SSD disk - postupná ztráta výkonu

Lol Phirae

Re:SSD disk - postupná ztráta výkonu
« Odpověď #45 kdy: 19. 08. 2014, 14:26:29 »
Nefunkční trim na swapu je pochopitelně bug v systemd(https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=987136), uvidím, zda pomůže změnit typ oddílu na 8300.

Klid, brzy bude implementován systemd-trimd. O tom, jak kompetentně a s jak hlubokou znalostí fungování systému je vyvíjen tenhle frikulínský šmejd, odpovídá i inteligentní dotaz Lennarta, zda swapon čte /etc/fstab.


Neviditelný

Re:SSD disk - postupná ztráta výkonu
« Odpověď #46 kdy: 19. 08. 2014, 14:34:26 »
U mně je to o něco víc, free je ~97 GiB, trimuje se 101 GiB. (na /home)

Nevitidelný

Re:SSD disk - postupná ztráta výkonu
« Odpověď #47 kdy: 19. 08. 2014, 15:08:43 »
Nefunkční trim na swapu je pochopitelně bug v systemd(https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=987136), uvidím, zda pomůže změnit typ oddílu na 8300.

Klid, brzy bude implementován systemd-trimd. O tom, jak kompetentně a s jak hlubokou znalostí fungování systému je vyvíjen tenhle frikulínský šmejd, odpovídá i inteligentní dotaz Lennarta, zda swapon čte /etc/fstab.

V tomhle případě to ale možná tak nevadí, od jádra 2.6.35.5 se celý swap zatrimuje, když se spustí swapon. Parametr "--discard" pro swapon pouze zařídí, že se swap trimuje průbežně za běhu. Na strojích, které swapují jako o život to možná má význam, to ale není můj případ. Lennart se ptá jen na to, zda se parametr "discard" pro swap čte z fstabu, ne, zda swapon -a používá fstab. systemd generuje při startu unity pro mountování m.j. i z informací v fstabu, akorát v případě swapu jej zajímá jen parametr "priority".

mjakl

Re:SSD disk - postupná ztráta výkonu
« Odpověď #48 kdy: 19. 08. 2014, 15:09:25 »
no tak pripojeni a odpojeni vzdy i zapise nejaka metadata do fs, tim padem je co trimovat

mas discard u swapu? ve fstabu? v dmesg je pak neco takovyho:
Kód: [Vybrat]
Adding 16777212k swap on /dev/sda4.  Priority:-1 extents:1 across:16777212k SSDscFSto SSDscFS je dulezity

a ten over-provisioning si zapnete; samsung to neudelal uplne chytre, kdyz dovolil uplne vypnuti a navic kdyz to linuxovy distribuce tak defaultne udelaji


Předpokládám tedy, že trim fungoval celou dobu dobře.

fstrim se chová trochu zvláštně. Když jej spustím poprvé, chvilku se něco děje a výstup ukáže, kolik bytů se zatrimovalo (cca 80 GB na jednom oddílu, přes 11 GB na druhém).

no nevim, jestli se trimuje 92GB z 256GB, tak asi discard moc nefunguje, dej fstrim do crontabu a hotovo, pak nepotrebujes discard ve fstabu (jen u swapu)

-v, --verbose
              Verbose  execution. When specified fstrim will output the number
              of bytes passed from the filesystem down the block stack to  the
              device  for  potential discard. This number is a maximum discard
              amount from the storage  device's  perspective,  because  FITRIM
              ioctl  called  repeated  will  keep sending the same sectors for
              discard repeatedly.

              fstrim will report the same potential discard bytes  each  time,
              but  only sectors which had been written to between the discards
              would actually be discarded by the storage device.  Further, the
              kernel  block  layer  reserves  the  right to adjust the discard
              ranges to fit raid stripe geometry, non-trim capable devices  in
              a  LVM  setup,  etc.  These reductions would not be reflected in
              fstrim_range.len (the --length option).

strepty

Re:SSD disk - postupná ztráta výkonu
« Odpověď #49 kdy: 19. 08. 2014, 22:17:19 »
Cf karta rozhodne neni na archivaci vhodna. Napr. karty advantech urcene udajne pro prumyslove pouziti zacnou mit problemy uz po pul roce (i driv) lezeni ve skladu bez napajeni. Overeno testy.
Dakujem a aj vsetkym ostatnym  za upresnenie mojej teorie o CF ako archivnom mediu. Naivne som si predstavoval ze budu mat problem len pri vesmirnom ziareni.
Tak ma napadlo ci nahodou firmware ssd disku po vypnuti a zapnuti napajania tiez z bezpecnostnych dovodov nepremiestni vsetky data niekam inam, aby obnovil naboj. To by mozno aj vysvetlilo to trimovanie celeho volneho miesta na disku po resete, ci to je dalsia prilis odvazna teoria? :)


PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SSD disk - postupná ztráta výkonu
« Odpověď #50 kdy: 19. 08. 2014, 23:33:12 »
Off topic alert:

Z niektorych prispevkov mam pocit ze kupa SSD vyzaduje magiu ako installacia Gentoo par rokov doazdu.
Moje primarne SSD som si kupil viac ako 2 roky doazdu... OCZ Vertex 4 128 GiB a je pravda ze som koli tomu spravil par drobnosti, ale nic extremne ako nechavat si miesto na konci disku.

