Proč tolik matematiky?

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #615 kdy: 01. 07. 2015, 17:41:48 »
Vycházel jsem ze studijních plánů FF UK, pro filosofy tam je kromě logiky i teorie množin. Kdo to nedá, pápá.
Ale já jsem nereagoval na studijní plán FF ani na smysluplnost studia temna pro filosofy. Reagoval jsem na tvoje tvrzení, které bylo příliš silné. Tím spíš, že pojem "analytická filosofie" zřejmě zdejší osazenstvo nebude znát, může to na někoho působit jako validní argument, což není.

Chomsky je zrovna docela v pohodě a dělal jen angličtinu, kromě pár příkladů z japonštiny. Hale nebo Baker, to by byl lepší příklad.  S Chomským sis vybral blbý příklad
Všiml sis toho "a jeho žáků"? Ne? Nebo opět argumentační faul?

BTW umím kečuánsky, to je myslím dostatečně exotický jazyk
To je jistě obdivuhodný a upřímně, bez dvojsmyslů před tebou smekám, ale křováky jsem myslel jako příklad lidí, kteří jsou izolovaní, takže se na nich dají Chomského (a jeho žáků) teorie dobře falsifikovat.

a jo, čím víc jazyků člověk umí, tím líp pro něj,
No přesně! A nejen jazyků. Všechno co člověk zná, se mu někdy na něco může hodit. Když budeš znát dobře Wagnerovy opery, tak asi líp pochopíš, proč byl Hitler takovej magor. Tímpádem jednak líp pochopíš nejpodstatnější kapitolu dějin 20. století, ale třeba se klidně může stát, že tě to přivede k nějakému závěru v oblasti managementu lidí (třeba k tomu, abys neměl mesiášský komplex).

...a to je přesně moje pointa: vzít si jednu věc (tady matematiku) a mlátit s ní ostatní po hlavě, je prostě krávovina. Úplně stejně můžeš lidi mlátit po hlavě čímkoli, protože cokoli se někdy někomu může hodit.

(A všimni si, že je větší procento lidí, kteří druhé mlátí po hlavě něčím, co znají, než lidí, kteří poctivě přiznají "tohle bohužel neznám a hodilo by se mi to". Zajímavý, ne? :) )


Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #616 kdy: 01. 07. 2015, 17:49:03 »
P.S. Zrovna Peregrin moc formálně nepíše a soudě podle jeho článků, tak v matematice dost plave.
Můžeš to konkretizovat?

Pořád sice nevím, co tou svatográlovou "matematikou" myslíš, ale aspoň v logice snad Peregrinovu erudici zpochybňovat nebudeš...

Adolf Hitler

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #617 kdy: 01. 07. 2015, 17:50:00 »
Mirku, to mi krivdis, ja se snazil zachranit svet pred zidovskym bankovnim spiknutim. Vedel jsem, jak to bylo s centralnima bankama v USA, oni se pokusili ovladnout i nemecko a potom financnima machinacema bud rozjizdet nebo smrskavat ekonomiku. Predstiral jsem s nema spojenectvi, koneckoncu me vyzbrojili, abych znicil Rusko (ale zaroven sponzorovali i bolsevickou revoluci v Rusku a poskytovali materialni pomoc vsem stranam.)

Potom se jim podarilo nam neco podsunout a tim postvali me a Stalina proti sobe, to protoze jsem je prerostl a oni vyhrali revoluci v Rusku. Pak akorat pouzili svoje americany na moje dorazeni a aby zahladili stopy.

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #618 kdy: 01. 07. 2015, 17:57:39 »
Tak v tom případě je dobrým příklad Everett se svými Pirahã, nicméně co má falsifikace Chomského teorie společného s matikou? Lingvistika je věda empirická, člověk jede do Amazonie, pokecá s indiány, popíše jejich jazyk a občas se zjistí něco zajímavého. A tím to hasne. Analogie s IT a matikou veškerá žádná.

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #619 kdy: 01. 07. 2015, 18:01:36 »
nicméně co má falsifikace Chomského teorie společného s matikou?
No říkal jsi, že u analytické filosofie člověk narazí na matiku, tak ilustruje, že může narazit i na úplně jiné věci. Člověk prostě nemůže znát všechno, že. Nevím, jakej smysl má vybrat si jednu z těch věcí a o té pořád dokola mlet...


Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #620 kdy: 01. 07. 2015, 18:03:22 »
tak ilustruje, že může narazit i na úplně jiné věci.
Pardon, "ilustrujU".

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #621 kdy: 01. 07. 2015, 18:05:03 »
P.S. Zrovna Peregrin moc formálně nepíše a soudě podle jeho článků, tak v matematice dost plave.
Můžeš to konkretizovat?

Pořád sice nevím, co tou svatográlovou "matematikou" myslíš, ale aspoň v logice snad Peregrinovu erudici zpochybňovat nebudeš...

