Studium JavaEE v době JS knihoven

jvx

Studium JavaEE v době JS knihoven
« kdy: 29. 09. 2016, 15:03:46 »
Ahojte, vsimam si pracovne ponuky a po com je v sucastnosti dopyt, a pride mi to tak, ze pocet ponuk pre java vyvojarov uz nie je tolko ako niekedy,a zacinaju sa presadzovat technologie a Node.js a podobne ... Preto moja otazka znie, ci sa oplati v dnesnej dobe este ucit javu, alebo sa radsej zamerat na nieco ine? Ak ano kde zacat? Vsimol som si ine prispevky ohladom javy no uz su starsie, a zaujimali by ma ake su momentalne trendy v jave, nech sa neucim neaktualne veci :) Diki
« Poslední změna: 29. 09. 2016, 23:39:15 od Petr Krčmář »


zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium JavaEE v dobe JS kniznic
« Odpověď #1 kdy: 29. 09. 2016, 15:14:44 »
Ahojte, vsimam si pracovne ponuky a po com je v sucastnosti dopyt, a pride mi to tak, ze pocet ponuk pre java vyvojarov uz nie je tolko ako niekedy,a zacinaju sa presadzovat technologie a Node.js a podobne ... Preto moja otazka znie, ci sa oplati v dnesnej dobe este ucit javu, alebo sa radsej zamerat na nieco ine? Ak ano kde zacat? Vsimol som si ine prispevky ohladom javy no uz su starsie, a zaujimali by ma ake su momentalne trendy v jave, nech sa neucim neaktualne veci :) Diki

Čistě subjektivně: Nejlepší je naučit se (pochopit), jak různé technologie fungují, bez ohledu na jazyk. Např. zmíněný node.js nějakým způsobem zpracovává I/O a je dobré pochopit, jak to funguje "pod pokličkou" a v čem je výhoda. Podobné technologie/knihovny/frameworky totiž existují i pro Javu, C++ apod. a vše to stejně využívá nízkoúrovňové knihovny a služby jádra. Člověk se tak dostane k pochopení epoll, kqueue apod. Následně je dobré prozkoumat, jak se v tomto ohledu liší třeba Go (goroutiny) atd. Syntax jazyka a znalost základní knihovny jsou důležité, ale to člověk pochopí snadno a rychle. Proto je lepší se nejřív (nebo možná spíše souběžně) zaměřit na obecnější postupy a technologie, než jen jeden (jakkoliv rozšířený) jazyk. S Javou se člověk asi neztratí, ale zanlost Go, libev(ent), databází atd. rozšíří obzory a zvýší vhodnost kandidáta na množství pozic.

jvx

Re:Studium JavaEE v dobe JS kniznic
« Odpověď #2 kdy: 29. 09. 2016, 15:16:37 »
Odkial ziskavate znalosti? Mate nejake specialne stranky ktore poskytuju nejake online kurzy, knihy, youtube kanaly? Alebo len google?

čumil

Re:Studium JavaEE v dobe JS kniznic
« Odpověď #3 kdy: 29. 09. 2016, 15:26:25 »
Java se nikdy neztratí, JS asi taky ne. Snad. Na GO ser, GO sucks.
Info získávám tak porůznu z netu, google.

jvx

Re:Studium JavaEE v dobe JS kniznic
« Odpověď #4 kdy: 29. 09. 2016, 15:30:56 »
Java se nikdy neztratí, JS asi taky ne. Snad. Na GO ser, GO sucks.
Info získávám tak porůznu z netu, google.

A pre uplneho JavaEE zaciatocnika je lepsi tiez google a skusat co pride alebo existuje nejaky "learning path" ?


zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium JavaEE v dobe JS kniznic
« Odpověď #5 kdy: 29. 09. 2016, 15:43:30 »
Odkial ziskavate znalosti? Mate nejake specialne stranky ktore poskytuju nejake online kurzy, knihy, youtube kanaly? Alebo len google?
Pro přehled stačí Wikipedie (goroutines, libev*, epoll, kqueue a spousta jiných technologií), kde se dají najít příslušné další odkazy. Internet v podstatě bohatě stačí, od oficiálních stránek po různé blogy.

balki

Re:Studium JavaEE v dobe JS kniznic
« Odpověď #6 kdy: 29. 09. 2016, 16:34:16 »
Keby som mal vestecku gulu, tak by som sa isiel urcit ten perspektivny jazyk. Javascript je hype, java zaprdena a C-ko zastarale. [Doplnit iny jazyk] je momentalne exoticky a ma malu pouzivatelsku zakladnu.

