Napsal jsem učebnici programování, co s ní dál?

Dub

Re:Napsal jsem učebnici programování, co s ní dál?
« Odpověď #15 kdy: 18. 04. 2014, 20:38:01 »
Možná byhch měl zájem o jeden výtisk, ale chybí mi tu pár informací:

1) programování v čem, respektive v jakém programovacím jazyce, frameworku a pod....
2) kolik by sis za výtisk představoval
3) obsahuje učebnice i příklady?
4) jsi ochoten zapracovávat aktualizované vydání, či v tom nějak dálpokračovat?


Čtvrtý bod není tak důležitý, ale první tři docela ano. Nemůžu mít zájem o něco (a ani ti kloudně poradit kde by se to hodilo), když neznám alespoň obsah


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Napsal jsem učebnici programování, co s ní dál?
« Odpověď #16 kdy: 18. 04. 2014, 20:44:19 »
BTW, podobnou otazku resil jiz Jan Neruda a i s tim slamnikem byl docela problem.

Brouk Pytlík

Re:Napsal jsem učebnici programování, co s ní dál?
« Odpověď #17 kdy: 18. 04. 2014, 20:59:49 »
Jak už tu padlo: Dej knihu na web zdarma a v knize měj nejenom návod, jak ti dobrovolně přispět, ale i odkaz na svůj web, kde bude přímo nějaké tlačítko "donate".
Snaž se udělat si reklamu v různých programátorských diskuzích a na sociálních sítích.
Nepočítej ale s tím, že celková částka, co ti přispějí bude více než tisícovka.

A až si tvou knížku stáhne aspoň 10 tisíc lidí, tak napiš druhou knihu. Lepší a obsáhlejší. A s tou obejdi vydavatelství a argumentuj tím, kolik lidí si tvou knihu stáhlo - a jaké recenze od IT-relevantních lidí (čili ne od tvých učitelů) měla.
Pokud budeš mít velké štěstí, tak profil tvé knihy bude odpovídat mezeře v edičním plánu toho vydavatelství. A nabídnou ti smlouvu. Smlouvu, ze které budeš mít zisk odpovídající asi tak 1/10 částky, kterou by sis vydělal kdybys čas věnovaný knize strávil normální prací.

Ale samozřejmě je možné, že budeš mít smůlu a nenarazíš na vydavatelství, kterému se tvá kniha bude hodit do ediční mozaiky, nebo prostě nebude mít dostatečně odvážného manažera, aby vydal něco někomu, kdo má za sebou jenom jednu knihu zdarma (byť zdarma úspěšnou).
A taky se může stát, že budeš čelit argumentaci, že si nikdo nebude chtít koupit knihu - kde v sekci "O autorovi" bude napsáno něco ve smyslu - je mladý, rok po střední škole, v akademické ani komerční praxi zatím nic nedokázal, ale napsal tuhle knihu. Tedy v případě, že se o tom s tebou vůbec bude bavit a neodmítne tě prostě jenom tak.

Překlad knihy do angličiny může znít jako velmi zajímavá věc, ale s velikostí trhu zásadně narůstá také konkurence. Komerčně vydat knihu v angličtině (u vydavatelství, které ti za to zaplatí) by byl zázrak.
Ale tlačítko "donate" u anglické knihy na anglickém webu by něco vydělat mohlo. Ale jestli to bude více než pár tisíc - to je jenom loterie. Heslo "free programming textbook" v googlu napoví - i tady je konkurence tuhá.

Hodně štěstí. Chápu, že jsi to nedělal s cílem vydělat hromadu peněz. Chápu, že jsi chtěl hlavně něco vytvořit a teď hledáš, jak na tom aspoň nějak vydělat - proto radím, dej knihu zdarma a žádej o dobrovolné příspěvky.

