Inteligentní regulace topení

死神

  • ***
  • 159
    • Zobrazit profil
Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #45 kdy: 18. 11. 2013, 14:58:05 »
Tady je rozpor.
Programovatelne hlavice x rizene na dalku? Mate budto programovatelne hlavice, ktere nastavite a oni delaji svoji lokalni praci. Nebo ridite skupinu hlavic dratove resp. bezdratove z centralni programovatelne jednotky.

Žádný rozpor nevidím. Programovatelné hlavice schopné fungovat samostatně, ale i řízené centrální jednotkou se běžně dělají.

Např.: http://smarterhome.sk/sk/termostaty/45-danfoss-living-connect-thermostat.html


Field

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #46 kdy: 18. 11. 2013, 15:19:31 »
Já to vyřešil nákupem krabice, hledejte Protherm. Nejdražší na celé té legraci jsou nové hlavice na topení, ale jinak to dělá přesně to, co jsem po tom chtěl - udržovat tepelnou pohodu (normální termostatické hlavice jsou strašná věc), zabránit naplno běžícímu topení, když je nad ním otevřené okno, jeden čas jsem používal i vzdálený přístup, když jsme doma moc nebydleli.

Uživatelské ovládání není sice úplně přítulné, ale jak se to jednou nastaví a zaběhne, tak se do toho v podstatě nehrabe, takže i žena je spokojená. A já ušetřil hromadu času a ve výsledku i peněz, jen to bastlení si holt musím odbýt na nějaké méně kritické součásti bydlení. Protože když máte doma 12 stupňů, v ruce pájku a měřák, na obrazovce debugger a za vámi je nasraná žena a zmrzlé děti, tak si to bastlení tak úplně neužijete :-)

foukar jiri

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #47 kdy: 19. 11. 2013, 10:08:00 »
Chystam sa riesit podobny problem, ale s podlahovkou. Idea: riesenie nevyzaduje teplomery v izbach, veskera elektronika bude lokalizovana na rozdelovaci. Strucne popisem meranie teplot v izbach. Na vstupe vody do rozdelovaca je elektronicky regulovatelny trojcestak Vin a teplomer Tin. Na vystupe z rozdelovaca je teplomer Tout. Prietoky jednotlivych okruhov budu regulovane ventilmi V1,2... Periodicky sa budu striedat 3 fazy: F0: kurenie, F1 necinnost - Vin, V1,2.. OFF;  F2 meranie teploty - Vin naplno a po jednom pustat jednotlive okruhy na cas potrebny k vymene vody v trubke a vzorkovat teplotu Tout a urcit priemernu teplotu v okruhom vykurovanej lokalite. Takto ziskam priebeh teplot v podlahe jednotlivych miestnosti z coho sa budem snazit vypocitat teplotu vzduchu, alebo celu regulaciu priamo zalozim na teplote podlahy. Pocas F2 pomocou Tin zistim aj to, ci je este v akumulacke tepla voda a ci by nebolo dobre nasekat dreva a nalozit do kotla. V dalsej faze by som do toho rad zamontoval predpoved z epsgramu.

botvitnik

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #48 kdy: 19. 11. 2013, 14:04:39 »
Dobry den.

Dekuju za odpoved a omlouvam se za pouziti slova "rozpor".

Nemam nic proti distribuovanemu rizeni, jen jsem mel na mysli, ze ridici jednotka zajistuje casove plany, logiku rizeni, optimalizaci topeni kotle, reportovani topnych dat, zasilani reportu emailem, prenos reportu na FTP server a dalsi veci a je to otevreny system umoznujici programovani podle vlastnich pozadavku.

Dival jsem se na Vas odkaz. Chapu, ze se k tem hlavicim nemusim ohybat, kdyz si casove plany nastavim z PC nebo mobilu ale jinak jsou to pouze nastavitelne termostaticke hlavice s casovymi plany bez moznosti programovani topnych algoritmu. I tak je to dobry pomer cena/vykon narozdil od varianty otevreno/zavreno.

