*BSD na desktopu

Re:*BSD na desktopu
« Odpověď #15 kdy: 01. 08. 2015, 20:52:36 »
Jinak, vyřeším nějak lidsky multiboot s Linuxem? Respektive donutím GRUB bootovat *BSD z UFS/ZFS/bůhvíčeho ještě?
Jak GRUB, to nevím, protože je to něco tak neuvěřitelně nechutnýho, že se tomu vyhýbám jak čert kříži. Nicméně: pravděpodobně nejpříjemnější cesta multibootu je mít disk rozdělený pomocí GPT, protože pak jednoduše na jeden oddíl dáš samotný bootloader a na druhý, popř. další, data (silně doporučuju použít ZFS). Od GRUBu by se pak chtělo jenom spustit kód v té partitioně s bootloaderem, což by snad mohl zvládnout...

Jinak proces bootování FreeBSD je naprosto přímočarý a dobře zdokumentovaný, nepoužívají se tam žádné obezličky typu initramfs a pětinásobný přehazovávání rootfs, takže to pochopíš velmi snadno a vydedukuješ z toho, zo by se pro tvou situaci hodilo nejlíp.


Re:*BSD na desktopu
« Odpověď #16 kdy: 01. 08. 2015, 20:58:50 »
Jinak, vyřeším nějak lidsky multiboot s Linuxem? Respektive donutím GRUB bootovat *BSD z UFS/ZFS/bůhvíčeho ještě?

Nedávno som skúšal vo VirtualBoxe PC-BSD-11 (samozrejme značne vývojový obraz), na moje prekvapenie štartoval grub, takže to určite pôjde.
Tiež preferujem FreeBSD, na notebooku mám zatiaľ Gentoo, kým nebude vo FreeBSD driver pre  wifi Intel AC7265.

9823

Re:*BSD na desktopu
« Odpověď #17 kdy: 01. 08. 2015, 21:41:43 »
jo.... bootovávaní je mnohem přímočařejší než u linuxu. I když update-grub mi FreeBSD instalaci nenašlo, takže sem to tam musel přidat ručně.

RootBloodyRoot

Re:*BSD na desktopu
« Odpověď #18 kdy: 02. 08. 2015, 00:06:40 »
Jak GRUB, to nevím, protože je to něco tak neuvěřitelně nechutnýho, že se tomu vyhýbám jak čert kříži. Nicméně: pravděpodobně nejpříjemnější cesta multibootu je mít disk rozdělený pomocí GPT, protože pak jednoduše na jeden oddíl dáš samotný bootloader a na druhý, popř. další, data (silně doporučuju použít ZFS). Od GRUBu by se pak chtělo jenom spustit kód v té partitioně s bootloaderem, což by snad mohl zvládnout...
Použití GRUBu není podmínka, jenom je to všude default, trávím v tom řádově desítky sekund denně maximálně, a tak ho používám do teď, aniž bych někdy potřeboval hledat alternativu. Jestli existuje jinej bootloader, kterej mi jednoduše umožní bootovat Linux, FreeBSD i Windows, uvítal bych tip. Jinak už mám sice na disku MBR (a datová partišna je samozřejmě ext4 :( ), ale podle všeho to nakonec nebude nic nepřekonatelnýho ani pro GRUB.

To doporučení ZFS se vztahovalo i na / nebo jenom datovej oddíl? A je to pro mě na desktop s nejjednodušším možným layoutem dobrý řešení? Protože ZFS je dost resource-hungry a jeho nejsilnější stránky stejně nejspíš nevyužiju...

Re:*BSD na desktopu
« Odpověď #19 kdy: 02. 08. 2015, 00:38:12 »
Jestli existuje jinej bootloader, kterej mi jednoduše umožní bootovat Linux, FreeBSD i Windows, uvítal bych tip.
Bohužel v bootování je dneska děsnej bordel - můžou to být různý kombinace MBR/GPT,UEFI/BIOS,1 disk/víc disků, ...a na každou by se asi hodil trochu jiný setup. Pokud ale jsi zvyklej na GRUB, jdi do něj, ten asi zvládne většinu situací, který by přicházely v úvahu. Akorát možná ten první setup bude trochu porod...

