Proč tolik matematiky?

Jann

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #600 kdy: 01. 07. 2015, 16:19:33 »
Ano, už je to tu zase! Zajímavé, že ve sportu nikoho nepřekvapí, že fotbalisti choděj do posilovny [...]
Ale když má programátor trénovat mozek přemýšlením o abstraktních matematických problémech
A nebude to náhodou tím, že přínosnost přemýšlení nad matematikou je předkládána jako fakt, ale nikdy nikdo nepředložil žádný důkaz, že to 1. opravdu funguje 2. je nejefektivnější způsob ?

A u těch mnou zmíněných jiných oborů to někdo dokázal? Jedině empiricky – kdo to dělá, má větší šanci na úspěch. A u programování je to totéž. Za sebe opakuji, že jsem ještě nepotkal dobrého programátora, který by plaval v matematice. Jenže v tom současném IT se to tak nějak ztratí. Je to jako kdyby byl velmi žádaný fotbal, až do té míry, že už vlastně ani moc lidem nevadí, že to není fotbal, ale spíš jen taková okopávaná, ale hlavně že se aspoň občas trefěj do míče a občas se pohnou po hřišti. To je totiž v kostce průměrná kvalita kódu, který mi chodil pod rukama za uplynulé 4 roky, kdy jsem vystřídal spoustu zhruba 2měsíčních projektů. Jedním slovem: katastrofa!


zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #601 kdy: 01. 07. 2015, 16:23:03 »
Ano, už je to tu zase! Zajímavé, že ve sportu nikoho nepřekvapí, že fotbalisti choděj do posilovny [...]
Ale když má programátor trénovat mozek přemýšlením o abstraktních matematických problémech
A nebude to náhodou tím, že přínosnost přemýšlení nad matematikou je předkládána jako fakt, ale nikdy nikdo nepředložil žádný důkaz, že to 1. opravdu funguje 2. je nejefektivnější způsob ?

A u těch mnou zmíněných jiných oborů to někdo dokázal? Jedině empiricky – kdo to dělá, má větší šanci na úspěch. A u programování je to totéž. Za sebe opakuji, že jsem ještě nepotkal dobrého programátora, který by plaval v matematice. Jenže v tom současném IT se to tak nějak ztratí. Je to jako kdyby byl velmi žádaný fotbal, až do té míry, že už vlastně ani moc lidem nevadí, že to není fotbal, ale spíš jen taková okopávaná, ale hlavně že se aspoň občas trefěj do míče a občas se pohnou po hřišti. To je totiž v kostce průměrná kvalita kódu, který mi chodil pod rukama za uplynulé 4 roky, kdy jsem vystřídal spoustu zhruba 2měsíčních projektů. Jedním slovem: katastrofa!

:D tuto metaforu si musím zapamatovat

Jinak mám stejné zkušenosti, bohužel :(

8008

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #602 kdy: 01. 07. 2015, 16:23:27 »
Ale když má programátor trénovat mozek přemýšlením o abstraktních matematických problémech, to se hned strhne diskuse, k čemu že to je dobré.

Žádná diskuze se nestrhla, o potřebě přemýšlení nikdo nepochybuje. Pouze dosud nikdo nepodal důkazy, že A) matematika je pro trénování mozku nezbytná a B) matematika je pro trénink vhodnější než vybrané kapitoly z IT.

Zrovna úplnost je dost praktická a důležitá v AI, hlavně tedy princip Henkinova důkazu.

Znalost důkazu v tomto případě není v IT důležitá, bohužel.

Za sebe opakuji, že jsem ještě nepotkal dobrého programátora, který by plaval v matematice.

To je korelace, nikoliv kauzalita.

8008

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #603 kdy: 01. 07. 2015, 16:25:43 »
Jinak mám stejné zkušenosti, bohužel :(

Souhlas, nejhorší takovou zkušenost jsem zažil s absolventy matfyz IT.

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #604 kdy: 01. 07. 2015, 16:27:37 »

Zrovna úplnost je dost praktická a důležitá v AI, hlavně tedy princip Henkinova důkazu.

Znalost důkazu v tomto případě není v IT důležitá, bohužel.

V tomto případě je, ale kdo ten důkaz nezná, tak to pochopitelně nevidí. A o tom to celé je...