Jen jsem se snazil doporucit reseni, ktere je otevrene a muze si jej preprogramovat/naprogramovat kdokoliv podle svych pozadavku, pokud k programovani tihne.

Jsem moc rad, ze je tady diskuze :-)

Preju pekny den.

Botvitnik

Nacchi

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #49 kdy: 20. 12. 2013, 09:30:48 »
zdravim kdosi chtel nejakou bezdratovku dalkove...
tato hlavice svede pres usb vysilac (neni soucasti - musi se prikoupit) naprogramovat casy na kompu a pak pres dane usb to vysle do okruhu asi 10m na vsechny hlavice (kazda hlavice je jinak oznacena)
Pokud nekdo zamysli uplne jinak... tak asi nechat bezet nejaky tablet s usb vysilacem a vzdalene se pripojit na tablet a tak to regulovat... jinak me nic chytreho nenapadlo...
viz ta regulovatelna hlavice...
http://www.chytreelektro.cz/chytreelektro/eshop/13-1-Chytra-regulace-topeni/11-2-Teplovodni-ustredni-topeni/5/9-Bezdratova-termostaticka-hlavice-eQ-3-typ-Comfort

No mam jiny problem
Ja chci abych mohl regulovat  sam prutok... v menu "POS" se udava v jake pozici je ventil uzavren 00 ci otevren a na kolik 1-xx
Chtel bych nejak rucne naregulovat aby oteviral treba maximane na 2-3, aby stabilne prihrivalo 1-4 zebra z 15 nez dosahne pozadovane teploty v mistnosti... Ponevadz pokud nastavim zmenu z 19 na 20C tak proste se ventil otevre a nahriva jako urvis... No kdo bydli v panelaku a ma meraky na odber tak vi, ze 1 dilek je tisicovka... a takove to otevreni znamena ohrati daneho meraku na desatem zebru. Da se nejak ovlivnit rucne, nebo nejak programem maximalni otevreni ventilu ? nebo nejak rucne otevrit aby postupne ohrivalo mistnost a pri dosahnuti teploty to zavrelo a pri poklesu opet otevrelo decentne ?
No me se to POS nepodarilo rucne ovladat... a TOF (-3,5C..0C..+3,5C  )na nastaveni rozdilu teplot to take nema vliv.
Jinak ta termohlavice neni spatna.


Jimm

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #50 kdy: 20. 12. 2013, 09:51:28 »
Nejsem fyzik, ale dle toho co si pamatuji ze školy, nemělo by náhodou být jedno jestli to na chvíli "ohulíte"
, nebo jestli decentně přihříváte celý den? Vydané energie by mělo být přeci stále stejné množství. Je jasné že je tam nějaká ztrátovost, ale myslím že bude dost zanedbatelná.

zdravim kdosi chtel nejakou bezdratovku dalkove...
tato hlavice svede pres usb vysilac (neni soucasti - musi se prikoupit) naprogramovat casy na kompu a pak pres dane usb to vysle do okruhu asi 10m na vsechny hlavice (kazda hlavice je jinak oznacena)
Pokud nekdo zamysli uplne jinak... tak asi nechat bezet nejaky tablet s usb vysilacem a vzdalene se pripojit na tablet a tak to regulovat... jinak me nic chytreho nenapadlo...
viz ta regulovatelna hlavice...
http://www.chytreelektro.cz/chytreelektro/eshop/13-1-Chytra-regulace-topeni/11-2-Teplovodni-ustredni-topeni/5/9-Bezdratova-termostaticka-hlavice-eQ-3-typ-Comfort

