Založení s.r.o. při zaměstnání

OMG

Re:Založení s.r.o. při zaměstnání
« Odpověď #15 kdy: 21. 08. 2014, 22:06:51 »
-Pokud chce někdo podnikat v ČR, tak potřebuje českou firmu. Schůdná je i firma v nějakém státě EU, ale to už chce nějaké právní know-how.

To není pravda, konkrétně v IT segmentu lze bez jakýchkoliv problémů podnikat na území ČR s firmou registrovanou na území USA, veškeré problémy plynoucí z převodů likvidních prostředků řeší mezinárodní bankovní instituce a zabezpečené platební mechanismy kreditních/debetních respektive eletkronických plateb typu PayPal, včetně mezinárodních převodů. Jediná povinnost zahraničního investora (je-li prokazatelná) je odvést v ČR DPH.
Převody aktiv jsou zrovna ty méně problematické věci - to je "jenom" drahé. Správně jste nakousl téma daní, tak začíná správná legrace.

-I kdyby předmět podnikání byl takový, že by to mohlo fungovat s americkou firmou, tak v první řadě narazíš na velkou neochotu ostatních podnikatelů s tebou uzavírat smlouvy

Záleží na předmětu podnikání, ale osobně nevidím žádný problém ve fakturaci pro firmu registrovanou v Mongolsku, v ČR, nebo USA. Nabízí-li firma registrovaná v Indii služby, které nikdo jiný nenabízí, neodmítnu ji proto, že je z Indie, v opačném případě se jedná o xenofobii a ta nemá s podnikáním nic společného. Je-li firma zavedená, má-li určité reference, pokud nabízí koncovým uživatlům hotové služby s okamžitou dostupností, neexistuje důvod, proč se čehokoli obávat.

Už je to mi to celé jasné. Já se snažil psát něco k věci, zatímco vy tu vedete zcela akademickou diskuzi.
Tohle vlákno je o tom, že někdo, kdo zatím není podnikatel si založí firmu a bude si tím přivydělávát k pokračujícímu pracovnímu poměru. Jaký smysl má tady psát o hypotetické situaci, že je nějaká firma, která nabízí to, co žádná jiná? Jaký smysl má psát o zavedené firmě s referencemi? Hotové služby s okamžitou dostupností? Co dodat k tomu...

- právě proto, že by tě museli žalovat u soudu v USA.



Vždy existují záruky i pojistky, takové musí splňovat i firma registrovaná na území USA, pro koncové zákazníky/spotřebitele je v mnoha ohledech daleko výhodnější, než záruky firmy registrované na území USA.
????
Pro českého obchodního partnera i pro spotřebitele je firma registrovaná v USA podstatně větší komplikace při vynucování jeho práv.

-Tvůj zaměstnavatel, který tvé americké podnikání odhalí, nebude žalovat tvou firmu v USA, ale tebe osobně u českého soudu. Normální český právník bude muset akorát nalistovat, že zahraniční podnikání není nějak vyjmuto ze zde již citovaného zákona. To rozhodně nebude nějak zásadně drahý a komplikovaný úkon.

Musel by prokázat přímou zodpovědnost svého zaměstnance, má-li firma byť fiktivního zamestance, který je rezidentem USA, vlastnik firmy můze vždy tvrdit, že o podnikaní na územi ČR neměl tušení, nebo za něj není zodpovědný, zaměstanenc v USA není zaměstnancem zaměstnavatele v ČR, zaměstnanec zaměstnavatele v ČR, není odpovědný za činnost firmy na území ČR.

V opačném případě.