Himhajrg

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #605 kdy: 01. 07. 2015, 16:30:21 »
1. Až někdo navrhne prokazatelně efektivnější způsob, můžeme matiku zahodit.

2. Na tom důkazu, konkrétně tvorbě konzervativních rozšíření.

Navrhla se klasicka filozofie a ukazalo se, ze matematicke mozky jen papouskuji neplatne teorie relativit, chybnych logik atp.

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #606 kdy: 01. 07. 2015, 16:31:56 »
Za sebe opakuji, že jsem ještě nepotkal dobrého programátora, který by plaval v matematice.
Já za sebe můžu naprosto zodpovědně říct, že jsem ještě nikdy nepotkal Eritrejce. Ale dost se o nich teď v novinách píše, tak nejspíš existují.


To jako FAKT? Fakt budeš osobní zkušenost vydávat za důkaz a zároveň mluvit o důležitosti matiky? WTF?!

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #607 kdy: 01. 07. 2015, 16:35:51 »
V tomto případě je, ale kdo ten důkaz nezná, tak to pochopitelně nevidí. A o tom to celé je...
Ale houby z voctem. To že víš o jedné konkrétní APLIKACI, kde se to dá využít, je stejně relevantní, jako že v SAPu se dá využít znalost účetnictví. A budeš se kvůli tomu učit tuhle tabulku?



Nebudeš. A přitom by sis tím tak parádně procvičil mozek!

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #608 kdy: 01. 07. 2015, 17:08:27 »
jenze studenti na tu VS jdou, protoze se chteji naucit neco praktickeho, zajimaveho, co potom ruzne zkombinuji, poslepuji a vydaji, aby vydelali prachy. Zatimco na skole je uci dukazy uplnosti zakladni logiky, v matematice jen proletnou teorii, udelaji priklady na cvicenich roboticky a pak se zas biflujou definice.

Pomalu zacina byt efektivnejsi tam jit na 1 rok, zapsat si zakladni prakticke predmety a pak se vzdelavat sam na internetu v necem konkretnim.

Řekněme si upřímně: na dobré IT škole funguje matematika v prvním ročníku jako "vstupní filtr". Intelektuálně slabší vypadnou, takže od druháku nahoru už mezi studenty s vysokou pravděpodobností nejsou lemplové. Těm, co vypadnou, se to nemusí líbit, dokonce s tím můžou i nesouhlasit (tj. pomlouvat všechny kolem u piva nebo tady na fóru), ale to je tak všechno, co s tím můžou dělat. A pak můžou zkusit jít třeba na zde poněkud scestně zmiňovanou "klasickou filosofii" (tím je asi myšlena kontinentální). Jenže až dojdou k analytické filosofii, zase na ně vyskočí matematika, zase vyletí a zase budou nadávat. I kdyby matematika měla sloužit jen k oddělení zrna od plev, tak je užitečná. Bohužel některé školy nechají projít - s trochou nadsázky - kdekoho, takže ve výsledku slovo "absolvent" ztrácí na váze, protože ne každý rozlišuje, co bylo absolvováno.

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #609 kdy: 01. 07. 2015, 17:17:37 »
Jenže až dojdou k analytické filosofii, zase na ně vyskočí matematika, zase vyletí a zase budou nadávat.
To opět není pravda (tak obecně, jak to říkáš). Samozřejmě že jsou filosofové a texty, kde ten přesah je větší než u jiných, ale ty to tady prezentuješ jako bych četl Wittgensteina (nebo u nás Peregrina) a najednou bych desátou stranu nepochopil, protože neznám diferenciální rovnice. Sorry, ale to je prostě lhaní si do kapsy, jinak to neumím nazvat.

Jistě, některé pasáže ti díky znalosti některé matematiky můžou přijít trochu jasnější, nebo je uvidíš v širších souvislostech, ale to platí skoro o čemkoli si vymyslíš. Speciálně třeba při čtení Chomského a jeho žáku by se ti třeba hodila znalost kulturní antropologie a speciálně třeba křováckých jazyků. A umíš je? Neumíš. A prd se stane, tak z toho nedělej vědu.

Himhajrg

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #610 kdy: 01. 07. 2015, 17:23:38 »
Citace
Intelektuálně slabší vypadnou, takže od druháku nahoru už mezi studenty s vysokou pravděpodobností nejsou lemplové.

