Ako vznikol prvý kompilátor?

Jozo Lakatos

Re:Ako vznikol prvy kompilator?
« Odpověď #30 kdy: 30. 07. 2014, 15:16:00 »
Nejdřív nebylo nic. Pak řekl Bůh "Budiž kompilátor".
nejdriv byl kvantovy stack overflow. pak vnikl kompilator buh.


Tomáš Roll

Re:Ako vznikol prvy kompilator?
« Odpověď #31 kdy: 30. 07. 2014, 15:52:20 »
Nejdřív nebylo nic. Pak řekl Bůh "Budiž kompilátor".
nejdriv byl kvantovy stack overflow. pak vnikl kompilator buh.
Na hranici s tebou, kacíři!

Tomáš Roll

Re:Ako vznikol prvy kompilator?
« Odpověď #32 kdy: 30. 07. 2014, 15:54:00 »
Dnešní programátoři jsou trpaslíci, kteří stojí na ramenou obrů.

perceptron

Re:Ako vznikol prvy kompilator?
« Odpověď #33 kdy: 30. 07. 2014, 16:05:30 »
toto je pekny clanok o vzniku c od dennisa ritchieho

http://cm.bell-labs.com/cm/cs/who/dmr/chist.html

v skratke: ako bol jazyk bcpl obsekany do jazyka b, z ktoreho potom velmi rychlo vyplaval c

+ zmienky o kompilatoroch

Bla

Re:Ako vznikol prvy kompilator?
« Odpověď #34 kdy: 30. 07. 2014, 17:41:12 »
Na to jsi přišel jak, machýrku? Abys mohl **z ničeho** vydupat super kompilátor, to chce nějaký čas. Asi těžko si v assembleru uděláš z ničeho LLVM a CLang.

Nevím, jestli tě chápu správně, ale možná na něj útočiš dost zbytečně.
I dnes vznikají ÚPLNĚ nové HW architektury, pro které je potřeba napsat kompilátor úplně od píky a to i pro poměrně komplexní jazyky. Nemluvím tím o převedení GCC na jinou HW architekturu, ale o architekturách, které jsou zcela mimo obvyklý rámec ARM/x86.

Sám jsem podobný projekt viděl v akci a žádné MOV, CMP, JZ nebo AAD instrukce neměl, prostě vycházel z řady malých jednotek, kdy každá mohla pracovat pouze s množinovými operacemi, takže instrukce ToRightUP 10 otestovala okolní jednotky na pravé straně a pokud některá z nich měla větší hodnotu než ona samotná, zvýšila její hodnotu o 10. Jednotky mohly pracovat pouze v párech, přesněji řečeno se to asi kapku podobalo programování HW neuronové sítě.

Velmi zajímavé a velmi výkonné.
Takže neříkej, že bez ničeho ten vyšší překladač prostě stvořit nejde, protože naopak je potřeba právě pro nové architektury nový překladač z ničeho stvořit. Samozřejmě, první překladač obvykle běží na nějaké stávající architektuře nebo na papíře.


Inkvizitor

Re:Ako vznikol prvy kompilator?
« Odpověď #35 kdy: 30. 07. 2014, 19:10:03 »
Na to jsi přišel jak, machýrku? Abys mohl **z ničeho** vydupat super kompilátor, to chce nějaký čas. Asi těžko si v assembleru uděláš z ničeho LLVM a CLang.

Já útočím? Četl jsi, co psal on?

Takže neříkej, že bez ničeho ten vyšší překladač prostě stvořit nejde, protože naopak je potřeba právě pro nové architektury nový překladač z ničeho stvořit. Samozřejmě, první překladač obvykle běží na nějaké stávající architektuře nebo na papíře.

Dvě poznámky:

1. Nikde jsem nepsal, že to NEJDE. Je to velice obtížné, ale technicky a teoreticky lze od píky napsat cokoliv. Ještě jsem každopádně neslyšel o tom, že by někdo na první dobrou napsal (dostatečně složitý) kompilátor, který by nepotřeboval v dalších verzích zoptimalizovat. Natož aby ho implementoval v ASM nebo strojáku.

