Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #420 kdy: 05. 12. 2014, 17:40:09 »
Chlapi, nebuďte suchaři, dejte tu pětistovku!

Doufám, že jsi měl namysli 500 příspěvků ne 500 stran.....

No, když pořádně máknete ...


Cooler

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #421 kdy: 27. 12. 2014, 22:51:25 »
Z emailové komunikace z instaluj.cz

"Dobrý den,
mohu Vás ujistit že v našem eshopu je prodej licenčních štítku a médií plně legální. Na internetu se čas od času mohou objevit firmy prodávající padělky, je tomu tak jak na eBay, tak i na aukru apod. u nás je vše 100% v pořádku, naše štítky tak mohou z tohoto důvodu vykazovat známky mírného použití.

Co se týká prodeje použitých štítků (druhotných licencí), vše jsme si předem prověřovali, psali jsme na Microsoft, kde odpovědí byla pouze doporučení nakupovat na ověřených eshopech, následně jsme získali i vyjádření právního zastoupení firmy Microsoft v Praze a bylo nám jen řečeno že situace je kolem druhotných licencí komplikovaná, nikdo se ale nevyjádřil k tomu že by to bylo nelegální. Dále máme ověřeno že někteří naši zákazníci již naše štítky nechali ověřovat u firmy Microsoft když nastal problém s aktivací, vše se nakonec vyřešilo bez problému. Dále mohu poukázat na eshop vyhodny-software.cz který dříve u nás vystupoval jako zlegalizuj.cz a byl žalován společnosti Dell (prodávají štítky s tímto označením), proběhl soud a majitel pan Končinský ho vyhrál, kdy následně otevřel eshop nový, na trhu jsou již od roku 2009 u nás v ČR. V zahraničí se i roztrhl pytel s těmito druhotnými licencemi, Microsoft však nijak nezasahuje a eshopy fungují, je tak jasné že Microsoftu se toto nebude líbit, protože přichází tímto o zisk, nicméně Evropský soud rozhodl ve prospěch použitých licencí a jinou možnost než nevyjadřovat se, popř. odpovídat vyhýbavě nemá.

V případě že máte ale stále pochybnosti k těmto licencím, náš eshop nabízí k prodeji i nepoužité licence přímo z distribuce Microsoftu v originálním balení, nabízíme tak zákazníkům možnost volby."

bla bla bla


bla bla bla

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #423 kdy: 01. 01. 2015, 20:07:12 »
Jak vyznívá ze samotného názvu článku, autor poukazuje na podivné praktiky samotného nositele práv (autora), společnost Microsoft, který vůči svým zákazníkům a třetím osobám používá dezinformační kampaně, která je v rozporu s platnou národní i evropskou legislativou a citovaným rozhodnutím Soudního dvoru Evropské unie, týkající se převodu použitého software. Autor na základě vyjádření právníka z neziskové organizace European Information Society Institute Martina Husovce vyjadřuje názor, že „Firma, která spotřebiteli tvrdí, že nemůže převést licenci, ačkoli to ze zákona musí být možné, se dopouští klamavé obchodní praktiky. Z toho vyplývá, že přes existenci smluvních ustanovení zakazujících další převod, nemůže majitel dotčeného práva bránit dalšímu prodeji této rozmnoženiny“.

Kocuro

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #424 kdy: 25. 04. 2015, 21:25:31 »
Sice po nějaké době, ale nedalo mi to a musím připojit svoje postřehy.
-Dřív jsem měl za to, nebo byl nějak přesvědčovaný, že si nekupujeme od MS software, ale pouze povolení používat ho. Proto to údajně mělo být nepřenosné, protože MS pouze za poplatek dovolil používat svůj operační systém tomu prvnímu, co odkliknul EULA. Ale jak vidět, podle rozsudku to je trochu jinak, je to jako když si koupím běžnou věc, třeba auto v bazaru.
-K používání legálního-nelegálního operačního systému: všichni se chvástají, co všechno dělají proti pirátům. Když dotyčný koupí Wimdows7 od Výhodný-software, normálně ho může nainstalovat a zprovoznit. Kdyby to bylo nelegální a mělo by se proti tomu zakročit, proč to MS neudělá? Vždyť přes internetové připojení k tomu má rozsáhlé možnosti a určitě by musel poznat druhé použití stejného licenčního kódu a pokud by měl pochybnosti, mohl by bez problému systém zablokovat.
-Vlastní zkušenost: Byl jsem na to zvědavý, když se vyskytla potřeba Windows7, koupil jsem ho, nainstaloval, bez problému aktivoval. Asi po 3 týdnech odešla základní deska. A nedalo se nic dělat. Nakonec se pořídil jiný počítač a musela se dělat nová instalace. Tam jsem byl zvědavý, jak dopadne opakovaná aktivace. Skutečně to nešlo, po zadání licenčního klíče to psalo, že ho nelze použít, když jsem kliknul na aktivaci, napsalo mi, že to musím udělat telefonicky. Udělal, Musel jsem potvrdit, že tohle bude pouze na jednom počítači. Potom jsem si nechal poslat aktivační čísla a bylo to. Systém normálně funguje. Takže, je to legální, nebo ne?
děkuji  ::)


