Server ze stolního PC

Petr_Svetr

Re:Server ze stolního PC
« Odpověď #15 kdy: 31. 08. 2014, 23:38:29 »
ono dost zalezi, jak je pro tebe ten server dulezitej. Mel jsem doma file server s SVNkem a testovaci server - moc se mi to neosvedcilo. Az moc casto se stavalo, ze kdyz jsem ty data protreboval nutne hned, tak byl doma net mimo provoz, zasekl se router, vypnuli eletriku, nekdo vyhodil jistice, odesel zdroj, disk atd...
Naproti tomu se mi podarilo sehnat vykonove srovnatelny VPSko (porovnavam s DN2800MT) ve VB za stovku mesicne. Tak v tomhle pripade se mi fakt domaci server nevyplati, protoze muj provoz doma vyjde min. na dvojnasobek, a to jeste nepocitam praci, kdyz se neco podela... A kdyz to VPSko nedelaji uplny oslove, tak alespon dostupnost bude nekde uplne jinde, nez jsi doma na ne-serverovem PC na pripojce, ktera ma garantovane SLA v podstate nula (obvykle si muzes jit stezovat tak leda na lamparnu, nebo si sam nafackovat).
BTW realny nasazeni toho 4jadrovyho ARM bych rad videl, ono i ten Atom neni vykonove zadna velka slava a tyhle ARMka budou tak max. na polovine toho Intelu. To, ze na ty tycky muzes nahrat Linux jeste neznamena, ze to bude realne dlouhodobe fungovat. A ukladat data na 8 GB rom vyrobenou pravdepodobne z lisovanenech cinskejch novin, nedejboze zdrojaky, to chce fakt odvahu...


strepty

Re:Server ze stolního PC
« Odpověď #16 kdy: 01. 09. 2014, 01:51:55 »
Mozno by som tam dal ECC pamet, lebo bez resetu sa budu chyby v pameti mnozit. No a este jedna osobna skusenost ktoru asi moc ludi nebude zdielat. Vypinajte pc ked skoncite pracu ak nechcete vyhoriet! Nie je to nic prijemne  pozerat ako  popod dvere vychadza dym. Mam kolegov co zasadne nevypinaju pc, neviem ci bolo pricinou nizke napetie v sieti (startara budova) alebo sam zdroj na pocitaci. Nakoniec zhorel len zdroj, ale keby sme si to nevsimli vcas ktovie.

Re:Server ze stolního PC
« Odpověď #17 kdy: 01. 09. 2014, 07:51:05 »
no staci kupovat kvalitni zdroje a ne Colorshit, Eurocase apod.
http://diit.cz/clanek/na-slovensku-oznacili-8-pc-zdroju-za-nebezpecne
(uz je to starsi, ale rekl bych ze kvalita lowendu nejde nahoru, spis naopak)
Děkuji za možnost editace příspěvku.

jenda

Re:Server ze stolního PC
« Odpověď #18 kdy: 01. 09. 2014, 07:52:45 »
re - arm
* fedora 20 neni neco, co pred 2 lety kdosi sestavil ;)
* opravdu se nemusi vypinat, 5w vam koberec nezapali
* je vice nez rok behu 24/7/365 dostatecne "dlouha doba" a test stability ?
mozna by to chtelo navazat na starsi vlakna, do kterych jsem o tom psal

Re:Server ze stolního PC
« Odpověď #19 kdy: 01. 09. 2014, 08:32:34 »
Kdyz srovnam naklady na porizeni (deska, ram, disk, zdroj, case), je to draha sranda. Elektrina taky, v klidu kolem 25W. ARM by mi uplne stacil...

