Arduino a zvukový sensor

Natálie

Arduino a zvukový sensor
« kdy: 23. 04. 2014, 21:08:04 »
Ahoj,

snažím se rozchodit tento sensor na arduinu UNO http://robotstore.cz/obchod/mikrofon-detektor-zvuku-arduino-modul/. Všechny kody, které jsem do arduina poslala, aby pracovali s A0 pinem fungují a vrací mi hodnoty, ale bohužel to určitě nejsou hodnoty, které by se měnily podle okolního zvuku (obrázek1a2). Když sensor odpojím, tak se mi žádné hodnoty nezobarzují, nevím co přesně z toho vyčíst, ale hádám, že by to mohla být užitečná informace - hodnoty tedy nejspíš nejsou žádný šum, který by v arduinu probíhal jen protože je zapojené do elektřiny. Prošla jsem opravdu už hodně diskuzí na forech a i spoustu kodu. Problém je v tom, že jsou všechny moc komplexní a já vážně potřebuji jen jednoduché řešení - stačí mi když bude seriový monitor na arduino zobrazovat nějaké hodnoty, které budou očividně ragovat na zvuk v okolí. Teď to spíš vypadá, že je mikrofon uplně hluchý, ale dobře zapojený, nebo, že musím ještě k němu něco zapojit. (mometální zapojení je na obrázeku3) Prosím poraďte, pokud Vám budou chybět ještě nějaké informace k problému ptejte se.
Děkuji za jakoukoliv pomoc.


Natálie

Re:Arduino a zvukový sensor
« Odpověď #1 kdy: 23. 04. 2014, 21:33:52 »
Nevím jestli se Vám zobrazuje obrázek. Mně ne. Jsou dyštak zde http://nataliehil.tumblr.com/

Jenda

Re:Arduino a zvukový sensor
« Odpověď #2 kdy: 23. 04. 2014, 21:54:29 »
Jaké je napětí na výstupu toho modulu? Mění se se zvukem? Co se stane, když na vstup toho zesilovače přivedeš signál odjinud než z mikrofonu?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Arduino a zvukový sensor
« Odpověď #3 kdy: 23. 04. 2014, 21:55:53 »
Tedy nevim, co od toho cekate, ale v popisu tam nepisi, ze je to zvukova karta, ale detektor zvuku s citlivosti nastavitelnou potenciometrem. Takze bych asi cekal, ze to bude vracet hodnoty 0 nebo 1 nebo tak neco. Cip LM393 je komparator napeti. Cili z toho poleze tak leda "zvuk ano" nebo "zvuk ne". Puste si vysavac, treba ten mikrac je tak mizerny, ze to na slabe zvuky nereaguje.

Jenda

Re:Arduino a zvukový sensor
« Odpověď #4 kdy: 23. 04. 2014, 22:00:37 »
Já bych čekal, že tam je mikrofon a zesilovač a pak tam bude RC článek - takže na výstupu bude (analogově) zintegrovaná intenzita zvuku třeba za poslední sekundu.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Arduino a zvukový sensor
« Odpověď #5 kdy: 23. 04. 2014, 22:23:50 »
@Jenda: Tak se podivejte na obrazek a prectete popis. Pisi tam, ze "Hlavní čip: LM393". To je ten osminohy, nejvetsi prvek, ktry tam je. Zbytek vypada na par odporu a kondenzatoru, mozna nejaka dioda. A/D prevodnik tam nikde nevidim. A pocitace dnes zerou akorat nuly a jednicky, takze na analogovou hodnotu se vam vykaslou a digitalizovat ji neni cim.

Natálie

Re:Arduino a zvukový sensor
« Odpověď #6 kdy: 23. 04. 2014, 22:31:08 »
Výstup z arduina jsou 3.3 V můžu to změnit i na 5V... když jsem tuto změnu zkusila, na seriovem monitoru kolísali hodnoty mezi dvěma jinými (vyššími čísly). Když na A0 pin zapojím třeba sensor který raguje na jeho ohnutí, tak fungje a vrací hodnoty, které kolísají daleko více než jen mezi dvěma čísly (Nevím co je myšleno zesilovačem - mám pocit, že tam nikde není a pokud ano tak zabudovaný v sensoru a nebo v arduinu - ale zkusila jsem výstup z pinu A0 - pokud není myšleno tohle místo, ráda zkusím i jiné, omlouvám se, elekřina není moje silná stránka). Co se týče vyzkoušení vysavače, zkoušela jsem tleskat,pískat,přehrávat hlasitě hudbu a signal se neměnil více jak z hodnoty 130 na 131 a to ne uplně jednoznačně. Nejlépe mi zní možnost zkusit zapojit potenciometr. Chápu to dobře tak, že pokud zapojím potenciometr mikrofon by mohl být citlivější a vracet rozdílnější hodnoty?

Jenda

Re:Arduino a zvukový sensor
« Odpověď #7 kdy: 23. 04. 2014, 22:38:35 »
A/D prevodnik tam nikde nevidim.
Hele a napadlo tě, proč se ten pin na Arduinu jmenuje A0?  ;) Prozradím ti, že to znamená, že je to 0. kanál integrovaného A/D převodníku v té Atmeze.