Neviem, ake su trendy v jave ale osobne pouzivam spring-boot. Je to free-cool-in framework, ktory umoznuje vytvorit standalone webove aplikacie s embedded webserverom https://projects.spring.io/spring-boot/ .

Re:Studium JavaEE v dobe JS kniznic
« Odpověď #7 kdy: 29. 09. 2016, 16:57:31 »
Java EE tu bude stále, pretože korporát má mnoho projektov. Jednoducho sú projekty, kde si nemôžete dovoliť polčas rozpadu technológie kratší než životnosť projektu.

Ak niečo, ako progresívnejšia Java EE, tak je tu stále Spring Framework, ktorý napreduje veľmi rýchlo a používa sa hojne (aj preto, že Java EE je momentálne v polokóme).

Okrem toho je tu Spring Boot, čo je vlastne štandardný Spring na steroidoch, kde sa REST API vyrába na sedem riadkov, ale veľmi jednoducho to podporuje microservices, škálovanie, NoSQL integrácie riešia pár riadkami kódu.

Nehovoriac o tom, že Android je hlavne Java.

ded.kenedy

Re:Studium JavaEE v dobe JS kniznic
« Odpověď #8 kdy: 29. 09. 2016, 17:10:50 »
Citace
Čistě subjektivně: Nejlepší je naučit se (pochopit), jak různé technologie fungují, bez ohledu na jazyk. Např. zmíněný node.js nějakým způsobem zpracovává I/O a je dobré pochopit, jak to funguje "pod pokličkou" a v čem je výhoda. ....  zanlost Go, libev(ent), databází atd. rozšíří obzory a zvýší vhodnost kandidáta na množství pozic.

Aneb i skladnik ve sroubarne si muze precist Vergilia v originale. Jednim ze zakladnich principu na nichz stoji soudoba informatika, je princip abstrakce, ktery odstinuje (mel by odstinovat) programatora/uzivatele od technickych detailu. Z pohledu vyvoje napr. v Jave EE je ti libev, epoll uplne ukradene, protoze tam mas tolik urovni abstrakce, ze je to to posledni, co te bude zajimat.

v

Re:Studium JavaEE v dobe JS kniznic
« Odpověď #9 kdy: 29. 09. 2016, 17:44:45 »
Citace
Čistě subjektivně: Nejlepší je naučit se (pochopit), jak různé technologie fungují, bez ohledu na jazyk. Např. zmíněný node.js nějakým způsobem zpracovává I/O a je dobré pochopit, jak to funguje "pod pokličkou" a v čem je výhoda. ....  zanlost Go, libev(ent), databází atd. rozšíří obzory a zvýší vhodnost kandidáta na množství pozic.

Aneb i skladnik ve sroubarne si muze precist Vergilia v originale. Jednim ze zakladnich principu na nichz stoji soudoba informatika, je princip abstrakce, ktery odstinuje (mel by odstinovat) programatora/uzivatele od technickych detailu. Z pohledu vyvoje napr. v Jave EE je ti libev, epoll uplne ukradene, protoze tam mas tolik urovni abstrakce, ze je to to posledni, co te bude zajimat.
skoro vždycky z hlediska technologie A je technologie B to poslední co vás bude zajímat

asi tak

Re:Studium JavaEE v dobe JS kniznic
« Odpověď #10 kdy: 29. 09. 2016, 17:58:50 »
Já bych ti doporučil se zaměřit na okruh nějakých technologií/frameworků a v tom se rozvíjet. Pokud si dejme tomu vybereš Spring, tak nikdy nebudeš mít problém najít práci. Rozhodně lepší být v něčem expert, než znát milion věcí, ale nic pořádně. Ten druhý případ je dobrý na to, aby jsi mohl na rootu do každýho vlákna něco vy*linkat, první případ na to mít vždycky o práci postaráno.