Moment, to nejak nedava smysl. Takze tam pravdepodobne zustanou jen pilni studenti? A neodporuje si to? Pokud je student intelektual, nepotrebuje se to zdlouhave ucit. Takze by tam naopak MELO zustat co nejvice lemplu, kteri jsou prirozene nadani na matematiku.

Pokud to funguje takhle, pak neni divu, ze skutecni intelektualove se na ten nelogickej cirkus vyprdnou, protoze misto dozvidani se zajimavych veci je tam jen filtruji na nepodstatnych blbostech.

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #611 kdy: 01. 07. 2015, 17:26:42 »
Jenže až dojdou k analytické filosofii, zase na ně vyskočí matematika, zase vyletí a zase budou nadávat.
To opět není pravda (tak obecně, jak to říkáš). Samozřejmě že jsou filosofové a texty, kde ten přesah je větší než u jiných, ale ty to tady prezentuješ jako bych četl Wittgensteina (nebo u nás Peregrina) a najednou bych desátou stranu nepochopil, protože neznám diferenciální rovnice. Sorry, ale to je prostě lhaní si do kapsy, jinak to neumím nazvat.

Jistě, některé pasáže ti díky znalosti některé matematiky můžou přijít trochu jasnější, nebo je uvidíš v širších souvislostech, ale to platí skoro o čemkoli si vymyslíš. Speciálně třeba při čtení Chomského a jeho žáku by se ti třeba hodila znalost kulturní antropologie a speciálně třeba křováckých jazyků. A umíš je? Neumíš. A prd se stane, tak z toho nedělej vědu.

Vycházel jsem ze studijních plánů FF UK, pro filosofy tam je kromě logiky i teorie množin. Kdo to nedá, pápá.

Chomsky je zrovna docela v pohodě a dělal jen angličtinu, kromě pár příkladů z japonštiny. Hale nebo Baker, to by byl lepší příklad. S Chomským sis vybral blbý příklad, formální lingvistiku jsem studoval, takže těžko najdeš nějaký smysluplný protiargument, který bych nevyvrátil. BTW umím kečuánsky, to je myslím dostatečně exotický jazyk a jo, čím víc jazyků člověk umí, tím líp pro něj, to říkal už Jakobson (a určitě nebyl první). Nicméně jazykovědu nechme (v tvém zájmu) stranou a zůstaňme u informatiky.

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #612 kdy: 01. 07. 2015, 17:28:42 »
Jenže až dojdou k analytické filosofii, zase na ně vyskočí matematika, zase vyletí a zase budou nadávat.
To opět není pravda (tak obecně, jak to říkáš). Samozřejmě že jsou filosofové a texty, kde ten přesah je větší než u jiných, ale ty to tady prezentuješ jako bych četl Wittgensteina (nebo u nás Peregrina) a najednou bych desátou stranu nepochopil, protože neznám diferenciální rovnice. Sorry, ale to je prostě lhaní si do kapsy, jinak to neumím nazvat.

Jistě, některé pasáže ti díky znalosti některé matematiky můžou přijít trochu jasnější, nebo je uvidíš v širších souvislostech, ale to platí skoro o čemkoli si vymyslíš. Speciálně třeba při čtení Chomského a jeho žáku by se ti třeba hodila znalost kulturní antropologie a speciálně třeba křováckých jazyků. A umíš je? Neumíš. A prd se stane, tak z toho nedělej vědu.

P.S. Zrovna Peregrin moc formálně nepíše a soudě podle jeho článků, tak v matematice dost plave.

Intelektual

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #613 kdy: 01. 07. 2015, 17:29:04 »
Koukam, zase se zde rozmaha intelektualnost vysokoskolskych cucaku.

To, ze se v nabidkach prace pozaduje VS titul neco znamena  ;D ;D ;D  skola je totiz priprava na budouci povolani a oni jsou jen nahraditelni delnici, vytrenovani na specifickou oblast. Tzn. nerozumi svetu a neumi myslet mimo svou krabici.

financni poradce

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #614 kdy: 01. 07. 2015, 17:30:53 »
čím víc jazyků člověk umí, tím líp pro něj, to říkal už Jakobson (a určitě nebyl první).

Soused rika, ze je dobre investovat do podilovych fondu, rikalo to i hodne lidi pred nim a dava to logicky smysl.