Zdrojová IPv6 adresa

Pali

Zdrojová IPv6 adresa
« kdy: 14. 04. 2014, 14:43:03 »
IPv6 rozhranie moze mat viacero pridelenych adries. Ako dokazem na linuxe nastavit aby kazda aplikacia, ktora sa pripaja na konkretny IPv6 server pouzila konkretnu zdrojovu adresu (ktoru si rucne nastavim)?
« Poslední změna: 14. 04. 2014, 15:41:38 od Petr Krčmář »


Re:Zdrojová IPv6 adresa
« Odpověď #1 kdy: 14. 04. 2014, 16:00:21 »
Zkusil bych do souboru /etc/gai.conf vložit toto:

Kód: [Vybrat]
label  ::1/128       0
       label  ::/0          1
       label  2002::/16     2
       label ::/96          3
       label ::ffff:0:0/96  4
label <zdrojová adresa> 99
label <cílová adresa> 99

Tím dostanou obě adresy stejný label a budou tedy pro sebe preferovány podle pravidla 6 v RFC6724. Ale nezkoušel jsem to. A nejsem si jist, jestli je možné přiřadit stejný label více prefixům.

Pali

Re:Zdrojová IPv6 adresa
« Odpověď #2 kdy: 14. 04. 2014, 18:22:33 »
Nefunguje to. Netreba nahodou este nejak nastavit ip addrlabel? Mojim cielom je vybrat si zdrojovu adresu (nie cielovu) a cakal by som ze prave zdrojova cast sa asi bude nastavovat v kerneli (a nie userspace)...

Este som ale zabudol napisat, ze mam nastavene use_tempaddr na 2 a zdrojova adresa, ktoru chcem pouzit ma scope global dynamic (nie temporary).

j

Re:Zdrojová IPv6 adresa
« Odpověď #3 kdy: 16. 04. 2014, 09:09:48 »
To mas  rek bych smolika, protoze src IP si vybrat nemuzes, tu vybira ipstack z tech, ktery jsou k dizpozici podle odkazovanych pravidel. Muzes to poresit tak, ze eliminujes maximalni mnoztvi Ipcek => budes mit jen to minimum, coz jsou pokud vim dve. Linkova a globalni.

Pali

Re:Zdrojová IPv6 adresa
« Odpověď #4 kdy: 16. 04. 2014, 23:25:53 »
Zkusil bych do souboru /etc/gai.conf vložit toto:

Kód: [Vybrat]
label  ::1/128       0
       label  ::/0          1
       label  2002::/16     2
       label ::/96          3
       label ::ffff:0:0/96  4
label <zdrojová adresa> 99
label <cílová adresa> 99

Tím dostanou obě adresy stejný label a budou tedy pro sebe preferovány podle pravidla 6 v RFC6724. Ale nezkoušel jsem to. A nejsem si jist, jestli je možné přiřadit stejný label více prefixům.

Po precitani tychto dvoch clankov
http://biplane.com.au/blog/?p=122
http://biplane.com.au/blog/?p=30
som dospel k zaveru ze s /etc/gai.conf sa to nastavit neda.

Skusil som teda ip addrlabel bez toho aby som menil gai.conf a to nakoniec zafungovalo. Konkretne:

$ ip addrlabel add prefix <source> label 99
$ ip addrlabel add prefix <destination> label 99


Sten

Re:Zdrojová IPv6 adresa
« Odpověď #5 kdy: 17. 04. 2014, 00:29:30 »
Jde to, pokud ten program pomocí bind přiřadí danou adresu na ty sockety. Pokud to nedělá nebo nepodporuje, pak bez úpravy toho programu máte nejspíš smůlu.

Pali

Re:Zdrojová IPv6 adresa
« Odpověď #6 kdy: 17. 04. 2014, 00:47:25 »
@Sten: Vyssie riesenie pomocou ip addrlabel funguje zatial na vsetky aplikacie co som testoval.

Sten

Re:Zdrojová IPv6 adresa
« Odpověď #7 kdy: 17. 04. 2014, 00:56:01 »
@Sten: Vyssie riesenie pomocou ip addrlabel funguje zatial na vsetky aplikacie co som testoval.

OK, špatně jsem pochopil otázku. Myslel jsem, že každá aplikace má mít jinou zdrojovou IP adresu.

Pali

Re:Zdrojová IPv6 adresa
« Odpověď #8 kdy: 17. 04. 2014, 07:48:02 »
Este otazocka, je na linuxe nejaky konfigurak v ktorom sa uchovavaju perzistentne nastavenia ip addrlabel aj po reboote (nieco ako /etc/sysctl)? Alebo sa to riesi tak, ze si clovek napise vlastny init script a neexistuje nic zauzivane/standartne?

j

Re:Zdrojová IPv6 adresa
« Odpověď #9 kdy: 17. 04. 2014, 08:03:07 »
To zalezi na distru, hledej neco na zpusob /etc/conf.d/net (gentoo) ale vpodstate je to jen zpusob, jak napsat ten script ;D.

Re:Zdrojová IPv6 adresa
« Odpověď #10 kdy: 17. 04. 2014, 09:10:57 »
Po precitani tychto dvoch clankov
http://biplane.com.au/blog/?p=122
http://biplane.com.au/blog/?p=30
som dospel k zaveru ze s /etc/gai.conf sa to nastavit neda.

Skusil som teda ip addrlabel bez toho aby som menil gai.conf a to nakoniec zafungovalo. Konkretne:

$ ip addrlabel add prefix <source> label 99
$ ip addrlabel add prefix <destination> label 99
Díky, tohle jsem si neuvědomil. Soubor gai.conf ovládá chování knihovní funkce getaddrinfo, která slouží k výběru cílové adresy. Výběr zdrojové adresy je na jádře a to samozřejmě gai.conf nečte.

Sten

Re:Zdrojová IPv6 adresa
« Odpověď #11 kdy: 17. 04. 2014, 15:21:04 »
Este otazocka, je na linuxe nejaky konfigurak v ktorom sa uchovavaju perzistentne nastavenia ip addrlabel aj po reboote (nieco ako /etc/sysctl)? Alebo sa to riesi tak, ze si clovek napise vlastny init script a neexistuje nic zauzivane/standartne?

V distribicích, které jej mají, se na to používá /etc/network/interfaces, přidá se tam up ip addrlabel ...

Pali

Re:Zdrojová IPv6 adresa
« Odpověď #12 kdy: 19. 04. 2014, 10:34:57 »
Este otazocka, je na linuxe nejaky konfigurak v ktorom sa uchovavaju perzistentne nastavenia ip addrlabel aj po reboote (nieco ako /etc/sysctl)? Alebo sa to riesi tak, ze si clovek napise vlastny init script a neexistuje nic zauzivane/standartne?

V distribicích, které jej mají, se na to používá /etc/network/interfaces, přidá se tam up ip addrlabel ...

Je to debian a interfacas ma, ale nastavenia v tom subore su per interfaces, nie je tam nic globalne... Takze asi najvhodnesie mi pride pouzit init skript.