Jak funguje Rapid STP?

baranek

Jak funguje Rapid STP?
« kdy: 01. 08. 2014, 10:32:25 »
Hraju si s Rapid STP a jsem z toho lehce zmaten. Nenasel by se tu nekdo kdo by mi byl schopnej odpovedet na nasledujici otazky? (testuju v Cisco packet traceru). Predpokladam jeden root switch s prioritou 0.
1/ Predpokladal jsem, ze kazdy switch v "kruhu" by mel mit jinou prioritu, ale kdyz sem nastavil stejnou vse funguje. Switche hedaji jen roota a je jim "jedno" jakou ma prioritu "sousedni". Je toto tvrzeni spravne?
2/ Kolik muzu teda dat switchu do jednoho kruhu? Protoze pokud plati, ze muzou mit switche stejnou prioritu pak ...
3/ Pokud z kruhove topologie rozpojenim vytvorim dve nezavisle vetve trva (zduraznuji v CiscoPacketTraceru) zmena topologie cca 5-10s. V realu je to rychlejsi?
« Poslední změna: 04. 08. 2014, 11:34:40 od Petr Krčmář »


Martin Volf

Re:Rapid STP
« Odpověď #1 kdy: 01. 08. 2014, 10:45:48 »
Celkem srozumitelný mi připadá popis STP na wikipedii, http://en.wikipedia.org/wiki/Spanning_Tree_Protocol. Priorita je jen jedno z kritérií při výběru roota, další je MAC-adresa.

anonym

Re:Rapid STP
« Odpověď #2 kdy: 01. 08. 2014, 14:54:41 »
switche hledaji jen roota, priorita ostatnich se pouzivajen ve specilnim pripadu (pokud najdu nekolik cest k rootovi se stejnou cenou tak beru tu od souseda s nizsi bridgeID)
bridgeID se vytvari z priority a MAC adresy, takze tam to nerozhodne nebude (pokud nemas 2 stejne MAC, coz bys nikdy nemel)

switchu do kruhu muzes dat kolik chces, kruh se to rozdeli cca na poloviny, podle toho jak nastavis cenu jednotlivym rozhranim

zmeny v radu jednotek sekund bych ocekaval i v realu