Programovací jazyk pro práci

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Programovací jazyk pro práci
« Odpověď #15 kdy: 18. 04. 2014, 22:26:53 »
Takže je rozhodnuto, bude to Java.
Na PHP mi spíše vadí, s jakým kódem se člověk potká od ostatních a rád bych jazyk, který OOP vynucuje, na což Java sedí.

Základní návrhový vzor, který byl při budování celé základní knihovny Javy a mnoha aplikací použit, je "overengineering". U PHP je to "bucket of shit". Těžko říct, co je horší. Ve starších verzích PHP měli prasáci tendenci psát všechno do jedné velké špagety a sem-tam mezi to vrazit definici nějaké funkce (a na začátku těla slovo "global" a seznam proměnných přes 3 řádky). U Javy (a C#) zase uvidíš hromadu tříd, které v podstatě nic nedělají (= jsou tam, protože v knize GoF Design patterns (http://www.uml.org.cn/c++/pdf/DesignPatterns.pdf) je napsané, že tam být mají) a veškerá logika je v jedné dlouhé metodě někde na prezenční vrstvě a přes reflexi se leze úplně všude. Takže de facto žádná změna.

Až na to, že životní cyklus aplikací v PHP je zpravidla mnohem kratší než v Javě (obojí se většinou používá holt trochu jiným způsobem) a tedy se nemusíš potýkat s tak starým kódem, ve kterém bude spousta prasáren už z podstaty (a je jeno, jestli "od výroby" nebo vzniklých časem, výsledek bude stejný). Já jsem sice .Neťák, ale včera jsem se koukl do zdrojáku jedné starší komponenty (C kód zabalený do C++ třídy, cca z roku 1993) - došlo tam i na pětihvězdičkový ukazatel! Nastoupíš-li do firmy, kde hledají junior Java programátora pro "údržbu a rozvoj dlouho zavedeného a oblíbeného systému", očekávej právě toto.

Podle jazyka bych se fakt nerozhodoval - COBOL si uděláš z každého z nich. Z Javy i z PHP to jde přibližně stejně snadno.

Spíš se zkus trochu poptat u přijímacího pohovoru co konkrétně a jak používají, rozhodně se vyplatí si pokecat nejen s personalistou, ale také se svým potencionálním šéfem a jeho nadřízeným. V korporaci, kam jsem nastoupil, mi toto dokonce sami nabídli (byť "jen" formou videokonference - ten člověk je cizinec a žije v jiném časovém pásmu). Pokud jsi těsně po škole nebo formální vzdělání v oboru nemáš a nemáš ani zkušenosti, tedy si nemůžeš moc vybírat, tak prostě běž kam Tě vemou a po roce nebo po dvou vypadni do lepší firmy. Čistě matematicky - 2 roky komerční praxe jsou sice téměř nic, ale přesto je to nekonečně-krát víc než 0. Lidi ve firmách to vědí a přihlíží k tomu. A není potřeba jít rovnou na vysněnou Javu - klidně začni sračkama v PHPčku. Věř mi, naučí Tě to vážit si i těch Javovských frameworků, kde se "programuje" víc v XML než v Javě (anebo začni s C# - MS Visual Studio Tě naučí si vážit i NetBeans a Eclipse a licence IntelliJ IDEA Ti bude připadat jako superlevná).


Kit

Re:Programovací jazyk pro práci
« Odpověď #16 kdy: 18. 04. 2014, 23:07:11 »
U Javy (a C#) zase uvidíš hromadu tříd, které v podstatě nic nedělají (= jsou tam, protože v knize GoF Design patterns (http://www.uml.org.cn/c++/pdf/DesignPatterns.pdf) je napsané, že tam být mají) a veškerá logika je v jedné dlouhé metodě někde na prezenční vrstvě a přes reflexi se leze úplně všude.
Anemické modely jsou v programování (na rozdíl od přírody) bohužel nesmrtelné.

Re:Programovací jazyk pro práci
« Odpověď #17 kdy: 19. 04. 2014, 00:02:13 »
Na PHP mi spíše vadí, s jakým kódem se člověk potká od ostatních
language independent. nationality independent.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

fdvgdsfsda

Re:Programovací jazyk pro práci
« Odpověď #18 kdy: 19. 04. 2014, 07:11:38 »
moje oblibenost

1) C/C++
2) python
3) java
4) php

do prace jsem nastupoval jako programator C++, ale pricichnul jsem k mnoha dalsim jazykum/frameworkum.
byt tebou tak se neomezuju na jeden jazyk.