tomasfuk

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #425 kdy: 25. 04. 2015, 22:20:37 »
Jedna věc je legálnost a druhá věc je technická stránka.

Microsoft pozná, že se pokoušíš software aktivovat na jiném počítači, ale už nepozná, zda je na tom předchozím stále používán. Však ten původní počítač nemusí být vůbec připojen do internetu a i kdyby byl, opravdu by si chtěl, aby se hlásilo Microsoftu zda je používán?

Je ale třeba si rovněž uvědomit, že Windows 7 není nejnovější výkřik software a u novějších Windows to funguje zase o něco jinak.

Faktem ale je, že Windows můžeš používat i offline a aktivovat tak přes telefon na více zařízeních. Technicky to možné je ale legální to není. Pokud aktivuješ počítačů moc, bude klíč zablokován úplně a můžeš se jí klouzat.

Kocuro

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #426 kdy: 26. 04. 2015, 08:28:45 »
To chápu, ale jak jsem psal, je to pouze na jednom počítači připojeném k internetu. O použití of-line se neuvažovalo.
 Já se domnívám, že MS má v operačních systémech nástroje, jak zjistit, že není legální. Nějaký kód, co se vygeneruje ve spojení s hardwarem, nebo něco takového. A opravdu jsem si myslel, nelegální Windows Vista a novější proto nebudou fungovat.
  Takže vycházím z toho, že prodejce psal pravdu, že z původního PC byl systém deaktivovaný a odstraněný. Já jsem ho aktivoval a při další aktivaci, jak jsem psal, musel potvrdit, že se to používá pouze na jednom PC. Jestli mě policie pozve k podání vysvětlení, předložím nabývací doklady a řeknu jim tohle.
Tímto mám svědomí čisté.

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #427 kdy: 26. 04. 2015, 20:17:09 »
Nelámal bych si hlavu tím, co je nebo legální. To nevíš pořádně ani ty, ani Microsoft, ani policie.
Pár příkladů:

Buď můžeš Windows užívat na základě licence:
Pustíš k počítači manželku, a v tom okamžiku se stává nelegálním, protože je to tak v licenci?
Na lince MS jsi řekl, že Windows máš na jiné desce, což je proti licenci, a oni ti je přesto aktivovali. Je to legální?

Nebo můžeš Windows užívat na základě zákona a rozhodnutí Evropského soudního dvora. Ani tam je ale situace není úplně jasná.

Tohle si uvědomuje i policie, takže když je upozorníš na rozhodnutí Evropského soudního dvora, tak rychle vycouvají, protože se nebudou chtít patlat s něčím, čemu nerozumějí.
Filip Jirsák: "Úplně stejně se ale jedná o podvod, když uživatel zamlčí provozovateli webu, že blokuje reklamu."

tomasfuk

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #428 kdy: 27. 04. 2015, 19:47:49 »
Stav aktivace nemá s legálností vůbec nic společného. Aktivace má pouze znesnadnit používání nelegálních kopíí, protože legální kopii přeci není problém aktivovat.

Když někde bude stát kolo a já ho seberu a odjedu na něm, pořád to kolo není moje a ukradl jsem ho. Bez ohledu na to zda bylo zamčené či nikoliv. U použité licence, kterou kupuješ, budeš jen těžko dokazovat, že ji předchozí vlastník nepoužívá, nebo klíč nevystavil někam na internet. Když koupím v bazaru kolo, o němž se později ukáže, že je kradené, tak se nikdo nebude zabývat tím, že si ho legálně koupil.

Tím nechci přirovnávat kopírování SW k cizení fyzických majetků, ale na pochopení to asi bude jednodušší.

U franty joudy v obejváku nikdo řešit legálnost licence nebude, stejně jako nikdo nebude řešit zda má pod postelí samopal a kilo kokainu. U firmy bych však postupoval opatrněji.

j

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #429 kdy: 28. 04. 2015, 08:11:11 »
Naopak, zcela legalni licenci nekdy neaktivujes ani kdyby ses posral.