No mam jiny problem
Ja chci abych mohl regulovat  sam prutok... v menu "POS" se udava v jake pozici je ventil uzavren 00 ci otevren a na kolik 1-xx
Chtel bych nejak rucne naregulovat aby oteviral treba maximane na 2-3, aby stabilne prihrivalo 1-4 zebra z 15 nez dosahne pozadovane teploty v mistnosti... Ponevadz pokud nastavim zmenu z 19 na 20C tak proste se ventil otevre a nahriva jako urvis... No kdo bydli v panelaku a ma meraky na odber tak vi, ze 1 dilek je tisicovka... a takove to otevreni znamena ohrati daneho meraku na desatem zebru. Da se nejak ovlivnit rucne, nebo nejak programem maximalni otevreni ventilu ? nebo nejak rucne otevrit aby postupne ohrivalo mistnost a pri dosahnuti teploty to zavrelo a pri poklesu opet otevrelo decentne ?
No me se to POS nepodarilo rucne ovladat... a TOF (-3,5C..0C..+3,5C  )na nastaveni rozdilu teplot to take nema vliv.
Jinak ta termohlavice neni spatna.

prezek

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil
Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #51 kdy: 20. 12. 2013, 13:21:09 »
Hybridní auto o hmotnosti 1t načepuje 10l. Ztráty zanedbáme, jak daleko dojede? Výpočet: benzín má výhřevnost 32MJ/l, takže auto má k dispozici 320MJ energie. Má tedy dostatek energie, aby vyjelo do výšky 320*10e6 J / (9,8 m/s^2) / (10e3 kg) = cca 33 km. Odpověď: Auto může dojet kamkoliv, protože nejvyšší hora má pouze necelých 9 km.

Podobně je to s domem. Pokud vezmeme ideální dokonale zateplený dům, tak nám stačí otevřít jednou v roce (když je zrovna správná teplota) okno a nemusíme topit vůbec. U reálného domu záleží na mnoha faktorech. Pokud je dobře zateplený, a není obývaný pouze pár hodin denně, tak je asi dobrá topit průběžně na jednu teplotu (pokud to obyvatelům vyhovuje). Pokud je špatně zateplený a je potřeba teplo pouze od 19:00 do 23:00 (od chvíle, kdy člověk dojde z práce do chvíle, kdy jde spát), tak je asi nejvhodnější to "ohulit" v 18:30 a pak podle potřeby.

IPetr

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #52 kdy: 14. 01. 2014, 16:55:56 »
Vůbec tu nepadla zmínka (nebo jsem jí přehlédl) o řešení na technologii Z-WAVE.

Na řízení všeho používam Vera Lite
http://getvera.com/controllers/veralite/
termostat
http://smarterhome.sk/cs/bezdratove-termostaty/50-secure-thermostat-and-boiler-actuator-set.html
a termohlavice
http://smarterhome.sk/cs/bezdratove-termostaty/45-danfoss-living-connect-thermostat.html

A umí to i mnohem více, řízení osvětlení, přístupů, pustit pc na dálku a podobně.

Mám v plánu koupit zámek, který má na sobě kódovou klávesnici.
Po otevření bytu (odemčením z app v mobilu, přiložením mobilu k nfc chipu nebo zadání kódu na klávesnici) se mi rozsvítí v chodbě světlo (pokud čidlo pohybu kombinované s čidlem intenzity světla a teploměrem naměří intenzitu světla menší než bude nastavená hodnota) a začne mi topit topení.
http://smarterhome.sk/cs/zwave-bezdratove-dverni-zamky/119-vision-zamek-na-dvere-bez-kliky.html
http://smarterhome.sk/cs/bezdratove-senzory-a-detektory/34-aeon-labs-multisensor.html
Touto kombinací vytvořím i domácí alarm, stačí jen dokoupit sirénu.
http://smarterhome.sk/cs/bezdratove-senzory-a-detektory/35-everspring-siren-alarm.html

Třeba pravidlem, které sleduje teplotu všech čidel a při náhlém zvýšení teploty pošle email/sms řeším požární systém. Až bude siréna, tak vyhlásím i poplach.

Kombinací je mnoho a z-wave zařízení jsou mraky. A ceny jdou stále dolů...

Karel

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #53 kdy: 14. 01. 2014, 18:41:58 »
Zdravim,
ja regulaci topeni resil pres bezdratovy system xcomfort.cz od eatonu s pouzitim hlavic primo od nich plus centranlni jednotokou smart manager. Vyhodou je takrka hotove reseni s dlouhodobou podporou, ovladani pres internet, aplikace do mobilu atd.. . Jednotka se da lehce programovat, dalsi vyhodou je ze system ma i aktory pro silovou elektriku, takze krom regulace topeni ma clovek opravdu chytry baracek. A co se ceny tyka neni to nic extra levneho ale neni to ani silene predrazene.

