Virtualizácia na laptope - VMWare player

cosmo

Virtualizácia na laptope - VMWare player
« kdy: 15. 04. 2014, 13:24:10 »
Zdravím diskutujúcich,

trošku sa mi doma premnožili laptopy a rozmýšľam nad zmysluplným využitím laptopu ACER, na ktorom mám momentálne origo Win 7 + Debian Squeeze + LMDE 16 Mate.

Windows 7 používam príležitostne, hlavne na účtovníctvo. Debian Squeeze je iba na dožitie kým kompletne premigrujem na LMDE.
LMDE používam niekoľko hodín denne, ale nepravidelne. Takto to všetko šlape ale rebootovať ma nebaví. Len dodám, že nerobím nič náročné na výkon CPU alebo GPU, hry absolútne žiadne. Laptop by som rád využil aj na skúšanie distier bez toho, aby som stále prehadzoval partície a nemusel inštalovať z fyzických médií a podobne...

Konfigurácia Laptop - ACER 7740G, i5 430M 2,2GHz, 6GB RAM, 750GB HDD, ATI Radeon s dedikovanou 1GB RAM. Sieť je pripojená cez WiFi (tuším nejaký atheros).

Rozmýšľam nad kompletnou virtualizáciou, kedže všetky systémy využívam hlavne cez RDP/NX a niekedy by sa hodilo mať ich spustené súčasne. HW nekladie linuxu žiaden odpor, prakticky každé distro šlapalo beproblémov.

Zatiaľ som zvažoval tieto možnosti:

1 - VMWARE ESXI (vSphere free) - základný hypervízor, rozchodiť na ňom WiFi a používať to ako headless server
2 - Ako host nahodiť Debian alebo centOS v nejakej ľahkej konfigurácii s podporou WiFi a použiť VMWare player
3 - to isté ako 2 ale s virtualboxom, ale popravde radšej by som skúsil VMWARE
4 - xen,kvm,citrix xenserver - určite najlepšie riešenie ale ide mi o jednoduchosť a možnosť konverzie do virtuálov z fyzických inštancií.

Možnosti 1,2 sú dobré aj v tom že viem priamo existujúce inštancie skonvertovať do VMWare virtuálov. VirtualBox to až také bezbolestné nemá.

Máte niekto nejaké konkrétne skúsenosti s takouto "netradičnou" požiadavkou ? Cieľom je podľa možnosti bezbolestná migrácia, nejaká prijatelná spolahlivosť - nič kritické ale keby to padalo 5x denne to by nebolo to čo potrebujem... Taktiež to nemusí byť headless.

Vyskúšali ste niekto možnosť 1 ? Šlape tam WiFi cez DHCP ? Nepotrebujem How-To, skôr ma zaujíma aká koncepcia sa vám osvedčila v podobnej situácii. Vopred ďakujem za akékoľvek konštruktívne nápady.



Tomas

Re:Virtualizácia na laptope - VMWare player
« Odpověď #1 kdy: 15. 04. 2014, 13:52:39 »
Na Esxi wifi nefunguje...

Re:Virtualizácia na laptope - VMWare player
« Odpověď #2 kdy: 15. 04. 2014, 14:07:09 »
ESXi určitě ne, budeš na něj potřebovat Windows stroj (i když je pravda, že se dá spravovat v terminálu, ale ty příkazy sou natolik nestadnardní, že nevím, zda se je budeš chtít učit). Navíc ten Atheros nerozchodíš (respektive možná jo, ale je s tím drbačka, ESXi má oproti ESX velmi omezenou podporu síťových karet (nevím, zda vůbec podporuje Wi-Fi, možná jo, nehledal jsem, abych se přiznal), narazil sem dokonce i na desktopové Intely, které to vzalo až po manuálním vytvoření potřebného balíčku s ovladači a doinstalováním).

Z mého hlediska bych ti doporučil právě tu kombinaci 2 se 4: CentOS s KVM. Můžeš když tak i ten VMWare player, ale nejsem si jistý, jak na tom bude výkonově (jinak oproti KVM, XEN a podobně mi ten Player přijde spíše jako hračka, nemyslím si, že se na něm něco naučíš).

cosmo

Re:Virtualizácia na laptope - VMWare player
« Odpověď #3 kdy: 15. 04. 2014, 14:08:47 »
Vďaka za info, zistil som :-(  To by som prežil (nečakal som že enterprise riešenie bude podporovať Wi-Fi), ale vačší problém je že ESXI sa nedá nainštalovať na partíciu ale iba na disk.
Takže bod 1 zatiaľ padá. Idem skúsiť bod 2.

cosmo

Re:Virtualizácia na laptope - VMWare player
« Odpověď #4 kdy: 15. 04. 2014, 14:19:07 »
Withy14:

Laptop to vzalo v pohode, skončil som s konzolou, kde som nahodil dhcp, kábel a nabehlo to. Ale to už môžem dať rovno citrix xen server, a budem to mať aspoň trochu pod kontrolou. Uhľadom učenia VMWare - určite nie, VMWare Player je dosť home/amatérska záležitosť s skúšam to práve preto, že nepotrebujem profi riešenie a viem použiť konvertor na skonvertovanie reálnych inštanciíí do virtuálu.

