Podporuje můj počítač 64bitový systém?

Lajosz

Podporuje můj počítač 64bitový systém?
« kdy: 01. 06. 2010, 13:26:18 »
Ahoj. Jak poznam ze muj pocitac zvladne 64 bitovy operacni system. Chci si nainstalovat nove Ubuntu a uvazuju jestli si mam dat 32 nebo 64. Ale nevim co vsechno musim mit aby mi to fungovalo. Dik
« Poslední změna: 01. 06. 2010, 13:29:12 od Petr Krčmář »


Vojtěch Havel

Re: Podporuje můj počítač 64bitový systém?
« Odpověď #1 kdy: 01. 06. 2010, 13:50:00 »
podle flagu "lm" v /proc/cpuinfo:

$ cat /proc/cpuinfo | grep lm

PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Podporuje můj počítač 64bitový systém?
« Odpověď #2 kdy: 01. 06. 2010, 17:01:31 »
Ak ti 64 bitova verzia nabootuje, tvoj cpu ju podporuje ;)
Napis aspon co mas za cpu.

x

Re: Podporuje můj počítač 64bitový systém?
« Odpověď #3 kdy: 01. 06. 2010, 21:27:51 »
A jsi si tak zcela jisty, ze ti to vubec k necemu bude ten 64 bitovy OS a ze ho vubec vyuzijes, kdyz neumis ani zjistit co mas aktualne za HW a co podporuje?

Lajosz

Re: Podporuje můj počítač 64bitový systém?
« Odpověď #4 kdy: 02. 06. 2010, 13:29:57 »
No to ja prave nevim a nevyznam se v tom, ale vsichni rikaji ze je 64 bitu lepsich. Nebo to tak neni? Ma to i nejakou nevyhodu?


spr

Re: Podporuje můj počítač 64bitový systém?
« Odpověď #5 kdy: 02. 06. 2010, 13:52:38 »
nainstaluj si 32bit

Ludvík

Re: Podporuje můj počítač 64bitový systém?
« Odpověď #6 kdy: 02. 06. 2010, 14:14:06 »
nainstaluj si 32bit

A můžeš mi říct proč? Jaký je dnes důvod nepoužít 64bitů na procesoru, který to podporuje? V 64 bitech je budoucnost a takovým zpátečnickým přístupem nikomu neprospěješ.

x

Re: Podporuje můj počítač 64bitový systém?
« Odpověď #7 kdy: 02. 06. 2010, 15:19:52 »
No to ja prave nevim a nevyznam se v tom, ale vsichni rikaji ze je 64 bitu lepsich. Nebo to tak neni? Ma to i nejakou nevyhodu?

Nekteri rikaji, ze je skvele skocit z mostu. Ma to i nejakou nevyhodu?

x

Re: Podporuje můj počítač 64bitový systém?
« Odpověď #8 kdy: 02. 06. 2010, 15:24:01 »
nainstaluj si 32bit

A můžeš mi říct proč? Jaký je dnes důvod nepoužít 64bitů na procesoru, který to podporuje? V 64 bitech je budoucnost a takovým zpátečnickým přístupem nikomu neprospěješ.

Treba proto, ze ze 4GB muj 32bit system vyuziva 3 - 3,5GB, pricemz i s hromadou pustenych aplikaci, oken a tabu ma porad minimalne 2GB RAM volne? Proste a jednoduse to nekteri nepotrebuji. Ze maji nekteri nahled ze 64 je 2x vice nez 32 tak to prece musi byt 2x lepsi, tak za to ja nemuzu. Ano, na serveru se SPARC se Solarisem nebo podobnych to vyuziju, ale jaky je prakticky prinos pro mne jako uzivatele na laptopu nebo na desktopu na hrani her, ci treba na firewallu routeru? Hmm?

Program

Re: Podporuje můj počítač 64bitový systém?
« Odpověď #9 kdy: 02. 06. 2010, 16:02:49 »
nainstaluj si 32bit

A můžeš mi říct proč? Jaký je dnes důvod nepoužít 64bitů na procesoru, který to podporuje? V 64 bitech je budoucnost a takovým zpátečnickým přístupem nikomu neprospěješ.

Treba proto, ze ze 4GB muj 32bit system vyuziva 3 - 3,5GB, pricemz i s hromadou pustenych aplikaci, oken a tabu ma porad minimalne 2GB RAM volne? Proste a jednoduse to nekteri nepotrebuji. Ze maji nekteri nahled ze 64 je 2x vice nez 32 tak to prece musi byt 2x lepsi, tak za to ja nemuzu. Ano, na serveru se SPARC se Solarisem nebo podobnych to vyuziju, ale jaky je prakticky prinos pro mne jako uzivatele na laptopu nebo na desktopu na hrani her, ci treba na firewallu routeru? Hmm?

Pokud se nevyskytnou nějaké problémy, tak jednoznačně použít 64b. Je technologicky vyspělejší (zejména více univerzálních registrů v procesoru je znát) a zejména omezení adresace na 32b už je dnes kritické. Ono to není 4GB, ale 2GB pro data programu a to je hodnota kterou je možno velmi snadno překročit. Já ji překračuji každý týden, známý kvůli 32b systému si musel půjčit jiný počítač. Stupidní reakce, jako je ta výše by měly být mazány jako demagogie...