*ziaden swap, pri dnesnych cenach RAM nema zmysel
*discard pre particiu, discard v crypttabe
*noatime
*commit=600
*Partition alignment si vyriesil system sam, len som skontroloval (start=     2048)

Nikdy nemam viac ako 1 G volneho miesta na disku... Kazdu chvilu mazem ~/Downloads aby sa dalo existovat dalej, notebook ma len SATA 2 a hdparm mi ukazuje ~250 MB/s

/dev/sda:
 Timing cached reads:   6248 MB in  2.00 seconds = 3128.96 MB/sec
 Timing buffered disk reads: 760 MB in  3.00 seconds = 253.13 MB/sec

System je svizny ako pri kupe disku. Kto chce responsivnejsi system nech si kupi SSD, mozem to kazdemu len odporucat. By ma zaujimalo ci tu popisovane problemy su specificke pre Samsungy, alebo ci aj ostatny maju taky problem s degradaciou vykonu a len ja mam stastie na dobry kus.

trubicoid2

Re:SSD disk - postupná ztráta výkonu
« Odpověď #51 kdy: 21. 08. 2014, 11:32:56 »
no kazdej vyrobce si to dela jinak, zrovna ten vertex4 jede bud super-rychlo v "performance mode" pokud je vic jak 50% volnych nebo pomalu v "storage mode"

rozdil je videt tu: http://www.xbitlabs.com/articles/storage/display/ocz-vertex-4-128gb-256gb_8.html

akorat na cteni to nepoznas, kdyz mas sataII; zkus zapis, ten by mel byt na hranici sataII tedy 250MB/s nebo jen 80MB/s

trubicoid2

Re:SSD disk - postupná ztráta výkonu
« Odpověď #52 kdy: 21. 08. 2014, 13:07:31 »
jinak jsem prestartoval a taky mi fstrim po kazdym restartu ukazuje vzdy 21.5G trimmed, podle df -h mam 17G volnyho mista

nejak jsem si toho driv nevsim, restartuju malo a mam fstrim v crontabu

takze to je jak tu majkl napsal, na zacatku proste posle trim na vsechno volne misto, ale disk si vytrimuje jen to, co bylo plne (skoda ze disk nerekne, kolik toho bylo)

dalsi volani fstrim potom posila trim jen na smazane

Rovano

Re:SSD disk - postupná ztráta výkonu
« Odpověď #53 kdy: 21. 08. 2014, 18:04:52 »
Off topic alert:

Z niektorych prispevkov mam pocit ze kupa SSD vyzaduje magiu ako installacia Gentoo par rokov doazdu.
Nevyžaduje. Mám to dosti podobně, týdně mám desítky GB zapsáno a asi jen 3GB volno a pořád frčím na maximálce SATA2. A mám zase jinou značku(obchodní značku Micronu).

Mirek

Re:SSD disk - postupná ztráta výkonu
« Odpověď #54 kdy: 25. 08. 2014, 16:40:36 »
Zdravím,
před zhruba 3 měsíci jsem pořídil nový SSD disk Samsung SSD 840 EVO - 120GB. Běží v desktopu, na desce ASUS H81M-K. Na začátku vypadaly testy výkonu perfektně, tak, jak sliboval výrobce.

Kód: [Vybrat]
sudo hdparm -tT /dev/sda1
 Timing cached reads:   17826 MB in  1.99 seconds = 8945.58 MB/sec
 Timing buffered disk reads: 1548 MB in  3.00 seconds = 515.63 MB/sec

Nedávno jsem zaznamenal, že systém je nějaký pomalejší a napadlo mě otestovat znovu výkon. A pohybuje se okolo 30% původních rychlostí:

Kód: [Vybrat]
Timing buffered disk reads: 456 MB in 3.01 seconds = 151.30 MB/sec
Na disku je 50% volného místa, trim aktivovaný a funguje, nic v konfiguraci se neměnilo. Systém je Ubuntu 14.04. Narazil jsem na fórum, kde řeší stejný problém: http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-1862865/840-evo-performance-dropped.html

Nenapadá vás, jestli jde skutečně o HW problém a disk je na reklamaci? Setkali jste se s podobným chováním?

Mockrát díky.

Můžu se zeptat jak jsi to nakonec vyřešil? Přišel ke mně ten známý s úplně stejným (novým) diskem a že na něj chce nainstalovat na NTB Mint 17. A tak bych uvítal jakoukoliv ověřenou radu před tím, než mu to začnu instalovat.