Jenda

Re:Arduino a zvukový sensor
« Odpověď #8 kdy: 23. 04. 2014, 22:41:39 »
Před hrabáním do toho bych to změřil.
Nejlépe mi zní možnost zkusit zapojit potenciometr.
Zapojit potenciometr (jako dělič napětí) na ten analogový pin a zkusit, jestli funguje A/D převodník. Potom zapojit potenciometr někde do toho zesilovače (přímo místo mikrofonu to asi nepůjde, protože bude navázaný přes kondenzátor) a zkusit tak…

Chápu to dobře tak, že pokud zapojím potenciometr mikrofon by mohl být citlivější a vracet rozdílnější hodnoty?
Ne. Cílem je zjistit, kde na trase "mikrofon - pásmová propust (?) - zesilovač - integrační článek - Arduino - AtMega - počítač" je chyba.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Arduino a zvukový sensor
« Odpověď #9 kdy: 23. 04. 2014, 22:42:03 »
Ja od toho krapu nemam schema, nicmene:

-Potenciometr (presneji receno trimr) tam vidim, nevim, kam byste dala dalsi. Je to asi nejaky cermetovy trimr nebo podobny kram. Pozor, moc s nim radsi nekrutte. Nastavit a nesahat. Zejmena cermetove trimry krouceni moc nesnasi. Jsou sice stabilni, ale hned se usoupou.

-Ten modul ma tri nohy (aspon to tak vypada. Cili plus, minus na napajeni a jeden na nejaky vystup. Ten bude nula nebo jedna, podle toho, je-li zvucno ci nikoliv. Muze byt take invertovany. Hodnota mozna bude oscilovat. Tedy za ticha stabilni hodnota 0 nebo jedna, za hluku bude skakat z nuly na jedna a zpet. To zalezi na tom, jak to tam maji vyfiltrovane nebo ne, coz bez schematu nelze posoudit. Cekal bych, ze skakat bude do urcite fekvence, nad ni pak bude hodnota stabilni. Cili bych si predstavoval, ze budu cist hodnoty z prislusneho pinu a to za absolutniho ticha, kdo spitne, tomu jednu natahnu. Pak bych pustil radio a koukal, jestli se neco zmenilo.

Bastl

Re:Arduino a zvukový sensor
« Odpověď #10 kdy: 23. 04. 2014, 22:44:47 »
Natálko, když se dívám na obrázek, nesvítí vám na modulu mikráku dioda, že je pod proudem. Koupil jsem kdysi něco podobného, dělal jsem lampičku na tlesknutí pro známého. Dělalo mi to samé, než mě napadlo přehodit dráty napájení. Červený a černý. Soudruzi v Číně patrně opomněli popsat výstupy a na tom odkazu nejsou vidět žádné popisky...

Jenda

Re:Arduino a zvukový sensor
« Odpověď #11 kdy: 23. 04. 2014, 22:55:55 »
Natálko, když se dívám na obrázek, nesvítí vám na modulu mikráku dioda, že je pod proudem. Koupil jsem kdysi něco podobného, dělal jsem lampičku na tlesknutí pro známého. Dělalo mi to samé, než mě napadlo přehodit dráty napájení. Červený a černý. Soudruzi v Číně patrně opomněli popsat výstupy a na tom odkazu nejsou vidět žádné popisky...

Dobrej postřeh! Z té fotky na tom e-shopu je vidět, že jeden pin je spojený s ground plate a jeden k napájení OpAmp (a samozřejmě to má tazatelka opačně). Výstupní vidět není, ale asi to bude ten poslední. Kdyžtak propípat…

Natálie

Re:Arduino a zvukový sensor
« Odpověď #12 kdy: 23. 04. 2014, 23:00:36 »
Drátky jsem přehodila a dioda teď svítí, takže je to asi zapojené tak jak má, nicméně s rozmezím hodnot jsem na tom stejně teď mi to zobrazuje 581 až 582 občas 583, místo 131 a 132. Schéma od krámu můžu sehnat, ale nevim od kterého krámu? :) Z odpovědí jsem nepochytila jenoznačné řešení k potenciometru, ale zatím ho nemám, takže ho nemůžu zapojit.. Zatím všem děkuji za rady a ochotu :)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Arduino a zvukový sensor
« Odpověď #13 kdy: 23. 04. 2014, 23:04:17 »
A/D prevodnik tam nikde nevidim.
Hele a napadlo tě, proč se ten pin na Arduinu jmenuje A0?  ;) Prozradím ti, že to znamená, že je to 0. kanál integrovaného A/D převodníku v té Atmeze.

Ja Arduino neznam, nicmene v tom pripade mi neni jasne, proc na ten modul davaji voltage dual comparator a ne operacni zesilovac, kdyz ma byt vystup analogovy.

Kdyz si najdete vnitrni schema toho obvodu, tak to vypada spis tak, ze je na vystupu logicke hradlo nebo co, s vystupem na tranzistoru s otevrenym kolektorem. A v popisu pisi "Output Voltage Compatible with DTL, ECL, TTL, MOS, and CMOS Logic Levels". Vsimnete si zejmena terminu "Logic Levels". Tedy output 0 nebo 1! Z tohodle zesilovac neudelate, i kdybyste se trikrat posral. Nenapada me jediny duvod, proc bych zapojoval vystup do A/D prevodniku Arduina a ne digitalniho vstupu, kdyz ten vystup zretekne je binarni.

Bastl

Re:Arduino a zvukový sensor
« Odpověď #14 kdy: 23. 04. 2014, 23:14:17 »

Dobrej postřeh! Z té fotky na tom e-shopu je vidět, že jeden pin je spojený s ground plate a jeden k napájení OpAmp (a samozřejmě to má tazatelka opačně). Výstupní vidět není, ale asi to bude ten poslední. Kdyžtak propípat…

Díky, aspoň mě dnes někdo pochválil :)))
Jinak tady je to samé, jen v jiném kabátě. Myslím, že ten modul umí vše co Natálka potřebuje, jen to chce dát někomu, kdo tomu trochu víc rozumí nebo zkoušet, zkoušet a zkoušet :)

https://www.youtube.com/watch?v=O7qm_64phAU