Re: Podporuje můj počítač 64bitový systém?
« Odpověď #10 kdy: 02. 06. 2010, 17:22:56 »
V 64 bitech je budoucnost a takovým zpátečnickým přístupem nikomu neprospěješ.
Kamaráde, budoucnost je v mnoha víc bitech než jen v nějakých 64 =)

spr

Re: Podporuje můj počítač 64bitový systém?
« Odpověď #11 kdy: 02. 06. 2010, 19:57:54 »
nainstaluj si 32bit

A můžeš mi říct proč? Jaký je dnes důvod nepoužít 64bitů na procesoru, který to podporuje? V 64 bitech je budoucnost a takovým zpátečnickým přístupem nikomu neprospěješ.
ok, nainstaluj 64bit. Jen si myslim ze u 64bit muze narazit na naky problemy (nerikam ze neresitelny), ktery u 32 nejsou, a pro zacatecnika by to mohlo byt narocnejsi. V 64bitech je sice "budoucnost", ale soucastnost jeste tak uplne docela ne ...

x

Re: Podporuje můj počítač 64bitový systém?
« Odpověď #12 kdy: 03. 06. 2010, 07:33:24 »
nainstaluj si 32bit

A můžeš mi říct proč? Jaký je dnes důvod nepoužít 64bitů na procesoru, který to podporuje? V 64 bitech je budoucnost a takovým zpátečnickým přístupem nikomu neprospěješ.

Treba proto, ze ze 4GB muj 32bit system vyuziva 3 - 3,5GB, pricemz i s hromadou pustenych aplikaci, oken a tabu ma porad minimalne 2GB RAM volne? Proste a jednoduse to nekteri nepotrebuji. Ze maji nekteri nahled ze 64 je 2x vice nez 32 tak to prece musi byt 2x lepsi, tak za to ja nemuzu. Ano, na serveru se SPARC se Solarisem nebo podobnych to vyuziju, ale jaky je prakticky prinos pro mne jako uzivatele na laptopu nebo na desktopu na hrani her, ci treba na firewallu routeru? Hmm?

Pokud se nevyskytnou nějaké problémy, tak jednoznačně použít 64b. Je technologicky vyspělejší (zejména více univerzálních registrů v procesoru je znát) a zejména omezení adresace na 32b už je dnes kritické. Ono to není 4GB, ale 2GB pro data programu a to je hodnota kterou je možno velmi snadno překročit. Já ji překračuji každý týden, známý kvůli 32b systému si musel půjčit jiný počítač. Stupidní reakce, jako je ta výše by měly být mazány jako demagogie...

Technologicky vyspelejsi, kchul, in, moderni, blablablabla haleluja vsichni na 64b rychle i na svych telefonech, kalkulackach, hodinkach a jinde. Bezna desktopova aplikace, ktera potrebuje vice jak 2GB ja na presdrzku vyvojare a ne na vychvalovani. Copak znamy konkretne delal, ze si musel pujcit jiny pocitac misto toho aby to mel rovnou 64bit kdyz to opravdu potrebuje? Ano, 64bit take pouzivam, ale ne vzdy a vsude. V prvni rade pouzivam hlavu. Cili stupidni reakce, jako je ta vyse by mely byt mazany jako demagogie...

me vakérav

Re: Podporuje můj počítač 64bitový systém?
« Odpověď #13 kdy: 03. 06. 2010, 13:05:59 »
Treba proto, ze ze 4GB muj 32bit system vyuziva 3 - 3,5GB, pricemz i s hromadou pustenych aplikaci, oken a tabu ma porad minimalne 2GB RAM volne?

Použij jádro s PAE. Já mám doma 32bitový systém a 6 GiB RAMky (a využívám všechno, mám i pětigigový ramdisk). To, že jeden proces nemůže využít celou paměť mi nevadí (spíš naopak, aspoň tam nemůže nic rychle zaplnit všechnu paměť).

Ale jinak určitě jdi do 64bit - skoro neexistuje žádný důvod, proč do toho nejít. Snad jen to, že ukazatele zabírají 8 bajtů místo 4 => větší žrout paměti, ale v řádech procent. Pro 64bit hovoří čím dál větší podpora (a čím dál menší pro 32bit), možnost naadresovat cokoliv, žádný overhead u PAE (byť není běžně zaznamenatelný) atd.

Re: Podporuje můj počítač 64bitový systém?
« Odpověď #14 kdy: 03. 06. 2010, 16:01:15 »
No to ja prave nevim a nevyznam se v tom, ale vsichni rikaji ze je 64 bitu lepsich. Nebo to tak neni? Ma to i nejakou nevyhodu?

Zdarvím tě, rozhodně to má vliv na rychlost. Záleží co má za konfifuraci počítače, ale osobní zkušenost mám takovou, že je o dost rychlejší a už se ani nestává, že by něco na 64 nebylo v repu nebo i jinde. Však mrkni na naše stránkyhttp://linuxlex.cz, je tam malej test rozdílů 32 a 64bitů.