perceptron

Re:Napsal jsem učebnici programování, co s ní dál?
« Odpověď #18 kdy: 18. 04. 2014, 21:10:19 »
ono mnohokrat lepsie nez nejake peniaze, je taketo dielo do portfolia, lebo fakt moze vyzerat v cvcku skvele nieco ako "clovek vo svojich 20 rokov napisal epic uber knihu Programujeme v [vlozte meno jazyka], je zadara a vysli uz tri revizie"


ludia, co pisali pre manning / packt [uz si nepamatam], hovorili, ze na knihe sa extra zarobit neda. a to je anglicky trh

pozrite si, ako je urobeny learn you a haskell for greater good [= megacool ucebnica haskellu, http://learnyouahaskell.com/]. html je online zadarmo, tlacena kniha je cez small-print press

pozrite si, ako bola urobena thinking in java [= legendarna kniha k jave, http://www.mindview.net/Books/TIJ/], prve tri edicie boli zadara

pozrite si, ako je urobeny busy coder's guide to android [http://commonsware.com/Android/]: za $45 dolarov mate predplatne pdf na rok, edicie starsie nez 4 roky su na webe zdarmo. autor neustale aktualizuje knihu, za rok vyjdu tri-styri znacne revizie

vybudujte si online pritomnost: zatial ste nepovedali ani to, v akom jazyku to je, a kto je cielove publikum. je dobre, ked niekde visi aspon ukazka, alebo podrobnosti, ktore vie zrecenzovavat aj niekto, kto je mimo mikrosveta vasej skoly, lebo bez toho je to vestenie z krystalovej gule. alebo, ako vravel ktosi vyssie, zvolte nejake meno, ktore pisalo ucebnice [pecinovsky: java, herout: c] a kontaktujte ich, mozu vam dat skvely feedback



perceptron

Re:Napsal jsem učebnici programování, co s ní dál?
« Odpověď #19 kdy: 18. 04. 2014, 21:13:17 »
jo a mohli by ste dat nejaky realny kontakt, lebo takto je tazko zistit, ci je ta vec fakt objektivne skvela [co moze byt], alebo ci je to "skompiloval som 40 stran poznamok, z ktoreho sa da maturovat, lebo je to lepsie nez akakolvek realna ucebnica pre stredne skoly" :-)


Martin

Re:Napsal jsem učebnici programování, co s ní dál?
« Odpověď #20 kdy: 18. 04. 2014, 22:32:26 »
Znám jednoho člověka z nakladatelství, které vydává i IT knihy, mohl bych se poptat. Ale pro začátek potřebuji alespoň základní informace (o čem to je, obsah, rozsah, nějakou relevantní ukázku, ze které si lze udělat představu o formě, kontakt na Vás). Předem ale podotýkám, že nakladatelství dobře zvažují, zda se jim vůbec knihu vyplatí vydat, a tedy vydávají jen zlomek knih (i když u technických knih to není tak strašné jako u beletrie).

Re:Napsal jsem učebnici programování, co s ní dál?
« Odpověď #21 kdy: 18. 04. 2014, 22:33:05 »
A taky se může stát, že budeš čelit argumentaci, že si nikdo nebude chtít koupit knihu - kde v sekci "O autorovi" bude napsáno něco ve smyslu - je mladý, rok po střední škole, v akademické ani komerční praxi zatím nic nedokázal, ale napsal tuhle knihu. Tedy v případě, že se o tom s tebou vůbec bude bavit a neodmítne tě prostě jenom tak.

To je takový problém něco vymyslet? Je agilním tvůrcem a propagátorem na poli .... bla bla bla ...., přispěl do projektu toho a toho, pořádá kurzy a přednášky (i kdyby měl za sebou jen jednu), spolupracuje s učiteli, momentálně pracuje jako správce sítě, třeba domácí, to je fuk, furt je na tom líp jak plno takyajťáků ze středních škol, má bohaté zkušenosti...
Stačí to jen kapku rozvést a máme CV jak vyšité.

To není myšleno nijak posměšně. Já mu přeju, aby mu to vyšlo. Ale jak už někdo poznamenal, pokud nemá nějakou tlačenku, tak bude těžké prosadit to jako oficialní učebnici ve školách.

raven4

Re:Napsal jsem učebnici programování, co s ní dál?
« Odpověď #22 kdy: 18. 04. 2014, 22:38:49 »
Ahoj,
dovolim si vyjadrit svuj nazor na moznost "stazeni zdrama + Donate". Vec se ma takhle, lide si nevazi prace jinych chcou vse zdarma, takze dotaci dostanes od absolutne minimalniho mnozstvi lidi.

