Vysoká škola informatiky – dálkové studium

Honza

Vysoká škola informatiky – dálkové studium
« kdy: 21. 04. 2014, 10:41:26 »
cau,

nevim jestli se to tu uz resilo, ale myslim ze ne (jen denni studium). Chtel bych zacit studovat dalkove vysokou skolu informatiky. Obor by mel obsahovat temata typu : operacni systemy, sitova bezpecnost, databaze, zakladni programovani atd...
Otazak zni : Studuje nekdo touto formou nebo ma zkusenosti? Pripadne jakou skolu by jste mi doporucili (s argumenty pro a proti)? Samozrejme strycek Google mi najde dalkova studia atd., ale spis se mi jedna o doporuceni/zkusenosti lidi, kteri uz neco podobneho absolvovali.

Dekuji za kazdou radu, zkusenost


chinA

Re:Vysoká škola informatiky – dálkové studium
« Odpověď #1 kdy: 21. 04. 2014, 12:45:52 »
studuji informatiku na VS MIEP a ze bych z toho byl nejak nadseny se rict neda. Mam tam predmety ktere zminujes ale nejvic casu travim/travil jsem na ekonomickych srackach, ucetnictvi a podobne, kterych je tam pozehnane. IT predmety clovek je prolitne, jelikoz jsou mu blizke namisto aby je "studoval".
Navic je vyuka nekterych predmetu znacne odbyta, castecne se prekryvaji a o nejake komunikaci mezi vyucujicimi na provazanosti mezi predmety se neda vubec mluvit.
Mysim, ze na ostatnich skolach to nebude lepsi. Ceske skolstvi je absurdni uz od zakladni skoly. Co se tyce skladby predmetu pro IT praxi, tak jsou na tom podle me lepe soukrome skoly. Na soukro skole je student zakaznik a pristup je tak k nemu, alespon co mam informace od lidi z verejnych skol, vyrazne lepsi, hlavne v provozne organizacnich vecech, ktere odceni predevsim dalkar, jelikoz deti a zamestnani cloveku na flexibilite neprida. Napriklad fungovani studijniho oddeleni je na VS MIEP perfektni.
Secteno a podtrzeno: chces titul? Priprav se na to, ze nejvic casu stravis pakarnama, ktere te nezajimaj at jsi na jakekoli skole akorat ty soukrome ti umozni nevypadnout tak rychle z kola :)

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysoká škola informatiky – dálkové studium
« Odpověď #2 kdy: 21. 04. 2014, 12:46:13 »
Já jsem šel na magisterské studium kombinovanou formou na VŠB v Ostravě, kolega v práci studuje kombinovaně na Ostravské univerzitě. Charakter studia je trochu jiný, info o tom najdeš na stránkách univerzit. Dálkově se v "oblastech mého zájmu" (tj. Brno a Ostrava) již studovat nedá - do loňska to šlo alespoň na Ostravské univerzitě.

Jinak zkušenosti s kombinovaným studiem jsou u mne veskrze pozitivní - do školy chodím pátek+sobota 2x za měsíc, zkoušky mám normálně s denními studenty a jsou až na výjimky stejné (na rozdíl od toho, co tvrdí většina denních studentů). Nemám cvičení, přednášky jsou "zkrácené" a je jich méně => mnohem větší tlak na samostudium, ale můžu v klidu chodit na full time do práce.

Konkrétně předměty - pro kombinovanou formu studia je jich vypsáno méně. Některé jsou na komb. horší, protože vyjma slajdů z přednášek od denních studentů nejsou studijní materiály. Předepsaná studijní literatura je většinou jen pro zájemce o více informací než pro zájemce o projití zkouškou. Některé předměty jsou naproti tomu na kombinovaném lehčí - učitelé předpokládají jisté znalosti a zkušenosti z praxe, takže kladou např. větší důraz na projekty než zápočtové písemky. Někdy je zápočet na kombinovaném ústní - pokud zkušenosti máš, je to výhoda. Obecně je to tak půl na půl. Zkoušky jsou stejné, dokonce ve stejných termínech jako s denními studenty.

Přístup učitelů je také trochu jiný - musí kvůli nám trávit víkendy v práci a připravovat více materiálů, na druhou stranu předpokládají zkušenosti z praxe (alespoň na magisterském; bakalářské jsem dělal jako denní studium).

Další kapitola je kontakt se spolužáky. Na denním chodíš do školy víc a můžeš potkat více lidí a snáze se dostat k zákulisním informacím. Na kombinovaném je toto dosti omezeno. Navíc je tu mnohem větší "odpad" a lidé jsou z různých míst - rozhodně to není tak, že by se na konci přednášky řeklo "jde se do hospody", zvedla by se banda lidí a šlo se (a z Brna si vzpomínám, že se občas přidal i vyučující). Jediné místo, kde jsem po škole mohl potkat spolužáky a pokecat, byla tramvaj směrem na vlakové nádraží.

