OwnCloud pro produkční nasazení

Palo

OwnCloud pro produkční nasazení
« kdy: 08. 07. 2014, 17:25:44 »
Myslíte, je možné na OwnCloude vybudovať rovnako kvalitné úložisko ako je je Dropbox? Uvažujem o online službe pre tlačiarov, ktorá by upravovala dáta na tlač pomocou vlastného pluginu do OwnCloudu. Reálne by ten plugin bežal na serveru v (asi) pythone - riešilo sa to tu http://forum.root.cz/index.php?topic=9051.0 .

Po rešerši diskusii ma pár vecí ale odradilo:
-by mal mať každý týždeň bezpečnostný bug
-zlý beh viac uživateľskéj inštalácie na sqlite
-klient na Win uploaduje celý súbor odznova, nie len zmeny v súbore
-PHP - je vraj pomalý

Za vidím
-OC má širokú základňu vo vývoji
-optimalizácie OC by sa opäť publikovali a zúžitkovala ich komunita
-vôbec, že stačí sa len sústrediť na kódenie tlačiarenského pluginu a neriešiť zbytok

AjaxExplorer ma nezaujal veľmi, medzi výhodu radím jednoduchosť. Proti, že OwnCloud má viac pluginov na výber, ktoré by som mohol ponúknuť uživateľom.

Čo by ste mi poradili? Hlavne tá bezpečnosť.
« Poslední změna: 08. 07. 2014, 21:39:27 od Petr Krčmář »


Re:OwnCloud a alternatívy - "produkčné" nasadenie
« Odpověď #1 kdy: 08. 07. 2014, 18:10:28 »
Není, z jednoho velmi jednoduchého důvodu. Dropbox je služba, která běží v cloudu - tj. výpadek jednoho nebo několika serverů uživatelé nijak nezaznamenají, protože data budou na dalších serverech (aby nedošlo k omylu, to neznamená, že o data nemůžou přijít nebo že nemohou být nedostupná - mohou, zejména pokud dojde k závadě na cloudové infrastruktuře). OwnCloud je aplikace, která běží na jediném serveru. Předělat ji na cloudovou by asi bylo složitější, než ji napsat znova - třeba s pomocí cloudového úložiště Amazon S3, které ostatně používá i Dropbox.

nikdo

Re:OwnCloud a alternatívy - "produkčné" nasadenie
« Odpověď #2 kdy: 08. 07. 2014, 22:27:19 »
Není, z jednoho velmi jednoduchého důvodu. Dropbox je služba, která běží v cloudu - tj. výpadek jednoho nebo několika serverů uživatelé nijak nezaznamenají, protože data budou na dalších serverech (aby nedošlo k omylu, to neznamená, že o data nemůžou přijít nebo že nemohou být nedostupná - mohou, zejména pokud dojde k závadě na cloudové infrastruktuře). OwnCloud je aplikace, která běží na jediném serveru. Předělat ji na cloudovou by asi bylo složitější, než ji napsat znova - třeba s pomocí cloudového úložiště Amazon S3, které ostatně používá i Dropbox.
Nevidim jediny duvod proc by nemohl ownCloud bezet v cloudu, pouzivam ho uz nejakou dobu na vmware doma a kdyz hapne (coz se jeste nestalo) tak se vytoci na druhem esxi jako kazda jina virtualka. Bezi mi na debian jessie a zabira tak malo zdroju, ze si troufnu tvrdit, ze by jel na 1 core VM a mohl bych zapnout i fault tolerance, cimz dropboxu muzes konkurovat, staci jen zalohovat datastore, coz musis stejne.

Po rešerši diskusii ma pár vecí ale odradilo:
-by mal mať každý týždeň bezpečnostný bug
-zlý beh viac uživateľskéj inštalácie na sqlite
-klient na Win uploaduje celý súbor odznova, nie len zmeny v súbore
-PHP - je vraj pomalý

Za vidím
-OC má širokú základňu vo vývoji
-optimalizácie OC by sa opäť publikovali a zúžitkovala ich komunita
-vôbec, že stačí sa len sústrediť na kódenie tlačiarenského pluginu a neriešiť zbytok

Čo by ste mi poradili? Hlavne tá bezpečnosť.