Jen ať si zaměstnavatel zkusí jít do sporu s mezinárodní firmou podnikající bez ohledu na reziduum klienta, má-li možnost nabízet služby mezinárodně a nabízí je jen lokálně, je to jeho blbost a velmi pravdpodobně nebude mít dostatek prostředků pro soudní proces.
Já nejsem právník a psal jsem, že nevím jak široce je chápán zde zmíněný §304. IMHO to platí zcela obecně. Čili bez písemného souhlasu svého zaměstnavatele nesmím ve stejném oboru podnikat - nikde. Nikde v ČR, nikde na planetě, nikde ve vesmíru.
Pokud je na moje jméno registrována (činnost vyvíjející) firma v USA, tak podnikám. Ergo všechny konstrukce, že já něco nevěděl a že to zaměstnanec jsou úplně nesmyslné.
A opakuji - zaměstnavatel nejde do sporu s žádnou firmou. Zaměstnavatel bude žalovat fyzickou osobu - svého zaměstnance.


OMG

Re:Založení s.r.o. při zaměstnání
« Odpověď #16 kdy: 21. 08. 2014, 23:18:40 »
Tvá americká firma s úplně jiným oborem činnosti si v Česku založí dceru ve stejném oboru, jako tvůj zaměstnavatel. To už není tvé podnikání, ale podnikání americké matky. Samozřejmě to je teorie, jako vedlejšák se to nevyplatí.
A jednatelem té české dcery bude kdo?
a) já (zaměstnanec) to být nesmím - pak bych podnikal.
b) někdo jiný - to jsem pak ale v situaci, která se dá řešit i jinými způsoby než je firma v USA. A dostáváme se úplně jinam, protože pak přibudou zásadní problémy, jak zajistit, že vás ten jednatel neokrade. Můžete to chtít pojistit příbuzným, ale pak zjistíte, že příbuzní nejsou tak úplně blbí, aby jenom tak za nic ručili za vaše podnikání (zejména teď, když se dluhů z podnikání nelze zbavit rozdělením společného jmění manželů). A pak třeba zjistit, že jediný příbuzný, kterého jste ukecali, aby to vzal už roky pije, nebo má dluhy - jenom to nebylo poznat.
A opět - firma, kde jednatel je někdo, kdo to jenom podepsal, ale skutečně podniká někdo jiný, taková firma je nedůvěryhodná pro obchodní partnery.

r00t

Re:Založení s.r.o. při zaměstnání
« Odpověď #17 kdy: 22. 08. 2014, 13:42:07 »
Tvá americká firma s úplně jiným oborem činnosti si v Česku založí dceru ve stejném oboru, jako tvůj zaměstnavatel. To už není tvé podnikání, ale podnikání americké matky. Samozřejmě to je teorie, jako vedlejšák se to nevyplatí.
A jednatelem té české dcery bude kdo?
a) já (zaměstnanec) to být nesmím - pak bych podnikal.
b) někdo jiný - to jsem pak ale v situaci, která se dá řešit i jinými způsoby než je firma v USA. A dostáváme se úplně jinam, protože pak přibudou zásadní problémy, jak zajistit, že vás ten jednatel neokrade. Můžete to chtít pojistit příbuzným, ale pak zjistíte, že příbuzní nejsou tak úplně blbí, aby jenom tak za nic ručili za vaše podnikání (zejména teď, když se dluhů z podnikání nelze zbavit rozdělením společného jmění manželů). A pak třeba zjistit, že jediný příbuzný, kterého jste ukecali, aby to vzal už roky pije, nebo má dluhy - jenom to nebylo poznat.
A opět - firma, kde jednatel je někdo, kdo to jenom podepsal, ale skutečně podniká někdo jiný, taková firma je nedůvěryhodná pro obchodní partnery.

Máš to popletené. Jednatelem dceřinné firmy v ČR je právnická osoba.

Kdyby se podnikatel v tomto směru pozastavoval nad každou banalitou a vše hned konfrontoval s příslušným zákoníkem dané země, nikdy ani podnikat nezačne.

