Proč mi Linux mění čas v BIOSu?

Lael.Ophir

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #105 kdy: 29. 09. 2016, 01:50:08 »
99,9% uzivatelu v BIOSu nikdy nebylo
A proto když tam vlezou v 15:23 a uvidí že hodiny jsou nastavené na 07:23, tak to "opraví". Zvlášť když tam není nikde napsáno, že je ten čas v UTC. Běžný čas, se kterým lidé přicházejí do styku, je totiž ten lokální. Říká se tomu občanský čas.


Lael.Ophir

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #106 kdy: 29. 09. 2016, 02:09:12 »
Tak de facto monopol je take zavedeny stav. Znamena to, ze je to dobre?
Netvrdím že zavedený stav je nutně vždy dobrý, pokud se ptáte na tohle.

Jinak bych rekl, ze de facto standard je spis to, co bylo zavedeno pred MS a to z dobrych duvodu
Tak ve světě PC (pro puristy IBM PC a kompatibilních) asi nebude standardem to řekněme na strojích od Sun Microsystems. To bychom také jako de facto standard na platformě PC mohli brát myši které jezdí jen po podložkách od Sunu, jak to Sun svého času měl.

Citace
Chapu, ze MS neda spat tech deset uzivatelu, kteri jeste maji dual boot DOSu a Widli 10 a kteri intenzivne vyuzivaji dosovy Word a jine ultradulezite aplikace, ale takovych je jeste mmohem mene, nez uzivatelu Linuxu na desktopu.
Mýlíte se. Problém dnes není v dual bootu Win10 a DOSu. Problém je v dual bootu Win10 třeba s Win7 nebo WinXP. Kdyby Win10 používaly RTC v UTC, tak by při bootu Win7 nebo WinXP došlo k problému. Tenhle problém je zřetězený až do dob DOSu. Jak jsem psal, jedinou správnou cestou ven je mít firmware, který bere v úvahu i time zone. A to je UEFI. Takže mi připadá, že dlouho diskutujeme o problémech strojů s BIOSem a bez UEFI, které se nejspíš už pár let neprodávají.

Citace
No a? Druhemu PC vubec nic neni do RTC PC prvniho. A jestlize uzivatel chce mit na kazdem PC RTC jinak, je to jeho vec  MS nema co zkoumat jeho duvody.
Je to zbytečně nekonzistentní pro všechny uživatele. Jak jsem psal, jediné čisté řešení je mít ve firmwaru i time zone, což UEFI má.

Citace
V Redmondu strasne dbaji na veci, ktere by mohly mast uzivatele. Proto treba nepouzivaji virtualni desktopy. Ehm, tedy pouzivaji, ale protoze jsou ted od MS, tak jsou mnohem lepsi a tim padem uzivatele nematou.
Nevím co s těmi virtuálními desktopy máte. API je ve Windows NT nejspíš od první verze. Third party implementace UI byly k dispozici velmi dlouho, nic vám nebránilo je používat. Teď mají Windows předinstalovanou implementaci rovnou od MS. Osobně jsem ji použil asi třikrát, abych vyzkoušel jak to funguje. Nevidím důvod virtuální desktopy používat. Fakt nepotřebuji mít na pátém desktopu deset terminálů, na sedmém mít browser, a na dvanáctém přehrávat multimédia.

Radovan.

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #107 kdy: 29. 09. 2016, 05:55:10 »
...kromě toho mizerného BASICu neodpovídajícího standardům, který ten obrýlený panic nabastlil v ukradeném strojovém čase na školním počítači?

Nevim, jestli zrovna tohle je dobra vytka. Pokud vim, zadny stadard na BASIC neexistuje a kdyby nahodou ano, tak tehdy urcite neexistoval. Kazdy si delal BASIC, jak se mu zachtelo. Bylo to co pocitac to jiny BASIC. Gatesovu BASICu by treba slo vycist, ze je debilni, ale nestandardnost tezko. Zato Gatesovym vypotkum lze nestandardnost vycist v mnoha dalsich pripadech.
http://www.ecma-international.org/publications/files/ECMA-ST-WITHDRAWN/ECMA-55,%201st%20Edition,%20January%201978.pdf
http://www.ecma-international.org/publications/files/ECMA-ST-WITHDRAWN/ECMA-116,%201st%20edition,%20June%201986.pdf

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #108 kdy: 29. 09. 2016, 07:59:12 »
99,9% uzivatelu v BIOSu nikdy nebylo
A proto když tam vlezou v 15:23 a uvidí že hodiny jsou nastavené na 07:23, tak to "opraví". Zvlášť když tam není nikde napsáno, že je ten čas v UTC. Běžný čas, se kterým lidé přicházejí do styku, je totiž ten lokální. Říká se tomu občanský čas.