Vyskúšam možnosť 2 a keď nebudem spokojný s výkonom, skočím na možnosť 4 - debian/centos a xen/kvm.  Naposledy som skúšal KVM na debiane 6.0 a mal som problém so zvukom pod Windows. Tiež som skúšal aj xen-kernel, aj som to rozchodil, ale bolo to skôr ako proof-of-concept.

V tejto súvislosti mi napadlo, či sa dá kombinovať kontajnerová virtualizácia napr. OpenVZ s KVM/XEN. OpenVZ by som používal na linux a XEN na Windows. Uvidíme čo na to google.


flack

Re:Virtualizácia na laptope - VMWare player
« Odpověď #5 kdy: 15. 04. 2014, 14:22:26 »
Btw je rozdiel medzi XEN a Citrix Xen server? tam sa nieco rozdelilo? ak moze niekto aby mi to ozrejmil

cosmo

Re:Virtualizácia na laptope - VMWare player
« Odpověď #6 kdy: 15. 04. 2014, 14:28:25 »
flack:

Z môjho pohľadu je XEN iba Kernel + nejaký toolchain. Môžeš ho mať na hocijakej distribúcii.
Citrix Xen server je bundle linuxu s XEN kernelom a custom toolchainom administrovateľný cez XEN center.

Technologicky je to to isté, ale prevedenie je rozdielne. Cistrix xen server volím vždy, keď treba out of the box riešenie.

flack

Re:Virtualizácia na laptope - VMWare player
« Odpověď #7 kdy: 15. 04. 2014, 14:31:33 »
cosmo:

Vdala toto som potreboval vediet. Tiez mam v plane si postavit na domace "testovanie" server a chcel som tam XEN no nikdy mi nedocvakol ten rozdiel ;D. Ja to spustim na debiane alebo centos-ten som este neskusal preto sa uvidi. Zatial mi ale chyba skompletizovat hardware. Este raz dakujem.

cosmo

Re:Virtualizácia na laptope - VMWare player
« Odpověď #8 kdy: 15. 04. 2014, 14:34:36 »
Inak k citrix xen serveru je kopec rôznych "komunitných" workaroundov ako obísť rôzne problémy a podobne, ale citrix xen server pôsobí pekne uceleným dojmom a zatiaľ som nemal s dvoma inštanciami žiaden vážnejší problém. Môžem len doporučiť aj keď od verzie 6.2 sa musia updaty free verzie robiť manuálne. Automatické updaty cez XEN center idú len v kúpených verziách alebo vo free do verzie 6.0.

Pre mňa na laptop sa až tak úplne nehodí, lebo potrebuje celý disk a tiež sa nedá nainštalovať na partíciu. Je to ale logické, tieto tooly nie sú hračky pre amatérov na doma a sú určené na iný spôsob použitia ako skúšam v tejto téme ;)

flack

Re:Virtualizácia na laptope - VMWare player
« Odpověď #9 kdy: 15. 04. 2014, 14:43:40 »
Jasne. V tvojom pripade ide len o tu funkcionalitu a sklbenie ju na onen nestastny ACER  :). Este existuje projekt http://www.colinux.org/ ktory dokaze spustit linux a windows naraz. Ale nejak som nemal nadsenie o takyto druh experimentu

Re:Virtualizácia na laptope - VMWare player
« Odpověď #10 kdy: 15. 04. 2014, 14:49:54 »
Ještě mě napadají:
Co tak dát si na notebook Fedoru a virtualizovat na ni. Ano je mi jasné, že stabilita nebude taková jako u CentOSu, ale budeš mít přístup k novinkám, které se pak můžou objevit i v RedHatu či CentOSu.

ESXi si sice veme celý disk, na druhou stranu z něj ukrojí ale jen 1GB (+-) s tím, že to zbylé místo se dá použít jako datastore (takže bych to tady tak bledě neviděl). Kdyby ses ho náhodou přece jen pokusil vyzkoušet, tak se můžu mrknout na ten Atheros (ale pravděpodobnost je velmi malá, protože co si budeme nalhávat, Realteky a Atherosy jsou nejhorší síťové karty, jaké znám).

