Napsal jsem učebnici programování, co s ní dál?

jogh

Napsal jsem učebnici programování, co s ní dál?
« kdy: 18. 04. 2014, 16:48:17 »
Ahoj,

jsem rok po IT stredni skole a v podstate cele sve studium jsem pracoval na vetsim projektu - napsat dobre srozumitelnou ucebnici programovani. Myslim, ze se mi to povedlo celkem dobre, studenti na nasi skole si ji pochvaluji, psal jsem ji ve spolupraci s ucitelema i studentama, jak tema zkusenejsima, tak i tema, co programovani nikdy nevideli.

Nyni jsem ale narazil na "problem" - mam knihu v PDF, ale nevim, co s ni dal - rad bych vydelal nejakou tu korunu (pro studenta kazda dobra...), a tak me napadlo, ze bych ji mohl prodavat, nebo treba nabidnout skolam...

V podstate se jen chci zeptat, jestli tu nahodou neni nekdo, kdo treba nejakou knihu v oblasti IT nebo podobne napsal a co s ni nasledne udelal, protoze ja vazne nemam ani trochu predstavu, co ted dal.

Diky za odpovedi!


Re:Napsal jsem učebnici programování, co s ní dál?
« Odpověď #1 kdy: 18. 04. 2014, 16:55:04 »
Dej ji nekomu nezaujatemu precist

jogh

Re:Napsal jsem učebnici programování, co s ní dál?
« Odpověď #2 kdy: 18. 04. 2014, 16:56:16 »
Uz se stalo - studenti skoly, kam jsem chodil, ucitele... Vsichni byli spokojeni, dostal jsem par nametu a dokonce i lidi, kteri programovani nikdy nevideli (studenti jineho oboru) rikali, ze prvnich par stranek je hodne dobre pochopitelnych a jeden si ji okopiroval a ted se podle ni uci programovat. :)

Re:Napsal jsem učebnici programování, co s ní dál?
« Odpověď #3 kdy: 18. 04. 2014, 16:59:29 »
tak si sezen kontakt na editora nebo autora pocitacove literatury a zjisti, co si o tom mysli

Jimm

Re:Napsal jsem učebnici programování, co s ní dál?
« Odpověď #4 kdy: 18. 04. 2014, 17:05:38 »
A jen tak pro zvědavce bys sem mohl hodit pár stran zdařilejší kapitoly na čumendu, jestli to opravdu stojí za to.  ;)


v

Re:Napsal jsem učebnici programování, co s ní dál?
« Odpověď #5 kdy: 18. 04. 2014, 17:39:53 »
A jen tak pro zvědavce bys sem mohl hodit pár stran zdařilejší kapitoly na čumendu, jestli to opravdu stojí za to.  ;)
+1

noname

Re:Napsal jsem učebnici programování, co s ní dál?
« Odpověď #6 kdy: 18. 04. 2014, 17:59:11 »
Ahoj,

jsem rok po IT stredni skole a v podstate cele sve studium jsem pracoval na vetsim projektu - napsat dobre srozumitelnou ucebnici programovani. Myslim, ze se mi to povedlo celkem dobre, studenti na nasi skole si ji pochvaluji, psal jsem ji ve spolupraci s ucitelema i studentama, jak tema zkusenejsima, tak i tema, co programovani nikdy nevideli.

Nyni jsem ale narazil na "problem" - mam knihu v PDF, ale nevim, co s ni dal - rad bych vydelal nejakou tu korunu (pro studenta kazda dobra...), a tak me napadlo, ze bych ji mohl prodavat, nebo treba nabidnout skolam...

V podstate se jen chci zeptat, jestli tu nahodou neni nekdo, kdo treba nejakou knihu v oblasti IT nebo podobne napsal a co s ni nasledne udelal, protoze ja vazne nemam ani trochu predstavu, co ted dal.

Diky za odpovedi!

Nemám zkušenosti, ale zkusil bych kontaktovat učitele, kteří u Vás na VŠ něco publikovali a zeptat se, jaké mají zkušenosti, případně zkusit, jestli se přes doporučení někoho ze školy nedostanete např. k p. Viriusovi, který toho napsal už opravdu hodně.
Ale nakonec asi bude nejlepší jít do nějakého vydavatelství a zeptat se. Začal bych tím nejhorším (klidně mimo téma IT) a pokračoval u těch lepších až později, abych věděl, jaké jsou podmínky, co se dá vyjednat a zbytečně si nezkazil výhodnou smlouvu.

any

Re:Napsal jsem učebnici programování, co s ní dál?
« Odpověď #7 kdy: 18. 04. 2014, 18:09:07 »
tohle neni moje parketa, ale asi hledas postupne tyhle lidi.

investor - kdo zaplati naklady na vydani pripadne distribuci
vydavatel - to vytiskne
korektor - text opravi
distribuor - ji uvede do prodeje

a treba jeden clovek zastoupi ctyri z peti a bude mit kontakt na patyho.

Jenda

Re:Napsal jsem učebnici programování, co s ní dál?
« Odpověď #8 kdy: 18. 04. 2014, 18:13:25 »
tohle neni moje parketa, ale asi hledas postupne tyhle lidi.

investor - kdo zaplati naklady na vydani pripadne distribuci
vydavatel - to vytiskne
korektor - text opravi
distribuor - ji uvede do prodeje

a treba jeden clovek zastoupi ctyri z peti a bude mit kontakt na patyho.