Tam polezou spis lidi, kteri vedi, co to je. Krome toho Linux by to nerozhodilo, ten se sesynchronizuje z Internetu. To akorat Widle s tim maji problemy, pokud odchylka presahne urcitou velikost.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #109 kdy: 29. 09. 2016, 08:10:42 »
Mýlíte se. Problém dnes není v dual bootu Win10 a DOSu. Problém je v dual bootu Win10 třeba s Win7 nebo WinXP.

Uz ve Widlich NT mohli soudruzi z MS mit volbu pro ukladani casu v UTC. Nebo treba od Widli 2000 nebo kdykoliv, kdy uzivatele na problem s RTC v lokalnim case zacali narazet. Uzivatel by posoudil svoji situaci a vybral to, co mu sedi. Kdyby MS problem umele nudrzoval, dnes by neexistoval.

Citace
Citace
No a? Druhemu PC vubec nic neni do RTC PC prvniho. A jestlize uzivatel chce mit na kazdem PC RTC jinak, je to jeho vec  MS nema co zkoumat jeho duvody.
Je to zbytečně nekonzistentní pro všechny uživatele. Jak jsem psal, jediné čisté řešení je mít ve firmwaru i time zone, což UEFI má.

Ano, ano a matlo by to uzivatele. To by bylo hrozne, kdyby se uzivatele Widli museli naucit cist a psat.

Citace
Nevím co s těmi virtuálními desktopy máte.

Ja celkem nic, to vy jste pri kazde prilezitosti tvrdil, ze je to spatne, protoze to mate uzivatele. Dnes uz jste nejak polevil, kdyz to MS dodava defaultne. Dnes uz se vam to jenom nelibi.

Citace
Nevidím důvod virtuální desktopy používat. Fakt nepotřebuji mít na pátém desktopu deset terminálů, na sedmém mít browser, a na dvanáctém přehrávat multimédia.

Jiste, mnohem prehlednejsi je mit 50 oken na jednom desktopu.


drobaxis

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #110 kdy: 29. 09. 2016, 08:24:25 »
Ze zásady jsou dvě možnosti. Buď to spravuje MS nebo LIN. Když dva dělají totéž, není to totéž. Jak toho docílit už bylo probíráno. Otrávili mi ty bláboly okolo. Všichni tu řvou jak to tu upadá. Co pro to dělají? Nadávaj na to či ono a nic jim není vhod. Nic není bez problému. Mě se libí linux. Proč? Protože mám pocit svobody. Já jsem jen uživatel a nedokážu to co vy. Vy něco umíte. Proč nepomáháte?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #111 kdy: 29. 09. 2016, 08:31:19 »
http://www.ecma-international.org/publications/files/ECMA-ST-WITHDRAWN/ECMA-55,%201st%20Edition,%20January%201978.pdf
http://www.ecma-international.org/publications/files/ECMA-ST-WITHDRAWN/ECMA-116,%201st%20edition,%20June%201986.pdf

Ted je otazka, jak moc se Qbasic odchyloval od ECMA standardu v porovnani s jinymi implementacemi. tazkou je i to, jestli vubec kdy v te dobe existovala implementace BASICu, ktera se tomu standardu alespon snazila priblizit nebo jestli takova existuje dnes. Nejake vysvetleni ten bordel v implementacich mit musi.

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #112 kdy: 29. 09. 2016, 08:41:28 »
...
Aha. Když uživatel vidí že má někde zadat čas, tak si na prvním místě vzpomene kolik je právě hodin v Londýnu, a tohle nastaví. Chápu že kdo považuje za normální ovládání vi s hjkl esc, tomu může přijít normální i nastavovat na PC, tedy osobním počítači, čas v Londýnu místo toho který má na hodinkách :)

Tobě už FAKT jebe.