Nabidnu ti OSOBNI zkusenost s dobrovolnymi dotacemi, tentokrate z oboru Androidi aplikace. Vyvijim nasledujici aplikace
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.raven4.MKCommander_HD
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.raven4.MKCommander1
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.raven4.MKSysMon
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.raven4.UsefullClock

Vyvojem jsem stravil jiz cca 2 roky, rekneme 1-10h denne. Az do minuleho mesice byli vsechny me aplikace ZCELA bez reklamy, ZCELA zdarma a lide mi mohli poslat "dotaci". Vsechny me aplikace maji velmi pozitivni hodnoceni, dohromady tak cca 120.000 stazeni a vis kolik jsem dostal dotaci??
Reknu ti to presne, za 2 roky k dnesnimu dni 168 dotaci po 45 korunach.

Takze asi tolik k ochote lidi platit za neco, co mohou mit zcela zadarmo. BTW: Vis jak se lide odvdecili pote co jsem si dovolil do aplikaci dat maly reklamni prouzek? Hodnoceni dolu, osklive komenty/maily, prudke snizeni download rate na marketu...

Preji vice uspechu a stesti s dotacemi, s pozdravem raven4, www.raven4.cz

Brouk Pytlík

Re:Napsal jsem učebnici programování, co s ní dál?
« Odpověď #23 kdy: 18. 04. 2014, 22:53:57 »
A taky se může stát, že budeš čelit argumentaci, že si nikdo nebude chtít koupit knihu - kde v sekci "O autorovi" bude napsáno něco ve smyslu - je mladý, rok po střední škole, v akademické ani komerční praxi zatím nic nedokázal, ale napsal tuhle knihu. Tedy v případě, že se o tom s tebou vůbec bude bavit a neodmítne tě prostě jenom tak.

To je takový problém něco vymyslet? Je agilním tvůrcem a propagátorem na poli .... bla bla bla ...., přispěl do projektu toho a toho, pořádá kurzy a přednášky (i kdyby měl za sebou jen jednu), spolupracuje s učiteli, momentálně pracuje jako správce sítě, třeba domácí, to je fuk, furt je na tom líp jak plno takyajťáků ze středních škol, má bohaté zkušenosti...
Stačí to jen kapku rozvést a máme CV jak vyšité.

To není myšleno nijak posměšně. Já mu přeju, aby mu to vyšlo. Ale jak už někdo poznamenal, pokud nemá nějakou tlačenku, tak bude těžké prosadit to jako oficialní učebnici ve školách.

To byla tak trochu nadsázka. Pokud by se ten člověk našel vydavatele, tak ten vydavatel už si tam nějaký krásný životopisný román napíše klidně i sám. Jde o to, že prvně je potřeba přesvědčit vydavatele a ten vydavatel se asi opít rohlíkem nenechá. A odborný prvoautor s prázdným profesním životopisem prostě bude v nevýhodě proti někomu, kdo v tom životopise má něco opravdu zajímavého.

Mimochodem, co je to oficiální učebnice ve školách? Pro základní školy existovalo (a asi i existuje) něco jako seznam schválených učebnic MŠMT. Existuje to i pro střední školy? A existuje to i pro odborný předmět jako je programování?
Střední školy učí (i všeobecné) předměty z různých učebnic, kde všeobecně funguje převis nabídky nad poptávkou (tedy ještě před pár lety to tak bylo, lhal bych, kdybych věděl, jak je to dneska). I pokud by existoval nějaký seznam ministerstvem schválených učebnic pro programování na SŠ, tak to ještě vůbec neznamená, že nějaký učitel navrhne svému řediteli, že budou učit zrovna z téhle jedné učebnice (a ten ředitel to pak schválí).


Novy

Re:Napsal jsem učebnici programování, co s ní dál?
« Odpověď #24 kdy: 19. 04. 2014, 09:52:07 »
Už půl roku nevyšla v Česku žádná  knížka z oboru IT. Prostě se to nevyplatí.

Re:Napsal jsem učebnici programování, co s ní dál?
« Odpověď #25 kdy: 19. 04. 2014, 10:22:35 »
Už půl roku nevyšla v Česku žádná  knížka z oboru IT. Prostě se to nevyplatí.
Jen namátkou z jednoho vydavatelství - CSS Okamžitě 2.4.2014, Mistrovství - Java 26.3.2014, AutoCAD 2014: Učebnice 12.3.2014, Big Data 12.3.2014. Teď si nejsem jist, jestli žádná z těch knih není z oboru IT, nebo jestli mám špatný kalendář.