- Dropbox ma take bezpecnostni bugy, pokud pamatuju dobre tak v r.12 vsichni musely resetovat hesla...  spis se koukni jak dlouho trva owncloud teamu nez bugy opravi.

- Na SQLite zapomen, i s jednim uzivatelem to bylo velmi pomale, chce to mySQL i v dokumentaci dropboxu SQLite nedoporucuji.
http://doc.owncloud.org/server/6.0/admin_manual/configuration/configuration_database.html pisou doslova:
Because SQLite handles multiple users very badly SQLite is only recommended for single user ownCloud installations.

- Nepride mi, ze by PHP behalo nejak pomalu, muzes si to vyzkouset na demu demo.owncloud.org

A ja urcite hlasuji pro ownCloud, mam s nim velmi dobre zkusenosti. Aplikace na android stoji 26Kc a neumi synchronizovat, ale muzes pouzit nejaky webdav klient. Owncloud jsem navic napojil snadno na active directory a sprava uzivatelu je hned snazsi.

Copper

Re:OwnCloud pro produkční nasazení
« Odpověď #3 kdy: 08. 07. 2014, 23:06:48 »
Já jsem od owncloud přešel k seafile a maximalni spokojenost http://seafile.com/en/home/

Re:OwnCloud a alternatívy - "produkčné" nasadenie
« Odpověď #4 kdy: 09. 07. 2014, 07:05:36 »
Nevidim jediny duvod proc by nemohl ownCloud bezet v cloudu, pouzivam ho uz nejakou dobu na vmware doma a kdyz hapne (coz se jeste nestalo) tak se vytoci na druhem esxi jako kazda jina virtualka. Bezi mi na debian jessie a zabira tak malo zdroju, ze si troufnu tvrdit, ze by jel na 1 core VM a mohl bych zapnout i fault tolerance
To, že vám OwnCloud běží ve virtuálním počítači, vůbec neznamená, že poběží v cloudu. Je to každé úplně něco jiného. Jednotlivé uzly cloudu klidně mohou běžet na fyzickém hardwaru.

staci jen zalohovat datastore
Nestačí jen zálohovat, ty repliky musí být on-line ukládány na několika místech najednou, a musí také být transparentně přístupné (tj. pokud je jedna nepřístupná, čte se z jiné), neexistuje tam žádné přepínání na zálohu nebo dokonce obnova ze zálohy.
Takže je to přesně jak jsem psal - z OwnCloudu by bylo nutné cloudovou službu teprve udělat, a bylo by to podstatně těžší, než využít nějaké už existující cloudové úložiště a nad ním teprve vystavět svou službu.


nikdo

Re:OwnCloud a alternatívy - "produkčné" nasadenie
« Odpověď #5 kdy: 09. 07. 2014, 08:07:19 »
Nevidim jediny duvod proc by nemohl ownCloud bezet v cloudu, pouzivam ho uz nejakou dobu na vmware doma a kdyz hapne (coz se jeste nestalo) tak se vytoci na druhem esxi jako kazda jina virtualka. Bezi mi na debian jessie a zabira tak malo zdroju, ze si troufnu tvrdit, ze by jel na 1 core VM a mohl bych zapnout i fault tolerance
To, že vám OwnCloud běží ve virtuálním počítači, vůbec neznamená, že poběží v cloudu. Je to každé úplně něco jiného. Jednotlivé uzly cloudu klidně mohou běžet na fyzickém hardwaru.
Tak to mi teda definujte cloud podle vas. Podle me 2x esxi, kazde na jinem fyzickem zeleze, ktere jsou zclusterovane = redundantni cloud a je jedno jestli ho mam doma anebo na sitelu.

staci jen zalohovat datastore
Nestačí jen zálohovat, ty repliky musí být on-line ukládány na několika místech najednou, a musí také být transparentně přístupné (tj. pokud je jedna nepřístupná, čte se z jiné), neexistuje tam žádné přepínání na zálohu nebo dokonce obnova ze zálohy.
Takže je to přesně jak jsem psal - z OwnCloudu by bylo nutné cloudovou službu teprve udělat, a bylo by to podstatně těžší, než využít nějaké už existující cloudové úložiště a nad ním teprve vystavět svou službu.
Tak k tem replikam samozrejme esxi take pristupuje. Synchronni replika dat je snad uz standard dnes ne?

