Zpřístupnění zápisu do oddílu v Androidu

prezek

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil
Zpřístupnění zápisu do oddílu v Androidu
« kdy: 07. 05. 2014, 16:49:07 »
Zdravím. Mám Androidový tablet (Modecom FreeTAB 8001 HD X2, Android 4.2.2) a potřeboval bych zapisovat do systémového oddílu. Root práva mám, ale nedaří se mi přemountovat do rw.
Kód: [Vybrat]
255|shell@android:/ # mount -o rw,remount /system
mount -o rw,remount /system
mount: Read-only file system

255|shell@android:/ # mount
...
/dev/block/system /system ext4 [b]ro[/b],nodev,noatime,user_xattr,barrier=0,data=ordered 0 0
...

U oddílu není hardwarové omezení zápisu - v recovery je možné data na systémovém oddílu měnit pomocí podepsaných zazipovaných updatů, ale stává se mi, že se nenakopíruje celý soubor.
Nevíte jak na to?


Sten

Re:Zpřístupnění zápisu do oddílu v Androidu
« Odpověď #1 kdy: 07. 05. 2014, 17:02:37 »
Zápis do /system JE u většiny Androidů hardwarově uzamčen bootloaderem a jde realizovat pouze přes recovery s podepsanými balíčky. Je potřeba nejdříve odemknout bootloader.

Tonda

  • *****
  • 630
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zpřístupnění zápisu do oddílu v Androidu
« Odpověď #2 kdy: 07. 05. 2014, 22:32:52 »
V /system je soubor build.prop, kde se nastavuje např. lcd density, ve všech svých Androidech s rootem se v tom bez problému hrabu, je na to i hafo utilitek na store, takže se mi nezdá, že by většina telefonů toto měla i s rootem nepřístupné. Dále v /system/app jsou předinstalované aplikace, běžně sem je tam mazal nebo přejmenovával abych se zbavil bloatware nebo patchoval EAS klienta aby ignoroval požadavky na bezpečnostní politiky. Je na to automatický patcher na XDA, kdyby se na většině zařízení tam nedalo dostat, pochybuju, že by se s tím patcherem někdo dělal.

Sten

Re:Zpřístupnění zápisu do oddílu v Androidu
« Odpověď #3 kdy: 08. 05. 2014, 03:02:11 »
V /system je soubor build.prop, kde se nastavuje např. lcd density, ve všech svých Androidech s rootem se v tom bez problému hrabu, je na to i hafo utilitek na store, takže se mi nezdá, že by většina telefonů toto měla i s rootem nepřístupné. Dále v /system/app jsou předinstalované aplikace, běžně sem je tam mazal nebo přejmenovával abych se zbavil bloatware nebo patchoval EAS klienta aby ignoroval požadavky na bezpečnostní politiky. Je na to automatický patcher na XDA, kdyby se na většině zařízení tam nedalo dostat, pochybuju, že by se s tím patcherem někdo dělal.

Pro rootnutí je často potřeba odemknout bootloader, ale ne vždy, záleží na výrobci. Jestli je odemčený, se opět zjišťuje různě pro různé výrobce, třeba pro Sony je to vidět v servisním menu po zadání *#*#7378423#*#* a u HTC je to vidět v bootloaderu jako S-ON (zamčeno) nebo S-OFF (odemčeno).

prezek--

Re:Zpřístupnění zápisu do oddílu v Androidu
« Odpověď #4 kdy: 08. 05. 2014, 13:20:20 »
O zamknutí v bootloaderu bych teda netvrdil, že je to hardwarové uzamknutí. Tablet má jen jeden flash čip (H27UBG8T2A), takže je zamknut zřejmě v ovladači(?) možná v nand.ko nedokážu si představit jinou možnost.


prezek--

Re:Zpřístupnění zápisu do oddílu v Androidu
« Odpověď #5 kdy: 22. 07. 2014, 18:54:32 »
tak se mi to dnes podařilo. Stačilo v Linuxu vytvořit soubor (dd if=/dev/null of=mujsystem.img bs=1M count=550), v něm vytvořit ext4 (mkfs.ext4 mujsystem.img), namountovat a nakopírovat do něj požadované soubory z tabletu a pak natáhnout obraz do tabletu a zapsat do správného oddílu (cat mujsystem.img > /dev/block/nandc).