To doporučení ZFS se vztahovalo i na / nebo jenom datovej oddíl?
Rozhodně na oboje jeden společnej pool - a už nikdy nebudeš muset řešit, že sis dal na systém moc velkou partišnu a teď by se ti hodilo mít víc na data, nebo obráceně... Když říkáš, že ti jde hlavně o studium/experimentování, tak si můžeš zkusit třeba i safe upgrady - se ZFS si můžeš volit, ze kterého datasetu budeš bootovat, takže novou verzi systému si můžeš nainstalovat do jinýho datasetu a v případě problému přebootovat na starej. Kdyby sis tam dal i nějakej skriptík, kterej by v případě, že bys do nějaké doby nepotvrdil funkčnost (třeba přes ssh) přebootoval do starýho systému, byl bys king! :)

A je to pro mě na desktop s nejjednodušším možným layoutem dobrý řešení? Protože ZFS je dost resource-hungry a jeho nejsilnější stránky stejně nejspíš nevyužiju...
Myslíš si, že nevyužiješ, protože jsi doteď neměl možnost je využít ;) Malá ukázka: právě teď si cosi simuluju ve virtuálech a ZFS používám na snapshotování. Místo nějakýho kopírování desetigigových imagů sem a tam si prostě obnovíš patřičný snapshot a jedeš. Rychlost klonování je nezměřitelná, nula sekund :) Stejně tak se ti může hodit agresivní cachování v RAM, transparentní cachování přes SSD, transparentní komprimace... Pro experimenty třeba i virtuály přes iSCSI zvol export? Možností, jak bys to mohl využít, je spoustu. Jak říká klasik, která jednou zkusí, už nechce jinak ;)

S tou náročností na prostředky to není zas tak tragický, za tu dlouhou dobu, co se na tom ve FreeBSD pracuje se to hodně zlepšilo. Provozuju bez sebemenších problémů třeba i na atomu s 2G RAM. Koneckonců, kdyby to byl kdovíjaký problém, nepoužíval by ZFS třeba FreeNAS žejo...


RootBloodyRoot

Re:*BSD na desktopu
« Odpověď #20 kdy: 02. 08. 2015, 01:56:41 »
Tenhle příspěvek mě donutil začít uvažovat o radikální reorganizaci diskových oddílů. :D V jakým stavu je teď ZFS on Linux? Je to stabilní a nedegraduje to nějak výrazně výkon?

Ještě k samotnýmu FreeBSD, jak dobře (ne)funguje CURRENT? Je to přirovnatelný k linuxovým rolling release distrům (Arch, Gentoo testing), nebo je na tom se stabilitou hůř?

Re:*BSD na desktopu
« Odpověď #21 kdy: 02. 08. 2015, 02:14:10 »
Ještě k samotnýmu FreeBSD, jak dobře (ne)funguje CURRENT? Je to přirovnatelný k linuxovým rolling release distrům (Arch, Gentoo testing), nebo je na tom se stabilitou hůř?
Především si musíš uvědomit, že FreeBSD je jenom základní OS (tzv. "base"). Toho se týká tohle verzování. Všechno ostatní je v portech, které jsou (až na drobounké detaily) společné pro všechny verze a jsou dost bleeding edge (kromě věcí, u kterých nová verze vyžaduje nějaký netriviální portovací úsilí).

Base je opravdu základ, oproti linuxovým distrům bys mohl být dost překvapený, co tam je/není - nejsou tam ani Xka, ani bash (základní shell je tcsh) ani mc :) Co všechno tam je, se můžeš podívat sám: http://ftp.cz.freebsd.org/pub/FreeBSD/releases/amd64/10.1-RELEASE/base.txz (63MB)

Takže jet na -CURRENT je dobré jenom v případě, že chceš podrobněji sledovat vývoj, potřebuješ nějakou nedávno přidanou podporu hw apod. a zároveň jsi ochotný jít do poměrně velkého rizika. Rozhodně to nemá cenu proto, abys získal novější apache - budeš ho mít totiž v úplně stejné verzi jako na -RELEASE :)

Když už bys z nějakého důvodu chtěl častější updaty, tak na normální použití je rozhodně rozumnější -STABLE než -CURRENT. Ten by měl být poměrně rozumně použitelný.