Novy

Re:Napsal jsem učebnici programování, co s ní dál?
« Odpověď #27 kdy: 19. 04. 2014, 11:29:30 »
Jen namátkou z jednoho vydavatelství - CSS Okamžitě 2.4.2014, Mistrovství - Java 26.3.2014, AutoCAD 2014: Učebnice 12.3.2014, Big Data 12.3.2014. Teď si nejsem jist, jestli žádná z těch knih není z oboru IT, nebo jestli mám špatný kalendář.

To neni namatkou z jednoho vydavatelstvi, to je z jedineho vydavatelstvi, co obcas neco vyda. A to jsou bud knizky pro totalni zacatecniky, jako CSS, nebo Vyvoj aplikaci pro Windows 8.1 (dalsi patlanina od Lacka), nebo plkaci knizky jako ty Big data. Jedinou vyjimkou bude Mistrostvi v Jave. Od te doby, co Cpress patri Albatrosu, uz ani nevydava edicni plan, byl by prazdny.
Grada ani Zoner Press uz rok nevydaly lautr nic.

Fantomas

Re:Napsal jsem učebnici programování, co s ní dál?
« Odpověď #28 kdy: 19. 04. 2014, 11:59:16 »
Prosimte, cim se lisi File manager / commander HD od MKC file manageru? At koukam, jak koukam, popis mi pripada dost stejny, scrennshot take....

Primary download – Google Play:
MKC – is optimized fo easier single panel user interface
https://market.android.com/details?id=cz.raven4.MKCommander1
MKC HD – is optimized for advanced users, dual panel GUI
https://market.android.com/details?id=cz.raven4.MKCommander_HD

Me se docela libi useful clock, nabizi par uzitecnych udaju plus pouziti blesku jako baterky. Akorat by autor mohl neco udelat se vzhledem, zakomponovat nejake barevne motivy, popr. umoznit uzivatelum to barevne doladit. A trochu to popohnat, protoze conf activity se spousti docela dlouho, nekdy me system hlasi, jestli ma vubec cekat. Jeste par verzi a bude to dokonale.

Re:Napsal jsem učebnici programování, co s ní dál?
« Odpověď #29 kdy: 19. 04. 2014, 12:07:28 »
Moždá bych dokázal k tomu zrychtovat přes kamaráda jednu babu nakladatelku. Nejdříve knížky vydává v elektronické podobě a v případě většího zájmu lidí v paperbacku. Pokud máš zájem se s tou babou spojit, tak mi tady nech nějaký kontakt na sebe.

Já si teď tak trochu zahraju na Ďáblova advokáta:
Tady jsou lidi zvědaví jako kozy a každej se chce kouknout, cože to máš. Když tady někdo prosil o radu, co se svým "revolučním nápadem" který ovšem neuveřejnil, tak to tady z něj takdy každej tahal.
Jestli ti to donate hodím max nějakou tu tisícovku, tak na to se vybodni a nevydávej to free. Literáti mají něco jako svůj Ochraný svaz autorský, nevzpomínám si jak se to jmenuje. K nim můžeš přihlásit knížku a oni ti za to pošlou malý bakšiš, pár tisíc to bude, oni mají prachy z toho, že jako budou zastupovat tvoje práva když to třeba najdou někde na warezfóru a nechají si peníze co vysoudí.
Abys tohle mohl uplatňovat tak to nemůžeš někde vyvěsit pod svobodnou licencí, nejlíp to vydej klidně i jako ten ebook. Na něj  myslím jde taky tuhle ochranu použít, ta baba to uřčitě bude vědět.

Každopádně, ať ti to vyjde.
Bible Kralická, přísloví 26

3 Bič na koně, uzda na osla, a kyj na hřbet blázna.
7 Jakož nejednostejní jsou hnátové kulhavého, tak řeč v ústech bláznů.
14 Dvéře se obracejí na stežejích svých, a lenoch na lůži svém.
27 Kdo jámu kopá, do ní upadá, a kdo valí kámen, na něj se obrací.

Krleš!