K čemu využít Turris na ADSL?

Martin

K čemu využít Turris na ADSL?
« kdy: 22. 04. 2014, 17:31:34 »
Ahoj, zřejmě reálný zájem o Turris je menší, takže jsem v další vlně dostal pozvánku k účasti na projektu Turris. Váhám, zda se jej zúčastnit a to zejména z důvodu, že si nejsem jist, co mi to reálně přinese. Připojení k internetu mám přes (A|V)DSL (lepší zřejmě v dohledné době nebude - lepší možnosti tu nejsou), takže současný O2 modem (s integrovaným routerem, wifi apod.) tam bude muset stejně zůstat. Rychlost v odchozím směru je dost bídná na to, aby mělo větší smysl na Turrisu provozovat nějaký (FTP|WEB|...)server otevřený do internetu.

Takže výhody zatím vidím:
a) 1 Gbps switch s dostatečným výkonem - tedy rychlé přenosy v rámci lokální sítě
b) rychlejší standard WIFI
c) o jeden LAN port více
d) USB pro připojení pro něco (nevím zatím, k čemu - tiskárnu mám s ethernetem, dělat z toho nějaký NAS?)

Nevýhody:
a) další krabička, která má spotřebu (asi výrazně větší než běžně sériově vyráběné krabičky) a v létě topí
b) neověřitelné (nebo velmi obtížně ověřitelné), co vlastně krabička odesílá za data
c) stovky MB měsíčně režijní trafic (hlavně u uploadu to může ADSL zahlcovat, pokud nejsou ideálně vyřešené priority)

Na co se jej plánujete využít? Určitě to lze využít na řadu dalších věcí. Prosím i různé tipy, na co byste to třeba chtěli použít vy? Dá se na tom třeba něco podstatného naučit v oblasti správy (jsem programátor, se správou nemám moc zkušeností).

Myslím, že nějaké rozumné uplatnění to mít bude a jen o něm zatím nevím. Ale nerad bych, aby mi tady zbytečně ležel krabička, která bude žrát proud, nebudu ji nijak rozumně využívat a mohla by sloužit třeba někomu jinému.


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:K čemu využít Turris na ADSL?
« Odpověď #1 kdy: 22. 04. 2014, 17:52:53 »
Jen pár informací pro Tebe:

Spotřeba: 11W při nicnedělání, 12W při připojenym WiFi klientovi (1x NTB))
Teplota: Topí to hodně, CPU 80 stupňů = normálka, krabička je na dotyk teplá
Odesílaná data: Podle smlouvy si můžeš data od CZ.NIC vyžádat (jestli jsem to správně pochopil). Pokud jsi paranoidní, nic Tě stejně nepřesvědčí o tom, že soukromý věci neodchází = musíš jim jejich tvrzení věřit...
Režijní traffic: průměrně 5MB denně (z jejich statistiky na webu k mýmu Turrisu za 10 dnů). To si myslím, že dáš i na A/VDSL a ani si nevšimneš.

U mě doma to je a bude router, nicméně by to šlo použít jako NAS, print, miniDLNA, DNS, OpenVPN, poštovní, sběrný (SNMP -> grafy) atd. atd. ... server.

Výhody: dobrá WiFi, Gbit switch, variabilita (softwaru)
Nevýhody: žere elektriku (pokud k tomu máš stejně mít zapnutý modem), topí (to je věc názoru - mě to vadí), špehuje (to je taky věc názoru - mě to nevadí)

Naučit něco ze správy? Pokud se k tomu budeš připojovat jen přes SSH, naučíš se toho kopec. Pokud budeš klikat ve webovym klikátku (kde stejně nejspíš nenastavíš úplně vše), asi Ti to až tak moc nedá.

Pokud se nemůžeš Ty sám rozhodnout, polož si otázku jinak: Je moje situace vhodná k poskytování informací o provozu? Mám doma dost klientů (počítačů), které dělají dost rozdílných věcí na to, abych dodal nějaká statistická data?

Já třeba doma mám vlastní DNS, Apache, postfix, FTP a OpenVPN server a mám na tom routeru veřejnou IP adresu. Doma je pět počítačů, tři chytrý mobily a Xbox360, vše připojeno přes WiFi. Jeden počítač je server (kde jedou zmíněný služby), jeden má Windows 7, dva mají 8.1, jeden Ubuntu 12.04. Čtyři počítače jsou klientský, sedí u nich BFU, pátej (server) nemá ani obrazovku. Dva počítače mají nainstalovaný Steam (= hry -> datový toky, otevřený porty při multiplayeru). Podle mě bude statistika ode mě zajímavá a pokud jde o vytvoření nějakých pravidel nebo závěrů o bezpečnosti, mám co dát.

Pokud se sám nemůžeš rozhodnout, zkus se na to podívat tímhle stylem. Ale pozor, projekt necílí na geeky, cílí na všechny. Chtějí sbírat běžný (ale určitě i neběžný) data.