Jinak viz https://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/books/handbook/current-stable.html

Re:*BSD na desktopu
« Odpověď #22 kdy: 02. 08. 2015, 02:19:58 »

Re:*BSD na desktopu
« Odpověď #23 kdy: 02. 08. 2015, 15:08:22 »
Tenhle příspěvek mě donutil začít uvažovat o radikální reorganizaci diskových oddílů. :D V jakým stavu je teď ZFS on Linux? Je to stabilní a nedegraduje to nějak výrazně výkon?
ZFS on Linux funguje už velmi slušne. Používam ho jak na desktope (riadz1+SSD cache+SSD ZIL), tak aj na notebooku. Systém mám na osobitnej ext4 partícii, na zfs mám dáta, ďalej /opt (jdk, netbeans, androidstudio, tomcat) a /usr/src. Všade mám Gentoo-amd64.
Notebook má pomalý disk, ale 12GB RAM, takže po pár dňoch od štartu funguje dobre, keďže všetko potrebné je v cache.
Notebook ani desktop nevypínam, uspávanie funguje výborne na oboch a reštartujem iba pri novom kerneli.
Viac by o tom vedeli napísať chalani z vpsfree, tiež používajú zfs pod linuxom.

Jenda

Re:*BSD na desktopu
« Odpověď #24 kdy: 02. 08. 2015, 15:36:58 »
Tenhle příspěvek mě donutil začít uvažovat o radikální reorganizaci diskových oddílů. :D V jakým stavu je teď ZFS on Linux? Je to stabilní a nedegraduje to nějak výrazně výkon?
Nechceš radši použít btrfs?

Re:*BSD na desktopu
« Odpověď #25 kdy: 02. 08. 2015, 18:42:33 »
Nechceš radši použít btrfs?
Btrfs nenamountuje na FreeBSD, kdyžto ZFS na Linuxu namountuje.

RootBloodyRoot

Re:*BSD na desktopu
« Odpověď #26 kdy: 16. 08. 2015, 03:56:58 »
Ok, poslední dva týdny mám ZFS datovou partišnu (pocit jak chodit na lov motýlů s bazukou btw, ale přesto tomu začínám přicházet na chuť) a měl bych dotazy, na který k mýmu překvapení nemůžu najít kloudnou odpověď.

Dá se "legálně" zvětšit oddíl, na kterým je pool?

Jde FreeBSD nějak rozumně nainstalovat na existující ZFS pool? Handbook o tomhle mlčí, existuje sice wiki page Root on ZFS, ale je to označený jako outdated a jedna sekce dokonce "does not boot" (lél). Instalátor umí použít jenom nově vytvořenej.

Re:*BSD na desktopu
« Odpověď #27 kdy: 16. 08. 2015, 06:53:22 »
Dá se "legálně" zvětšit oddíl, na kterým je pool?
Neviem presne, čo myslíš, ale existuje viac možností:
- pridať do poolu ďalší disk(y):
Kód: [Vybrat]
zpool add <pool> disk1, [disk2]- zameniť oddiel za iný (aj väčší):
Kód: [Vybrat]
zpool replace <pool> disk1, disk2Zpool replace prenesie partíciu na iný disk (ak sa zmestí) a potom ju roztiahne na celý dostupný priestor.
Takže poďme na príklad:
Na 500GB disku mám tieto 3 partície:
  • 40GB ext4 na systém
  • 400GB zfs na dáta
  • 60GB ntfs s roky nepoužitými widlami
Chcem zrušiť partíciu 3 s ntfs a roztiahnuť zfs.
Napadol ma takýto postup:
  • na inom (externom) disku si vytvorím 400GB partíciu 1.
  • presuniem zfs z prvého na druhý disk: zpool replace tank /dev/sda2 /dev/sdb1
  • vymažem 2. a 3. partíciu a miesto nej vytvorím jednu veľkú
  • presuniem dáta späť: zpool replace tank /dev/sdb1 /dev/sda2
Na konci mám takýto disk:
  • 40GB ext4 na systém
  • 460GB zfs na dáta
Možno existuje aj jednoduchší spôsob ako donútiť pool, aby sa roztiahol na zväčšenú partition, ale tento určite funguje.