1,2,4 - žijeme v elektronické době

3 - s trochou štěstí si to dokáže opravit sám. Z dotazu bez diakritiky těžko soudit (chybí tam IMHO jedna čárka), ale nezdá se mi, že by psal nějak strašně.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Napsal jsem učebnici programování, co s ní dál?
« Odpověď #9 kdy: 18. 04. 2014, 18:28:03 »
Obavam se, ze prosadit to jako uhlavni ucebnici na skolach se to nepodari, i kdyby to byla nejlepsi ucebnice programovani na svete. Tohle je totiz prilis dobry vejvar, takze jiz nekdo davno ma uplatky podchycene prislusne uredniky, kteri nasledne spravne rozhoduji o vysledcich vyberoveho rizeni. Takze zbyva leda nejake nakladatelstvi, elektronicke nakladatelstvi anebo se na to proste vykaslat a nabidnout to do knihovny tady ne Rootu, pokud se nepodari najit nakladatele.

bwbw

Re:Napsal jsem učebnici programování, co s ní dál?
« Odpověď #10 kdy: 18. 04. 2014, 19:09:08 »
V najhoršom prípade si začni písať CV a tam ten dokument uveď. Z mojej skúsenosti sú podobné (online) stopy veľmi vďačné referencie pri pohovoroch.

PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Napsal jsem učebnici programování, co s ní dál?
« Odpověď #11 kdy: 18. 04. 2014, 19:11:54 »
Urob good deed, daj for free (as in beer) a hod tam donate button. Realne o moc penazi neprides, mas ale sancu ze tvoju knihu precita 100x mnozstvo ludi.

Ak sa niekomu faktu bude hodit, urcite prispeje.

Fantomas

Re:Napsal jsem učebnici programování, co s ní dál?
« Odpověď #12 kdy: 18. 04. 2014, 19:28:14 »
To jsou zase rady. Tak predne, dle tvych gramatickych chyb potrebujes korektora jako sul, nejlepsi jsou ucitelky cestiny, ale zadaco ti to asi nikdo neudela. Pak zkus najit nekoho na vysoke skole, protoze kazdy mgr a vyse ma zkusenosti s odbornym publikovanim. Asi to nevydas komercne, to bys musel vydat ve spolupraci s nejakou jiz znamou autoritou, ale muzes to vydat jako skripta, pokud ti udela odborny dohled nekdo s vs (nejlepe nejaky phd, ale s tim moc nepocitej). A na zaver musis tomu dat opravdu profi formu, nejaky holy text v pdf to byt nemuze, musi to mit hlavu a patu, myslenku, obrazky, priklady, ale to vsechno jsou dovednosti z vs. Tak hodne stesti, kdyz to nevzdas, tak se ti to muze podarit.

h7

Re:Napsal jsem učebnici programování, co s ní dál?
« Odpověď #13 kdy: 18. 04. 2014, 19:39:50 »
A jen tak pro zvědavce bys sem mohl hodit pár stran zdařilejší kapitoly na čumendu, jestli to opravdu stojí za to.  ;)
+2

Obecně tedy máš více možností:
a) oslovit několik vydavatelství, zda by to nechtěli vydat (pokud by to náhodou někdo vydat chtěl, tak spolkne velkou část celkově sumy, ale aby to někdo vydal, muselo by to pro něj být zajímavé, tedy je zde menší pravděpodobnost)
b) vydat to na vlastní odpovědnost, prostě rovnou si to nechat vytisknout v nějaké offsetové nebo digi tiskárně z PDF + svázat a dále to nabízet školám, knihkupectvím apod. (může se stát, že nic neprodáš a všechno ti zbude)
c) zveřejnit ukázky na internetu a doufat, že to někoho zaujme (pokud to bude opravdu kvalitní, mohlo by)

Stránky obsahu a pár ukázkových stran nakladatelství běžně zveřejňují, protože bez toho si těžko někdo může udělat představu o té knize (pokud pominu prohlédnutí přímo v prodejně knih). Pokud to bude opravdu zajímavé, tak se tady třeba o tom dozví někdo, kdo by to mohl na nějaké škole prosadit. Ale bez ukázky si nemyslím, že se o to někdo bude zajímat. Podle toho se kromě kvality také ukáže, jak moc potřebuješ korekturu, sazbu apod.

Re:Napsal jsem učebnici programování, co s ní dál?
« Odpověď #14 kdy: 18. 04. 2014, 20:12:23 »
V knihach v cestine nejsou skoro zadne penize nad ramec kapesneho.
Videl bych moznosti

- dat par kapitol na web, pockat si na reakce, podle nich upravit a zkusit nabizet nakadatelum
- prelozit do AJ a pak 1) nebo 3) nebo protlacit jako Kindle ebook
- dat na web cele a zkusit nabidnout sluzby kolem (skoleni...)

IMO kazda z tech variant prinese dost prace, dost (ne nutne prijemnych nebo uzitecnych) zkusenosti a minimum penez.