A v neposlední řadě stojí za to položit si otázku - Chci se zúčastnit?

Martin

Re:K čemu využít Turris na ADSL?
« Odpověď #2 kdy: 22. 04. 2014, 18:31:58 »
Tohle je zajímavé téma, nestálo by možná také zauvažovat nad tím, jak třeba infrastrukturu sítě doma přestavět a použít především Turris v kombinaci s nějakým VDSL modemem? Existuje vůbec nějaká malá krabička, která by splňovala pouze funkci VDSL modemu?

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:K čemu využít Turris na ADSL?
« Odpověď #3 kdy: 22. 04. 2014, 18:43:37 »
Jestli tu otázku s infrastrukturou (tedy tu první otázku) myslíš na mojí situaci, tak mě se netýká, já jedu na LAN kabelu :-) Od ISP mám LAN a nazdar bazar ;-)

Co se týče druhý otázky - to je ta správná otázka. Asi bych zkusil O2, jestli nedokážou vyklopit jen modem bez dalších hovadin. Prostě z jedný strany do zdi, z druhý do routeru a napájení.

Martin

Re:K čemu využít Turris na ADSL?
« Odpověď #4 kdy: 22. 04. 2014, 19:13:07 »
Myslel jsem to spíše ke mě, možná k autoru tohoto článku. Turris mi přijde jako velice schopný router, nicméně říkám si, že když mám modem spojený s routerem a k tomu přidáat další router... > mírně stoupne spotřeba a v domácnosti s 3-5 uživateli max. Stojí za velké uvažování, zda něco takového vylepšovat... Proto by mi přišlo vhodnější, nějaký modem, který samozřejmě spotřbeovává elektřinu také, ale možná by to mohlo být o nějaký watt méně... Co si budem povídat, ono nonstop provoz, nějakou tu korunu to dá a třeba v mém případě, kdy si nejsem jistý zda opravdu něco lepšího jako Turris chci i toto může hrát rozhodující roli :/.

P.S.: Všiml jsem si, že autor má stejné jméno, já nejsem autor, jsem jen přispívající do diskuze ;)


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:K čemu využít Turris na ADSL?
« Odpověď #5 kdy: 22. 04. 2014, 19:34:44 »
Super, dva Martinové, konečně to chápu :-)

Je škoda, že A/VDSL modem není implementován v Turrisu, zvlášť, když se ví/předpokládá, že u nás to je jedno z těch častějších připojení. Jak říkám, zkusit říct poskytovateli, jestli nemá na skladě "hloupější" zařízení, než to, co dává běžně.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:K čemu využít Turris na ADSL?
« Odpověď #6 kdy: 22. 04. 2014, 20:10:25 »
Vy od O2 berete jeste nejake dalsi sluzby (telefon, televicze a co ja vim, co nabizeji), ze tam musite mit ten modem od O2? ADSL/VDSL jsou standardni protokoly, cili jestli to mate jen na Internet, tak muzete ten jejich modem vyhodit a dat tam jakykoliv jiny.

Martin

Re:K čemu využít Turris na ADSL?
« Odpověď #7 kdy: 22. 04. 2014, 20:35:03 »
Já mám třeba od o2 jen internet a pevnou linku, takže vůbec nejsme zatížen tím mít zde modem od o2, nicméně, rád bych běžel na VDSL (je to přece jenom o trošku rychlejší). Ale je na trhu nějaký modem, který toto zvládá (VDSL)? Co jsem pátral, já na žádný nenarazil, pokud však existuje, rád se nechám poučit a budu za odkaz velice rád, spíš, ale vím, že VDSL modemy jsou kombinovány rovnou s routery.. (nyní mám huawei hg622u)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:K čemu využít Turris na ADSL?
« Odpověď #8 kdy: 22. 04. 2014, 23:18:42 »
Turis VDSL neumi? Pokud ne, tak by vam asi stejne byl platny, jak psovi kapsa, ledaze by umel delat router/firewall i mezi necim jinym, nez ADSL a LAN. Ma to WAN zdirku na Ethernet, pokud neccete vyuzit ADSL?

Martin

Re:K čemu využít Turris na ADSL?
« Odpověď #9 kdy: 23. 04. 2014, 00:12:05 »
Pavouk106: Díky za obsáhlou odpověď. Z hlediska počtu připojených zařízení jsem na tom podobně, pár stolních, notebooků, mobilů, VoIP telefon, tablet, ... každé něco jiného, jiný OS. Akorát veřejný server (do internetu) neprovozuji kvůli rychlosti linky v uploadu (mít symetrickou linku, tak už bych sever dávno provozoval). O to bych se tedy nebál ani v nejmenším.