Re:*BSD na desktopu
« Odpověď #28 kdy: 16. 08. 2015, 07:41:19 »
Jde FreeBSD nějak rozumně nainstalovat na existující ZFS pool? Handbook o tomhle mlčí, existuje sice wiki page Root on ZFS, ale je to označený jako outdated a jedna sekce dokonce "does not boot" (lél). Instalátor umí použít jenom nově vytvořenej.
Ak chceš pool používať čisto pre FreeBSD, nevidím v tom problém, sám mám FreeBSD čisto na zfs,
Kód: [Vybrat]
[root@doma ~]# zfs list
NAME                       USED  AVAIL  REFER  MOUNTPOINT
sroot                     1,10T  1,66T   144K  none
sroot/ROOT                9,78G  1,66T   144K  none
sroot/ROOT/default        9,78G  1,66T  9,78G  /
pre bootovanie mám nastavenú proprety:
Kód: [Vybrat]
sroot  bootfs                         sroot/ROOT/default             local
FreeBSD inštalátor na takéto možnosti asi nie je pripravený, ale inštaláciu môžeš urobiť aj ručne, vytvoriť partície a rozbaliť archívy dokážeš aj v linuxe.


Pokiaľ pool chceš používať  viacermi systémami, musí byť kompatibilnej verzie (všetky systémy musia túto verziu podporovať) a musíš ho podľa mňa vždy pri ukončení každého systému exportovať, pretože inak ho inde naimportuješ iba s voľbou -f.

Neviem si však predstaviť používať pool v Linuxe na dáta a súčasne ho mať na FreeBSD ako rootfs a používať dual boot, minimálne budeš musieť riešiť konflikty v priečnkoch (/usr,/var atď). Ak totiž naimportuješ pool do Linuxu a premountuješ si /usr z FreeBSD, o zábavu budeš mať postarané.
Samozrejme zfs je lokálny FS, určite ho nepôjde súčasne pripojiť v linuxe a aj FreeBSD - napríklad mám FreeBSD vo VirtualBoxe a vytvorený vmdk nad fyzickou partíciou zfs.

lojza12334

Re:*BSD na desktopu
« Odpověď #29 kdy: 16. 08. 2015, 13:18:43 »
zdravim urcite ak chcete tak si nahodte freeBSD ak ide na klasicky desktop ,notebook ale odporucam na nejaky novy hdd (respektivne nepouzivany) , hlavne nan nedavajte cca 400GB suborov ako ja :) mozno je to moja neznalost a neviem si spravne nahodit podporu jazykovej mutacie pre nase utf/iso ale mam kopec suborov zablokovanych a tym padom ich nemam ako dostat von  , freeBSD som riesil aj cez pkg/porty kombinovane ale moc sa mu to nelubilo , najvecsia sranda je linux10 , kvoly nemu mam problem aktualizovat OS :) po mojej stranke som bol snim spokojny inac , teraz momentalne fungujem na ArchLinuxe , pcbsd som skusil dal mu davnejisie sancu aj teraz dostal sancu ale stale to nebolo ono a aj nvidia mala zase problem co v predchadzajucej verzii nemala .. nebol som schopny ho dostat ani do grubu/multiboot ... neviem stale tam nieje nieco vporiadku ..   www.abclinuxu.cz/desktopy/nevern-20141127