OMG

Re:Založení s.r.o. při zaměstnání
« Odpověď #18 kdy: 22. 08. 2014, 20:51:59 »
Tvá americká firma s úplně jiným oborem činnosti si v Česku založí dceru ve stejném oboru, jako tvůj zaměstnavatel. To už není tvé podnikání, ale podnikání americké matky. Samozřejmě to je teorie, jako vedlejšák se to nevyplatí.
A jednatelem té české dcery bude kdo?
a) já (zaměstnanec) to být nesmím - pak bych podnikal.
b) někdo jiný - to jsem pak ale v situaci, která se dá řešit i jinými způsoby než je firma v USA. A dostáváme se úplně jinam, protože pak přibudou zásadní problémy, jak zajistit, že vás ten jednatel neokrade. Můžete to chtít pojistit příbuzným, ale pak zjistíte, že příbuzní nejsou tak úplně blbí, aby jenom tak za nic ručili za vaše podnikání (zejména teď, když se dluhů z podnikání nelze zbavit rozdělením společného jmění manželů). A pak třeba zjistit, že jediný příbuzný, kterého jste ukecali, aby to vzal už roky pije, nebo má dluhy - jenom to nebylo poznat.
A opět - firma, kde jednatel je někdo, kdo to jenom podepsal, ale skutečně podniká někdo jiný, taková firma je nedůvěryhodná pro obchodní partnery.

Máš to popletené. Jednatelem dceřinné firmy v ČR je právnická osoba.

Kdyby se podnikatel v tomto směru pozastavoval nad každou banalitou a vše hned konfrontoval s příslušným zákoníkem dané země, nikdy ani podnikat nezačne.

Jednatel může být i právnická osoba. Ale na konci právnických osob musí být nějaká fyzická osoba, takže to není řešení problému, jenom jeho odsunutí.
Druhá věta mluví za vše.

r00t

Re:Založení s.r.o. při zaměstnání
« Odpověď #19 kdy: 22. 08. 2014, 22:44:26 »
Jednatel může být i právnická osoba. Ale na konci právnických osob musí být nějaká fyzická osoba, takže to není řešení problému, jenom jeho odsunutí.

Špatně, to je řešením problému. Fyzická osoba není zodpovědná za činnost právnické osoby, závazek právnické osoby není závazkem fyzické osoby, mezi matkou a dcerou (společnostmi) není vzájemná reciprocita v zodpovědnosti.


OMG

Re:Založení s.r.o. při zaměstnání
« Odpověď #20 kdy: 23. 08. 2014, 10:01:52 »
Jednatel může být i právnická osoba. Ale na konci právnických osob musí být nějaká fyzická osoba, takže to není řešení problému, jenom jeho odsunutí.

Špatně, to je řešením problému. Fyzická osoba není zodpovědná za činnost právnické osoby, závazek právnické osoby není závazkem fyzické osoby, mezi matkou a dcerou (společnostmi) není vzájemná reciprocita v zodpovědnosti.

Jenže tady se neřeší zodpovědnost a závazky - ale zákaz podnikání fyzické osoby.
Nemluvě o tom, že celé je to akademické cvičení, protože jak zaměstnavatel nelibě zjistí, že jeho zaměstnanec podniká, tak tomu zaměstnanci dá padáka (pod jakoukoliv záminkou) - to je zjevně něco, co původní tazatel nechce.

credo

Re:Založení s.r.o. při zaměstnání
« Odpověď #21 kdy: 24. 08. 2014, 11:31:17 »
Dovolím si tady upozornit na praktický rozměr podnikání prostřednictvím zahraniční firmy (zde v diskusi se navrhuje registrovat firmu v USA).

Měl jsem živnostenský list od roku 1996, v roce 2009 jsem ho zrušil. V roce 2008 jsem založil firmu v Anglii - tehdy se tomu ještě neříkalo startup, prostě šlo o softwarovou firmu. Všechny příjmy jsem postupně v letech 2008-2009 přesměrovával ze sebe na tu firmu, zákazníci s tím neměli žádný problém. Za rok 2009 jsem si vyplatil první dividendu a současně podal poslední daňové přiznání jako OSVČ.