JardaP .: Žádné jiné O2 služby na lince nepoužívám (tedy žádné O2TV, telefon od O2 apod.), takže změna modemu teoreticky možná je. Prakticky to ale moc nevidím, protože by se investice v řádu jednotek tisíc za nějaký modem zřejmě nezaplatila a ani nevím o žádném čistě VDSL modemu (bez integrovaného routeru, wifi apod.).

Cenově to při 5 Kč za kWh vypadá na řádově na nějakých 1500 Kč za elektřinu za dobu nájmu. Nicméně CZ.NIC zdůvodňoval potřebu velkého výkonu zařízení tím, že na tom chce provádět náročnější monitoring dat a jejich zpracování, takže je možné, že postupně bude spotřeba i něco růst. Ve srovnání s nákupem obdobného zařízení tohle ale pořád vyjde rozhodně lépe. Spíše mě bude vadit v létě to, že to bude topit a ohřívat místnost.

Turris neumí ani ADSL, ani VDSL, má jen ethernetové rozhraní do WAN.

(autor původního dotazu)

Lukáš

Re:K čemu využít Turris na ADSL?
« Odpověď #10 kdy: 23. 04. 2014, 07:56:23 »
Zdravím,
do nedávna jsem měl internet od o2 a zapojení s turrisem jsem řešil následovně. Router comtrend od o2 jsem přepnul do režimu bridge, dle tohoto návodu http://comtrend.michnzee.net/#bridgevdsl . V tom základním rozhraní od cz.nic jsem nastavil typ připojení PPPoE.

Přepnutím comtrendu do režimu bridge sám vypnul všechny nadbytečné služby, takže všechno běží na Turrisu.

SB

Re:K čemu využít Turris na ADSL?
« Odpověď #11 kdy: 23. 04. 2014, 13:39:52 »
Problémem je sehnat i samotný modem ADSL bez switche a jiného bordelu, natož VDSL, ten jsem ještě neviděl.

...Spíše mě bude vadit v létě to, že to bude topit a ohřívat místnost.

Tak to buďte klidný, jestli to má ztrátový výkon kolem 15 W, tak zasvícení slunce do okna vám udělá třeba 1 kW, v tom se nějaký router ztratí. (Připomíná mi to, jak kdejaký spořínek dnes jezdí se světly pro denní svícení (která jdou typicky špatně vidět), aby ušetřil, ale že mu v té samé chvíli auto žere 5 kW, už nechápe.)

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:K čemu využít Turris na ADSL?
« Odpověď #12 kdy: 23. 04. 2014, 13:52:13 »
JardaP.: Turris v sobě nemá modem. Ale... viz další řádek

Lukáš: To je to, co by šlo udělat. Dát modem do bridge a vytáčet spojení Turrisem. Modem by se tedy stal jen HW ke spojení do internetu. To je zároveň odpověď na původní dotaz. Mít po ruce wattmetr by se hodilo, protože podle mě pak bude ten modem od O2 žrát míň, než když k tomu routuje, WiFinuje apod.

K teplotě a spotřebě: Vytápět to nebude, nemá příkon 500 a více wattů. Žere si klidných 12W, což je řekněme asi jako dva 2,5" harddisky nebo několik RAM modulů. Turris je a dotek teplý a CPU fakt topí přes 80 stupňů, ale celkové vydané teplo není vysoké.

Pro původního tazatele: Co se vnitřní sítě týče, jsi dobrej adept :-) Zvaž to. Já do toho od začátku šel s tím, že kdyby mě vylosovali, tak u mě je to na 150% jasný. A vylosovali mě a Turris mám už skoro dva týdny.

Jak jsem npsal už dřív, jsou jen tři špatný věci: sledování (podle smlouvy nic soukromýho), teploty (prej jsou takhle v pořádku - říká CZ.NIC) a další věc, co žere elektriku. Ale sakra 15W... Možná i radiobudík si vezme tolik - ten toho ale tolik nedokáže :-)

Martin

Re:K čemu využít Turris na ADSL?
« Odpověď #13 kdy: 23. 04. 2014, 20:32:58 »
Díky za reakce, ale moje otázka směřovala hlavně k tomu, k čemu takový router používat. Tedy nějaké tipy na praktické užití, u kterých si řeknu, že by to bylo fajn, to se stávajícím řešením nemohu a stojí mi to zato. Dobrá wifi je fajn, ale reálně víceméně stačí ta stávající. Gigabitový switch zatím prakticky nevyužiji. Prostě výkon stávajícího routeru v modemu (rychlost přenosu dat) není to, co mě omezuje. Nakonec, kdyby mě to omezovalo, tak už dávno mám nějaký switch/Wifi AP koupený. Variabilní software - tohle by mohlo přinést řadu různých zajímavých možností, co bych na prodávaných zařízeních nemohl provozovat - ale popravdě mě teď nic moc nenapadá, co tam provozovat. Nějaké zajímavé tipy, co tam má dobrý smysl provozovat?

(autor původního dotazu)