Palo

Re:OwnCloud pro produkční nasazení
« Odpověď #6 kdy: 09. 07. 2014, 08:40:44 »
Moja naivná predstava je - nie, nie som informatik - takáto:
 - AWS
 - 1x autorizačný server
 - x serverov (podľa záťaže) na ktorých beží web s OwnCloudom pre konkrétnych užívateľov s mojím pluginom (kľudne aj s adresou sluzba.com/menouzivatela)
 - prístup do "blok storange" so súborovým systémom, kde by boli reálne uložené dáta

Zálohy rieši Amazon, ak by server s konkrétnymi užívateľmi spadol, tak nabehne iný. To znamená, že nevidím dôvod sa tváriť cloudovo.

Ja si skôr kladiem otázku, či je na serveru "výkonejší" OC, Seafile, AjaxExplorer.
Akú vybrať technológiu, aby som potom neľutoval.

Re:OwnCloud a alternatívy - "produkčné" nasadenie
« Odpověď #7 kdy: 09. 07. 2014, 10:48:54 »
Tak to mi teda definujte cloud podle vas. Podle me 2x esxi, kazde na jinem fyzickem zeleze, ktere jsou zclusterovane = redundantni cloud a je jedno jestli ho mam doma anebo na sitelu.
Cloud nejen podle mne znamená, že aplikace běží na větším množství uzlů, přičemž počet uzlů se dynamicky mění. Takže pokud jeden uzel havaruje, klient to nijak nepozná a komunikuje s jinými uzly. Pokud se připojí více klientů, další uzly se automaticky nastartují, aby se rozložila zátěž, pokud špička opadne, přebytečné uzly se zase zastaví. Cloud od clusteru tedy poznáte mimo jiné tak, že cluster má přesně daný počet uzlů, u cloudu je to proměnlivé. Přičemž vaše řešení „2ד bych nenazýval ani clusterem…

Tak k tem replikam samozrejme esxi take pristupuje. Synchronni replika dat je snad uz standard dnes ne?
A ta replika je na předem neznámém počtu uzlů, přičemž infrastruktura ESXi se sama stará o rozvažování?

1x autorizačný server
To ale není cloud. Jakmile máte někde konstantu označující počet serverů, není to cloud.

- prístup do "blok storange" so súborovým systémom, kde by boli reálne uložené dáta
Takže data budete ukládat třeba do S3 přes HTTPS. Umí OwnCloud přistupovat k datům v S3?

Palo

Re:OwnCloud pro produkční nasazení
« Odpověď #8 kdy: 09. 07. 2014, 11:20:47 »
Ale mne nie je treba cloudovať.. asi  :-)  Ja chcem produkt pre tlačiarov a súborové úložisko mi pripadá ako najlepší štartovací bod. To porovnanie s Dropboxom nemusí až tak sedieť.

OC vie pristupovať na S3, ale ja som mal namysli Amazon Elastic Block Store - a ak som to správne pochopil, tak sa s tým dá pracovať ako z bežným diskom, primountujem na stroji s webserverom a OC bude pristupovať priamo naňho.

Jednotlivé webservery (uzly) nemusia medzi sebou komunikovať.