Jirka

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #54 kdy: 30. 01. 2014, 21:24:31 »
Uvažuji nad vylepěeními také.
Dospěl jsem však k tomu, že nic se nemá přehánět. Ani ta regulace.
Uvaji o realizaci jednoduchého.
Mít možnost např. SMS ovládat jeden povel PŘÍTOMNOST.
Pokud bude
zapnuta = teplota a další se uvede do nějakého stavu např. topení v ref. místnosti na 20 st.., ....
vypnuta = teplota na minimální neškodnou teplotu (zamrznutí, kytky,...), zapnout alarm, ....,

Horky

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #55 kdy: 16. 05. 2014, 14:23:19 »
Dobrý den,

Měl bych na Vás prosbu.

Na internetu jsem si našel Vaši společnost.

Prosím Vás tímto o návrh možného zapojení a osazení regulací. Jedná se o 2 zdroje tepla a dva okruhy (radiátory a podlahovka) viz příloha. Potřebuji aby systém pracoval stylem, že z kotle na TP se natápí akumulační nádrž a následně jde do dvou samostatně regulovatelné větve. V případě, že není v akumulační nádrži dostatečně teplá voda (např. 40°C) uzavřou se trojcestné ventily a sepne se kotel na elektřinu (voda nadále již jde krátkým okruhem mimo akumulačku). V případě přijatelné ceny bych si samozřejmě potřebné regulační prvky od Vás zakoupil.
Předem děkuji.
S pozdravem Horký

Bastlíř

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #56 kdy: 27. 11. 2014, 03:18:06 »
Moc prosím autora tohoto příspěvku, zda by se mi mohl ozvat na tento mail axel.watson-7osm3anv@yopmail.com. Řeším ovládání a regulaci topení v bytě a mám téměř totožnou představu. Poslední dobou mě zaujala Raspberry PI, jestli by sen to nedalo použít, jako srdce regulátoru. Předem díky. A dnes nám s velkou slávou v TV oznámili, že to ty kurvy zase zdražily!!! Já to po minulé zimě hned al, že to s plynem dopadne stejmě, jako s vodou. Čím víc budeme šetřit, tím víc to budou zdražovat, i když ceny na světových trzích klesají = tedy cena ropy, od které je cena plynu odvozena.

Bastlíř

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #57 kdy: 27. 11. 2014, 03:24:14 »
Moc prosím autora tohoto příspěvku, zda by se mi mohl ozvat na tento mail axel.watson-7osm3anv@yopmail.com. Řeším ovládání a regulaci topení v bytě a mám téměř totožnou představu. Poslední dobou mě zaujala Raspberry PI, jestli by sen to nedalo použít, jako srdce regulátoru. Předem díky. A dnes nám s velkou slávou v TV oznámili, že to ty kurvy zase zdražily!!! Já to po minulé zimě hned al, že to s plynem dopadne stejmě, jako s vodou. Čím víc budeme šetřit, tím víc to budou zdražovat, i když ceny na světových trzích klesají = tedy cena ropy, od které je cena plynu odvozena.

Moje prosba směřuje na autora s nickem PF.

jenda

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #58 kdy: 27. 11. 2014, 09:27:24 »
asi bych se zeptal u Marigolda - energomonitor

sh@it

Re:Inteligentní regulace topení
« Odpověď #59 kdy: 27. 11. 2014, 10:33:04 »
Netuším, nač si tady hrajete, stačí si pořídit termostat s týdenním programem (nastavení teploty v závislosti na čase a dni v týdnu), je to otázka pěti stovek. Připadá mi, že si tady všichni akorát hrají se zbytečnostmi. Výsledek bude téměř stejný, zajímalo by mě, nač potřebujete dálkově nastavovat termostat pomocí SMS. ;D