jvx

Re:Studium JavaEE v dobe JS kniznic
« Odpověď #11 kdy: 29. 09. 2016, 18:14:13 »
Já bych ti doporučil se zaměřit na okruh nějakých technologií/frameworků a v tom se rozvíjet. Pokud si dejme tomu vybereš Spring, tak nikdy nebudeš mít problém najít práci. Rozhodně lepší být v něčem expert, než znát milion věcí, ale nic pořádně. Ten druhý případ je dobrý na to, aby jsi mohl na rootu do každýho vlákna něco vy*linkat, první případ na to mít vždycky o práci postaráno.

vidim ze ten spring ma celkom dobre ohlasy, tak dajme tomu ze sa rozhodnem pre spring ... mozem si rovno na nete najst k nemu nejaky matros a ucit sa ho ako zaciatocnik, alebo su nejake veci ktore by som mal urcite v javeEE zvladat skor ako sa pustim do springu?

Youda

Re:Studium JavaEE v dobe JS kniznic
« Odpověď #12 kdy: 29. 09. 2016, 19:09:27 »
Já bych ti doporučil se zaměřit na okruh nějakých technologií/frameworků a v tom se rozvíjet. Pokud si dejme tomu vybereš Spring, tak nikdy nebudeš mít problém najít práci. Rozhodně lepší být v něčem expert, než znát milion věcí, ale nic pořádně. Ten druhý případ je dobrý na to, aby jsi mohl na rootu do každýho vlákna něco vy*linkat, první případ na to mít vždycky o práci postaráno.

vidim ze ten spring ma celkom dobre ohlasy, tak dajme tomu ze sa rozhodnem pre spring ... mozem si rovno na nete najst k nemu nejaky matros a ucit sa ho ako zaciatocnik, alebo su nejake veci ktore by som mal urcite v javeEE zvladat skor ako sa pustim do springu?

Pokud se chces ucit Spring, tam doporucuju projit skolenim.
Dobre zkusenosti mams s http://www.java-skoleni.cz/

problem Springu je v tom, ze se v minulosti pomerne casto vnitrne menil, XML konfig na anotace a anotace na config classes. Takze na webu najdes hromady zastaralych tutorialu, se kteryma budes jenom ztracet cas a este te nauci outdated techniky. Navic tutorialy se zameruji pouse na popisovanou cast a okoli co nejrychleji ojebou, takze pro uceni IoC pojedou z commandline. Pro Spring MVC se vykaslou na maven.

U springu je pomerne dulezite, at ti to preda nekdo, kdo ma celkovy prehled. Ted nevis nic, takze ani nevis na co se ptat googlu. A nahodne nelezene tutorialu muzou vest do zadele.

balki

Re:Studium JavaEE v dobe JS kniznic
« Odpověď #13 kdy: 29. 09. 2016, 19:45:45 »
problem Springu je v tom, ze se v minulosti pomerne casto vnitrne menil, XML konfig na anotace a anotace na config classes. Takze na webu najdes hromady zastaralych tutorialu, se kteryma budes jenom ztracet cas a este te nauci outdated techniky. Navic tutorialy se zameruji pouse na popisovanou cast a okoli co nejrychleji ojebou, takze pro uceni IoC pojedou z commandline. Pro Spring MVC se vykaslou na maven.

U springu je pomerne dulezite, at ti to preda nekdo, kdo ma celkovy prehled. Ted nevis nic, takze ani nevis na co se ptat googlu. A nahodne nelezene tutorialu muzou vest do zadele.

Nezaskodi vediet aj to xml-ko. V niektorych pripadoch je vhodnejsie pouzit, niekedy nie. Ale niekam ist kvoli prehladu sa oplati. 

Ja osobne som sa to ucil kedysi podla knizky Spring in action, tam to bolo konzistentne v jednej verzii.(Nove vydania som vsak nevidel, tak neviem nakolko je knizka aktualna)

jvx

Re:Studium JavaEE v dobe JS kniznic
« Odpověď #14 kdy: 29. 09. 2016, 19:55:49 »
Citace
problem Springu je v tom, ze se v minulosti pomerne casto vnitrne menil, XML konfig na anotace a anotace na config classes. Takze na webu najdes hromady zastaralych tutorialu

Nieco na tom bude :/ momentalne 20k na skolenie nemam tak budem musiet ostat pri google ... vedel by si mi poradit nieco, ako odlisit stare veci od novych ? na co si dat bacha a podobne ? respektive nejaky overeny tutorial ak by si poznal