A mel by sis aktualizovat svoje zastarale informace, pokud TY koupis v bazaru kolo, tak TEBE nebude zajimat, ze je kradene, protoze se to bude resit s bazarem. A pokud ten to kolo nekde koupil, tak je to opet problem toho, kdo mu to prodal, ale tobe to kolo uz nikdo neveme ani nemuze.

Filip Jirsák nepřihlášený

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #430 kdy: 28. 04. 2015, 09:12:21 »
A mel by sis aktualizovat svoje zastarale informace, pokud TY koupis v bazaru kolo, tak TEBE nebude zajimat, ze je kradene, protoze se to bude resit s bazarem. A pokud ten to kolo nekde koupil, tak je to opet problem toho, kdo mu to prodal, ale tobe to kolo uz nikdo neveme ani nemuze.

Špatné informace máte vy. Řešit se to s bazarem bude, ale řešit to budete vy, protože v první řadě to kolo budete muset vrátit, a pak od toho bazaru zřejmě budete požadovat náhradu.

Citace: Občanský zákoník, § 1110
Získal-li někdo v dobré víře za úplatu použitou movitou věc od podnikatele, který při své podnikatelské činnosti v rámci běžného obchodního styku obchoduje takovými věcmi, vydá ji vlastníku, který prokáže, že věc pozbyl ztrátou nebo že mu věc byla odňata svémocně a že od ztráty nebo odnětí věci uplynuly nejvýše tři roky.

Satan

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #431 kdy: 28. 04. 2015, 13:11:08 »
Filip Jirsák:

a co takhle si přečíst nový PLATNÝ občanský zákoník, starý 2 roky než začneš plantat nesmysl o vracení a vyžadování náhrady po Bazaru...
Není lepší mlčet než radit podle starého podle kterého dobíhají pouze již uzavřené vztahy? Ale to bys pak nemohl psát, že nesouhlasíš :D

Filip Jirsák nepřihlášený

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #432 kdy: 28. 04. 2015, 13:33:32 »
a co takhle si přečíst nový PLATNÝ občanský zákoník, starý 2 roky než začneš plantat nesmysl o vracení a vyžadování náhrady po Bazaru...
Není lepší mlčet než radit podle starého podle kterého dobíhají pouze již uzavřené vztahy? Ale to bys pak nemohl psát, že nesouhlasíš :D
Co takhle udělat přesně to, co mi sám doporučujete? Napsal jsem i paragraf zákona, takže stačilo si nový Občanský zákoník otevřít, vyhledat si ten § 1110 a zjistil byste, že cituji právě z něj. Kdybyste byl aspoň trochu v obraze, poznal byste dokonce hned z čísla paragrafu, že jde o nový Občanský zákoník, protože ten starý se počtem paragrafů nedostal přes tisícovku. Není lepší mlčet, než ze sebe dělat hlupáka? Ale to byste pak nemohl psát, že nesouhlasíte…

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #433 kdy: 28. 04. 2015, 14:08:26 »



Dva se hledali až se potkali.

Oba máte pravdu.

Když koupíš kradené kolo. A najde toto kolo policie. Ty nebudeš stíhán za krádež prokážeš-li že jsi jej koupil v bazaru, a máš legální právo vymáhat zpět své peníze po bazaru, pouze kolo ti bude zabaveno.
Bazar to stejně může posunout dále vymáhat zpět peníze od toho komu zaplatil atd....

Stejně tak to bude s licencí (právem užívat) OS Windows. Až někdo prokáže, že jsou licence neplatné, budeme mít legální právo vymáhat uhrazené peníze po prodejci.
Až to prokáže soud, budou tyto licence zabaveny.
Až naprší tak uschne... tehdy se stanou ....

Soud rozhodl, M$ hodilo zpátečku. Legálnost u used licencí nijak nezpochybňuje a do soudního procesu se nežene. Trval by dlouho, stál by mnoho peněz a stejně by M$ nevyhrál, a ještě by si na něm zgustli EU úředníci za "monopolní" tentononc.

Navíc prodej used licencí je "minoritní" a týká se pouze "starších" verzí.... proto nestojí M$ za námahu to řešit. Až tak moc by si nepomohli. Naopak, kdyby do toho začali více šít, a lidi by dostali "strach" rozhodně by většina neběžela si koupit nový Windows... ještě by tak mohli se dívat po linuxu....  8)
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

j

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #434 kdy: 28. 04. 2015, 14:29:08 »
pouze kolo ti bude zabaveno.

Nebude, precti si laskave OZ. To kolo je proste tvoje. Vymahat prachy si muze puvodni majitel, ale nikoli na tobe. Jelikoz a protoze neni zadny duvod proc poskodit dalsiho cloveka, ktery se niceho nedopustil.