Výzva pro pyjjár oddělení Maléhoměkkého:
Nechtělo by pyjjár oddělení začít posílat jiného tro(t)lla?
Tento už je vyšťavený, opakuje se pořád dokola, jeho fabulace už nejsou zábavné, vaří z vody.
A v poslední době si pod sebe na..ere a pak si v tom ještě přešlapuje...

j

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #113 kdy: 29. 09. 2016, 09:40:17 »
Z toho nelamani zpetne kompatibility se MS jednou posere. Jestli MS tolik trapi, jaky cas bude dodan 20 let starym DOSovym programum v CMD na Widlich, nic mu nebrani ten cas naemulovat.
Ty 20 let stary programy si na zadnych aktualnich widlich stejne nepustis ... protoze nejsou kompatabilni.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #114 kdy: 29. 09. 2016, 09:54:01 »
Z toho nelamani zpetne kompatibility se MS jednou posere. Jestli MS tolik trapi, jaky cas bude dodan 20 let starym DOSovym programum v CMD na Widlich, nic mu nebrani ten cas naemulovat.
Ty 20 let stary programy si na zadnych aktualnich widlich stejne nepustis ... protoze nejsou kompatabilni.

To nevadi, hlavne, ze je zachovana kompatibilita casu v RTC. Na nicem jinem nezalezi.

atarist

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #115 kdy: 29. 09. 2016, 09:55:47 »
Joj, to musi byt p​r​d​e​l, kdyz admin musi cist logy firemniho obchodniho cestujiciho, ktery prave vykonal cestu kolem sveta za 80 dni.

A neni problem uz jen ve chvili, kdy se ctou logy ze dne, kdy se menil zimni/letni cas? Predstavuju si to takto:
1) bootuju bootuju, vesele se loguje s lokalnim casem
2) az po prihlaseni mi wokna oznami zmenu casu, wow, tak si cvrknu a pracuji dal

Nekdy mezi 1-2 se v logu skutecne zmeni cas o hodinu? treba i dozadu?

MP

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #116 kdy: 29. 09. 2016, 10:09:52 »
Joj, to musi byt p​r​d​e​l, kdyz admin musi cist logy firemniho obchodniho cestujiciho, ktery prave vykonal cestu kolem sveta za 80 dni.

A neni problem uz jen ve chvili, kdy se ctou logy ze dne, kdy se menil zimni/letni cas? Predstavuju si to takto:
1) bootuju bootuju, vesele se loguje s lokalnim casem
2) az po prihlaseni mi wokna oznami zmenu casu, wow, tak si cvrknu a pracuji dal

Nekdy mezi 1-2 se v logu skutecne zmeni cas o hodinu? treba i dozadu?

Jo klidne zmeni. To samy na linuxu. A treba po posledni zmene casu mi centralni syslog jednoho switche stale tvrdi, ze nahral na tftp soubor s datem o den napred...A to tam ma nastavene casove zony vcetne letni/zimni cas.

Klidne si to zkuste. Nastavte si cas na linuxu o hodinu zpet a kouknete do logu. Ne kazda aplikace loguje v UTC. Napr. ted se divam do logu syslogu/systemd a je tam cas v local. Kouknu do logu Apache, tam je cas v UTC. Aneb, nejen OS si nastavuje cas podle sveho, ale i aplikace si zapisuji cas podle sveho.

ByCzech

  • *****
  • 1 859
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #117 kdy: 29. 09. 2016, 12:27:09 »
Joj, to musi byt p​r​d​e​l, kdyz admin musi cist logy firemniho obchodniho cestujiciho, ktery prave vykonal cestu kolem sveta za 80 dni.

A neni problem uz jen ve chvili, kdy se ctou logy ze dne, kdy se menil zimni/letni cas? Predstavuju si to takto:
1) bootuju bootuju, vesele se loguje s lokalnim casem
2) az po prihlaseni mi wokna oznami zmenu casu, wow, tak si cvrknu a pracuji dal

Nekdy mezi 1-2 se v logu skutecne zmeni cas o hodinu? treba i dozadu?