2). Jak do nej dostat linux? A ted mi nejde o 3D akceleraci. Nasel jsem nejaky kdo-vi-kym sestaveny obraz ubuntu 12.04. To mi ke spokojenosti nestaci :-(
No jenze TCO neni jen porizeni a elektrina. Co treba vlastni cas? Jasne, kdyz je nekdo lopata a dela za pade hrubyho tak si s tim muze hrat pul roku, ale... Takze stejne na cenu tim padem vyhrava intel x86_64.
Děkuji za možnost editace příspěvku.


hm

Re:Server ze stolního PC
« Odpověď #20 kdy: 01. 09. 2014, 12:57:00 »
Finanční náklady budou asi opravdu jen za elektriku na těch zbývajících 6 hodin denně. Takže sehnat někde již zmíněný wattmetr a orientačně změřit. Ostatně je otázkou, jestli by vadilo vypínání. Potřebujete nebo používáte někdy server v době, kdy je teď domácí PC vypnuté?
Funkčně si to můžete testnout hned, jestli wifi zlobí, tak pro testy natáhněte provizorně kablík.
No a podle výsledku už se rozhodnete sám, který z těch serverů zůstane. Co se týká spolehlivosti, tak zahořelé domácí PC je pro zkoušení vlastních věcí dostatečné (si myslím).

jenda

Re:Server ze stolního PC
« Odpověď #21 kdy: 01. 09. 2014, 18:43:59 »
re - ARM - TCO - vlastni cas : zalezi kolik casu vam zabere nakopirovat zakladni 2 - 4 GB obraz na sd kartu.
Pokud chcete vyuzit vnitrni 8GB flash s rychlosti cteni 300MB/sec, je holt potreba jeste nakopirovat tam, takze asi dalsich 6 minut.

Instalaci ovsem musite udelat i na PC, pricemz si troufam odhadnout, ze smrdleni s instalacnim CDcekm opravdu nebude rychlejsi ;)

Vim, sliboval jsem nejake video ... holt bylo malo zajemcu a taky casu je malo, jen na obcasne popichnuti zakrnelych fanousu Intelu ;)

Petr_Svetr

Re:Server ze stolního PC
« Odpověď #22 kdy: 01. 09. 2014, 19:04:11 »
aha, tak to je vtipna analyza... za a) nejde o cas to nainstalovat, spis jako udrzovat v chodu (tam bude cca 70-80% nakladu, IMHO). Po zkusenostech s HW na kterem bezi treba android - no neni to prave etalon spolehlivosti... b) vsechny ITX maji USB porty, takze moc nechapu, kdo to smrdleni s CD...
Video netreba, spis by bylo lepsi popsat, k cemu to ARM muze byt dobre... Krom hrani, teda.

Re:Server ze stolního PC
« Odpověď #23 kdy: 01. 09. 2014, 23:59:35 »
Na VPSkách je na pytel hlavně RAMka a kromě toho to může být lenivý z těžko zjistitelných příčin (propustnost všeho možnýho, interrupty, ...). Půl giga RAM může být na samotný aplikace v pohodě, ale moc si na tom nezacachuješ :) a v horším případě to půjde do swapu, což je smrt.

Oproti tomu, do stroje, kterej máš pod rukama, si dneska seženeš 8G RAM už málem na vrakáči... celej systém ti prakticky poběží z RAM, nebudeš řešit, že teď je ti tam na chvilku těsno atd. Stejně tak disky - můžeš klidně použít jetý za pusu, když to je v rozumným RAIDu a budeš to zálohovat, můžeš být úplně v klidu. A navíc si tam nahraješ všechnymožný filmy, mp3ky a jánevímco a uděláš si z toho domácí mediání centrum, což narozdíl od VPS ocení i rodina :)

Problém je samozřejmě konektivita. Wifi bych v těhle podmínkách ani moc neřešil, spíš spolehlivost, upload a rta. I když třeba to slavný AWSko taky nemá ping kdovíjakej ;)

Musíš si to rozhodnout sám, o co ti jde spíš, s tím ti nikdo neporadí.

Re:Server ze stolního PC
« Odpověď #24 kdy: 02. 09. 2014, 00:04:41 »
Wifi bych v těhle podmínkách ani moc neřešil
I když vlastně jestli je to rodinná wifi, na které se děje kdovíco a pohání to APčko za tři stovky, tak to je blbý. Tyhle levný krabičky se pod zátěží umí chovat hodně nevyzpytatelně. Takže do pár metrů kabelu po 7Kč metr bych zainvestoval :)

k

Re:Server ze stolního PC
« Odpověď #25 kdy: 02. 09. 2014, 00:18:21 »
 OVH ti da za 60kc mesicne 1gb RAM, 10GB disk, verejnou IP.