Pokud pracuješ na plný úvazek, tak se kombinovaná/dálková forma studia vyplatí. Pokud ne a zvládáš při denním studiu ještě brigády nebo práci na částečný úvazek, nestojí to za to.

smysl

Re:Vysoká škola informatiky – dálkové studium
« Odpověď #3 kdy: 21. 04. 2014, 14:23:08 »
A smysl toho je? Proč studovat na školách něco, co tam stejně nemá žádnou kvalitu? Nebo chceš mít jen papír, abys byl víc cool na pohovorech při nabírání do kójí?

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysoká škola informatiky – dálkové studium
« Odpověď #4 kdy: 21. 04. 2014, 20:06:08 »
Na otázku, zda-li má formální vzdělání smysl či nikoliv, si musí odpovědět každý sám, když se hlásí už na střední školu, netoliko na vysokou. Podle mne to smysl má - vidím v praxi spoustu lidí s i bez vystudované informatiky a v obou skupinách vidím lidi dobré i blbé. Počet neschopných blbečků mezi lidmi, kteří informatiku nestudovali, je však vyšší než mezi těmi, kteří prošli alespoň bakalářem. Samozřejmě záleží především na vůli daného člověka se vzdělávat (toto škola nezaručí) a také Tvoje zkušenost může být jiná.

Akorát to prosím nerozebírej v tomhle threadu, jinak se tu strhne, pro forum.root.cz tolik typický, flamewar. Flamů na toto téma tu bylo již mnoho a jsou to hlavně flamy, které tomuto foru dávají onu tragickou úroveň, jakou má.


PH

Re:Vysoká škola informatiky – dálkové studium
« Odpověď #5 kdy: 21. 04. 2014, 23:09:23 »
cau,

nevim jestli se to tu uz resilo, ale myslim ze ne (jen denni studium). Chtel bych zacit studovat dalkove vysokou skolu informatiky. Obor by mel obsahovat temata typu : operacni systemy, sitova bezpecnost, databaze, zakladni programovani atd...
Otazak zni : Studuje nekdo touto formou nebo ma zkusenosti? Pripadne jakou skolu by jste mi doporucili (s argumenty pro a proti)? Samozrejme strycek Google mi najde dalkova studia atd., ale spis se mi jedna o doporuceni/zkusenosti lidi, kteri uz neco podobneho absolvovali.

Dekuji za kazdou radu, zkusenost

Pokud nevadí angličtina, tak internet je plný kvalitních kurzů (z nichž je mnoho zadarmo) vedených profesory z univerzit jako Stanford apod. Některé dávají certifikáty a mají rozumně vyřešenu komunikaci mezi studentem a vyučujícím. Jen to asi chce sebedisciplínu.

Re:Vysoká škola informatiky – dálkové studium
« Odpověď #6 kdy: 21. 04. 2014, 23:27:54 »
Pokud jsi uz ve stavu, ze za to budes muset platit tak je vyrazne efektivnejsi studium na soukromych vzdelavacich institucich idealne formou ruznych kurzu.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Fantomas

Re:Vysoká škola informatiky – dálkové studium
« Odpověď #7 kdy: 21. 04. 2014, 23:41:31 »
Studovat ma vzdycky smysl, na mlada i na stara kolena. A s postupem casu to bude hrat cim dal vetsi roli, takze vzhuru do toho!

pepak

Re:Vysoká škola informatiky – dálkové studium
« Odpověď #8 kdy: 22. 04. 2014, 06:10:44 »
Obor by mel obsahovat temata typu : operacni systemy, sitova bezpecnost, databaze, zakladni programovani atd...
Všechny tyhle předměty bys měl najít ve všech IT oborech. Jen si nejsem jistý, jestli je najdeš v podobě, o kterou ti předpokládám jde - "jak nainstalovat Linux?", "jak nakonfigurovat firewall?", "jak se v Oracle napíše tohle nebo tamto?" atd. Spíš očekávej něco ve stylu "jak funguje správa paměti", "jak automaticky detekovat útoky ze sítě", "jak se vypočítává cena SQL dotazu" - tedy spíš teoretický (a doufejme, že obecně platný) pohled na problematiku než konkrétní řešení pro konkrétní programy. Pokud ti jde spíš o ta konkrétní řešení, tak ti VŠ moc nepomůže, měl by ses dívat spíš po VOŠ nebo po jednotlivých kurzech.

Citace
Otazak zni : Studuje nekdo touto formou nebo ma zkusenosti? Pripadne jakou skolu by jste mi doporucili (s argumenty pro a proti)? Samozrejme strycek Google mi najde dalkova studia atd., ale spis se mi jedna o doporuceni/zkusenosti lidi, kteri uz neco podobneho absolvovali.
Já bych ti hlavně moc nedoporučoval dálkové studium. Když si to tak vezmeš, tak přijdeš (z větší části) o interakci s učitelem a spolužáky, a pokud nebudeš mít fakt hodně velkou sebekázeň, tak se nedonutíš naučit. Zůstane akorát ten diplom na konci. Může to mít smysl, pokud děláš ve státním a pro postup výš potřebuješ titul, ale pokud ti jde o znalosti, tak si myslím, že je touto cestou spíš nedostaneš.