Od roku 2010 mám příjmy výhradně z dividend (příjmy z kapitálového majetku), plus drobný příjem z pronájmu (pronajímám 1+1 v jednom okresním městě).

Letos jsem se rozhoupal, že konečně koupím vlastní byt, zatím jsem bydlel v nájemním. Mohu složit cca 500-700 tisíc Kč vlastních prostředků, cca 2 mil. Kč bych potřeboval půjčit od banky - šlo by tedy o sympatickou 75% - 85% hypotéku, kterou banky standardně poskytují. Můj příjem z daňového přiznání za r. 2013 je průměrně 82.000 Kč čistého měsíčně. Na 2 miliónovou hypotéku tedy naprosto dostačující příjem i s velkou rezervou. Stabilita příjmů je dostatečná, od r. 2010 každý rok rostoucí (krize se na mých příjmech kupodivu příliš nepodepsala).

Jenže ouha, oslovil jsem několik hypotečních poradců a sám jsem obešel snad všechny banky, které u nás hypotéky poskytují. Banky nejsou schopny akceptovat příjmy z kapitálového majetku a už vůbec ne pokud pochází ze zahraničí. Nakonec mi poradci poradili, že mi nezbude nic jiného, než založit české eseróčko a udělat si pracovní smlouvu. Protože když si udělám pracovní smlouvu se svojí anglickou firmou, tak to nic neřeší, české banky nebudou ochotné/schopné zkoumat zdroj příjmů a ověřovat anglické daňové přiznání mé firmy.

Tož tak - je třeba na začátku promyslet všechny aspekty případného přemístění podnikání do ciziny....

Re:Založení s.r.o. při zaměstnání
« Odpověď #22 kdy: 21. 09. 2014, 13:21:26 »
Nápad založit firmu mimočr abych obešel číst pracovní smlouvy je naproato chorej. Pokus si zaměstnavatel nepřeje abych podnikalvtak mě vyhodí i kdyby ta firma byla založená v Africe.

Sten

Re:Založení s.r.o. při zaměstnání
« Odpověď #23 kdy: 21. 09. 2014, 15:05:16 »
Trochu nechápu, co se tu snažíte vymyslet. Je to velmi jednoduché:
  • Má zaměstnavatel zájem s vámi nadále spolupracovat, i když se změní poměr ze zaměstnaneckého na dodavatelský? Tak budete pracovat jako OSVČ nebo s.r.o. i pro něj
  • Nemá zájem? Tak to máte smůlu, § 304 (a vyhazov kvůli jeho porušení) se na vás bude vztahovat, i když založíte firmu na Seychelách

Robert

Re:Založení s.r.o. při zaměstnání
« Odpověď #24 kdy: 15. 08. 2017, 14:53:29 »
Jenom trochu tápu v tom, jak se chcete věnovat s.r.o. a zaměstnání zároveň. Jinak věřím tomu, že hlásit se zaměstnavateli s tímto nepotřebujete. :) Můžete také oslovit některou firmu, která poskytuje podporu při zakládání společnosti. Něco to sice stojí, ale ušetří vám to spoustu času, papírování a případných chyb.

Re:Zalozeni s.r.o. pri zamestnanni
« Odpověď #25 kdy: 15. 08. 2017, 15:11:36 »
Jediný problém by bol, ak máš v zmluve konkurenčnú doložku a chceš podnikať v rovnakom obore
Nepotrebuje mit konkurencni dolozku (ta ma uplne jiny duvod a jiny cil), je to dane primo v zakoniku prace.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Zalozeni s.r.o. pri zamestnanni
« Odpověď #26 kdy: 15. 08. 2017, 18:12:13 »
Jediný problém by bol, ak máš v zmluve konkurenčnú doložku a chceš podnikať v rovnakom obore
Nepotrebuje mit konkurencni dolozku (ta ma uplne jiny duvod a jiny cil), je to dane primo v zakoniku prace.

