojmu providerovi ze si zapajas router. On po tebe bude pozadovat MAC adresu ktora bude na 95percent  umiestnena na stitku.. tam kde je seriove cislo a podobne. MAC adresa ma tvar XX-XX-XX-XX-XX-XX (miesto XX mozu byt cisla 0-9 a pismena A-F je to vlastne zapis v HEX-sestnastkovej sustave). Moze to byt napisane aj bez pomlciek teda ako XXXXXXXXXXXX

BobTheBuilder

Re:Domácí router a registrace MAC adresy
« Odpověď #3 kdy: 27. 08. 2014, 13:45:22 »
Možná je to ještě jednodušší: pro tyto účely mají routery často v konfiguraci možnost klonování MAC adresy.
To zaregistrované PC se připojí k krouteru, router k internetu. V konfiguraci potom stačí zaškrtnout "klonovat MAC adresu" (nebo stisknout příslušné tlačítko) a router bude tu stejnou MAC adresu používat ven směrem k poskytovateli, takže se pro něj nic nezmění a tím ani nedojde na žádný registrační formulář.

samalama

Re:Domácí router a registrace MAC adresy
« Odpověď #4 kdy: 27. 08. 2014, 14:03:03 »
pred nedavnom som pripajal Tenda W150D (dsl) a je to smejd - nebrat...


jj

Re:Domácí router a registrace MAC adresy
« Odpověď #5 kdy: 27. 08. 2014, 14:59:26 »
pred nedavnom som pripajal Tenda W150D (dsl) a je to smejd - nebrat...

mas recht, tenda je ******* ****, ktery nestoji ani za korunu
nebrat

tom_praha

Re:Domácí router a registrace MAC adresy
« Odpověď #6 kdy: 27. 08. 2014, 18:28:00 »
Vám všem mnohokrát děkuji za vysvětlení a rozptýlení mých obav :)
Ještě jsem se díval po recenzích na Tenda W311R+ a podle této nevypadá úplně špatně, nevím. http://www.svethardware.cz/recenze-tenda-w311r-aneb-n-ko-za-par-stovek/28225
Každopádně jsem již pochopil to s tím formulářem a registrací MAC Adresy. Ještě jednou velké díky (:

hrabe lopata

Re:Domácí router a registrace MAC adresy
« Odpověď #7 kdy: 27. 08. 2014, 19:01:56 »
Jen bacha, pokud ta puvodni MAC adresa naklonovana na vnejsim rozhrani se bude dal vyskytovat v domaci siti (puvodni karta pripojena do domaci LAN), nektere genialni routery by se z toho mohli pos.at prekvapenim (i kdyz je v jine kolizni domene)

michal2

Re:Domácí router a registrace MAC adresy
« Odpověď #8 kdy: 28. 08. 2014, 17:50:28 »
ahoj na tendu jsem slysel spoustu negativnich referenci, takze teto znacce bych se urcite vyhnul. Ja sam mam doma wifi router asus. je to neco jako tohle :
http://www.alza.cz/asus-rt-n10lx-d390978.htm ale starsi. rychlost site zvlada jen 100mb, ale jinak jede spolehlive, snadno se na nem rezervuji ip adresy podle mac adresy, forwarduji porty (zde trosku zamrzi omezeni jen na cca 20 polozek), a bezi spolehlive bez restartu. v budoucnosti planuju nakup utilite pro http://utilite-computer.com/web/utilite-models, dam k tomu gigabitovy switch, nahodim na to archlinux a udelam s toho (doufam;) supr domaci server/router/cloud/multimedialni centrum . ale to je trosku drazsi reseni.

mmm

Re:Domácí router a registrace MAC adresy
« Odpověď #9 kdy: 30. 08. 2014, 11:26:36 »
Tenda je čínská m*dka. Nebrat.

brk

Re:Domácí router a registrace MAC adresy
« Odpověď #10 kdy: 30. 08. 2014, 12:13:37 »
Tenda je čínská m*dka. Nebrat.

Co přesně si mám představit pod "čínská m*dka" jako důvod, proč to nebrat? I iPhone se vyrábí v Číně a neříká se tomu "čínská m*dka". Huawei je jeden z nejvýznamnějších hráčů nejen na poli infrastruktury mobilních sítí a taky je z Číny.

Možná by bylo lepší napsat, co tam je za problém. Seká se, pomalý, nestabilní, ...?

Tenda neznám, jsem velmi konzervativní a zatím jsem necítil potřebu ho zkoušel, jen mě zajímá problém, protože v různých srovnávacích testech dost často kladně boduje.

Atlantis

Re:Domácí router a registrace MAC adresy
« Odpověď #11 kdy: 30. 08. 2014, 18:03:34 »
Je potřeba rozlišovat "čínská mr*ka" a "vyrobeno v číně". Ono to že se o něčem řekne že je to čínskej šmejd spíš definuje kategorii výrobků, který jsou naprosto nejlevnější a osekaný co to jde, aby se ušetřila každá koruna. Naproti tomu máš třeba ten iphone, kterej je sice z číny, ale přecejenom oni si pohlídají, aby to mělo aspoň nějakou kvalitu. Huawei je tak mezi tím, je z číny jak návrh, tak výroba, ale přecejenom asi na core prvcích sítě si nedovolí tak šetřit jako na SOHO routeru s výrobní cenou $10.