Nové SSD - migrace a věci okolo

Vašek

Nové SSD - migrace a věci okolo
« kdy: 23. 07. 2014, 20:25:24 »
Ahoj,
koupil jsem si nový 240 GB SSD disk (OCZ Vector 150) a chtěl bych na něj postupně přesunout všechny své systémy.
Nyní mám 500GB HDD a na něm tripleboot:

Windows 7Office, věci do školy, programování; dnes používám spíše Debian
Windows 7Hry
Debian 7.5alternativa pracovních Win7
  • Mám migrovat stávající systémy nebo radši nainstalovat nové?
  • Má smysl dávat na SSD OS na hry? (sedmičky, častý zápis -> nižší životnost disku?)
  • Má smysl udělat si malou partišnu na SSDčku na data? (třeba na programování, na často čtené dokumenty)
Pokud už budu přeinstalovávat, má smysl zapnout plnohodnotné UEFI? Nyní mám zapnutý legacy mód (chtěl jsem nainastalovat XPčka, ale už nezvládly můj HW ;)) Asi největší změnou by bylo MBR -> GPT. Máte s tím někdo zkušenosti? Je to nějak lepší?

Díky za odpovědi, Vašek


Re:Nové SSD - migrace a věci okolo
« Odpověď #1 kdy: 23. 07. 2014, 23:30:57 »
Unika mi vyznam mit 2x Windows. Neslo by jedny Windows virtualizovat?

Osobne bych systemy radeji preinstaloval.

Hry nehraju, ale nektere by sly mozna rychleji. Slysel jsem o hre (jmeno si nepamatuji), ktera ma mega velke textury a je hratelna i na integrovane Intel grafice, jenom potrebuje ohromne rychle datove uloziste (ssd) - jenze ta hra mela desitky GB.

Definuj maly oddil na data. Treba kompilace jadra by mozna sla rychleji.

Zivotnost SSD bych asi nehrotil. Za disk das kolem 3 kKc a za 10 let uz stejne nebude kapacitou dostacovat. Trvaly zapis by byl asi spatny, ale bezne pouzivani je ok. Nekde pocitali zivotnost, vzali maximalni pocet prepisu jednotlivych sektoru a max rychlost zapisu. Bylo by nutne zapisovat plnou rychlosti dost dlouho. Zdroj si uz nepamatuji.

Radeji bych se zameril na rozdeleni disku. Urcite dat pozor na zarovnani oddilu.
A dalsi vec - % volneho mista. Uvadelo se, ze pro dobry vykon ssd by melo byt cca 15-20% volneho mista. Ted se urcite rozpouta hadka :-)
Nezapomen zapnout TRIM, pokud nebude zapnuty automaticky! Myslet na to musis zejmena u sifrovanych disku (crypttab a fstab).

http://www.root.cz/clanky/optimalizace-prace-s-ssd-disky-v-linuxu/
"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."

Vašek

Re:Nové SSD - migrace a věci okolo
« Odpověď #2 kdy: 24. 07. 2014, 01:25:51 »
Ahoj,
díky za odpověď. Ty dvoje Windows určitě chci. Jedny jsou určeny k stabilnímu běhu a moc do nich nešahám, druhé jsou dočasnější - dělám tam pokusy, instaluju věci, který chci dočasně (to jsou i hry). Když se systém už hodně zaprasí, nahraje se záloha a jede se dál. Vím, že by to šlo dát dohromady, ale takhle mám oproti virtuálu celý výkon stroje a zároveň si můžu být jist, že ty druhé Windows prostě poběží. A v linuxu se považuji za nováčka, takže mám radši "zálohu".

Malým oddílem na data mám na mysli třeba 20 GB. Jen nevím, jestli mi to bude k něčemu. Zajímalo by mne, jestli ti, co SSD užívají, ho mají pouze na systém, nebo i na nějaká data.

O tom volném místě jsem někde četl. Může to být v rámci oddílu nebo pouze nezformátovaný prostor?

Díky za odkaz na článek, určitě pomůže.

Re:Nové SSD - migrace a věci okolo
« Odpověď #3 kdy: 24. 07. 2014, 02:04:31 »
System W7 pro, 4 pracovni virtualy, vsechny dokumenty a pracovni podklady za cca 6-12 mesicu zpatky(podle toho jak je chut udelat si dve hodky presouvani do archivu), veskery temp a bordel, cca 15GB nejsposlouchanejsi hudby. Kdyz koukam na film tak ho nejdriv kopiruju na SSD. To vse zatim na 240GB ale brzy koupim dalsi 240GB kam dam vse krom virtualu protoze uz mi doslo misto.
Plotna spousti jen v noci na zalohovani. Ten zvuk je otresnej.

Mam nechane 25% mimo partitions. S timhle nastavenim se ten samsung 840PRO vyrazne blizil vykonove i v zatezi nekam k SC-3700 v defaultu (dle testu tusim anandtech na write a iops)
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Nové SSD - migrace a věci okolo
« Odpověď #4 kdy: 24. 07. 2014, 02:09:39 »
teda S3700.

tady je ten test: http://www.anandtech.com/show/6489/playing-with-op
rozdil mezi default a 25% spare u 840 je hooodne zajimavy.
Děkuji za možnost editace příspěvku.


Jenda

Re:Nové SSD - migrace a věci okolo
« Odpověď #5 kdy: 24. 07. 2014, 03:40:41 »
Stručně:
 - UEFI mi přijde jako zbytečná komplikace, klasický DOS boot už je ohackovaný dostatečně a všichni ty hacky znají, takže jestli se nechceš učit něco nového, kašli na to
 - UEFI nevyžaduje GPT (AFAIK)
 - GPT na disku menším než 2 TiB je zbytečná komplikace
 - systémy přesouvám (kopíruju), protože jsem líný to znova instalovat

Re:Nové SSD - migrace a věci okolo
« Odpověď #6 kdy: 24. 07. 2014, 03:44:55 »
Malým oddílem na data mám na mysli třeba 20 GB. Jen nevím, jestli mi to bude k něčemu. Zajímalo by mne, jestli ti, co SSD užívají, ho mají pouze na systém, nebo i na nějaká data.

Mam 180GB SSD a 500GB HDD. Mam pouze linux a ten 180GB nezaplni. Na SSD mam /boot 200MB a do zbytku sifrovane / (takze je v nem i /home a v nem data). HDD mam pripojeny do /data a mam na nem velka a malo pouzivana data.

/home se urcite vyplati mit na SSD, uz jenom kvuli programum a jejich datum, napr. Firefox ma v home adresari cache a spoustu dalsich blbosti.

Velka vyhoda linuxu - kdyz udelam 20GB na / na SSD a casem dojde misto, jednoduse presunu treba /usr na jiny disk :-)
"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."