Mr. Curious

Re:Vysoká škola informatiky – dálkové studium
« Odpověď #9 kdy: 22. 04. 2014, 07:02:20 »
A smysl toho je? Proč studovat na školách něco, co tam stejně nemá žádnou kvalitu? Nebo chceš mít jen papír, abys byl víc cool na pohovorech při nabírání do kójí?

Tenhle nazor jsem tez zastaval az do te doby, nez jsem se pokusil oficialne dostat do USA na pracovni viza.

Ne, ze by to neslo, ale tohle by mi situaci vyrazne usnadnilo bez ohledu na to, jaky je muj osobni nazor na VS.

PS: Vim, ze USA je zla zeme (v mem pripade SF, CA) ....

PPS: Vysokou skolu nemam, od 18ti (14 dni po maturite) makam v IT jako programator .. Corp., Games, B2B, ted startup ...

PPPS: Jsem rocnik 1986

PPPPS: Prijimacky na VS jsem udelal (MUNI), ale nenastoupil, protoze jsem byl na sluzebce v USA.

Sorry za offtopic

Bobousovicz

Re:Vysoká škola informatiky – dálkové studium
« Odpověď #10 kdy: 22. 04. 2014, 08:51:47 »
Pokud hledáš spíš prakticky zaměřené vzdělání, které ti dá šanci na otevření dveří u zaměstnavatelů.....
Není v takovém případě výhodnější své úsilí spíš soustředit na získání konkrétních profesních certifikátů - např. od Red Rat, od Cisco, Oracle, Microsoftu, VMware, atd....? Dle oblasti svých zájmů se můžeš specializovat na celou řadu IT oborů.
Domnívám se, že ku příkladu platný certifikát CCNA a RHCE ti na trhu práce zvedne šance víc než titul z nějaké nepříliš známé školy.
A jsem přesvědčen, že cesta k získání takového certifikátu tě uspokojí i po stránce touhy studijní a celkově mentální. :)
Na druhé straně je ale fakt, že zatímco certifikát většinou platí jen omezenou dobu několika let a pak se musí opět obnovit, tak VŠ titul je na furt. :)

Asdas

Re:Vysoká škola informatiky – dálkové studium
« Odpověď #11 kdy: 22. 04. 2014, 11:39:02 »
Ahoj, já dělám kombinovaně UTB FAI a jsem celkem spokojený.
Ty vyjmenované věci se všechny učí (operační systémy, sítě, databáze, programování), dále je tam i teoretická informatika, hw, grafika.. Dá se studovat ve Zlíně, ale i v Praze. Přístup většiny učitelů sem i líbí. Fakulta má i překvapivě vysoké umístění v žebříčku škol v Hospodářských novinách.
Nevýhodou je, že se člověk musí prokousat přes hodně matiky, fyziky a přes automatizaci, která je součástí bakalářského oboru. Nejvíc je toho asi v prvním ročníku, kdy v prvních dvou semestrech je jen teoretická informatika, programování a základní hw a zbytek jsou mat, fyz a kraviny. Taky pokud člověk neumí programovat, tak je potřeba celkem dost času věnovat samostudiu, protože na kombinovaném není čas mít každý druhý týden cvičení z programování.

Jinak určitě doporučuju studovat, pokud můžeš. Vždycky se můžeš něčemu novému přiučit, poznáš lidi a ten papír taky není k zahození, pokud člověk úspěšně dostuduje.

pekelnik

Re:Vysoká škola informatiky – dálkové studium
« Odpověď #12 kdy: 22. 04. 2014, 13:34:22 »
on nekdo bere vazne ten zebricek skol, kde je FIT CVUT umistenej za FMIMs TUL, FAV ZČU atp.?

Trident

Re:Vysoká škola informatiky – dálkové studium
« Odpověď #13 kdy: 22. 04. 2014, 13:40:34 »
Nejlepsi dalkove studium je jet nekam do velke dalky. Uvidis jak jsou jinde lidi prakticti ale blbi jak viko od popelnice a zacnes si vazit ceskeho kutilskeho intelektu. Uvidis jak je rozmer ceskeho IT smesne maly. A uvidis jak nikoho rozmer milionu dolaru v podstate nezajima nebot ztrata se rovna miliardam. Ziskas jinou perspektivu, naucis se zit nebot nase generace je jeste vychovana stylem skola,pracovat,deti,chcipnout. Ziskas nove pratele a nove nepratele. Ziskas nove moznosti. To co v nazem buzeristanu je strasny problem tak na to jinde nemusis vynalozit tolik byrokracie abys to ziskal jako napr. ridicak,bouchacka,letadlo,barak. Go for it!

txt

Re:Vysoká škola informatiky – dálkové studium
« Odpověď #14 kdy: 22. 04. 2014, 22:14:22 »
Přínos kombinovaného studia je jednak v papíru (nějakou váhu má, ale nepřeceňovat) a jednak v tom, že se naučíš věci, do kterých by ses sám od sebe nepustil, ale můžou se hodit (např. statistika, grafové algoritmy). Konkrétní technologie se naučíš i  bez toho rychleji a zábavněji. Na denním se navíc dostaneš do laboratoří, takže se můžeš dostat i k zajímavému vybavení, ale to bude na kombinovaném spíš výjimkou.