Dodatek: Jo a kdyby se ti jo chtělo, tak si nainstaluj Gentoo nebo FreeBSD, sice s tím bude asi drbačka (připrav se minimálně na 2-3 dny instalace, zvlášť pokud pojedeš ze source), ale ten systém pak budeš mít natolik odladěný na HW, že to potom výkonově na té virtualizaci asi poznáš.

cosmo

Re:Virtualizácia na laptope - VMWare player
« Odpověď #11 kdy: 15. 04. 2014, 14:57:38 »
flack:

coLinux som používal, keď som mal kedysi ext2 a XFS partície a potreboval som sa na ne dostať z WinXP - moutnuté a pustené cez sambu. Ale teraz je už doba x64 a coLinux tuším nemá podporu pre beh v x64 windowse. Ale na 32 bitoch to šlapalo v pohodičke.

CentOS stiahnutý, idem nainštalovať a za hodinku sa hádam uvidí čo ďalej :)

Withy14:

Vďaka za pomoc, ale zabíjať čas tým atherosom je zbytočné. Nad Gentoo som tiež rozmýšľal, je pravda že vždy som ho chcel mať na nejakom stroji, ale nikdy mi dlho nevydržalo. Emerge a flagy mi nikdy neprišli tak praktické ako apt-get alebo yum ;)

V každom prípade som odhodlaný experimentovať ;)

cosmo

Re:Virtualizácia na laptope - VMWare player
« Odpověď #12 kdy: 16. 04. 2014, 06:32:59 »
Tak som to nakoniec vzdal s VMWARE. Je to celé pomalé a prakticky nepoužiteľné. Ako host som použil centos 6. Keďže tam už ten CentOS mám asi bude fakt najlepsie nakonfigurovať XEN/KVM a vyladiť to. CentOS zobral atheros úplne v pohode a keď tam bude všetko fungovať ako má, tak sa zbavím fyzických inštancií.

Dám vedieť, ako som dopadol :-)

Re:Virtualizácia na laptope - VMWare player
« Odpověď #13 kdy: 16. 04. 2014, 08:39:05 »
CentOS je super (možná si ho dám do virtuálu, abych zjistil, jaké sou v něm novinky).

Ještě k ESXi: je sice pravda, že se dá spravovat z konzole, můžeš v něm vytvářet appliance, editovat ji, zvětšovat/zmenšovat disky a podobně, ale nedokáži si představit, jak by se přes to dal nainstalovat systém (problém je v zobrazení, linuxy by se teoreticky daly nainstalovat pomoci ssh, ale záleží na tom, které z distribucí mají ssh daemona spuštěného automaticky během instalace, ale nevím. ESXi je jiný (jádro VMKernel - proprietární - prý si jej VMWare udělalo samo, busybox emulující linuxové příkazy). Četl sem si teď o ESX, a to běží nad RedHatem (VMKernel se natahuje jako modul do linuxového kernelu). Dokonce sem četl, že ESXi 5.1+ obsahuje Xorg, ale to nemohu posoudit ani vyvrátit, poslední dobrá verze, se kterou se dá pracovat i v terminálu, je totiž 5.0  (v 5.1 už mnou zavedené postupy nefungují, to nemluvím o tom nejnovějším 5.5, který je krokem zpět, protože jeho nativní formát appliances používá verzi 10, která nejde spravovat z VMWare klienta, je na ní nutná webová konzole, která se dává ale jen k placené verzi ESX, verzi 10 jde downgradnout v konzoli na 9 pouhým přepsáním jednoho čísla v souboru, ale to spousta lidí při instalaci nového VMWare jaksi nevěděla). Navíc díky tomu, že VMWare zrušilo VMWare Go, tak asi ESXi spousta lidí opustí, protože to byla jediná oficiální cesta jak tento free hypervisor patchovat.

cosmo

Re:Virtualizácia na laptope - VMWare player
« Odpověď #14 kdy: 16. 04. 2014, 10:07:54 »
Uff... Musím na dnes zmeniť plány, ale zatiaľ mám xen kernel v centOS. Snáď sa k tomu čoskoro znovu dostanem.

Withy14:

CentOS 6.5 - novinky ? Takto narýchlo neviem, ale mňa pozitívne prekvapilo, že to vyzerá byť super old school distro. Som dlhoročný užívateľ debianu stable, ale centOS po východzej inštalácii na mňa pôsobí perfektným dojmom. Všetko funguje, pekný, prehľadný desktop. Asi som sa namotal a dám RPM distribúciam opäť šancu. CentOS som na dekstope prakticky nikdy nemal.
Fedora ma prestala baviť kdesi vo verzii 15 ale centOS vyzerá byť hodne konzervatívne distro. A to mám rád :)

Takže pohrám sa s XEN a možno zmigrujem tých pár vecí z Mintu na CentOS.

ESXi som úplne zavrhol, k VMWare ma viedla iba zvedavosť a možnosť konverzie do virtuálu, ale asi nič viac. Ak by náhodou XEN/KVM nevyšlo podľa mojich predstáv tak ostáva Citrix XEN server.

Zatiaľ sa mi zálohujú dáta, je tam cca 6 partícií a cca 100GB dát. Sakra, škoda že nemám dnes viac času :-(