Jo klidne zmeni. To samy na linuxu. A treba po posledni zmene casu mi centralni syslog jednoho switche stale tvrdi, ze nahral na tftp soubor s datem o den napred...A to tam ma nastavene casove zony vcetne letni/zimni cas.

Klidne si to zkuste. Nastavte si cas na linuxu o hodinu zpet a kouknete do logu. Ne kazda aplikace loguje v UTC. Napr. ted se divam do logu syslogu/systemd a je tam cas v local. Kouknu do logu Apache, tam je cas v UTC. Aneb, nejen OS si nastavuje cas podle sveho, ale i aplikace si zapisuji cas podle sveho.

Na Linuxu to tradičně jde konfigurovat:

http://www.rsyslog.com/doc/master/configuration/timezone.html

https://httpd.apache.org/docs/trunk/mod/mod_log_config.html

a další. Takže nejenže umí pracovat s UTC i localtime v RTC, ale i log souborech. Windows jak jsme se dověděli to sice v posledních verzích v RTC umí, v systémových log záznamech ne a pro RTC je to nedokumentováno a nedoporučováno :-D


Lael.Ophir

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #118 kdy: 29. 09. 2016, 20:18:06 »
Uz ve Widlich NT mohli soudruzi z MS mit volbu pro ukladani casu v UTC. Nebo treba od Widli 2000 nebo kdykoliv, kdy uzivatele na problem s RTC v lokalnim case zacali narazet. Uzivatel by posoudil svoji situaci a vybral to, co mu sedi. Kdyby MS problem umele nudrzoval, dnes by neexistoval.
Jak jsem psal: kdyby šli do RTC v UTC ve Windows NT 3.5, byl by problém s dual bootem s Windows 9x a DOSem. Proto do toho nešli. Kdyby to udělali ve Windows 2000, byl by problém s dual bootem s Windows 9x, DOSem a Windows NT 4.0. Atd.

Citace
Ano, ano a matlo by to uzivatele. To by bylo hrozne, kdyby se uzivatele Widli museli naucit cist a psat.
Vzhledem k tomu že BIOS neuvádí časovou zónu, tak uživateli čtení ani psaní moc nepomůže.

Citace
Citace
Nevidím důvod virtuální desktopy používat. Fakt nepotřebuji mít na pátém desktopu deset terminálů, na sedmém mít browser, a na dvanáctém přehrávat multimédia.
Jiste, mnohem prehlednejsi je mit 50 oken na jednom desktopu.
Ve Windows se seskupují běžící instance dané aplikace na taskbaru pod jednu ikonu, takže toho na taskbaru není až tolik. 50 oken na jednom desktopu mi nevadí, protože stejně vidím jen pár kusů najednou. Naopak navigovat se k aplikaci stylem desktop - taskbar_icon - výběr_instance mi přijde přehnané. Ještě výživnější je to když máte víc monitorů.

Lael.Ophir

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #119 kdy: 29. 09. 2016, 20:25:13 »
Na Linuxu to tradičně jde konfigurovat:
Ve Windows Event Log ukládá čas v UTC, a IIS podle nastavení.
https://support.microsoft.com/en-us/kb/271196

Windows jak jsme se dověděli to sice v posledních verzích v RTC umí, v systémových log záznamech ne a pro RTC je to nedokumentováno a nedoporučováno :-D
Ale vždyť to máte úplně pomotané. Windows řady NT udržují čas interně v UTC. Event Log se píše s timestampy v UTC. Textové logy se píšou různě, jak je napsaná aplikace a/nebo jak je to nastavené. Žádné "Windows... sice v posledních verzích v RTC umí", protože Windows řady NT umí UTC odjakživa. Žádné "v systémových log záznamech ne", protože Event Log se píše s timestampy v UTC. Žádné "pro RTC je to nedokumentováno a nedoporučováno", protože to se týká jen toho v jaké časové zóně se udržuje RTC u počítačů s BIOSem; UEFI udržuje RTC s informací o časové zóně (a dokonce jsem psal důvod, proč tam není čistě UTC).