Kde přesně?

Re:Zalozeni s.r.o. pri zamestnanni
« Odpověď #27 kdy: 15. 08. 2017, 18:40:44 »
Kde přesně?
To si to neumis vygooglit? Nebo si to proste najdi v tomhle threadu, uz to tady nekdo psal.

§ 304 odst. 1
Děkuji za možnost editace příspěvku.

abc

Re:Založení s.r.o. při zaměstnání
« Odpověď #28 kdy: 15. 08. 2017, 21:25:15 »
Dovolím si tady upozornit na praktický rozměr podnikání prostřednictvím zahraniční firmy (zde v diskusi se navrhuje registrovat firmu v USA).

Měl jsem živnostenský list od roku 1996, v roce 2009 jsem ho zrušil. V roce 2008 jsem založil firmu v Anglii - tehdy se tomu ještě neříkalo startup, prostě šlo o softwarovou firmu. Všechny příjmy jsem postupně v letech 2008-2009 přesměrovával ze sebe na tu firmu, zákazníci s tím neměli žádný problém. Za rok 2009 jsem si vyplatil první dividendu a současně podal poslední daňové přiznání jako OSVČ.

Od roku 2010 mám příjmy výhradně z dividend (příjmy z kapitálového majetku), plus drobný příjem z pronájmu (pronajímám 1+1 v jednom okresním městě).

Letos jsem se rozhoupal, že konečně koupím vlastní byt, zatím jsem bydlel v nájemním. Mohu složit cca 500-700 tisíc Kč vlastních prostředků, cca 2 mil. Kč bych potřeboval půjčit od banky - šlo by tedy o sympatickou 75% - 85% hypotéku, kterou banky standardně poskytují. Můj příjem z daňového přiznání za r. 2013 je průměrně 82.000 Kč čistého měsíčně. Na 2 miliónovou hypotéku tedy naprosto dostačující příjem i s velkou rezervou. Stabilita příjmů je dostatečná, od r. 2010 každý rok rostoucí (krize se na mých příjmech kupodivu příliš nepodepsala).

Jenže ouha, oslovil jsem několik hypotečních poradců a sám jsem obešel snad všechny banky, které u nás hypotéky poskytují. Banky nejsou schopny akceptovat příjmy z kapitálového majetku a už vůbec ne pokud pochází ze zahraničí. Nakonec mi poradci poradili, že mi nezbude nic jiného, než založit české eseróčko a udělat si pracovní smlouvu. Protože když si udělám pracovní smlouvu se svojí anglickou firmou, tak to nic neřeší, české banky nebudou ochotné/schopné zkoumat zdroj příjmů a ověřovat anglické daňové přiznání mé firmy.

Tož tak - je třeba na začátku promyslet všechny aspekty případného přemístění podnikání do ciziny....

Mam prijem ted jiz ze zahranici, neboť jsem zrusil zivnost v CZ a banka s pijmem ze zahranici nemá zadny problém... Ale je to mozne tim, ze jsem jejich klientem desitky let

.

Re:Založení s.r.o. při zaměstnání
« Odpověď #29 kdy: 15. 08. 2017, 22:23:51 »
Ahoj, muze si zamestnanec zalozit s.r.o. pri praci aniz by o tom musel dat vedet zamestnavateli?
Ano, může. Nezáleží, jestli je činnost sro konkurenční. Existuje k tomu judikatura Nejvyššího soudu. Druhá věc je, jestliže v té sro bude fungovat jako jednatel, pak už by se mohlo jednat o konkurenční jednání. S tou konkurencí to ale není tak jednoduché, pokud jste třeba admin ve strojírenské firmě, není problém vykonávat jakoukoliv IT činnost, nesmíte ale vykonávat činnost ve strojírenství.