Re:Server ze stolního PC
« Odpověď #26 kdy: 02. 09. 2014, 00:25:31 »
Vim, sliboval jsem nejake video ... holt bylo malo zajemcu a taky casu je malo, jen na obcasne popichnuti zakrnelych fanousu Intelu ;)

Tak neslibuj a udelej eshop s ARM pocitaci, na kterych bude fungovat linux :)
"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."

čtenář

Re:Server ze stolního PC na veřejný IP
« Odpověď #27 kdy: 02. 09. 2014, 01:21:04 »
Taky mám ze svýho herního PC se zdrojem 900W udělanej vytůněnej stroj, na kterým běží všelicos za služby, který by na placeným virtuálním stroji vůbec nezprovoznil. Se spotřebou je to tak, že jí neřeším, když hlavní žrout grafická karta se vypíná, stejně tak LCDčka i disky a nezatížený procesor taky toho moc nespotřebuje. Náklady na provoz jako serveru odhaduji navíc 40 Kč za měsíc v elektřině nad rámec doby, kdy by počítač stejně běžel. Počítač vůbec nevypínám, kravál mi moc nedělá, spát te dá s ním v jedný místnosti. Teď v zimě je k užitku i teplo z něho, takže náklady na provoz 0Kč. Myslím si, že spotřebovaná 1kWh elektřiny v PC dává stejný teplo jako spotřebovaná v odporovým topení (přímotopu). Tepelný čerpadlo dá samozřejmě víc tepla, když je tam ještě druhý zdroj tepla.

Když si uvědomíš co všechno doma na vlastním PC můžeš provozovat, jako na svý doméně, uvědomíš si, že tím jen ušetříš a dokonce si můžeš i vydělat.

TomBA

Re:Server ze stolního PC
« Odpověď #28 kdy: 02. 09. 2014, 09:51:14 »
Základnou otázkou asi skôr bude, čo všetko od toho "servera" autor témy očakáva. Aký server? mail? dns? http? sql........
Ohľadne 5W a ARM sa dá povedať asi len toľko že podobnú spotrebu má aj http://www.minnowboard.org/meet-minnowboard-max/ a to má slušnú sieťovku, sata port a pcie. Je to svet intelu, kde by inštalácia štandardných linuxových distribúcií nemala byť problémom. N ARM občas narazíte na voľajaký blob a hotovo..... Ak ten server má slúžiť aj na ukladanie dát (domáci mediálny server), má mať redundanciu diskov a podobne, tak sa tá spotreba aj tak dostane niekam na 40W a to už si môže naozaj kúpit voľajaký mikroserver alebo používať to PC.

jenda

Re:Server ze stolního PC
« Odpověď #29 kdy: 02. 09. 2014, 10:21:35 »
jen telegraficky ...

@Petr_Svetr : a/ udrzba v chodu - co se tyka me krabky - za rok asi 5x zapnout, bo tam nemam ups a bourka vyhodila pojistky. drina;) spolehlivost - you get what you pay for - veci od Apple zase takovy sraci nejsou ;)
b/ arm je dobre na cokoliv, zapojte fantazii - s tim androidem jste si sam castecne odpovedel,doplnte zarizeni s iOS,bezpilotni letadla,rizeni auta,robotika,maly domaci server,levny desktop,a hrani predevsim - kdo si hraje - nezlobi :)

@guru prymek - zrovna vcera jsem kupoval 8GB DDR3 - na vrakaci jsem nezkousel, takze v ksefte za 2000 Kc - kdyz tak doporucte, kde ty Vase vrakace maji ?

@k - dik za tip :)

@tuxmartin  - klicova informace je "malo zajemcu a taky casu je malo", me to jede, ja video nepotrebuju. Skoro me inspiroval rPI hosting ;)

@ctenar - ba ba,idealni spojeni :) ale zkousel jsem kdysi hrabat BTC - a u toho se spi fakt tezko ;)

@tomBA - presne,otazka jsou pozadavky(dik za link- jen na preOrders jsem trochu alergicky;), u ARMu je fajn, ze se da zacit s "malem", pak treba rust dal. Taky clovek hned vidi jak je dulezite pouzivat opensource - sublimeText mi na ARM holt nepojede, musim najit neco jineho

... at neplevelim tady - nove tema zde

http://forum.root.cz/index.php?topic=9651.0