Díky

Tomas Dvorak

Re:SSD disk - postupná ztráta výkonu
« Odpověď #55 kdy: 26. 08. 2014, 07:48:16 »
Můžu se zeptat jak jsi to nakonec vyřešil? Přišel ke mně ten známý s úplně stejným (novým) diskem a že na něj chce nainstalovat na NTB Mint 17. A tak bych uvítal jakoukoliv ověřenou radu před tím, než mu to začnu instalovat.
Nejsem si jist, jestli jsem problém vyřešil trvale, nebo dočasně. Každopádně jsem zarovnal partition na 6MiB jak tu někdo doporučoval a nechal jsem 10GB volného místa za partition. Výkon se tím vrátil na původní hodnoty, když byl disk nový. Otázka je, jestli nezabral jen ten posun partition, který data přeházel a srovnal. Pak doplnit trim do cronu, partition mám nadále připojenou s discard. Nic víc jsem nezkoušel, ani update fw.

Trubicoid2

Re:SSD disk - postupná ztráta výkonu
« Odpověď #56 kdy: 26. 08. 2014, 08:00:18 »
Vono je to tim, ze koukas jen na cteni. Zkus zmerit i zapis, ten by mel byt citlivy na volne misto.

mca

  • ***
  • 181
    • Zobrazit profil
Re:SSD disk - postupná ztráta výkonu
« Odpověď #57 kdy: 26. 08. 2014, 18:15:15 »
U EVO takova hodnota naprosto odpovida, protoze se zaplnila jejich slavna "SLC", rekneme cache (trochu odlisny princip od nCache v Sandisk), ktera u 128GB varianty dela asi 3GB - to neni mnoho a vyresit to nejde, protoze se bavime o zakladni vlastnosti toho disku. Nezmenis ani v zapisu pomalejsi TLC NAND, protoze to proste nejde. Vlastnost.

Optimum, pro stabilni, nebo lepe receno konstatnejsi-predikovatelnejsi chovani v poklesu, se bere 20 - 30% jako Spare (OP Samsungy nemaji) a samozrejme to chce trimovat. Ty lepsi disky, jako treba Micron/Crucial maji jeste k TRIM vlastni GC, ktery dela svoje a M550 disponuji vyssi cache 2MB DDR na 1GB NAND. Protoze maji dost dobrou optimalizaci, par dobrych funkci (rain, power loss, ...) navic, tak jsou na tom lip, nez tyhle slavny Sh!tshungy. Po trech GB mu narve kakaovej barak i levnejsi M500, nebo stara M4.

a02x

Re:SSD disk - postupná ztráta výkonu
« Odpověď #58 kdy: 23. 09. 2014, 21:55:23 »
Zdravím,
před zhruba 3 měsíci jsem pořídil nový SSD disk Samsung SSD 840 EVO - 120GB. Běží v desktopu, na desce ASUS H81M-K. Na začátku vypadaly testy výkonu perfektně, tak, jak sliboval výrobce.

Kód: [Vybrat]
sudo hdparm -tT /dev/sda1
 Timing cached reads:   17826 MB in  1.99 seconds = 8945.58 MB/sec
 Timing buffered disk reads: 1548 MB in  3.00 seconds = 515.63 MB/sec

Nedávno jsem zaznamenal, že systém je nějaký pomalejší a napadlo mě otestovat znovu výkon. A pohybuje se okolo 30% původních rychlostí:

Kód: [Vybrat]
Timing buffered disk reads: 456 MB in 3.01 seconds = 151.30 MB/sec
Na disku je 50% volného místa, trim aktivovaný a funguje, nic v konfiguraci se neměnilo. Systém je Ubuntu 14.04. Narazil jsem na fórum, kde řeší stejný problém: http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-1862865/840-evo-performance-dropped.html

Nenapadá vás, jestli jde skutečně o HW problém a disk je na reklamaci? Setkali jste se s podobným chováním?

Mockrát díky.

http://www.zive.cz/bleskovky/ssd-samsung-840-evo-maji-chybu-pri-cteni-vyresi-to-novy-firmware/sc-4-a-175485/default.aspx

tdvorak

Re:SSD disk - postupná ztráta výkonu
« Odpověď #59 kdy: 24. 09. 2014, 06:18:23 »
http://www.zive.cz/bleskovky/ssd-samsung-840-evo-maji-chybu-pri-cteni-vyresi-to-novy-firmware/sc-4-a-175485/default.aspx
Díky za link. Snad to nový firmware vyřeší. Chování by pak odpovídalo i tomu, že když jsem partition zmenšil a posunul o pár MiB dozadu. Zafungovalo to jako v diskuzi často zmiňovaná defragmentace a výkon se vrátil do normálu. Ale asi jen dočasně.