Není prostě pravda, že Peregrinovi člověk na straně 10, nebo vůbec někde, neporozumí proto, že by neznal dostatečně matematiku (neřkuli explicitně zmíněný diferenciální počet). V jeho článcích je logický zápis většinou jen zkratkou za slovní vyjádření, protože symboly jsou prostě přehlednější a jednoznačnější. Dá se mu neporozumět, ale ne kvůli matice. Nicméně to je irelevantní, já jsem prostě jen zmiňoval fakt, že při studiu filozofie se probírá (a u zkoušky vyžaduje) formální logika a teorie modelů včetně důkazů (temno nechme stranou). A je to dobře, stejně jako je dobře, že povinně berou starořeckou filosofii nebo Eklidovu axiomatizační metodu v geometrii.

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #622 kdy: 01. 07. 2015, 18:07:12 »
Není prostě pravda, že Peregrinovi člověk na straně 10, nebo vůbec někde, neporozumí proto, že by neznal dostatečně matematiku [...] Dá se mu neporozumět, ale ne kvůli matice.
No, vždyť to přesně jsem říkal... Nějak se v tom ztrácíme, nemyslíš?

8008

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #623 kdy: 01. 07. 2015, 18:10:09 »
funguje matematika v prvním ročníku jako "vstupní filtr".

Tedy matematika je tam jako iniciační obřad a nutná podmínka vstupu do klubu absolventů :) Zase žádná souvislost s IT.

To, ze se v nabidkach prace pozaduje VS titul neco znamena  ;D ;D ;D

Znamená předvýběr na stole HR.

Intelektual

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #624 kdy: 01. 07. 2015, 18:17:47 »
hahaha, vy porad melete o svejch modlach, co napsali knizky, o recke filozofii atp.


PROC NEZACNETE O SVETE PREMYSLET SAMI? Sami si zkuste prijit na to, z ceho se sklada vesmir, na jakym principu funguji lide, zvirata, indoktrinace spolecnosti, chtic, ignorance...


Zatim jen uvazujete ve stylu: "ja jsem pilne cetl nazory nekoho jineho v jeho knihach a musel jsem studovat urcenou reckou filozofii, teprve potom mi byl udelen papir a uredni povoleni zacit myslet samostatne, proto kdokoliv, kdo nema uredni povoleni, je blbec a nechape svet"

he

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #625 kdy: 01. 07. 2015, 18:18:32 »
co takhle sazku na to ke kterymu dni bude mit tohle vlakno 100k shlednuti a v kterem mesici prekroci 1000 komentaru?

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #626 kdy: 01. 07. 2015, 18:21:30 »
Není prostě pravda, že Peregrinovi člověk na straně 10, nebo vůbec někde, neporozumí proto, že by neznal dostatečně matematiku [...] Dá se mu neporozumět, ale ne kvůli matice.
No, vždyť to přesně jsem říkal... Nějak se v tom ztrácíme, nemyslíš?

Protože jsi nějak odbočil. Dobře, vraťme se k jádru: Bylo by zajímavým experimentem zavést někde studium IT bez matematiky (nebo s výrazně osekanou matikou). Za předpokladu reprezentativnosti vzorku studentů by se pak dalo celkem dobře otestovat na nějaké praktické úloze (třeba něco z bankovního IT nebo tvorby poč. her), jak si která skupina vede. Nepřineslo by to užitečný vzhled do problematiky?

Intelektual

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #627 kdy: 01. 07. 2015, 18:27:14 »
95% toho, co se uci na stredni/vysoke skole, jsou blbosti, ktere nikdy nikdo potrebovat nebude a fakt nema smysl kvuli tem 5% zasirat detem hlavy tema 95%.




Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #628 kdy: 01. 07. 2015, 18:30:21 »
Protože jsi nějak odbočil.
Neodbočil, pořád jenom uvádím protiargumenty proti tomu, co píšeš.

Nepřineslo by to užitečný vzhled do problematiky?
Ne. Stejně jako by nepřineslo žádný vhled, kdybys do jedné skupiny dal lidi s IQ>140, do druhé ty ostatní a pak porovnával jejich "výkon v IT".

Pokud by to bylo tak, že lidi s matematickou průpravou by měli lepší výsledky v IT, může to klidně být falešná korelace (skutečnou příčinou není studium matematiky, ale jejich vyšší IQ). S tím by ses prvně musel nějak vypořádat. Např. udělat dvě skupiny lidí se stejným IQ, jedny učit matiku a druhé neučit.

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #629 kdy: 01. 07. 2015, 18:38:18 »
Protože jsi nějak odbočil.
Neodbočil, pořád jenom uvádím protiargumenty proti tomu, co píšeš.

Nepřineslo by to užitečný vzhled do problematiky?
Ne. Stejně jako by nepřineslo žádný vhled, kdybys do jedné skupiny dal lidi s IQ>140, do druhé ty ostatní a pak porovnával jejich "výkon v IT".

Pokud by to bylo tak, že lidi s matematickou průpravou by měli lepší výsledky v IT, může to klidně být falešná korelace (skutečnou příčinou není studium matematiky, ale jejich vyšší IQ). S tím by ses prvně musel nějak vypořádat. Např. udělat dvě skupiny lidí se stejným IQ, jedny učit matiku a druhé neučit.


Proto píšu "reprezentativní". BTW jak se odliší korelace od kauzality (v tomto případě)? Korelace bez kauzality je hoooodně vzácná, i když kauzalita nemusí být přímá, ale skoro vždy se někde najde.