2. Vycházel jsem z předpokladu, že autora dotazu zajímá vývoj kompilátoru v situaci, že žádný vyšší jazyk k dispozici nemá a to ani na jiné architektuře. Situace, kdy je možné napsat v prvním kroku nějaký cross compiler, je sice také zajímavá, ale je to přece jenom něco jiného. A když odpovím podle nejlepšího svědomí a podle mě vůbec ne mimo, přijde nějaký borec a začne mi vysvětlovat, že kompilátory, které jsou na světě X let a mají Y. verzi, dokážou víc, než můj usmolený kompilátor verze 0.2, který jsem v imaginárním potu tváře vyplodil v minilispu.

Yarda

Re:Ako vznikol prvy kompilator?
« Odpověď #36 kdy: 30. 07. 2014, 19:48:23 »
Mně někde kdysi někdo povídal, že jazyk C vznikl z jazyka B a ten z jazyka BCPL (ať už to znamená cokoliv). Kamarád vykutal nějakou knihu z počítačové mladší doby kamenné, tam se psalo, že programátoři nebudou psát rovnou strojní kód, ale problém zakódují do nějakého mezistavu kterého se chopí kompilátoři (lidi!) a ti z toho teprve vytvoří chodivý stroják.

Tomáš Roll

Re:Ako vznikol prvy kompilator?
« Odpověď #37 kdy: 30. 07. 2014, 20:18:36 »
A nástupce jazyka C se měl jmenovat P

Bla

Re:Ako vznikol prvy kompilator?
« Odpověď #38 kdy: 30. 07. 2014, 21:30:07 »

Tak se hned nečerti, tvoje čichová integrita nám je svatá.

Jde jen o to, že v určitých případech opravdu mohou vznikat i zajímavé překladače prakticky z nuly.

atarist

Re:Ako vznikol prvy kompilator?
« Odpověď #39 kdy: 30. 07. 2014, 21:57:54 »
Neviem ako  vznikol prvy kompilator ale ak mam verit tomu co je napisane na Youtube tak ho napisala Admiralka Grace Hopper pre Mark1. Admiral Grace Hopper was one of the first programmers of the Harvard Mark I computer. She developed the first compiler for a computer programming language.
Zda sa ze to bola celkom mudra pani  https://www.youtube.com/watch?v=9eyFDBPk4Yw

Skutecne byla: http://www.root.cz/clanky/ibm-a-sedm-trpasliku-treti-cast/#k05

Nakonec z jeji snahy vysel COBOL, ktery ma porad jeste par peknych vlastnosti.

atarist

Re:Ako vznikol prvy kompilator?
« Odpověď #40 kdy: 30. 07. 2014, 22:01:36 »
První kompilátor vzniknul jako program v ASM.
První program se realizoval takhle:
1) Kritická část po resetu se vyšila jehlou a drátem do určené oblasti feritové paměti.


Podle me dost blbost, feritove pameti byly mega drahe, takze se pouzivaly bubnove pameti (napriklad http://www.root.cz/clanky/historie-pocitacu-vyrabenych-v-nbsp-sssr/ ctvrta kapitola). Az kdyz uz bubnove pameti rychlostne nestacily, muselo se se skripajicimi zuby prejit na feritove pameti.

atarist

Re:Ako vznikol prvy kompilator?
« Odpověď #41 kdy: 30. 07. 2014, 22:03:42 »
Dnešní programátoři jsou trpaslíci, kteří stojí na ramenou obrů.

Tesat do kamene :-)

perceptron

Re:Ako vznikol prvy kompilator?
« Odpověď #42 kdy: 30. 07. 2014, 22:19:12 »
a ti trpaslici sa budu zdat byt o 20 rokov obrami

dh

Re:Ako vznikol prvy kompilator?
« Odpověď #43 kdy: 30. 07. 2014, 22:49:15 »
udelas si ten zaklad v tom, co je k dispozici (napr. asm) a pak uz ten kompilator vyvijis v tom jazyce, pro ktery vyvijis ten kompilator :D

Jozo Lakatos

Re:Ako vznikol prvy kompilator?
« Odpověď #44 kdy: 31. 07. 2014, 12:13:58 »
uz se perou?