Lol Phirae

Re:OwnCloud pro produkční nasazení
« Odpověď #9 kdy: 09. 07. 2014, 11:32:52 »
No, stručně. OC == zabugovaná pomalá m*dka s chaotickým vývojem, ani ve verzi 7 to není ve stavu, který by se dal označit aspoň jako stabilní beta. Doprovodné aplikace (klienti pro desktop) jsou na tom ještě o poznání hůř. Totální ztráta času.  ::)

Re:OwnCloud pro produkční nasazení
« Odpověď #10 kdy: 09. 07. 2014, 11:52:44 »
Ale mne nie je treba cloudovať.. asi  :-)  Ja chcem produkt pre tlačiarov a súborové úložisko mi pripadá ako najlepší štartovací bod. To porovnanie s Dropboxom nemusí až tak sedieť.
V tom případě bych nejprve zapomněl na úložiště souborů a řešil bych, co ta aplikace má dělat. Různých souborových úložišť existují spousty, stačí si pak vybrat, co bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám – případně je možné podporovat i více různých souborových úložišť.

Palo

Re:OwnCloud pro produkční nasazení
« Odpověď #11 kdy: 09. 07. 2014, 12:52:44 »
V tom případě bych nejprve zapomněl na úložiště souborů a řešil bych, co ta aplikace má dělat. Různých souborových úložišť existují spousty, stačí si pak vybrat, co bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám – případně je možné podporovat i více různých souborových úložišť.

Nechcem robiť plug in do nejakej služby, ktorá je len úspešný start up..  ktorý raz asi skončí.. ako varovanie mi vyskakuje Google Reader, keď ho ukončili.. to bolo náreku. Tu jeden úspešný start up http://www.tyinternety.cz/2014/07/08/clanek/box-ma-za-sebou-investici-150-milionu-dolaru-odklada-ipo/

Viem veľmi presne čo chcem od aplikácie. Sám som tlačiar. Ale pýtam sa na IT záležitosti, aby som mal prehľad.

Napríklad teraz skúšam Seafile a OC, otázka je ktorý z nich je efektívnejší. Aj keď Seafile v opensource verzii má limity napr v S3 http://seafile.com/en/product/private_server/   Zatial ma Seafile odrádza asi kvôli tomu, že je to produkt komerčnej firmy - možno budú problémy s licenciou.

Od OC ma odrádza divoký vývoj (aj keď neviem presne čo to znamená).


Re:OwnCloud pro produkční nasazení
« Odpověď #12 kdy: 09. 07. 2014, 16:14:37 »
Proč píšete o nějakém pluginu? Podle toho, co jsem pochopil, chcete udělat nějakou aplikaci, která bude také ukládat nějaká data. Tak řešte tu aplikaci, ukládání dat je zatím nepodstatný detail, který se dá snadno změnit. Existují i knihovny, které sjednocují přístup k různým úložištím, takže pak můžete úložiště vyměnit teoreticky jen změnou konfigurace.

karel

Re:OwnCloud pro produkční nasazení
« Odpověď #13 kdy: 09. 07. 2014, 16:40:42 »
tesko se radi kdyz se presne nerekne co bude s daty na serveru delat a jak se to ma optimalne synchronizovat jestli vadi ze se stahne cely soubor nebo radeji jen upravy atd.. , jak velka by byla prenasena data.

Na cem jede vetsina klientu jestli win, linux, android

Palo

Re:OwnCloud pro produkční nasazení
« Odpověď #14 kdy: 09. 07. 2014, 17:08:20 »
Asi sa naozaj vyjadrujem zle.

Užívateľ nahraje PDF, klikne napr. na "konvertuj do CMYKu", na serveru sa spustí natívny kód a potom sa na úložisku sa objaví nový súbor cmyk.PDF.

Neviem načo riešiť znovu ukladanie, nahrávanie, autorizáciu, dizajn, bezpečnosť, správu užívateľov, bugy etc.. keď mi stačí siahnuť napr. po OC a do neho dorobiť jeden plugin.

Užívatelia budú Win/mac na cca 60/40%.

Ja si skôr kladiem otázku, či je na serveru "výkonejší" OC, Seafile, AjaxExplorer. Akú vybrať technológiu, aby som potom neľutoval.
O toto mi ide.